2-й батальйон спеціального призначення НГУ «Донбас»
2-й батальйон спеціального призначення «Донбас» | |
---|---|
Нарукавний знак батальйону | |
Засновано | 29 травня 2014 |
Країна |
![]() |
Вид |
![]() |
У складі |
15 ОП НГУ (з 2016) 18 ПОП НГУ (2015—2016) |
Базування |
![]() м.Слов'янськ |
Військові конфлікти | |
Командування | |
Поточний командувач |
підполковник Олександр Поліщук |
Визначні командувачі |
Семен Семенченко |
| |
![]() |
2-й батальйон спеціального призначення «Донбас» — військове формування Національної гвардії України. Входить до складу 15-го окремого полку НГУ.
Батальйон почав формуватися у квітні-травні 2014 року з добровольців Донеччини, як підрозділ громадсько-територіальної оборони у відповідь на російську агресію. Засновником батальйону став Семен Семенченко, що до війни був підприємцем та громадським активістом. 29 травня 2014 року батальйон увійшов до складу Національної гвардії.
Історія[ред. | ред. код]
Заснування[ред. | ред. код]
Батальйон «Донбас» розпочав свою історію як загін народного ополчення на Донеччині[1].
У квітні 2014 року підприємець, майданівець та громадський активіст Семен Семенченко на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook оголосив про збір коштів та запис добровольців до батальйону територіального захисту Донецької області під назвою — «Донбас».[2][3][4] Наприкінці травня 2014 року кількість добровольців сягнула 120 чоловік[4]. Одначе керівництво Донецької області не підтримало ініціативу Семенченка. Тому добровольці змушені були перебазуватися на територію сусідньої Дніпропетровської області, де завдяки підтримці її керівництва змогли сформувати свій підрозділ у статусі роти «Донбас-1» Полку національного захисту. Як зазначив Семенченко:[5]
Ми зіткнулися з серйозною протидією в нашій області. Губернатор, погоджуючись на словах, нічого не зробив. Тільки в сусідній області ми змогли сформуватися. — Семен Семенченко. Червень 2014
Вишкіл добровольців відбувався в селі Новопідгородне на межі Дніпропетровщини та Донеччини на території колишньої машинно-тракторної станції[6][7]. Навчання містило в собі, зокрема, збирання та розбирання стрілецької зброї, подолання смуги перешкод, а також навички рукопашного бою[8].
Перші сутички[ред. | ред. код]
За словами Семена Семенченка, першу бойову зброю він та його соратники отримали, напавши з «травматикою» на контрольований терористами блокпост 1 травня. Надалі, до включення до складу Національної гвардії, на озброєнні батальйону знаходилася легка стрілецька зброя, РГД та снайперські гвинтівки.
Станом на травень 2014 року особовий склад «Донбасу» на 80 % складався з мешканців Донецької області[9]. За словами командира Семена Семенченка, на той момент до лав підрозділу записалося понад 400 осіб, хоча реальна кількість особового складу не перевищувала 120 осіб[10]. До підрозділу записувалися як професійні військові, так і люди без будь-якого військового досвіду[11]. Утримання батальйону, за словами його командира, на початку відбувалося за рахунок добровільних пожертв[12].
15 травня 2014 року батальйон звільнив райвідділ міліції у Великій Новосілці від лояльної терористам міліції[13]. Після цього було замінено керівника райвідділу, а особовий склад приведений до повторної присяги на вірність Україні. Над будівлею райради було піднято прапор України.[14] Згодом близько 21.00 була отримана інформація про рух у бік Великої Новосілки 30 автомобілів бойовиків з угруповання «Восток», однак справжній бій не відбувся. Після короткої перестрілки, отримавши декількох легкопоранених, «Восток» відступив.
22 травня 2014 року бійці батальйону взяли під охорону адміністративні будівлі Володарського району, з приміщення районної ради знято прапор «ДНР» та вивішено прапор України[15]. Семен Семенченко повідомив у Facebook, що батальйон «Донбас» взяв під контроль та здійснював охорону будівель окружних виборчкомів в п'ятьох західних районах Донецької області: Великоновосілківському, Добропільському, Олександрівському, Володарському та Красноармійському.[16] Він повідомив, що підрозділи батальйону були залучені у спецоперації у рамках АТО в Маріуполі, а також додав:[17]
Західний Донбас під контролем української влади та батальйону Донбас. Настав час Донецька. — Семен Семенченко, 22 травня 2014.
Бій під Карлівкою[ред. | ред. код]
Вранці 23 травня 2014 року батальйон потрапив у засідку російських терористів у селі Карлівка Мар'їнського району[18]. Частині бійців вдалось вирватись з оточення та дістатись до блок-посту українських військових поблизу міста Покровськ. Батальйон «Донбас» втратив п'ятьох бійців загиблими, семеро поранено[19]. За оцінками, внаслідок бою майже половина бійців отримала поранення різного ступеня тяжкості[20]. Дмитро Тимчук повідомив, що зі слів командування батальйону, під час бою було знищено мінімум 15 проросійських бойовиків[21].
