Opera

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Opera (web browser))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Opera
Opera 2015 icon.svg
Скриншот Opera 80.jpg
Скриншот Opera 80
Тип браузер
Розробник Opera Software
Перший випуск 9 грудня 1996[1]
Стабільний випуск 82.0.4227.23 (2 грудня 2021)
Операційна система Windows, MacOS, Linux
Мова програмування C++[2]
Рушій(ї) Blink , V8
Доступні мови Багатомовний (45 мовних пакетів)[3]
Українська Так
Ліцензія власницька безоплатна з відкритими компонентами
Вебсайт www.opera.com/uk

CMNS: Opera у Вікісховищі

Opera (МФА: [ˈɑp(ə)ɹə]) — веб-браузер розробки норвезької компанії Opera Software. Вперше випущений у 1994 році групою дослідників з норвезької компанії Telenor. З 1995 року продукт компанії Opera Software, створеної авторами першої версії браузера. До 2013 року Opera включала додаткові можливості для роботи з інтернетом (пошта і низка інших служб), але після переходу з власного браузерного рушія на відкритий рушій Blink додаткові функції були виокремлені з браузера в супутні проекти.

Браузер написаний мовою програмування C++, має високу швидкість роботи[4] і сумісний з основними вебтехнологіями[5]. Відмінними особливостями Opera довгий час були багатосторінковий інтерфейс (система вкладок у вікні програми) і можливість масштабування документів цілком, разом із графікою; згодом ці функції з'явились і в інших браузерах. У Opera розширені функціональні можливості використання комп'ютерної миші: окрім стандартних способів навігації передбачені так звані «жести мишею». У систему безпеки браузера входять: вбудований захист від фішингу; додаткове кодування інформаційного потоку при роботі зі сторінками, що містять запити конфіденційних відомостей; можливість видалення HTTP-Cookies, очищення історії відвідувань одним кліком миші, а також стартова панель «Speed ​​Dial». Opera безкоштовна. Міжнародна версія браузера має багатомовний інтерфейс, включаючи українську мову.

Крім основних функцій браузера, за час, що минув з моменту появи пакета, в нього були інтегровані можливості поштового/новинного клієнта Opera Mail, адресної книги, клієнта пірингової мережі BitTorrent, агрегатора RSS, клієнта IRC, менеджера завантажень, WAP-браузера, Opera Link, а також віджети — графічні модулі, засновані на технології HTML, що працюють поза вікнами браузера.

Браузер Opera портовано під безліч операційних систем (включаючи Microsoft Windows, MacOS, Linux, FreeBSD, Solaris, а також для мобільних платформ на основі Symbian, MeeGo, MeeGo WeTab, Java, Android, Windows Mobile, iOS[6]. Opera для ПК та Opera mini розповсюджуються безкоштовно з 2005 року, Opera Mobile — з 2010-го (бета-версії з 2009-го[7]).

Рушій Opera[Примітка 1] (Presto) ліцензований Adobe та інтегрований у пакет Adobe Creative Suite (зокрема, Presto використовується в Adobe GoLive та Dreamweaver)[8].

Історія[ред. | ред. код]

Ранні версії[ред. | ред. код]

У 1993 році співробітники норвезької телекомунікаційної компанії Telenor Йон Стефенсон фон Течнер і Гейр Іварсей, розробляючи вебсайт компанії, поставили собі за мету розробити альтернативу популярному тоді браузеру Mosaic. У складі групи програмістів вони створили програму MultiTorg Opera, невибагливу до ресурсів комп'ютера і швидку. Програма використовувала інтерфейс MDI (multiple document interface) — вигляд програми, коли додаткові вікна відкриваються всередині батьківського вікна, що забезпечує перегляд кількох сторінок одночасно. Перша стабільна версія вийшла у 1994 році та розповсюджувалася всередині компанії. Натхненні позитивними відгуками, 30 серпня 1995 року Йон Стефенсон фон Течнер і Гейр Іварсей заснували власну компанію Opera Software AS. Вона і зайнялася розробкою браузера Opera[9]:

Opera 2.1. Перша публічна версія, що була випущена в 1996 році, розповсюджувалася за схемою shareware (90 днів безкоштовного користування).

Opera 3 (31 грудня 1996). Додано автозаповнення форм та підтримку протоколу безпеки TSL.

Opera 4 (28 червня 2000). Впроваджено кросплатформовість, розширено налаштування, вбудовано поштовий клієнт.

Opera 5 (6 грудня 2000). Замість пробного терміну користування застосовано показ реклами в браузері до терміну оплати. Додано жести мишкою, вбудовано ICQ-клієнт.

Opera 6 (29 листопада 2001). Підтримка Unicode і змінена панель налаштувань.

Рушій Presto[ред. | ред. код]

Opera 7

Opera 7 (28 січня 2003). Програму переведено з власного рушія на рушій Presto. Додано підтримку динамічних шарів і майстер-пароля.

Opera 8 (19 квітня 2005). Спрощено та оптимізовано інтерфейс. Розширено підтримку JavaScript, можливість завантаження торрентів, голосове керування[9]. В версії 8.5 браузер було зроблено цілком безкоштовним[10].

Opera 9 (20 червня 2006). Починаючи з версії 9.2 було впроваджено «швидкий набір» — відображення на окремій вкладці 9-и обраних з закладок вебсайтів з їх мініатюрами[11].

В Opera 9.5 був представлений новий, менш вимогливий до ресурсів рушій JavaScript. У браузері запрацював сервіс Opera Link, що забезпечував синхронізацію закладок і сайтів зі «швидкого набору» між версією Opera для робочого столу і Opera Mini для мобільних телефонів. Сервіс Opera Mail запрацював швидше й ощадливіше. Окрім цього, була покращена робота з декількома акаунтами, додана можливість відображення поштової скриньки в ієрархічному вигляді, покращені обробка чернеток та інтерфейс панелі Mail. Були виправлені проблеми з сайтами Google, зі стандартним шаблоном WordPress, в різних бібліотеках Javascript. Opera 9.5 (кодова назва Kestrel) підтримувала програми для читання з екрану, працювала з Window-eyes, JAWS і Voiceover на OS X. Окрім цього, була покращена просторова навігація і спрощені гарячі клавіші. У новому релізі також була представлена система захисту від онлайн-шахрайства. Opera 9.5 забезпечувала підтримку сертифікатів Extended Validation (EV) SSL. Новою функцією став швидкий пошук, за допомогою якого можна знайти одну з відвіданих сторінок, ввівши слова, які на ній зустрічаються[12].

