Координати: 49°13′56″ пн. ш. 23°44′6″ сх. д. / 49.23222° пн. ш. 23.73500° сх. д. / 49.23222; 23.73500

Колодниця (Стрийський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:58, 30 червня 2021, створена MaryankoBot (обговорення | внесок) (категоризація)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Колодниця
Країна Україна Україна
Область Львівська область
Район Стрийський район
Рада Конюхівська сільська рада
Код КАТОТТГ UA46100030070089880
Основні дані
Засноване 1395
Населення 368
Площа 10,24 км²
Густота населення 35,94 осіб/км²
Поштовий індекс 82436
Телефонний код +380 3245
Географічні дані
Географічні координати 49°13′56″ пн. ш. 23°44′6″ сх. д. / 49.23222° пн. ш. 23.73500° сх. д. / 49.23222; 23.73500
Середня висота
над рівнем моря
316 м[1]
Водойми р. Колодниця
Відстань до
обласного центру
81 км[2]
Відстань до
районного центру
11 км[2]
Найближча залізнична станція Конюхів
Відстань до
залізничної станції
4 км
Місцева влада
Адреса ради 82436, Львівська обл., Стрийський р-н, с. Конюхів[3]
Сільський голова Сурмик Ігор Юрійович[3]
Карта
Колодниця. Карта розташування: Україна
Колодниця
Колодниця
Колодниця. Карта розташування: Львівська область
Колодниця
Колодниця
Мапа
Мапа

Коло́дниця — село в Україні, у Стрийському районі Львівської області. Орган місцевого самоврядування — Конюхівська сільська рада[3]. Населення становить 368 осіб. Від 2017 року село у складі Грабовецької об'єднаної територіальної громади[4].

Географія

Село Колодниця розташоване на березі ріки Колодниці, за 14 кілометрів від м. Стрия. Межує з селами: Конюхів, Монастирець, Голобутів, Завадів, Грабовець.

Частини села:

  • Березники
  • Вербина
  • Гора
  • Городисько (Городище)
  • За Вербою
  • За Городами
  • Осичина
  • Солянка
  • Ставище
  • Хащі
  • Частки

Природа

У гірсько-рівнинній річці Колодниця водиться велика різноманітність риб .

Рослинність річки Колодниця займає більшу частину берегів річки і представлена переважно формаціями очерету звичайного. Крім очерету звичайного зустрічаються також окремі ділянки рогоза вузьколистого та широколистого, осоки, крім того є поодинокі рослини плетухи звичайної, півників болотних, пасльоні солодко-гіркої, куги озерної. На берегах річки зустрічаються верби, маслинка вузьколиста, а також тополі білі та чорні.

Походження назви

Існує декілька версій походження назви мого села:

  • Назву виводять від слова «Колодій». Мовляв, колись майстри-колодії видовбували з грубих дерев’яних колод відра, жолоби тощо, з яких напували худобу, зберігали молоко. Вони й давали назву селу. Щоправда, слово «колодій» в українській мові має інше значення: «той, хто робить, виготовляє колеса».
  • За Костянтином Тищенком, вірогіднішою виглядає версія про походження назви села від давньої назви кельтів-сколотів, тобто предків нинішніх шотландців, яких слов'яни називали галатами (голотами), які залишили глибокий слід в етномовній історії прадавньої України. Відповідно до мовної традиції предків нинішніх назв, назва їхнього поселення могла звучати як «Сколотниця», «Сколодниця», що з часом трансформувалася у «Колодниця». Але він не відкидає і версії про походження назви від імені арабського візира Халіда Бармакі халіфа Абуль-Аббаса. Тоді топонім буквально означає «Володіння Халіда», «Халаїда», «Калаїда»», перетворений розмовною традицією на форму Колодниця. Якщо версія підтвердиться, заснування села слід віднести принаймні на дві тисячі років у глибину часу. В назві наголошують другу літеру «о».
  • Найімовірніше свою назву село тримало від назви річки Колодниця (річка в Україні, у межах Дрогобицького, Стрийського і Миколаївського районів Львівської області), однієї з приток Дністра, на берегах якої засноване. Отже «Колодниця» — топонім, що означає одночасно річку і село. Вочевидь, що першою виникла назва річки, а пізніше — назва села.
  • Є версія про походження назви села Городище, відомі колишні власники села і великі землевласники: Колодницькі та Ожеховські.
  • Інша версія є, що в селі спочатку жив чоловік на ім'я Колод. Він був великою знатною людиною, на честь якого, можливо, назвали село.
  • І остання версія, по річці, під час повені, полили колоди. Тому, напевно, так називається річка та село.

Історія

Село засноване у 1395 році. Наприкінці XVII століття село належало до королівської власності. Було 62 хати, млин, корчма.

У 2008 році відкритий фельдшерсько-акушерський пункт, з'явилася крамниця. У селі встановлено пам'ятний знак Вічна слава Героям УПА, які полягли за волю і Незалежність України. Його ініціатором був Лев Бичко.

23 серпня 2015 року, напередодні Дня Незалежності України, у с. Колодниця відбулося освячення скульптури Божої Матері, що зведена за кошти родини Сурмиків. Чин освячення провів адміністратор місцевої парафії церкви Святих Петра і Павла УГКЦ о. Володимир Петеш у співслужінні з іншими священнослужителями. Цьому передувало святкове Богослужіння у храмі. Скульптуру висотою майже 4 м спорудили з ініціативи сільського голови Ігоря Сурмика біля церкви при в'їзді в село. За його словами, вона символізуватиме любов, мир і спокій у сільській громаді. Ковані елементи виготовили майстри з сусіднього села Конюхів Юрій Притуляк, Роман Бітів, Юрій Лис.