Російські засоби масової інформації в черговий раз поширювали завідомо неправдиву інформацію про те, що на блокпост терористів начебто здійснили напад представники політичної партії «Правий сектор»[22]. Втім, недостовірна інформація російських ЗМІ була вчергове спростована[23].
Включення до Національної гвардії[ред. | ред. код]
29 травня 2014 року командування батальйону згодилось на пропозицію міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова — було ухвалено включити 1-шу роту «Донбасу» до складу Національної гвардії України з формуванням на її базі підрозділу спеціального призначення із назвою 3-й резервний батальйон Національної гвардії. Основними напрямками діяльності батальйону мали бути проведення розвідувальних, протидиверсійних, штурмових операцій, а також посилення охорони державного кордону України на сході від диверсійних і терористичних груп[1][24][25]. Штатна чисельність резервного батальйону НГУ — 460 осіб[26]. Після завершення бойових дій та стабілізації ситуації планувалося, що батальйон буде розформовано, але охочі зможуть долучитися до формування нових офіційних правоохоронних структур[27].
Частину бійців, що не пройшли добір до лав Нацгвардії, залучено до складу 24 батальйону територіальної оборони Луганської області у структурі Міністерства оборони, а ті з добровольців, які не виявили бажання офіційно вступати на військову службу, залишилися у статусі «народного ополчення» та продовжували забезпечувати охорону державних об'єктів чотирьох західних районів Донеччини: Добропільського, Великоновосілківського, Покровського та Олександрівського[1].
На початку червня 2014 року батальйон розпочав тренування на полігоні Національної гвардії у селі Нові Петрівці[28].
Станом на 6 червня 2014 року до лав батальйону записалося понад 800 осіб[29].
8 червня 2014 року після чергового народного віче на Майдані Семен Семенченко повідомив, що до лав батальйону записалися 10 солдатів Президентського полку, 16 військовослужбовців та активісти Євромайдану.[30][31]
23 червня 2014 року 640 бійців батальйону «Донбас» на тренувальній базі у селі Нові Петрівці склали присягу на вірність українському народу. Після цього батальйон вирушив у зону бойових дій на Донбасі[32].
4 липня 2014 року бійці батальйону у складі сил АТО брали участь у звільненні від терористів міста Миколаївка Донецької області[33].
5 липня розвідувальна рота батальйону брала участь у звільненні від терористів міста Костянтинівка Донецької області[34].
6 липня бійці батальйону разом з іншими підрозділами сил АТО здійснили розвідку боєм у селі Карлівка поблизу Донецька з метою виявлення вогневих позицій терористів. Унаслідок операції, терористів було знищено артилерією великого калібру та установками залпового вогню «Град», втрат зазнали також частини терористів з так званого батальйону «Сєвєр», які полишили свої позиції біля Донецького аеропорту[35].
Бійцями батальйону, які знаходяться у Артемівську, проводяться активні дії по звільненню міста від терористів, відбиваються нічні атаки бойовиків, споруджуються блокпости у місті та за його межами, а також готуються операції по зачистці території. Підрозділи батальйону забезпечують патрулювання прилеглих до Артемівська та Горлівки районів[36].
8 липня у зону бойових дій на Донеччині прибула ще одна рота батальйону «Донбас»[37].
11 липня розвідувальна група батальйону «Донбас» поблизу Артемівська вступила у бій з терористами, які оточили блокпост. Під час бою було знищено 1 легкову автівку, 2 бійців батальйону отримали поранення, 7 терористів було убито і декількох поранено. Унаслідок бою позиції терористів було знищено, і вони змушені були відступити. По закінченню бою бійцями батальйону «Донбас» було проведено зачистку території, під час якої виявлено базу терористів та вилучено значну кількість зброї[38].
18 липня бійці батальйону вели бій з терористами у місті Попасній. Під час бою 2 бійців батальйону було убито, 6 отримали поранення, з боку терористів 7 осіб загинуло[39]. Пізніше в лікарні від поранень помер третій боєць - "Боха".
19 липня під час наступного бою за Попасну, батальйоном було знищено 4 блокпости терористів, вбито близько 40 терористів та узято у полон 6. Зі свого боку(за 18-19 липня) батальйон «Донбас» втратив 3-х бійців, 6 отримали поранення, 1 боєць вважається зниклим безвісти[40].
21 липня у ході військової операції за участю підрозділів Збройних сил, батальйонів «Донбас» та «Дніпро-2» було звільнено населений пункт Піски. Бійцями батальйону було взято у полон 4 озброєних терористів-саперів з вибухівкою з так званої «Російської православної армії». Під час операції батальйон «Донбас» втрат не зазнав[41]. Надалі було знищено укріплений район терористів поблизу населеного пункту Нетайлове та частково знищено укріпрайон у передмісті Донецька[42].
22 липня біцями батальйону було звільнено від терористів та взято під контроль місто Попасна. Під час бою було знищено понад 100 терористів «ЛНР», з боку батальйону втрати відсутні[43].