Opera 10 (1 вересня 2009, кодова назва Peregrine). Передусім розробники виділяли підтримку фірмової технології Opera Turbo, що дозволила, завдяки спеціальному алгоритму компресії даних, у кілька разів збільшити швидкість завантаження сайтів при повільному з'єднанні з Інтернетом. Система автоматично визначала швидкість передачі даних і в разі її зниження забезпечувала стиснення вмісту вебсторінки для швидшого відкриття.

Іншим важливим нововведенням стала модернізована система вкладок. Якщо за допомогою миші опустити нижню межу панелі вкладок, то у верхній частині екрану з'являться не тільки заголовки відкритих у вкладках вебсторінок, але і їхні зменшені зображення. Типово візуалізовані вкладки Opera 10 були розміщені вгорі, але їх дозволялося перемістити вниз або в бічні панелі, що зручно при використанні широкоекранних моніторів. Для «швидкого набору» з'явилися налаштування кількості сторінок для відображення. Раніше це можна було зробити, вручну внісши зміни до файлу speeddial.ini в папці профілю.

Подальшим удосконаленням піддалися інтерфейс користувача, засоби безпеки, інтегрований поштовий клієнт і експрес-панель для швидкого доступу до онлайнових ресурсів. Крім того, розробники виділяли функцію автоматичного завантаження оновлень і систему перевірки правопису на основі відкритого словника Hunspell, що підтримує 51 мову. До складу браузера Opera 10 були включені агрегатор RSS-стрічок і BitTorrent-клієнт.

Ревізія 10.10, яка вийшла 23 листопада 2009, вперше включила технологію Opera Unite.

Головним нововведенням версії 10.50 стало використання JavaScript-рушія Carakan і графічної бібліотеки Vega.

Opera 11 (16 грудня 2010, кодова назва Kjevik). Основним нововведенням стала підтримка розширень. Віднині браузер, услід за конкурентами Firefox, Chrome та Safari, підтримував систему розширень, за допомогою яких можна персоніфікувати й поліпшити функціональність браузера. Було впроваджено групування вкладок: з'явилася змога об'єднувати їх у папки; папка вкладок створюється простим перетягненням мишею одної вкладки на іншу. З'явилися візуальні жести мишею. Можливість відкривати й закривати вкладки, переміщатися відкритими раніше сторінками за допомогою простих жестів миші була вперше реалізована в браузері Opera в 2001 році. Тепер користувачі Opera 11 могли бачити візуальні підказки переміщень миші прямо у вікні браузера. Додався новий адресний рядок, що відображає тільки основну інформацію, а колірний індикатор показує рівень захищеності відвідуваних сторінок; натиснувши на нього, користувач отримує детальну інформацію про вебсайт. Завантаження плагінів на вимогу дозволило призначити завантаження вмісту плагінів (наприклад, Adobe Flash) тільки з дозволу користувача. Це допомагало прискорити роботу зі сторінками, що містять надмірну кількість плагінів. Крім того, була поліпшена продуктивність JavaScript-рушія і підтримка новітніх вебтехнологій, таких як HTML5 і CSS3.

У версії 11.10 (кодова назва Barracuda), поміж інших покращень, з'явилася підтримка протоколу SOKCS 5, графічного формату WebP і шрифтового формату Web Open Font Format[13].

Opera 12 (14 червня 2012, кодова назва Wahoo). Було пришвидшено запуск, впроваджено експериментальну підтримку апаратного прискорення відеокарти і WebGL[14].

Версію Opera 13 було пропущено, а Opera 14 названо версію для Android.

Рушій Blink[ред. | ред. код]

Opera 39

Opera 15 (2 липня 2013, кодова назва Opera Next). Opera 15 з кодовою назвою «Opera Next» вийшла в травні 2013. Відбувся перехід із власного браузерного рушія Presto на WebKit, а згодом на його форк Blink; перехід з власного JavaScript-рушія Carakan на V8. Браузер став швидшим у роботі й кардинально переглянув інтерфейс у бік спрощення, але втратив багато у функціональності та можливостях налаштувань. Колишні розширення перестали працювати в цій версії. Меню Opera та панель вкладок було розміщено в одному рядку. Було впроваджено інструмент «скарбничка» для відкладення читання сайтів на потім. У «швидкому наборі» можна було об'єднувати закладки у папки. Рядки пошуку й адреси було об'єднано за промовчуванням. З'явилася функція показу новин на «швидкому наборі». Opera Mail була вилучена з браузера й винесена в окрему програму[15][16]. Для реалізації втрачених функцій Йон Стефенсон фон Течнер створив компанію Vivaldi Technologies, яка розробляє браузер Vivaldi.

Opera 16 (27 вересня 2013). Було впроваджено геолокацію стандартів W3C, автозаповнення форм, доступ до експериментальних функцій, розширені функції в меню «Пуск» у Windows 7 і 8. На Mac з'явився режим презентації[17].

Opera 17 (7 жовтня 2013). З'явилися налаштування поведінки браузера при запуску (показувати «швидкий набір», продовжити минулий сеанс чи відкрити певний набір сайтів), функція закріплення вкладок (вони лишаються на панелі без можливості закрити їх напряму), розширені жести та доповнення, менеджер пошукових систем[18].

Opera 18-19 (17, 24 жовтня 2013). Додалося перенесення вкладок між вікнами[18]. Було виправлено помилки минулих версій[19].

Opera 20 (4 березня 2014). Переміщення сайтів між закладками і «швидким набором», більше налаштувань «швидкого набору»[20].

