Збройні сили Пакистану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
[[Збройні сили {{{країна}}}]]

Пакиста́нські збройні си́ли (урду پاک مسلح افواج) — військова організація Ісламської Республіки Пакистан, призначена для оборони Республіки, захисту свободи й незалежності Пакистану, одне з найважливіших знарядь політичної влади. Збройні сили Пакистану займають 7 місце у світі за чисельністю[1]. Пакистанські збройні сили було утворено після того, як країна здобула незалежність від Британської імперії 1947 року.

З моменту набуття незалежності збройні сили Пакистану брали участь у 4 війнах із сусідньою Індією та в прикордонному конфлікті з Афганістаном. Пакистанські дивізії та бригади були присутніми у деяких арабських країнах під час арабо-ізраїльських війн, а також брали участь у збройних діях на боці коаліції в першій війні у Перській затоці[2]. Нині тривають бої проти талібів на північному заході Пакистану. В цьому регіоні проводились крупні військові операції, такі як Взяття Вани і Наступ в Оракзаї.

Окрім конфліктів, збройні сили Пакистану беруть активну участь у місіях ООН та відіграли важливу роль у порятунку американських солдат із Могадишо 1993 року.

Президент Пакистану є верховним головнокомандувачем збройних сил Пакистану.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Збройні сили Пакистану[3]
Види збройних сил:
Сухопутні війська (включаючи Національну гвардію),
Військово-морські сили (включаючи морську піхоту),
Військово-повітряні сили,
Берегова охорона
Призивний вік і порядок комплектування: Збройні сили Пакистану комплектуються на добровільних засадах особами чоловічої статі у віці від 17 до 23 років; станом на 2009 рік у флоті та авіації Пакистану є жінки-військовослужбовці.
Людські ресурси, доступні для військової служби: чоловіки у віці 16-49: 45 829 360

Жінки у віці 16-49: 41 716 682 (оцінка 2010)

Людські ресурси, придатні до військової служби: чоловіки у віці 16-49: 35 774 936

Жінки у віці 16-49: 34 572 451 (оцінка 2010)

Людські ресурси, які щороку досягають призивного віку: чоловіки: 2 144 574

жінки: 2,000,479 (оцінка 2010)

Військові витрати — відсоток від ВВП: 3 % (2006)

46 місце у світі[4]

Організаційна структура[ред.ред. код]

Військові з'єднання[ред.ред. код]

 • Корпуси: корпус у сухопутних війська Пакистану складається з двох та більше дивізій. Ним командує генерал-лейтенант. Нині пакистанська армія налічує 9 корпусів.
 • Дивізії: кожна дивізія знаходиться під командуванням генерал-майора та має у своєму складі три бригади. Піхота, артилерія, сапери та підрозділи зв'язку йдуть у доповнення до логістики (постачання й обслуговування) з метою забезпечення незалежної діяльності. За винятком дивізій, що діють у горах, всі дивізії мають, принаймні, одну танкову частину, деякі з них навіть більше — залежно від роду їхньої діяльності. Піхотна дивізія — найбільша за чисельністю. До складу дивізії, як правило, входять три піхотні бригади. Разом у сухопутних військах Пакистану є 19 піхотних дивізій, дві бронетанкові та 1 артилерійська дивізія.
 • Бригади: бригада перебуває під командуванням бригадного генерала і складається з 3-х чи більше батальйонів різних родів військ. Окрема бригада складається з артилерійських, піхотних, механізованих підрозділів та підрозділів підтримки й забезпечення. Така бригада не може бути частиною дивізії та перебуває під безпосереднім командуванням корпусу.
 • Полки: кожним полком командує полковник і має у своєму складі приблизно від 600 до 900 солдат. Ця цифра змінюється залежно від роду діяльності полку. Полк складається з трьох або чотирьох батарей, кожною з яких командує майор і складається з окремих підрозділів (які у свою чергу поділяються на взводи та дружини).[7]

Роди військ[ред.ред. код]