24 липня батальйон «Донбас» разом з іншими українськими підрозділами звільнив від терористів місто Лисичанськ та розпочав патрулювання вулиць, роздачу продуктів та води місцевому населенню[44][45].
26 липня батальйоном «Донбас» разом з підрозділами Збройних сил та Національної гвардії розпочато штурм Первомайська, у районі якого зосереджено значні сили терористів, озброєних установками Град, ПЗРК та бронетехнікою[46].
У той же день бійцями батальйону було взято склад бойовиків з батальйону «Призрак», який знаходився у приміщені Лисичанського скляного заводу. На складі було виявлено 2 одиниці бронемашин, зенітно-ракетну зброю, ПТКР, міномети, стрілецьку зброю, велику кількість автівок, цистерни з бензином та соляркою, велику кількість комплектів форми з розпізнавальними знаками терористів, більше 800 ящиків з гуманітарною допомогою, російські паспорти та електронну базу бойовиків з особистими даними та фото[47].
29 липня народний депутат Олександр Бригинець повідомив, що командир добровольчого загону «Донбас» Семен Семенченко отримав призначення — він відповідальний за Артемівськ[48].
Бої за Іловайськ[ред. | ред. код]
10 серпня Збройними силами України за участю бійців батальйонів «Донбас», «Азов», «Шахтарськ», «Правого сектора» розпочато операцію зі звільнення Іловайська та ліквідації укріпленого району терористів[49].
14 серпня бійці батальйону під час обшуку церкви Московського патріархату у Слов'янську виявили арсенал боєприпасів. За словами представників батальйону: «Батюшка не виходить із запою третій день, тому якихось зрозумілих показань на цей рахунок дати не зміг. Будемо лікувати»[50].
18 серпня 2014 року бійці батальйону з важкими боями увійшли до Іловайська та вибили терористів з частини міста[51]. Східну частину Іловайська було взято під контроль, організовано зачистку, у ході якої знищено 3 блокпости та 4 вогневі точки терористів. До ранку 19 серпня більшу частину території міста було взято під контроль силами АТО[52]. Під час бою отримав поранення командир батальйону Семен Семенченко[53]. Станом на 22 годину 19 серпня після важкого бою батальйон зазнав втрат під Іловайськом та змушений був відійти з поля бою[54]. 4 вояків батальйону, серед яких чоловік журналістки Михайлини Скорик Сергій, загинули від куль снайперів[55].
20 серпня 2014 року під час продовження бою за Іловайськ бійцями батальйону відбито спробу терористичного угрупування «Восток» увійти до міста з півночі. У ході двогодинного бою було знищено 2 танки терористів. На західних околицях Іловайська терористами було захоплено автобус з пораненими бійцями батальйону «Донбас». Під час зіткнення, 2 поранених бійців загинули, інших вдалося відбити. На східній околиці міста під час бою з терористами з угрупування «Оплот» бійцями батальйону «Донбас» було знищено два десятки терористів та 3 міномети. 2 бійців батальйону загинули[56].
24 серпня 2014 року бійцями батальйону «Донбас» та підрозділами Збройних сил було знищено 4 вогневі точки терористів та ліквідовано понад 50 терористів на південній околиці Іловайська[57].
Зранку 29 серпня бійці батальйону разом з іншими українськими формуваннями почали вихід з оточеного Іловайська заздалегідь оговореним маршрутом — «зеленим коридором». Колону українських військ почали обстрілювати, коли бійці «Донбасу» дісталися села Червоносільського. Українські сили змогли вибити росіян з села і протриматися там до 30 серпня. Проте залишаючись відрізаними від основних військ, і маючи важкопоранених побратимів, більшість українських сил у Червоносільському потрапила до полону. Максим Авраменко, боєць батальйону, зміг зберегти прапор України, зашивши його в підкладку одягу, і вивезти його коли був звільнений з полону у грудні 2014 року.
5 вересня на основі батальйону «Донбас» була створена мотопіхотна батальйонна тактична група (бтгр) — повідомив комбат Семен Семенченко[58]. Батальйону надали важке озброєння: танки, БТРи, артилерію; бійці вчаться веденню бойових дій у складі бтгр на полігонах в Харкові, Києві, Дніпропетровську[59].
13 вересня Семенченко повідомив, що кількість полонених бійців батальйону «Донбас» становить 98 осіб, понад 100 бійців — поранені.
23 вересня 2014-го Семен Семенченко повідомив, що батальйон «Донбас» уклав контракти з американськими інструкторами щодо підготовки бійців підрозділу: «Уклав договір з організації навчання бійців і офіцерів батальйону Донбас мобільними групами інструкторів США, в даний час не є діючими військовослужбовцями. Працюватимуть за системою традиційної підготовки, системі підготовки „морських котиків“ і delta force»[60].
24 жовтня Президент України Петро Порошенко повідомив про звільнення з полону іще 5 бійців батальйону «Донбас»[61].
