Трагедія Норд-Осту

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Трагедія Норд-Осту (іноді Терористичний акт на Дубровці) — терористична акція в Москві (Росія) (23 — 26 жовтня 2002) р., під час якої 40 чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим захопили близько 800 глядачів мюзікла «Норд-Ост» в будинку Театрального центру на Дубровці (Москва). В результаті антитерористичної операції були знищені усі терористи, але погано організоване визволення заручників призвело до загибелі близько 130 чоловік. Остаточна кількість загиблих і роль правоохоронних органів у визволенні та загибелі заручників залишаються болючою та суперечливою темою в російському суспільстві.

Обставини трагедії[ред.ред. код]

Захоплення заручників відбулося 23 жовтня 2002 року о 21:15, коли група озброєних бойовиків захопила будинок театру з більш як 800 глядачами, працівниками театру та акторами мюзіклу «Норд-Ост». Майже половина терористів були жінками — вдовами загиблих в Чечні бойовиків, які також мали на собі вибухівку.

Тільки за північ, о 00:15 правоохоронні органи встановили зв'язок з терористами. До них пропустили депутатів Державної Думи Росії, яким вдалося визволити 17 чоловік. Вранці до театру під'їхали ще декілька депутатів парламенту, які вели перемови з терористами. О 19:00 телеканал Аль-Джазіра розповсюдив телевізійне звернення терористів записане заздалегідь, в ньому вони проголосили себе смертниками і висунули вимогу уряду Росії вивести війська з Чечні.

24 жовтня 2002 р. Рада Безпеки ООН одноголосно проголосовула за зверненння з вимогою беззастережно звільнити всіх заручників. Уряд Росії пообіцяв терористам можливість безперешкодно залишити країну. Ці пропозиції були відхилені, натомість близько 250 заручників підписали звернення президенту Росії Володимиру Путіну з проханням не штурмувати будинок театру. За посередництва іноземних дипломатів та членів парламенту було звільнено 39 заручників.

26 жовтня, о 5 годині ранку почалася операція по визволенню заручників. Спеціальні підрозділи МВС та ФСБ спочатку розпилили через вентиляційну систему анестетичний препарат фентаніл, а через деякий час почали штурм театру. Більшість заручників та жінок-смертниць знепритомніли від газу, але деякі терористи чинили опір ще протягом години. В результаті більшість бойовиків була вбита разом зі знепритомнілими жінками-смертницями. За твердженнями деяких джерел двом терористам вдалося втекти з місця теракту, доля ще десятьох інших залишається невідомою.

Невдовзі після штурму, о 7:20 було повідомлено, що операція закінчилася і окрім терористів загинуло ще 67 чоловік. Однак нічого не було повідомлено про використання анестетичного газу і знепритомнілим людям не надавалася швидка медична допомога. Це призвело до швидкої смерті п'ятьох дітей та людей хворих на серцево-судинні захворювання. Крім того, не вистачало машин швидкої допомоги і їм не був вчасно даний доступ до будинку театру, що також призвело до загибелі ще десятків знепритомнілих заручників.

Реакція на трагедію[ред.ред. код]

За офіційними даними в результаті теракту та штурму театру загинуло 33 терориста та 129 заручників. Близько 700 чоловік постраждали в результаті використання газу, деякі отримали інвалідність другого та третього ступеню. В телевізійному зверненні 26 жовтня 2002 р. Володимир Путін подякував правоохоронцям за врятування сотень заручників і попросив вибачення за те, що не вдалося врятувати інших.

Попри це, проведення операції визволення було піддане критиці багатьма спостерігачами, постраждалими та родичами загиблих: вказувалося на нез'ясованість декількох фактів, неадекватне планування операції, лунали вимоги провести незалежне слідство. Родичі постраждалих, серед яких були і громадяни України, подали позов стосовно цієї справи в Європейський суд з прав людини. Прокуратура м. Москви вела слідство протягом 3 років і здебільшого підтвердила офіційну версію подій.

Після теракту значно зріс рейтинг Володимира Путіна з його гаслом мочити в сортирі.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Бомба Це незавершена стаття про тероризм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.