Opera 21 (6 травня 2014). Повна інтеграція з оболонкою Aura, прискорений рендеринг, налаштування відображення адреси сайтів[21].

Opera 22 (3 червня 2014). Впроваджено «тихі» оновлення без повідомлення користувача. Розширено набір стандартних тем, додано меню кодування[22].

Opera 23 (24 червня 2014). Розширено функцію відзначення сайтів (на вибір додати до закладок, до «швидкого набору» чи у «скарбничку» для перегляду потім)[23].

Opera 24 (26 червня 2014). Попередній перегляд мініатюр вкладок, темне оформлення вікна в режимі анонімного перегляду[24].

Opera 25 (16 жовтня 2014). Мініатюри сайтів у закладках, менеджер закладок[25].

Opera 26 (21 листопада 2014). Імпорт даних браузера, попередній перегляд сторінки при друці, функція «поділитися» закладками. Синхронізація між пристроями і вдосконалені діалогові вікна для Mac[26].

Opera 27 (27 січня 2015). Згруповано вкладки, «швидкий набір» і пропоновані сайти. Додане спеціальне меню для перегляду списку вкладок при їх великій кількості[27].

Opera 28 (11 березня 2015). Синхронізація закладок між Opera на різних пристроях. Пропозиції сайтів із закладок при пошуку[28].

Opera 29 (29 квітня 2015). Синхронізація відкритих вкладок і «швидкого набору». Налаштовувані скорочення клавіш. Індикатор відтворення звуку на вкладках[29].

Opera 30 (9 червня 2015). Прискорене перемикання між вкладками. Бічна панель з додатками. Видалені закладки не зникають остаточно, а переміщаються до «смітника»[30].

Opera 31 (4 серпня 2015). Пропозиції новин з урахування регіону місцезнаходження користувача[31].

Opera 32 (15 вересня 2015). Синхронізація паролів. Анімовані теми[32].

Opera 33 (27 жовтня 2015). Вдосконалене стиснення даних і зменшене споживання оперативної пам'яті[33].

Opera 34 (8 грудня 2015). Покращена робота Opera Turbo[34].

Opera 35 (2 лютого 2016). Функція вимкнення звуку у вкладках. Вдосконалення менеджера завантажень[35].

Opera 36 (15 березня 2016). Візуальна інтеграція Opera з Windows 10[36].

Opera 37 (4 травня 2016). Вбудований блокувальник реклами і відтворення відео у виринаючому вікні[37].

Opera 38 (8 червня 2016). Режим енергозбереження. Можливість створювати власні теми оформлення[38].

Opera 39 (2 серпня 2016). Елементи керування у виринаючих вікнах відео. Персоналізовані новини. налаштування списку блокування реклами[39].

Opera 40 (19 вересня 2016). Вбудований VPN, автоматизоване енергозбереження. Підтримка Chromecast і вдосконалене відтворення відео у виринаючих вікнах. RSS у персоналізованих новинах[40].

Opera 41 (25 жовтня 2016). Пришвидшений запуск браузера з урахуванням попередньої активності користувача. Покращене енергозбереження при відтворенні відео та Hardware-прискорення відео у виринаючих вікнах[41].

Opera 42 (13 грудня 2016). Прискорене завантаження сторінок, передбачення дій користувача для попереднього завантаження вмісту[42].

Opera 43 (7 лютого 2017). Вдосконалене передбачення дій користувача. Оптимізація програми за PGO[43].

Opera 44 (22 березня 2017). Підтримка Apple Touch Bar і CSS Grid Layout та WebAssembly для браузерних ігор[44].

Рушій Blink (інтерфейс Reborn)[ред. | ред. код]

Opera 48

Opera 45 (9 травня 2017). Новий стиль інтерфейсу Reborn[45].

Opera 46 (21 червня 2017). Вдосконалені інтерфейс та стабільність. Підтримка APNG[46].

Opera 47 (8 серпня 2017). Можливість імпорту списків закладок. Вдосконалені продуктивність і дизайн[47].

Opera 48 (26 вересня 2017). Покращений пошук тексту, автоматичні перетворення мір і валют. Вбудований інструмент для створення скріншотів. Редагування пропозицій. Імпорт закладок в інші браузери[48].

Opera 49 (7 листопада 2017). Редагування скріншотів. Підтримка програвання 360-иградусного відео. Покращене налаштування тем і реорганізація іконок розширень. Вдосконалення інтерфейсу[49].

Opera 50 (3 січня 2018). Захист від майнінгу. Підтримка перегляду віртуальної реальності. Опція збереження сторінок у форматі PDF[50].

Opera 51 (7 лютого 2018). Пришвидшений перегляд сторінок, гортання натисканням по заголовках вкладок. Меню для перегляду відкритих і нещодавно закритих вкладок. Опція скидання налаштувань браузера[51].

Opera 52 (22 березня 2018). Покращена робота блокувальника реклами. Копіювання до буфера обміну адрес з кількох вкладок одночасно. Анімації при помилках і проблемах[52].

Opera 53 (10 травня 2018). Покращене відображення великої кількості вкладок[53].

Opera 54 (28 червня 2018). Налаштування новинних джерел у «швидкому наборі». Функція «відновлення», що скидає налаштування браузера до встановлених за промовчуванням, але зберігає закладки і паролі[54].

Opera 55 (16 серпня 2018). Темна тема оформлення. Покращене інформування про безпеку. Встановлення розширень для Chrome. Повернено панель закладок, що функціонує разом із вкладкою закладок[55].

Opera 56 (25 вересня 2018). Регулювання звуку у виринаючому вікні відео. Індикатор масштабування. Вдосконалене гортання клацанням по заголовку. Полегшене звітування про помилки. Поділ налаштувань за тематичними секціями. Обрання спонсорського контенту[56].

Opera 57 (28 листопада 2018). Покращені рекомендації новин. Рекомендації з Netflix у секції новин[57].