30 жовтня група бійців батальйону «Донбас» виїхала у Золочів, Львівська область, до школи молодших командирів, де вони будуть протягом місяця навчатися за експериментальними програмами, розробленими американськими інструкторами[62][63]. Після завершення навчання вони у званні сержантів будуть командувати відділеннями.
14 грудня 2014 року бійці батальйону «Донбас» разом із Семеном Семенченком підтримали операцію з блокування «гуманітарних рейсів» Ріната Ахметова. У фурах з гуманітарною допомогою були виявлені алкоголь та тютюнові вироби, які вивозилися на окуповану територію. Семен Семенченко поставив ультиматум щодо пропуску цих сумнівних «гуманітарних» товарів:[64][65][66]
Батальйон «Донбас» з завтрашнього дня розширює зону вилову «незаконно переміщуваних вантажів», вводить мобільні блокпости в Луганській області. Підтримуємо ініціативу наших товаришів з полку «Дніпро», які заблокували доступ незліченних колон з фур в Донецьку область. Пити, курити і їздити на авто будете після виконання своїх обіцянок по полоненим, панове терористи! — Семен Семенченко, 14 грудня 2014.
Переформатування[ред. | ред. код]
На початку 2015 року частина батальйону Донбас першого набору була звільнена з лав Нацгвардії за неприбуття до військової частини для проведення навчальних зборів. Згодом за спільною директивою Міноборони та Генштабу від 17 січня 2015 року в складі ЗСУ створено 46-й окремий батальйон спецпризначення «Донбас-Україна». Частина тих людей що раніше була звільнена з батальйону Донбас перийшла служити саме в новостворений 46 бат ЗСУ. Командиром нового підрозділу ЗСУ призначено колишнього начальника штабу, першого заступника командира батальйону «Донбас» підполковника В'ячеслава Власенко, позивний «Філін». Чисельність батальйону близько 1000 осіб.[67]
11 січня 2015 року близько сотні бійців батальйону «Донбас» вирушили у напрямку будівлі Міністерства внутрішніх справ, на вулиці Богомольця у Києві, з вимогою відправки їх в зону АТО. Командир батальйону «Донбас» Семен Семенченко пішов на зустріч з міністром внутрішніх справ України Арсеном Аваковим у приміщення МВС[68].
Бої за Дебальцеве[ред. | ред. код]
13 січня друга штурмова рота батальйону «Донбас» відправилась до зони бойових дій у Луганську область[69].
27 січня року перша рота батальйону «Донбас» достроково повернулася до боїв на допомогу своїм побратимам[70].
30 січня Семен Семенченко разом із частиною батальйону «Донбас» згідно приказу прибув на українські позиції до Вуглегірська-Дебальцеве для виконування бойових завдань[71][72].
31 січня 2015 в ході операції зі звільнення Вуглегірська і деблокування батальйону «Світязь» Семенченко отримав серйозну контузію і переломи ребер. Був направлений в лікарню Мечникова.[73][74].
1 лютого 2015 Б. Філатов повідомив, що окрім контузії у Семенченка пробито легені та є переломи[75][76]. За іншими даними діагноз інший — «закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, закрита травма грудної клітини, забій грудної клітини, забій поперекового відділу хребта, тупа травма живота»[77][78].
9 лютого 2015 року почалися бої у селищі Логвинове Луганської області (між Вуглегірськом і Дебальцеве). Батальйон «Донбас» гідно тримав позиції[79][80].
9 лютого 2015 року[уточнити] Семен Семенченко передав повноваження командира батальйону «Донбас» Анатолію Виногродському[81][82][83][84]. З 10 квітня 2015 року відповідно наказу командувача НГ України на командира БСП «Донбас» підполковника Анатолія Виногродського було затверджено командиром офіційно.[джерело?]
12 лютого батальйон «Донбас» разом із частинами ВСУ штурмом взяли Логвинове, яке мало стратегічне для України значення. Бійцям батальйону «Донбас» вдалося взяти у полон 15 терористів[85].
У період січня-лютого 2015 року у бойових діях у районі населених пунктів Вуглегірськ, Нікішино, Чернухіно, Новогригорівка, Дебальцеве та Логвіново Донецької області, батальйон «Донбас» втратив 8 чоловік загиблими, отримали поранення 8, було захоплено у заручники 1 та зникли безвісти 2 військовослужбовці[86][87].
15 лютого 2015 року бійці «Донбасу» потрапили в засідку під Маріуполем. Загинули бійці — Євген Тельнов з Кіровограда (позивний — «Усач») та Олег Шабельний (позивний — «Цар»)[88].
18 лютого Семен Семенченко повідомив, що ситуація в Логвинове загострилась:
Терористи зайняли наші позиції. Батальйон «Донбас» разом із частинами ВСУ і Нацгвардії почали вивозити поранених та загиблих під час операції[89].
Починаючи із середини лютого бійці батальйону «Донбас» тримали позиції як на Луганському, так і на Маріупольському напрямках (селище Широкіне). 17 березня 2015 року третя рота розвідки батальйону «Донбас» відбула на передову у Широкіне[90][91].
