Економіка Нідерландів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Економіка Нідерландів

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Амстердам — діловий, торговий і фінансовий центр країни.

Нідерланди — високорозвинена індустріальна країна з інтенсивним високопродуктивним сільським господарством. Основні галузі економіки: агроіндустрія, машино- і суднобудівна, авто- та літакобудівна, електротехнічна та радіоелектронна, нафтова та нафтохімічна, чорна та кольорова металургія, легка промисловість, алмазообробна. Тр-т залізничний, автомобільний, морський, повітряний. Гол. мор. порт — Роттердам та Амстердам. Міжнародне летовище — в Амстердамі.

За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП — $ 442 млрд. Темп зростання ВВП — 3,8%. ВВП на душу населення — $ 28154. Прямі закордонні інвестиції — $ 6 млрд. Імпорт (нафта, продовольчі товари, зерно, корм, транспортне обладнання і машини) — $ 188 млрд (г.ч. Німеччина — 20,7%; Бельгія та Люксембурґ — 10,6%; Великобританія — 9,7%; США — 9,4%; Франція — 7%). Експорт (продукти харчування (особливо м'ясні і молочні), хімічні продукти, нафтопродукти, машини і транспортне обладнання) — $ 210 млрд (г.ч. Німеччина — 26%; Бельгія та Люксембурґ — 12,8%; Франція — 10,6%; Великобританія — 10,1%; Італія — 5,8%).

Нідерланди — невелика держава, однак її валовий національний продукт в абсолютному і відносному (на душу населення) вимірі свідчить, що Нідерланди — одна з найбагатших країн у світі, займає 12-е місце серед країн, що входять в Організацію економічної співпраці і розвитку.

У 1996 частка експорту в ВНП Нідерландів становила бл. 60%. За рівнем експорту на душу населення (більше за 6,5 тис. дол.) Нідерланди займають одне з перших місць у світі. Майже все провідні галузі промисловості країни мають чітко виражену експортну орієнтацію.

Виробництво електроенергії в країні становить понад 74 млрд кВт·год на рік (1991). Працюють г.ч. ТЕС.

Зовнішня торгівля[ред.ред. код]

Зовнішня торгівля здавна грала важливу роль в економіці Нідерландів. Завдяки вигідному географічному положенню Нідерланди стали однією з найбільших торгових країн світу. У сучасних умовах її розвитку сприяє густа мережа автомобільних і залізниць, внутрішніх водних шляхів і величезних портів. У 1994 Нідерланди увійшли у вісімку найбільших світових експортерів, і в 1996 на частку цієї країни доводилося понад 4% світової торгівлі. Зовнішня торгівля сьогодні лежить у основі економіки країни. Частка надходжень від експорту (51,5% в 1996) тут значно вище, ніж у Франції (18,8%) або США (8,5%). З 1965 Роттердам став найбільшим світовим портом. На початку 1990-х років по вантажообігу він удвічі перевершував порт Нью-Йорка. Щорічно в Роттердамі обробляється бл. 307 млн т вантажів, або 90% всіх вантажів, що поступають в Нідерланди морським шляхом. Завдяки налагодженій системі вантажоперевезень по ріках, каналах, трубопроводах і автомобільних дорогах, залізницях Нідерланди перетворилися в головний центр морських сполучень для інших європейських країн. Подібний реекспорт звичайно направлений в Німеччину, а також у Францію і Швейцарію. Нідерланди забезпечують також вихід до моря для деяких видів продукції важкої індустрії Німеччини. Основну частину вантажообігу Роттердама складає сировина, особливо неочищена нафта, руди і хімічні продукти.

Промисловість[ред.ред. код]

Промисловий сектор економіки Нідерландів, подібно іншим галузям, має комерційну орієнтацію і певну спеціалізацію. Структура промисловості країни істотно відрізняється від сусідньої Бельгії, де виділяється важка індустрія. Металургійна продукція, за винятком сталі і алюмінію, вельми незначна. Розвиток важкої промисловості Нідерландів гальмувався через обмеженість мінерально-сировинної бази. Тільки після закінчення Другої світової війни почалося швидке зростання таких галузей, як машинобудування, енергетика і хімічна промисловість (особливо нафтопереробка і нафтохімія). У період з 1960 по 1989 середньорічні темпи приросту промислової продукції становили 3,8%, але у 1990–1996 вони знизилися до 1,7%. Частка промисловості у ВВП Нідерландів в 1998 становила 23%. Незважаючи на малі розміри, Нідерланди за сприяння британського капіталу створили ряд найбільших торгових і промислових світових компаній, наприклад, «Філіпс», «Юнільовер» і «Роял датч шелл». Машинобудування, електротехнічна промисловість і транспортне машинобудування мають переважно експортну орієнтацію. У цих галузях зайнято бл. 20% промислових робітників країни. Найбільше значення мають суднобудування і ремонт суден, сконцентроване в Роттердамі і Амстердамі. У 1993 Нідерланди спустили на воду торгові судна загальною водотоннажністю 163 тис. т. Суднобудівельні заводи випускають стаціонарні мотори, суднові двигуни, насоси, крани і інше портове обладнання. Підприємства машинобудування виробляють також металоконструкції і обладнання для виготовлення молока, маргарину і масла. Нідерландська радіоелектронна і електротехнічна промисловість представлена найбільшим у світі концерном «Філіпс», що має центральний офіс в Ейндховені. У західній Голландії виробляють пластмаси, мінеральні добрива, мило і ліки, а також синтетичне волокно і гуму. Текстильна промисловість спеціалізується на випуску бавовняних, а також шерстяних і віскозних тканин. Нідерланди — провідний експортер віскози. Споживчі товари, особливо продукти харчування і напої, складають бл. 1/4 експорту країни. Нідерланди — найбільший у світі виробник маргарину (209 тис. т в 1992). Виробляються також такі продукти, як сухе і згущене молоко, пиво, шоколад, мука, печиво і рослинне масло. Разом з тим, промисловість Нідерландів працює в основному на привізній сировині. Навіть будинки і греблі споруджуються з імпортного каменя.

У середині 1990-х років іноземні капіталовкладення в промисловість Нідерландів скоротилися. Основна їх маса поступала з країн ЄС, особливо з Німеччини і Великобританії. Частка американських капіталовкладень становила 1/6, приблизно стільки ж доводилося на частку швейцарських інвестицій.

У кінці ХХ ст. в промисловості Нідерландів було зайнято приблизно 28% працездатних населення, тоді як в сфері послуг — 67%, а в сільському господарстві і рибальстві — 5%.

Сільське господарство[ред.ред. код]

Сільське господарство в Нідерландах через несприятливі природні умови має дуже вибірковий і високоспеціалізований характер. Перевага віддається племінному тваринництву, виробництву молочних продуктів і вирощуванню овочевих і садових культур на експорт. На частку сільського господарства у 1998 припадало 3% ВВП.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник, т. 3. / За ред. В. С. Білецького. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2004. — 752 с. ISBN 966-7804-78-X