Opera 58 (23 січня 2019). Попередження при закритті вікна з вкладками. Інтеграція з Yandex Zen у Росії[58].

Opera 59 була доступна тільки для бета-тестерів[59].

Opera 60 (9 квітня 2019). Новий, більш мінімалістичний дизайн з ефектами глибини. Покращена темна тема, фіолетове оформлення приватного режиму. Орієнтованість на Web 3.0 і вбудований гаманець для криптовалюти[60].

Opera 61 була доступна тільки для бета-тестерів[61].

Opera 62 (27 червня 2019). Вдосконалена темна тема, зв'язок з загальною темною темою Windows. Опція збільшених віконець «швидкого набору». Пропозиції для «швидкого набору» з історії відвідувань[62].

Opera 63 (20 серпня 2019). Вдосконалений приватний режим. Для збереження закладки за замовчуванням пропонується «Панель закладок» замість папки «Інші закладки»[63].

Opera 64 (8 жовтня 2019). Блокувальник відстеження сайтами дій користувача. Покращені приватний режим та VPN. Розширені можливості редагування скріншотів та збереження їх у форматі PDF[64].

Opera 65 (14 листопада 2019). Надання інформації про те, який сервіс і що саме відслідковує. Інформативніший, легший для читання адресний рядок. Панель закладок переміщено вліво[65].

Opera 66 (7 січня 2020). Повторне відкриття закритих вкладок з бічної панелі. Глибша інтеграція розширень з бічною панеллю[66].

Opera 67 (25 лютого 2020). Групування вкладок у «простори», пошук конкретних вкладок з-поміж відкритих, виділення дублікатів вкладок, попередній перегляд вкладок в окремому віконці та перемикання між ними[67].

Opera 68 (22 квітня 2020). Інтеграція Instagram до бічної панелі. Вдосконалений пошук вкладок, наочніше виділення дубльованих вкладок. Меню повторного відкриття закритих вкладок замінено на пункт меню заголовка. Маркування в адресному рядку захищених і незахищених сторінок[68].

Opera 69 (24 червня 2020). Інтеграція Twitter до бічної панелі. Віджет погоди на вкладці «швидкого набору». Візуальні поліпшення прокручування вкладок. Відкриття посилань у вказаному робочому просторі[69].

Opera 70 (28 липня 2020). Полегшений пошук в історії відвідувань. Пошук у нещодавно закритих вкладках. Пошук вкладок об'єднано з пошуком їх умісту. Додаткові піктограми робочих просторів[70].

Opera 71 (15 вересня 2020). Налаштовувані клавіатурні скорочення для елементів бічної панелі. Опція бачити більше/менше результатів при пошуку у вкладках. Пошук в журналі за датою, можливість видаляти історію відвідувань за вказані дати[71].

Opera 72 (21 жовтня 2020). Сортування вкладок при пошуку в них за категоріями: заголовки, електронні адреси, вміст відкритих вкладок[72]. У проміжному оновленні 18 листопада додано інтеграцію зі Spotify, Apple Music і YouTube Music до бічної панелі[73].

Opera 73 (9 грудня 2020). Можливість закривати вкладки, знайдені в пошуку, через саме поле пошуку. Збільшено максимальну кількість робочих просторів з 5 до 24[74].

Opera 74 (2 лютого 2021). Зменшення використання оперативної пам'яті неактивними вкладками. Швидкий доступ до нещодавно завантажених файлів. Пошук серед відкритих і нещодавно закритих вкладок[75].

Opera 75 (24 березня 2021). Можливість встановлювати користувацькі комбінації клавіш для деяких функцій, наприклад, Flow. Створення ярликів вбудованого гаманця для криптовалюти, а також музичного програвача[76].

Opera 76 (6 травня 2021). Пропозиції назв сторінок при їх додаванні до швидкого набору. Переставлені між вікнами вкладки більше не змінюють розмір вікна. Сторінка-пінборд (збереження посилань для того, щоб поділитися ними пізніше). Нова сторінка відправлення повідомлень про проблеми[77].

Opera 77 (9 червня 2021). Можливість ставити мініатюру знімка вебсторінки чи зображення з неї на її закладку. Вдосконалено темну тему й переклад[78].

Opera 78 (3 серпня 2021). Вдосконалення пінборду та виринаючих вікон відеоконференцій[79]

Opera 79 (14 вересня 2021). Збереження пінборду на пристрої, швидкий доступ до папки завантажень, синхронізація теми оформлення Opera з системною темою[80].

Opera 80 (5 жовтня 2021). Режим читання (усуває несуттєві елементи сторінки, дозволяючи зосередитися на читанні; на час випуску був вимкнений за замовчуванням)[81].

Opera 81 (4 листопада 2021). Показ інформації про вкладки при наведенні на них вказівника[82].

Opera 82 (2 грудня 2021). Вдосконалення інтерфейсу, програвача та підвищення стабільності[83].

Можливості програми[ред. | ред. код]

Унікальні можливості[ред. | ред. код]

Компанія Opera Software позиціонує свій переглядач Opera як «найшвидший браузер на Землі» («the fastest browser on Earth»). Незалежні перевірки у 2015 році показали, що Opera (версії 31, без Flash) була здатна завантажувати вебсторінки за 1,64 c. проти 1,8 с. у Chrome та 2,6 с. у Firefox[84]. Найсильнішою стороною Opera є робота зі сценаріями JavaScript, приблизно вдвічі швидша, ніж в інших браузерах. Крім того, Opera починає відображати вміст сторінки ще до повного її завантаження та передбачати дії користувача, що також заощаджує час, особливо при повільному з'єднанні та великій кількості впроваджених об'єктів на сторінці. Міри, часові пояси та валюти браузер здатний конвертувати відповідно до регіону, в якому перебуває користувач. Наприклад, ціни в доларах США можуть автоматично переводитися в гривні.

В Opera є вбудований TDI-інтерфейс, що налаштовує блокування виринаючих вікон. Є захист від шахрайства та вбудований блокувальник реклами. Списки блокованих сайтів користувач може редагувати, а також переглядати статистику пришвидшення відображення сторінок в результаті.