7 березня під час обстрілу терористами селища Широкине загинув снайпер батальйону спеціального призначення «Донбас» солдат резерву Володимир Победінський з селища Мангуш Першотравневого району, що поблизу м. Маріуполя. 24-річний доброволець з позивним «Кріт».
Передача до 18-го полку[ред. | ред. код]
2 квітня 2015 року батальйон введений до складу 18-го полку оперативного призначення НГУ (в/ч 3057).[92]
25 квітня у результаті обстріу під селищем Широкіне автівки швидкої допомоги загинув дорогою до лікарні поранений гвардійць з позивним «Мар'ячі»[93]
8 травня радник заступника голови Міноборони України Василь повідомив що звільнили ще двох бійців батальйону НГУ «Донбас».[94]
15 червня 2015 Семен Семенченко разом з ветеранами батальйону «Донбас» інспектували пункти пропуску в Луганській області. В ході перевірки були виявлені серйозні порушення, зокрема, контрабанда лісу.[95].
Передача до 15-го полку[ред. | ред. код]
9 вересня 2016 року батальйон передано до складу 15-го окремого полку НГУ (в/ч 3035), який дислокувався у м. Слов'янськ.[92]
Діяльність[ред. | ред. код]
Вишкіл[ред. | ред. код]
17 серпня 2014 року командир батальйону Семен Семенченко оголосив про створення з прибулих до зони АТО добровольців нової резервної роти, підготовка якої проходитиме за місячною програмою вишколу[96].
Побут[ред. | ред. код]
2 жовтня 2014 року місто Львів передало бійцям «Донбасу» габіони, розроблені львівським підприємством ТзОВ «Пліт». Це сучасні блокпости — збірно-розбірні конструкції, обшиті геотекстилем, які пройшли випробування на Яворівському полігоні[97].
У жовтні 2014 року спільноти «Закарпатські волонтери батальйону „Донбас“» та UKROP Austria подарували батальйону «Донбас» машину швидкої допомоги, названу переможним іменем «Вікторія»[98].
Командування[ред. | ред. код]
- (2014 — 9.02.2015) Семен Семенченко. Як засновник батальйону, залишився його почесним командиром[99][100]
- (??)[уточнити] майор Гавришук Олександр Михайлович[101][уточнити]
- (??)[уточнити] підполковник Стоян Сергій Васильович[92]
- (10.04.2015 — 07.2016)[уточнити] підполковник Виногродський Анатолій Анатолійович[92]
- (09.2016 — 02.2017) полковник Кольцов Валерій Геннадійович
- (??)[уточнити] підполковник Поліщук Олександр Іванович[92][102]
Втрати[ред. | ред. код]
Станом на січень 2016 року, 67 бійців батальйону Національної гвардії «Донбас» загинули, 173 одержали поранення й 20 зникли безвісти під час боїв війни.[103]
29 травня 2019 року міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, в ході свого виступу на честь 5-ї річниці створення добровольчого батальйону «Донбас» зазначив, що: «На сході України загинули 83, поранення отримали 141 військовослужбовців „Донбасу“, наших товаришів. 294 ваших побратимів отримали державні нагороди, 74 — посмертно»[104].
Традиції[ред. | ред. код]
19 серпня 2014 року у Михайлівському Золотоверхому монастирі відбулося освячення прапорів батальйону[105][106].
29 травня 2016 року святкували другу річницю створення батальйону.[107]
Інше[ред. | ред. код]
У складі батальйону діє так звана «жіноча група», яка складається з дівчат, які пройшли Євромайдан та готуються воювати з терористами на Донбасі[108].
На початку червня 2014 року за ініціативою командира батальйону Семена Семенченка було створено мережу так званої «інтернет-розвідки» у зоні АТО, через яку кожен охочий міг би повідомити українські силові підрозділи про дії та пересування терористів[109]
19 червня 2014 року, за словами Семена Семенченка, після відходу батальйону «Донбас» на схід, на тренувальному полігоні у Нових Петрівцях буде створено новий добровольчий батальйон під назвою «Крим». Планувалося, що у майбутньому обидва батальйони мають бути об'єднані під єдиною системою оперативного командування та скласти основу нової бригади у складі Національної гвардії України[110].
Див. також[ред. | ред. код]
- Спеціальна поліція в Україні
- Міністерство внутрішніх справ України
- Служба безпеки України
- Батальйони територіальної оборони України
- Національна гвардія України
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ а б в Батальйон «Донбас» оголосив посилену мобілізацію // УНІАН, 30.05.2014 | Архівовано
- ↑ Вікторія Матола (26 листопада 2014). Семен Семенченко: "Часто кажется, что многие силовики в нынешней власти — агенты ФСБ". LB.ua.
- ↑ Персональна сторінка @fb
- ↑ а б Народна армія. Все про добровольчі батальйони, що воюють на Донбасі (ФОТО). Архів оригіналу за 31 жовтня 2014. Процитовано 31 жовтня 2014.
