Будинок Галицького намісництва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будинок Галицького намісництва
м. Львів, вул. Винниченка, 18
Архітектор Ф. Ксенжарський, С.Гавришкевич, Л.Марконі

Початок будівництва 1870
Збудовано 1878

Тип споруди адміністративна споруда
Архітектурні стилі Історизм (неоренесанс)

Будинок Галицького намісництва (сьогодні — будівля Львівської обласної ради та Львівської обласної державної адміністрації) — пам'ятка архітектури національного значення[1] у Львові (Україна). Зразок великої адміністративної споруди Австро-Угорської імперії другої половини XIX століття; є виконаним в історичному стилі неоренесансу.

Розташування[ред. | ред. код]

Будівля розміщена за східною границею середньовічного міста і займає кутову ділянку, виходячи західним фасадом на вулицю Винниченка, а північним — на вулицю Просвіти. З південного боку до будівлі примикає Палац губернаторів. З північного боку, за вулицею Просвіти, знаходиться ділянка, яку займає костел кармелітів босих. Перед будинком є скверик, у якому встановлено пам'ятник В'ячеславу Чорноволу (голові Львівсьої обласної ради на початку 1990-х). Адреса: вулиця Винниченка, 18 (в австро-угорський період — вулиця Губернаторські Вали, у міжвоєнний період — вулиця Чарнецького, у період нацистської окупації — Дистриктштрассе, за совітів — Радянська).

Історія[ред. | ред. код]

Внутрішній двір

Цю монументальну споруду було збудовано у 18701878 роках архітекторами Феліксом Ксенжарським і Сильвестром Гавришкевичем. У період між двома світовими війнами тут розташовувалося польське воєводське управління, в період нацистської окупації — адміністрація губернатора Дистрикту Галичина[2]. 28 квітня 1943 тут відбулась урочиста церемонія з нагоди організації української дивізії «Галичина» (зброї СС), у якій взяли участь представники влади, націонал-соціалістичної партії[2], німецької армії, колишні вояки Української Галицької армії[2], представники преси; були присутні відомі українські державні діячі Віктор Курманович та Володимир Кубійович[2].

Вигляд в оглядового майданчика на ратушевій вежі

У радянський період тут розташовувався обласний комітет Комуністичної партії України[3].

Нині в адміністративному будинку на вулиці Винниченка, 18 розміщуються підрозділи виконавчого апарату Львівської обласної ради, управління та відділи Львівської обласної державної адміністрації, представництво Міністерства закордонних справ України[4].

Архітектура[ред. | ред. код]

Будинок прямокутний в плані, з закритим внутрішнім двориком, чотириповерховий, цегляний, завершується мансардним дахом. Фасади рустовані і симетричні, розділені за вертикаллю маленькими виступами, за горизонталлю — смугами карнизів. На головному фасаді центральна вісь акцентована балконом другого поверху, який стоїть на чотирьох колонах, які фланкують парадний вхід. Вікна прямокутної форми, в обрамленнях. Ліпні прикраси виконав скульптор Леонард Марконі.

Будинок має кабінетно-коридорну систему планування. В комплексі інтер'єрів домінують парадні сходи (архітектор Сильвестр Гавришкевич, скульптор Леонард Марконі).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пам'ятки архітектури національного значення. Архів оригіналу за 9 листопада 2013. Процитовано 2 вересня 2010. 
  2. а б в г Формування дивізії СС. Архів оригіналу за 1 червня 2009. Процитовано 2 вересня 2010. 
  3. Державний архів Львівської області. Архів оригіналу за 12 грудня 2007. Процитовано 2 вересня 2010. 
  4. Львівська обласна рада. Історія будівлі. Архів оригіналу за 9 листопада 2013. Процитовано 9 листопада 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]