Однією з важливих особливостей браузера є можливість швидкого переходу до найчастіше відвідуваних вебсторінок (Speed Dial — «швидкий набір»). Користувач може задати адреси вебсторінок і після відкриття нової вкладки на ній будуть відображена група віконець, у кожному з яких знаходиться знак (раніше мініатюра) сторінки. Ця опція значно полегшує навігацію між вебсайтами. Пропонується об'єднувати віконця у папки, яким можна давати назви. Також за бажанням користувача на вкладці швидкого набору можуть відображатися новини та потенційно цікаві сайти.

Opera підтримує доповнення — маленькі вебзастосунки, які можна запустити з браузера, та плагіни, схвалені і розповсюджувані Opera Software.

Вкладки в Opera можна групувати в тематичні простори та перемикатися між ними з бічної панелі. Наприклад, в одному зібрати вкладки, пов'язані з роботою, а в іншому — з розвагами. Відкриті вкладки можуть переміщуватися з одного простору до іншого. Кількість просторів теоретично необмежена, але для їх позначення пропонується 24 різних піктограми.

Керування та інтерфейс[ред. | ред. код]

Жести в Opera

Верхній рядок вікна програми займають вкладки та «О-меню», що надає доступ до головних опцій. Під ними розташовано рядок навігації («назад» і «вперед» по відвіданих сторінках, а також кнопка «оновити» сторінку та кнопка перемикання на вкладку «швидкого набору»), адресний рядок та іконки розширень і кнопка менеджера завантажень. У рядку адреси, крім власне адреси вебсторінки, може здійснюватися пошук інформації в Інтернеті. Крім того, в рядку адреси розміщують індикатори безпеки з'єднання та кнопки VPN, блокувальника реклами та додавання поточної сторінки в закладки. Нижче може відображатися рядок із закладками.

Ліворуч на вкладці «швидкого набору» розміщена бічна панель з обраними функціями та додатками: зняття скріншота, сторінка новин, доступ до журналу, месенджери тощо. За бажанням користувача, вона може бути закріплена та лишатися видимою на всіх вкладках.

За допомогою різних установок користувач може налаштувати інтерфейс за своїм смаком. Існує світла і темна теми оформлення, що урізноманітнюються шпалерами «швидкого набору». Користувач може налаштувати шрифти та кольори для вебсторінок, і навіть подолати налаштування стилів CSS. Це може бути корисним, наприклад, для сторінок із невдалим дизайном, коли шрифти важко читаються чи контраст між кольорами шрифту й тла замалий. В браузері Opera передбачені засоби керування для людей із порушеннями зору або обмеженими руховими можливостями: є голосове управління й можливість підключення «екранних дикторів». Голосове управління, розроблене спільно з IBM, дозволяє користуватися браузером без допомоги миші та клавіатури. Opera також може читати вголос сторінки й виділені фрагменти, але це можливо тільки в середовищі Microsoft Windows і лише за допомогою екранного диктора, вбудованого в браузер, бо програми сторонніх розробників, починаючи з версії Opera 6.0, не підтримуються.

Є можливість здійснювати навігацію й налаштування браузера, використовуючи тільки клавіатуру. Типово задані «гарячі клавіші» можна перепризначити на свій розсуд. Можна також використовувати «жести мишею», які істотно спрощують навігацію за допомогою цього маніпулятора, певні послідовності натиснення клавіш і рухів «миші» дозволяють, наприклад, швидко гортати або оновлювати сторінки, не переміщуючи курсор до іконки меню навігації. Клацання по заголовку вкладки миттєво прокручує сторінку до початку, а повторне клацання повертає до колишньої позиції.

Масштабування сторінок дозволяє пропорційно збільшувати або зменшувати всі елементи документа: текст, зображення, флеш-анімацію, створюючи ефект наближення і віддалення сторінки. Масштаб можна змінювати в межах від 20 % до 1000 %.

Безпека та конфіденційність[ред. | ред. код]

В Opera є кілька установок безпеки, доступних користувачеві. Одна з них — можливість швидкого видалення інформації про відвідані сторінки: очистка cookies, історії, кешу, тощо. Це корисно, якщо за комп'ютером по черзі працюють кілька користувачів. Особливий конфіденційний режим дозволяє користуватися браузером, не лишаючи на пристрої слідів своєї активності. Щойно користувач завершує сеанс роботи, як всі дані, отримані в конфіденційному режимі, видаляються.

При відвідуванні захищених сторінок Opera кодує одержану й передану інформацію за допомогою протоколів високої надійності: SSL або TLS. Інформація про включення захисту відображається в адресному рядку браузера. Користувач може натиснути на кнопку, яка з'явилася там, і перевірити, чи не є сторінка шахрайською або створеною для «фішингу». Користувач може включити автоматичну перевірку сторінок на «фішинг» (типово ця опція не активна).

Вбудований сервіс VPN дозволяє обходити регіональні блокування вебсайтів, обираючи своє віртуальне місцезнаходження.

Для захисту збережених паролів можливе шифрування бази даних паролів, використовуючи майстер паролів та алгоритм 3DES для створення ключа шифрування, яким також захищені особисті сертифікати та дані wand.

Для своєчасного виявлення вразливостей і відлову багів у програмі є можливість відправки повідомлень про помилки в Opera Software.

Інструменти розробника та зневадження[ред. | ред. код]

Докладніше: Opera Dragonfly

У браузер, починаючи від версії Opera 9.5 (2008 рік), вбудований Dragonfly — налагоджувач JavaScript та інспектор DOM/CSS. У травні 2011 Dragonfly випущений як окремий інструмент розробника під відкритою ліцензією Apache.

Opera Unite[ред. | ред. код]

Докладніше: Opera Unite

16 червня 2009 Opera випустила Opera Unite, додавши сервер до свого браузера. Opera Unite забезпечує кілька послуг, які хостяться на комп'ютері користувача, зокрема власний вебсервер користувача, службу розподілення файлів і фотографій, чат і потокове медіа. Ці послуги можуть бути доступні в будь-якому браузері, проте власник повинен використовувати Opera[85].