- ↑ Народна армія. Все про добровольчі батальйони, що воюють на Донбасі (ФОТО). Архів оригіналу за 31 жовтня 2014. Процитовано 31 жовтня 2014.
- ↑ Анастасия Рингис (24 жовтня 2014). Новые лица: ради чего комбаты идут в большую политику. Українська Правда.
- ↑ Наталія Влащенко (14 травня 2016). Схід і захід ніколи не вступали ні в які конфлікти – це все штучне. 112 канал.
- ↑ В Донбассе офицеры запаса и солдаты-срочники создали собственный батальон защиты (фото)
- ↑ Итоги боя под Карловкой 23.05.2014
- ↑ Интервью с командиром батальона «Донбасс» Семёном Семенченко
- ↑ Появилось видео, как тренируется батальон «Донбасс» на Днепропетровщине
- ↑ Первый бой комом. Что мы знаем о батальоне «Донбасс» // «Корреспондент», 23 мая 2014 (рос.)
- ↑ Батальйон «Донбас» взяв під контроль район Донеччини — командир
- ↑ Батальйон «Донбас» звільнив РВВС у Великій Новосілці від продажної міліції
- ↑ Батальйон «Донбас» взяв під контроль ще один район Донеччини
- ↑ Батальйон «Донбас» контролює п’ять районів Донеччини (відео) - DailyLviv.com. dailylviv.com (укр.). Процитовано 1 жовтня 2019.
- ↑ Добровольчий батальйон Донбас йде на Донецьк - Семенченко. ua.korrespondent.net (рос.). Процитовано 1 жовтня 2019.
- ↑ Батальйон "Донбас" прорвався з засідки біля Карлівки, половина бійців - поранені. Дзеркало Тижня. 23 травня 2014.
- ↑ Сегодня: У бою під Карлівка загинули 5 бійців батальйону «Донбас»
- ↑ Батальйон "Донбас" потрапив у засідку: бійці в оточенні, армія ігнорує прохання про допомогу. УНІАН. 23 травня 2014.
- ↑ Преса України: Батальйон «Донбас» виходячи з оточення знищив 15 терористів
- ↑ Лєнта.ру: «Правый сектор» пришел на помощь батальону «Донбасс»(рос.)
- ↑ РБК Україна: Батальйон «Донбас» заперечує участь «Правого сектора» у сутичках під Карлівка 23 травня, — ІО
- ↑ Арсен Аваков запропонував командирові батальйону Семену Семенченку на базі першої роти батальйону «Донбас» створити батальйон спеціального призначення Національної Гвардії України, МВС України
- ↑ На базі батальйону «Донбас» розпочали формувати 3-й резервний батальйон Нацгвардії [Архівовано 26 серпня 2014 у Wayback Machine.], Національна гвардія України
- ↑ Кількісний склад батальйону «Донбас» досяг 630 осіб. Архів оригіналу за 14 червня 2014. Процитовано 25 червня 2014.
- ↑ Семенченко: На базі ‘Донбасу’ створюють військову спецчастину нового типу. Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 18 січня 2019.
- ↑ «Где он, „Правый сектор“? Полгода ждали, и нет его». Архів оригіналу за 18 червня 2014. Процитовано 18 січня 2019.
- ↑ Комбат «Донбасса»: Все, кто реально хотел сражаться за Украину уже у нас
- ↑ Батальйон «Донбас» поповнився активістами Майдану
- ↑ Военные Президентского полка записываются в батальон "Донбасс". podrobnosti.ua. 08 июня 2014.(рос.)
- ↑ Батальйон «Донбас» склав присягу на вірність українському народу
- ↑ Щоденники війни — 3. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 4 липня 2014.
- ↑ Щоденники війни — 4. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 5 липня 2014.
- ↑ Щоденники війни — 5. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 6 липня 2014.
- ↑ Щоденники війни — 6
- ↑ Бійці «Донбасу» прибувають на передову
- ↑ Щоденники війни — 7. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 12 липня 2014.
- ↑ Щоденники війни — 8
- ↑ Щоденники війни — 9. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 18 січня 2019.
- ↑ Щоденники війни — 10. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 21 липня 2014.
- ↑ Щоденники війни — 11. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 21 липня 2014.
- ↑ Щоденники війни — 12
- ↑ Звільнення Лисичанська
- ↑ Звільнений Лисичанськ. Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 27 липня 2014.
- ↑ Семенченко: Сили АТО штурмують Первомайськ
- ↑ Склад батальйону «Призрак». Архів оригіналу за 30 жовтня 2014. Процитовано 27 липня 2014.
- ↑ Семенченко відповідатиме за Артемівськ
- ↑ Дневники войны — 13. Архів оригіналу за 20 грудня 2019. Процитовано 5 січня 2015.
