Зелена армія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зелений колір, а також комбінації з ним часто використовувалися у знаменах повстанців

Зелені повстанці, або «зеленоармійці» (також «зелені партизани», «зелений рух», «третя сила») — узагальнена назва нерегулярних, переважно селянських і козацьких збройних формувань, що протистояли іноземним інтервентам, більшовикам і білогвардійцям в роки Громадянської війни в Росії. У більш широкому сенсі, «зелені» — визначення для «третьої сили» у Громадянській війні.

Мали національно-демократичні, анархічні, а також, іноді, близькі раннього більшовизму мети. Перші вимагали скликання Установчих зборів, інші були прихильниками безвладдя і вільних Рад. У побуті існували поняття «червоно-зелені» (більше тяжіють до червоних) і «біло-зелені». Національно-демократичне крило повстанського руху виникло у Краснодарському краї, до нього входили жителі села Роздольного, Ізмайлівка та інших сіл Краснодарського краю. До «зеленим» найчастіше відносять повстанську армію Махна і Тамбовський повстанців. Лідером російського «зеленого» руху намагався представити себе Б. В. Савінков, який підтримував партизанський загін С. Н. Булак-Балаховича.

Зелений і чорний, а також їх комбінація часто використовувалися в якості кольору знамен повстанців. Конкретні варіанти залежали від політичної орієнтації — анархісти, соціалісти тощо, просто подобу «загонів самооборони» без виражених політичних пристрастей. У деяких районах використовувався і червоний колір (наприклад, в районі Сочі, де в зеленому русі лідируючі позиції належали есерам, використовувався червоний прапор з прямим зеленим хрестом)

Гасла[ред.ред. код]

  • «Бий червоних, поки не побіліють, бий білих поки не почервоніють»
  • «Хочемо комунізму без більшовиків»
  • «За Ради без більшовиків»
  • «Уся влада установчим зборам»