Пошукові рушії[ред. | ред. код]

Opera пропонує різні пошукові рушії у власних полях пошуку адресного рядка та «швидкого набору», спираючись на географічне розташування користувачів. У Росії та сусідніх з нею державах, зокрема й Україні, це були «Яндекс» і «Вікіпедія». Однак, з версії 45 стало неможливо змінити їх у самій програмі. У США за замовчуванням пропонувався вибір між «DuckDuckGo», «Google» та «Bing» (їхніми вебсайтами можна було користуватися і надалі)[86][87][88]. З травня 2020 за замовчування було встановлено «Яндекс» і «Google» та повернено можливість додавати інші пошукові рушії через налаштування, щоб потім використовувати їх як типові в адресному рядку[89][90]. Для швидкого доступу до кожного рушія можна призначити окрему клавішу[91].

Популярність[ред. | ред. код]

Частка браузерів на світовому ринку станом на 2021 р.[92]

В останній чверті 2020 року аудиторія браузера сягнула 80 млн користувачів у настільній версії[93] (8-ме місце[94]) та 232 млн в мобільній[95] (10-е місце[94]).

Частка Opera на світовому ринку браузерів значно поступається часткам Edge, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Chrome та Safari, і складала 1,6 % станом на початок 2021 року[92]. Але в Європі частка ринку, яку займає Opera, помітно вище середнього показника по світу (від 4 до 11 % залежно від країни)[96][97]. У першу чергу це стосується деяких країн СНД (Росія, Україна, Білорусь, Казахстан, Узбекистан), де частка Opera досягає 50 %[98][99][100][101]. За популярністю в Україні Opera наприкінці 2020 року займала 13,69 %, і була другим браузером, поступаючись лише Chrome[102]. Після того, як  16 травня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, серед яких соцмережі «ВКонтакті» і «Однокласники», компанія «Яндекс», електронний поштовий сервіс «Mail.Ru», браузер став популярніший серед молоді, оскільки має вбудований VPN та дозволяє обходити встановлені заборони[103].

Значно сильніші позиції Opera у спеціальних версіях — Opera Mobile та Opera mini[Примітка 2] для мобільних пристроїв: мобільних телефонів, смартфонів і КПК. Ринкова частка Opera Mobile за підсумками 2017 року становила 5,84 %[104]. У 2015 році ця версія стала найзавантажуванішим мобільним додатком в Україні, Непалі, Кенії, Кувейті та Нігерії[105]. Крім того, частка Opera Mini складає 1,63 %[106]. У вересні 2021 року завантаження Opera в Google Play досягнули кількості 1 млрд[107].

Opera також — єдиний браузер для ігрових систем Nintendo DS та Wii, але випускається для них під іншими назвами[108]. Деякі смарт-телевізори використовують Opera під назвами Opera TV та Vewd Browser[109].

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. Рушій Presto лежить в основі версій Opera з 7 по 12-ту
 2. Desktop-версію за умовами ліцензійної угоди дозволено використовувати тільки на настільних персональних комп'ютерах і ноутбуках