- ↑ У Слов'янську в церкві Московського патріархату знайшли арсенал боєприпасів
- ↑ «Донбас» із запеклими боями увійшов в Іловайськ
- ↑ Сили АТО зачищають Ясиновату, контролюють уже більше половини Іловайська
- ↑ У бою за Іловайськ поранили комбата «Донбасу» Семенченка
- ↑ «Донбас» зазнав втрат і вийшов з бою під Іловайськом
- ↑ В бою загинув чоловік журналістки Михайлини Скорик
- ↑ В Іловайську вдалось відбити танкову контратаку бойовиків — «Донбас»
- ↑ Батальйон «Донбас» знищив понад 50 бойовиків в Іловайську
- ↑ Батальйон «Донбас» став батальйонно-тактичною групою
- ↑ В полоні терористів наразі перебувають 98 бійців батальйону «Донбас», — Семенченко
- ↑ Батальйон «Донбас» тренуватимуть американські «морські котики»
- ↑ Порошенко повідомив про звільнення з полону п'яти бійців «Донбасу» // Espreso.tv, 24 жовтня 2014
- ↑ Бійців «Донбасу» тренуватимуть американські інструктори
- ↑ Школа сержантов
- ↑ Факты: Батальоны "Днепр-1", "Донбасс" и "Правый сектор" выдвинули "продовольственный" ультиматум боевикам
- ↑ Семен Семенченко в Facebook
- ↑ Семен Семенченко. www.facebook.com (укр.). Процитовано 24 грудня 2019.
- ↑ http://www.pravda.com.ua/news/2015/01/20/7055772/ Частина батальйону «Донбас» більше не буде підпорядковуватися Семенченку
- ↑ Телеканал новин «24»: Батальон «Донбасс» во главе с Семенченко требуют отправки в зону АТО
- ↑ YouTube: Батальйон «Донбас» відбув у зону АТО
- ↑ Семен Семенченко в Facebook
- ↑ Семен Семенченко в Facebook
- ↑ Семен Семенченко в Facebook
- ↑ «ТСН»: В Углегорске Семенченко получил контузию, четверо бойцов «Донбасса» погибли
- ↑ Семен Семенченко в Facebook
- ↑ Семенченко был контужен под Углегорском, — пресс-служба батальона «Донбасс»
- ↑ У Семенченко окрім контузії пробито легеню, є переломи
- ↑ О «контузии» народного депутата Семенченко
- ↑ Сеня, бережи руку — Семенченко довів документом свої страшні рани
- ↑ Семен Семенченко в Facebook
- ↑ YouTube: Террористи контролируют две трассы возле Дебальцево, — Семенченко
- ↑ УНІАН: Семенченко уже не командир батальона «Донбасс»
- ↑ 7daysua_n (22 лютого 2015). Семенченко залишається комбатом, сторінка «Донбасу» в соцмережі зламана. 7Днів.
- ↑ 7daysua_n (13 лютого 2015). Батальйон «Донбас» намагалися підставити «під знищення» — Семенченко. 7Днів.
- ↑ Семенченко продовжить командувати «Донбасом» на фортифікаційних роботах на Запоріжжі. zik. 4 листопада 2014.
- ↑ YouTube: Бійці батальйону «Донбас» під Логвинове захопили в полон 15 бойовиків
- ↑ http://censor.net.ua/news/370986/za_vremya_ato_batalon_donbass_poteryal_67_voinov_173_cheloveka_byli_raneny_i_20_propali_bez_vesti_natsgvardiya За время АТО батальон «Донбасс» потерял 67 воинов, 173 человека были ранены и 20 пропали без вести, — Нацгвардия
- ↑ http://ngu.gov.ua/ua/news/dobrovolchi-batalyoni-u-skladi-nacionalnoyi-gvardiyi-ukrayini-boyoviy-shlyah-donbasu Частина батальйону «Донбас» більше не буде підпорядковуватися Семенченку
- ↑ «Донбас» потрапив у засідку під Маріуполем: 2 бійці загинули, — Семенченко
- ↑ Семен Семенченко в Facebook
- ↑ Insider Батальон за батальоном. «Донбасс» отправился в АТО
- ↑ YouTube: Третья рота батальона «Донбасс» отправилась в АТО
- ↑ а б в г д Добровольці, які стали гвардійцями | НГУ. ngu.gov.ua. Процитовано 13 вересня 2019.
- ↑ Поранений у Широкиному боєць загинув дорогою до лікарні // ТСН.
- ↑ http://inforesist.org/iz-plena-osvobozhdeny-dvoe-bojcov-donbassa/
- ↑ Телеканал новин «112»: Семенченко: Контрабанда идет через станцию «Светланово» Луганской области. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 9 лютого 2016.
- ↑ Семенченко готує резервну роту з нових добровольців. Архів оригіналу за 21 серпня 2014. Процитовано 18 січня 2019.
- ↑ Львів передав спецбатальйону «Донбас» габіони власного виробництва // «Українські Національні Новини», 2 жовтня 2014
- ↑ 50/50: патріоти Закарпаття та Австрії подарували батальйону «Донбас» бойову подругу «Вікторію» // «Про Захід», 22 жовтня 2014
- ↑ 5 канал: СЕМЕН СЕМЕНЧЕНКО РОЗПОВІВ, ЗА ЩО ЙОМУ СОРОМНО – ІНТЕРВ'Ю
- ↑ 2+2: Семен Семенченко переконаний, що буде наказ про "здачу" Широкине
- ↑ Добровольці, які стали гвардійцями | НГУ. web.archive.org. 20 вересня 2019. Архів оригіналу за 20 вересня 2019. Процитовано 12 жовтня 2019.