Церква

Перша письмова згадка про церкву міститься в податковому реєстрі і належить до 1512 року.

На межі XVII—XVIII століть споруджено дерев'яну Святого Миколая. У 1832 році її опечатано через аварійний стан і упродовж 1830-х років стара церква була розібрана і на її місці споруджено нову церкву Святого Миколая. 1859 року поряд споруджено дзвіницю. У 1900 році церква згоріла. Замість неї споруджено нову церкву. Під час бойових дій першої світової війни через село проходила лінія фронту через що село було знищено вщерть. Згоріла й церква. У 1918—1919 роках споруджено нову тимчасову дерев'яну церкву-каплицю. Упродовж 1960—1980 років була закрита радянською владою.

У 1991—2004 роках в селі споруджена кам'яна церква Святих Петра і Павла (належить УГКЦ). При церкві діє церковний хор. Храмове свято — 12 липня на свято Петра і Павла.

Школа

Першу однокласну школу відкрито на початку ХХ століття, у 1935 році там навчалося 102 учні. У 1940 році школу було зруйновано. У 1950 році розпочали будівництво нової школи, але не закінчили.

Осередок товариства «Просвіта»

Першу читальню «Просвіти» в селі відкрито 1909 року. При читальні діяли хор, драматичний гурток, бібліотека. Осередок товариства «Просвіта» в Колодниці була заснована 1930-х роках. Читальня стала вогнищем просвітницької діяльності на селі. Вечорами або у святкові дні у читальні колективно читали книжки, тут же селяни обговорювали їх, висловлювати свої думки з приводу прочитаного, запитували про незрозуміле. Так боролися з неграмотністю серед дорослого населення. Книги в читальні позичали за невеликі кошти, за котрі потім товариство купувало все необхідне для читальні. Першими просвітянами села були Іван та Михайло Королі. Велику роботу для піднесення національної свідомості українців у селі Колодниця проводили священики Костянтин Петрашевич, Зеновій Нарожняк, вчителі місцевої початкової школи Мирослав Турків, Стефа Микитка — активна учасниця «Пласту» та її батько Стефан Окань. Тут він мешкав з родиною у хаті племінника Михайла Корінця. Активними просвітянами були: Ілько, Роман, Богдан і Ярослав Корінці, Юрко, Катерина і Стефа Баняси, Теодор і Іван Мельники, Теодор і Катерина Сурмики, Анна Рогульська, Григорій та Ілько Когути і багато інших селян, які у 1940-х роках загинули або відсиділи в сибірських тюрмах та на каторзі.

Під час окупації Західної України більшовиками діяльність місцевого осередку «Просвіти» була заборонена, а просвітян: Михайла, Анну, Петра і Дмитра Рогульських, Марію Баняс, Марію Корінець, Миколу Мельника, Софію і Михайла Когутів, Софію Сурмик, Івана Мацигіна та багатьох інших селян заарештовано і вивезено до Сибіру. Вороги нищили українські книги, архівні документи, господарські посібники. На довгі роки «Просвіта» перестала існувати. У повоєнні роки під читальню було відведено кімнату в хаті Теодора Сурмика. Бібліотеку засновано у 1950 році.

Примітки

Посилання

  • Збірник краєзнавчих розвідок. «Краєзнавчий вісник». — Випуск 1. — Стрий: Щедрик, 2002. — 106 с. — ISBN 966-7378-27-6.
  • Збірник краєзнавчих розвідок. «Краєзнавчий вісник». — Випуск 2. — Стрий: Щедрик, 2006. — 204 с.
  • Збірник праць «Стрийщина крізь призму століть» / В. Петрик, І. Смуток, Л. Тимошенко, В. Ханас, А. Петрик. — 3. — Дрогобич: Коло, 2004. — 188 с. — ISBN 966-7996-44-5.
  • Стрийщина = The Stryi Region: іст.-мемуар. зб. Стрийщини, Скільщини, Болехівщини, Долинщини, Рожнітівщини, Журавенщини, Жидачівщини і Миколаївщини: в 3 т. / ред.: І. Пеленська, К. Баб'як; Наукове товариство імені Шевченка. — Нью-Йорк та ін.: Ком. Стрийщини, 1990. — Т. 2. — 634 с.: іл. — (Український Архів. Регіональний збірник; т. 49).
  • Стрийщина = The Stryi Region: іст.-мемуар. зб. Стрийщини, Скільщини, Болехівщини, Долинщини, Рожнітівщини, Журавенщини, Жидачівщини і Миколаївщини: в 3 т. / ред.: І. Пеленська, К. Баб'як; Наукове товариство імені Шевченка. — Нью-Йорк та ін.: Ком. Стрийщини, 1990. — Т. 2. — 608 c.: іл. — (Український Архів. Регіональний збірник; т. 49 А).
  • Стрийщина крізь віки: енциклопедична книга-альбом / Р. Пастух; фотоіл. О. Микитка, С. Нарожняк. — Дрогобич: Коло, 2011. — 520 с.: іл.
  • Стрийщина: сторінки історії. — Книга 1. — Стрий : Щедрик, 2009. — 688 с. — ISBN 978-966-1524-01-8.