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Opera version history. Opera Software. Архів оригіналу за 2012-05-26. Процитовано 18 грудня 2009. 
 2. Lextrait, Vincent (July 2010). The Programming Languages Beacon, v10.3. Архів оригіналу за 2012-05-30. Процитовано 5 September 2010. 
 3. Opera for Windows — language files. Opera Software. Архів оригіналу за 2012-06-28. Процитовано 2008-04-02. 
 4. Тести на швидкість роботи(англ.) переклад. (рос.)
 5. Повідомлення від 26 березня 2008 року про успішне проходження тесту Acid3. Архів оригіналу за 2012-05-30. 
 6. Opera Software (російською). Opera Software. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 9 лютого 2008. 
 7. Opera Mobile 9.51 beta. Архів оригіналу за 2012-07-12. 
 8. Daniel Goldman. (1 серпня 2006). Adobe renews deal with Opera to include browser in Adobe Creative Suite. Opera Watch. Процитовано 9 лютого 2008. 
 9. а б "ЭВМ HISTORY": Opera. evmhistory.ru. Процитовано 2019-04-03. 
 10. LaMonica, Martin. Opera browser goes free with version 8.5. CNET (en). Процитовано 2019-04-03. 
 11. Rendering engines and code names - Tweak - by Rijk. web.archive.org. 2006-02-15. Архів оригіналу за 2008-10-13. Процитовано 2019-04-03. 
 12. Vamosi, Robert. Opera 9 review: Opera 9. CNET (en). Процитовано 2019-04-03. 
 13. Релиз web-браузера Opera 11.10. Архів оригіналу за 2012-09-08. 
 14. Opera 12: new version, new features, new competitive challenges. VentureBeat (en). 2012-06-14. Процитовано 2019-04-02. 
 15. Opera похоронила легендарную версию своего браузера. CNews.ru. Процитовано 2019-04-02. 
 16. Opera 15 и Opera 12 - в чем различия? - Новости и Обзоры. www.comss.info. Процитовано 2019-04-02. 
 17. Opera Desktop Team - Opera Next 16. web.archive.org. 2013-07-19. Архів оригіналу за 2013-07-21. Процитовано 2019-04-02. 
 18. а б Opera Desktop Team - Opera 17 - First developer stream. web.archive.org. 2013-08-08. Архів оригіналу за 2013-08-11. Процитовано 2019-04-02. 
 19. Opera 19 Developer stream for desktop is now available for download. Opera Desktop (en). 2013-10-24. Процитовано 2019-04-02. 
 20. Opera 20 for desktop now available for download. Opera Desktop (en). 2014-03-04. Процитовано 2019-04-02. 
 21. Opera 21 Developer stream today!. Opera Desktop (en). 2014-02-21. Процитовано 2019-04-02. 
 22. Opera Developer 22!. Opera Desktop (en). 2014-03-31. Процитовано 2019-04-02. 
 23. Opera Next is now 23!. Opera Desktop (en). 2014-06-12. Процитовано 2019-04-02. 
 24. Find tabs faster in Opera 24 for desktop. Opera Desktop (en). 2014-09-02. Процитовано 2019-04-02. 
 25. Visual bookmarks in Opera 25 for computers. Opera Desktop (en). 2014-10-15. Процитовано 2019-04-02. 
 26. Share your bookmarks in Opera beta 26. Opera Desktop (en). 2014-10-28. Процитовано 2019-04-02. 
 27. Opera 27 for computers: First stable release in 2015. Opera Desktop (en). 2015-01-27. Процитовано 2019-04-02. 
 28. Sync your bookmarks, with Opera 28. Opera Desktop (en). 2015-03-10. Процитовано 2019-04-02. 
 29. Sync your Speed Dial entries and open tabs in Opera 29 beta. Opera Desktop (en). 2015-03-18. Процитовано 2019-04-02. 
 30. View tabs easier and get sidebar extensions with Opera 30. Opera Desktop (en). 2015-06-09. Процитовано 2019-04-02. 
 31. Opera 31 speeds up. Opera Desktop (en). 2015-08-04. Процитовано 2019-04-02. 
 32. Opera 32 Privacy is a universal right. Opera Desktop (en). 2015-09-15. Процитовано 2019-04-02. 
 33. Opera 33 and our contribution to Chromium. Opera Desktop (en). 2015-10-27. Процитовано 2019-04-02. 
 34. Opera 34: The technology to help you. Opera Desktop (en). 2015-12-08. Процитовано 2019-04-02. 
 35. Better downloads and quieter tabs in Opera 35 for computers. Opera Desktop (en). 2016-02-02. Процитовано 2019-04-02. 
 36. Initial Opera 36 developer release. Opera Desktop (en). 2015-12-10. Процитовано 2019-04-02. 
 37. Built-in ad blocker in Opera | For Windows and Mac. Opera Desktop (en). 2016-05-04. Процитовано 2019-04-02. 
 38. Battery saver | Now in Opera browser for computers. Opera Desktop (en). 2016-06-08. Процитовано 2019-04-02. 
 39. Opera 39 goes beta. Opera Desktop (en). 2016-06-15. Процитовано 2019-04-02. 
 40. Free VPN | Opera browser with VPN service. Opera Desktop (en). 2016-09-19. Процитовано 2019-04-02. 
 41. 86% faster browsing | Opera for computers. Opera Desktop (en). 2016-10-25. Процитовано 2019-04-02. 
 42. 20 year edition: Opera 42 ships with new gifts. Opera Desktop (en). 2016-12-13. Процитовано 2019-04-02. 
 43. Opera 43 squeezes page loading time to its limits. Opera Desktop (en). 2017-02-07. Процитовано 2019-04-02. 
 44. Opera 44 goes final with support for Apple’s new Touch Bar. Opera Desktop (en). 2017-03-21. Процитовано 2019-04-02. 
 45. Opera 45 developer update with further Reborn improvements. Opera Desktop (en). 2017-03-27. Процитовано 2019-04-02. 
 46. Opera 46 goes final, more quality and Opera’s first TV ad. Opera Desktop (en). 2017-06-22. Процитовано 2019-04-02. 
 47. Exportable bookmarks, smoother videos and design improvements in Opera 47. Opera Desktop (en). 2017-08-09. Процитовано 2019-04-02. 
 48. Convert measurements, currencies and time zones in Opera 48. Opera Desktop (en). 2017-09-27. Процитовано 2019-04-02. 
 49. Opera 49 adds snapshot tool with editing tools. Opera Desktop (en). 2017-11-08. Процитовано 2019-04-02. 
 50. New year, new browser. Opera 50 introduces anti-Bitcoin mining tool. Opera Desktop (en). 2018-01-04. Процитовано 2019-04-02. 
 51. Opera 51 comes with improved browsing speed. Opera Desktop (en). 2018-02-07. Процитовано 2019-04-03. 
 52. Opera 52 offers faster ad blocking and cool new animations. Opera Desktop (en). 2018-03-22. Процитовано 2019-04-03. 
 53. Opera 53 stable. Opera Desktop (en). 2018-05-10. Процитовано 2019-04-03. 
 54. Opera 54 introduces news articles on Speed Dial and a simplified browser restoration page. Opera Desktop (en). 2018-06-28. Процитовано 2019-04-03. 
 55. Opera 55 offers better control of web pages and more accessible bookmarks. Opera Desktop (en). 2018-08-16. Процитовано 2019-04-03. 