- ↑ Батальйон «Донбас» відзначив свою четверту річницю | НГУ. ngu.gov.ua. Процитовано 26 вересня 2019.
- ↑ Стали відомі втрати батальйону "Донбас" під час боїв за Іловайськ та за час АТО. tyzhden.ua (укр.). Процитовано 27 вересня 2019.
- ↑ Арсен Аваков: Добровольці «Донбасу» одними із перших стали на захист України. 29.05.2019, 13:55
- ↑ Аскольд Сірко (19.08.2014). Освячення бойових прапорів "Донбасу". Радіо Свобода. Процитовано 20.08.2014.
- ↑ У Києві в Михайлівському монастирі освятили бойові знамена батальйону «Донбас». Zik.ua. 19.08.2014. Процитовано 20.08.2014.
- ↑ Друга річниця заснування батальйону спецпризначення «Донбас» Батальйону «Донбас» виповнилось два роки
- ↑ У батальйоні «Донбас» з'явилася жіноча група
- ↑ Командир батальйону «Донбас» оголосив про запуск системи інтернет-розвідки в зоні АТО
- ↑ В Україні створять ще один добровольчий батальйон
Посилання[ред. | ред. код]
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Батальйон Донбас |
![]() | |
---|---|
Аудіофайли | |
![]() |
1. Ніхто не здав нас «ополченцям ДНР» — неймовірний порятунок поранених бійців «Донбасу» // «Громадське радіо», 10 жовтня 2014. |
Відеофайли | |
![]() |
1. Батальйон «Донбас» // «Проте», 30 травня 2014. |
![]() |
2. Люди Війни — тренування батальйону; розповідь про бій під Карлівкою // «BABYLON'13», 5 червня 2014. |
![]() |
3. Талісман — боєць розповідає свою історію в батальйоні та про бій під Карлівкою // «BABYLON'13», 24 червня 2014. |
![]() |
4. Присяга батальйону «Донбасс» 23.06.2014 // Батальйон «Донбас», 2 липня 2014. |
![]() |
5. На Запоріжжі провели в останню путь бійця батальйону «Донбас» 27.05.2014 // ТСН, 27 травня 2014. |
![]() |
6. Розвідник батальйону «Донбас» // Мустафа Найєм, «Громадське ТБ», 16 липня 2014. |
![]() |
7. Зона АТО. Батальйон «Донбас» // «24 канал», 23 липня 2014. |
![]() |
8. Батальйон «Донбас». Попасна // «24 канал», 24 липня 2014. |
![]() |
9. Жителі Артемівська вийшли підтримати батальйон «Донбас» // «Громадське ТБ Запоріжжя», 25 липня 2014. |
![]() |
10. «Полно сил дойти до Москвы», батальйон «Донбас» про перемогу // Espresso.tv, 29 липня 2014. |
![]() |
11. Donbass Battalion: Artemivsk. Батальон Донбасс: освобождение Артемовска (english subtitles) // Espresso.tv, 19 липня 2014. |
![]() |
12. Семен Семенченко про ситуацію у звільненому Лисичанську // Espresso.tv, 28 липня 2014. |
![]() |
13. Батальон «Донбасс» пришел на помощь артиллеристам // «Батальон Донбасс», 3 серпня 2014. |
![]() |
14. American volunteer in the Donbas Battalion // VICE News, 6 серпня 2014, (англ.). |
![]() |
15. У Києві прощалися з загиблими бійцями батальойону «Донбас» // Kievchannel, 13 серпня 2014. |
![]() |
16. Герої, які загинули під Іловайськом // «24 канал», 11 жовтня 2014. |
- Пост у Фейсбук Семена Семенченка про заснування 25-го батальйону територіальної оборони Донецької області, 12 квітня 2014
- Батальон спеціального призначення НГУ "Донбас", «Фейсбук»
- Добровольчі батальйони у складі Національної гвардії України – бойовий шлях «Донбасу». НГУ. 29 січня 2016. Процитовано 11 січня 2017.
- Народна армія. Все про добровольчі батальйони, що воюють на Донбасі // InfoResist, 12 червня 2014
- Батальйон «Донбас» взяв під контроль ще один район Донецької області // «Ракурс», 22 травня 2014
- Батальйон «Донбас» потрапив у засідку зі снайперами, є поранені // «Українська правда», 23 травня 2014
- Ми з «Донбасу» // Тиждень.ua, 25 липня 2014
- Артемовский синдром. Прифронтовая // «Українська правда. Життя», 2 серпня 2014 (рос.)
- Михайло Жирохов, Батальйон «Донбас»: початок // cheline.com.ua, 22 листопада 2016
|
|