Шаблон:Розпад Російської імперії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
{{i}} Документація шаблону[перегляд] [редагувати] [історія] [очистити кеш]
 • Було би добре додати прапорці, як у японській версії.
 • З більшовицьких республік додані тільки ті, які були утворені шляхом місцевих переворотів. Ті, що були утворені в результаті завоювання більшовиками певної території, додавати, мабуть, не варто. Вони мають опосередкований стосунок до розпаду імперії, але безпосередній — до радянського державного будівництва. До того ж, додання такої кількості пунктів до шаблону зробить його нефункціональним. Також задля функціональності не варто додавати малі українські повстанські республіки.
 • «Південний Захід» не названий Україною через те, що він включає також Молдову.
 • ТувНР включена, бо Урянхайський край перебував під протектораторм Р. І. — як і Хіва з Бухарою. Велика монгольська держава — це утворення, що створювалося з центром у Читі у тому числі бурятами за сприяння отамана Семенова, тому має тут бути [1].
 • У «війни» включаються ті, які 1) виділяються як окремі війни чи повстання, 2) мали національне або обласницьке підґрунтя. За бажання можна додати і ті, що не виділяються як війни: наприклад, Степовий похід сил Донської Республіки можна включити, а одночасний Кубанський похід Добровольчої армії — ні. Можна включити фронти автономістів проти більшовиків, війни між горцями та ВСЮР і т. д.
 • У «Силах» в основному ті, що діяли під час революції, але є і ті, що безпосередньо передували їй (Союз автономістів), і ті, що стали її результатом (прометеїзм).
 • Щоби не розширювати розділ про самостійників безліччю українських, кавказьких, польських та балтійських партій, до цього переліку варто додавати по одній ключовій політичній організації від народу чи державного утворення. Це можуть бути парламенти, уряди, рухи чи політичні партії (якщо партія практично узурпувала політичне життя народу чи була єдиною автономістською/самостійницькою партією народу).
 • Самостійників та автономістів розділяти не варто: більшість автономістів 1917-го у 1918-му стали самостійниками. Назва «централісти» щодо нефедералістських сил вживалася і тоді, і зараз зустрічається в науковій літературі.
 • У Туркестанської АРСР тодішня назва дійсно була Т. радянська федеративна республіка, тому РФР.
 • Це шаблон про розпад Російської імперії, а не про Громадянську війну у Росії (для якої варто зробити окремий шаблон). Для цього шаблону важливе протистояння самостійників і централістів, а не білих та червоних. Це на випадок, якщо хтось хоче розширити чи переробити розділ «Сили».
 • Щодо більшовицької доктринальної позиції щодо самовизначення див. Леніна «Национальный вопрос в нашей программе», Сталіна «Марксизм и национальный вопрос» і т. д. Практика та ситуативні обіцянки бували іншими, але офіційна програмна позиція — такою.
Те саме на карті