 56. Opera 56: the best browser for multitaskers: adjust volume in video pop out. Opera Desktop (en). 2018-09-25. Процитовано 2019-04-03. 
 57. Opera 57 with smarter news and Netflix recommendations. Opera Desktop (en). 2018-11-28. Процитовано 2019-04-03. 
 58. Opera 58 will warn you before closing windows with multiple tabs -. Opera Desktop (en). 2019-01-23. Процитовано 2019-04-03. 
 59. Opera 59 codenamed Reborn 3 reaches beta stage - Blog. Opera Desktop (en). 2019-02-28. Процитовано 2019-06-27. 
 60. Opera introduces Reborn 3, the first desktop browser with Web 3, faster VPN and ad blocker. Opera Desktop (en). 2019-04-08. Процитовано 2019-04-09. 
 61. Opera 61 developer - Blog. Opera Desktop (en). 2019-03-26. Процитовано 2019-06-27. 
 62. Opera 62 comes with design updates to Reborn 3 - Blog. Opera Desktop (en). 2019-06-27. Процитовано 2019-06-27. 
 63. Opera 63 initial release - Blog. Opera Desktop (en). 2019-08-20. Процитовано 2019-08-20. 
 64. Opera 64 is faster, more private, and more fun - Blog. Opera Desktop (en). 2019-10-07. Процитовано 2019-10-08. 
 65. Opera 65 comes with an improved tracker blocker and redesigned address bar - Blog. Opera Desktop (en). 2019-11-13. Процитовано 2019-11-15. 
 66. Opera 66 initial release makes it easier to reopen closed tabs and to access extensions - Blog. Opera Desktop (en). 2020-01-07. Процитовано 2020-01-08. 
 67. R2020 is here and it lets you tidy your browsing - Blog. Opera Desktop (en). 2020-02-25. Процитовано 2020-02-25. 
 68. Opera 68 is here with built-in Instagram in the sidebar - Blog. Opera Desktop (en). 2020-04-22. Процитовано 2020-04-22. 
 69. Opera 69 comes with built-in Twitter - Blog. Opera Desktop (en). 2020-06-24. Процитовано 2020-06-24. 
 70. Opera 70 comes with easier access to closed tabs, simpler searches, and new Workspace icons - Blog. Opera Desktop (en). 2020-07-27. Процитовано 2020-07-28. 
 71. Opera 71 update - Blog. Opera Desktop (en). 2020-09-15. Процитовано 2020-09-16. 
 72. Opera 72 update - Blog. Opera Desktop (en). 2020-10-21. Процитовано 2020-10-21. 
 73. Opera adds a Music Player with Spotify, Apple Music and YouTube Music to the sidebar - Blog. Opera Desktop (en). 2020-11-18. Процитовано 2020-12-01. 
 74. Opera 73 update - Blog. Opera Desktop (en). 2020-12-09. Процитовано 2020-12-09. 
 75. Opera 74 Stable - Blog. Opera Desktop (en). 2021-02-02. Процитовано 2021-03-22. 
 76. Opera 75 brings easier access to top features - Blog. Opera Desktop (en). 2021-03-24. Процитовано 2021-03-24. 
 77. Changelog for 76. Opera Desktop (en-US). Процитовано 2021-05-10. 
 78. Changelog for 77. Opera Desktop (en-US). Процитовано 2021-06-09. 
 79. Opera 78 Stable - Blog. Opera Desktop (en-US). 2021-08-03. Процитовано 2021-08-03. 
 80. Opera 79 Stable - Blog. Opera Desktop (en-US). 2021-09-14. Процитовано 2021-09-14. 
 81. Opera 80 Stable - Blog. Opera Desktop (en-US). 2021-10-05. Процитовано 2021-10-05. 
 82. Opera 81 Stable - Blog. Opera Desktop (en-US). 2021-11-04. Процитовано 2021-11-04. 
 83. Opera 82.0.4226.0 developer update - Blog. Opera Desktop (en-US). 2021-11-02. Процитовано 2021-12-02. 
 84. Opera is the fastest browser in a recent test. Opera News (en). 2015-09-24. Процитовано 2019-04-02. 
 85. unite.opera.com. Архів оригіналу за 2012-07-24. 
 86. How to change yandex search to google search in opera?. Opera forums (uk). 2017-05-31. Процитовано 2021-09-16. 
 87. I can't change my default search engine to google or bing. Opera forums (uk). 2020-05-19. Процитовано 2021-09-16. 
 88. How to manage default search engines. Opera forums (uk). 2020-03-14. Процитовано 2021-09-16. 
 89. Поиск. Opera Help (ru-RU). Процитовано 2021-09-16. 
 90. Looking for a Google alternative? These search engines are available in the Opera browsers - Blog. Opera Mobile (en-US). 2019-07-03. Процитовано 2021-09-16. 
 91. Facebook; Twitter. Managing Search Engines in the Opera Web Browser Is Easy. Lifewire (en). Процитовано 2021-09-16. 
 92. а б W3Counter: Global Web Stats. www.w3counter.com. Процитовано 2021-05-09. 
 93. The Opera browser for Android hit a new record of 80 million MAUs during Q4-2020. Opera Mobile (en-US). 2021-02-16. Процитовано 2021-03-22. 
 94. а б Market share for mobile, browsers, operating systems and search engines | NetMarketShare. netmarketshare.com. Процитовано 2021-03-22. 
 95. Thurrottfeed (2020-01-22). Opera Now Has 68 Million Users on Desktop, 232 Million on Mobile. Thurrott.com (en-US). Процитовано 2021-03-22. 
 96. Доля використання браузерів. Дані для Європи за січень 2009 (англійською). AT Internet Institute. 17 березня 2009. Процитовано 21 травня 2009. 
 97. Європейська статистика браузерів. StatCounter.com. 1 червня 2011. Процитовано 1 червня 2011. 
 98. Російська статистика браузерів. StatCounter.com. 1 червня 2011. Процитовано 1 червня 2011. 
 99. Звіт: кількість відвідувачів з різними браузерами. Liveinternet.ru. Архів оригіналу за 2012-09-10. Процитовано 1 червня 2011. 
 100. Статистика використання браузерів. Mail.ru. Архів оригіналу за 8 серпень 2007. Процитовано 16 жовтня 2009. 
 101. Browser Market Share Ukraine. StatCounter Global Stats (en). Процитовано 2019-04-02. 
 102. Додаток Opera VPN для обходу заборони ВКонтакте вже недоступний користувачам з України. nv.ua (uk). Процитовано 2021-03-22. 
 103. We are experiencing a temporary problem.. gs.statcounter.com. Процитовано 2019-04-02. 
 104. Software, Opera. New Opera Mini becomes one of the world's most popular Android apps. www.prnewswire.com (en). Процитовано 2019-04-02. 
 105. McKane, Jamie. The most popular browsers on PC and mobile (en). Процитовано 2019-04-02. 
 106. A billion thanks for a billion downloads! - Blog. Opera Mobile (en-US). 2021-07-08. Процитовано 2021-09-14. 
 107. A Web Revolution in the Living room: Opera partners with Nintendo to put browser on the Wii game console. Opera Software. 10 травня 2006. Процитовано 12 жовтня 2007. 
 108. Opera's Android TV browser renamed to 'Vewd Browser'. Android Police (en). 2017-11-19. Процитовано 2019-04-02. 

Посилання[ред. | ред. код]