 • Бронетанковий корпус[8]
 • Артилерія[8]
 • Армійська ППО[8]
 • Інженерія[8]
 • Армійський авіакорпус[8]
 • Піхота[8]
  • Панджабський полк[8]
  • Белудзький полк[8]
  • Полк прикордонних сил[8]
  • Полк Вільного Кашміру[8]
  • Сіндський полк[8]
  • Північний легкопіхотний полк[8]

Пакистанський флот налічує близько 24000 чоловік персоналу і ще 5000 перебувають у резерві[9]. ВМС включають до свого складу невеликий відділ військово-морської авіації 2-тисячний загін воєнізованої берегової охорони, який захищає виняткову економічну зону Пакистану[9]. ВМС включають до свого складу також Групу спеціального призначення командос, а також підрозділ морської піхоти, які розміщуються в місті Карачі. Бійці спецназу та морські піхотинці разом налічують близько 2000 особового складу. Пакистанський флот, останнім часом, почав задіяти жінок на бойових позиціях та на адміністративних посадах, ставши одним з небагатьох флотів ісламських республік, які пішли на це.[10]


У ВПС служать 65 000 солдат та офіцерів (включаючи 3 000 пілотів). Є близько 925 бойових, транспортних та навчальних літаків[11].


На чолі батальйонів берегової охорони стоять офіцери у званні підполковників, прикомандировані з армії. Батальйони дислокуються у таких містах:

Законодавство про збройні сили[ред.ред. код]

Відповідно до конституції Пакистану армія відповідає за проведення військових операцій. Глава 2, частина XII конституції таким чином визначає мету і призначення збройних сил:[12]

 • Під управлінням федерального уряду збройні сили мають захищати Пакистан від зовнішньої агресії чи загрози війни.
 • За необхідності, збройні сили Пакистану зобов'язані надати допомогу цивільній владі в межах правових норм.

Історія[ред.ред. код]

1947–1958[ред.ред. код]

Після розподілу Британської Індії Пакистан отримав шість танкових, вісім артилерійських і вісім піхотних полків, Індія ж отримала 12 танкових, 40 артилерійських і 21 піхотний полк.[13] Остерігаючись, що Індія захопить Кашмір — іррегулярні сили кашмірців: скаути й племінні групи виступили проти Магараджі Кашміру 1947 року. Це призвело до індо-пакистанської війни 1947 року. Регулярні частини збройних сил Пакистану почали брати участь у конфлікті пізніше, але були зупинені після того, як начальник штабу Армії, британський офіцер Френк Мессерві, відмовився підкорятись наказам пакистанського лідера Джинни.[13] Після припинення вогню до конфлікту втрутилась ООН. Пакистан зайняв північно-західну частину Кашміру, а Індія всі решту.

У травні 1954 року в Карачі між США і Пакистаном було підписано двосторонню угоду про військову допомогу[14].

У 1950-их роках після підписання зі Сполученими Штатами та Великою Британією двох угод про взаємну оборону збройні сили Пакистану отримали значні обсяги військової та економічної допомоги.

1954 року Пакистан вступив у блок під назвою Багдадський пакт, який згодом отримав назву Організація центрального договору. Також Пакистан вступив до Організації договору Південно-Східної Азії[15].

1958–1969[ред.ред. код]

Вперше збройні сили захопили владу в Пакистані 1958 року, коли генерал Айюб Хан прийшов до влади в результаті безкровного перевороту. Напруженість у стосунках з Індією тривала й у 1960-их, коли почали відбуватись перестрілки на кордоні. 1965 року Пакистан розпочав Операцію Гібралтар, це була спроба захопити Кашмір, яка за підсумком вилилась у Індо-пакистанську війну 1965 року.[16] Після того, як збройні сили Пакистану проникли на територію сусідньої держави, Індія почала масштабний контрнаступ і в результаті тритижневих боїв втрутилась ООН. Між Індією та Пакистаном була підписана Ташкентська декларація, в результаті війни не відбулось жодних територіальних змін.

1969 року сталось повстання проти генерала Айюб Хана, в результаті останній залишив свій пост пост президента на користь генерала Яхья Хана.

1969–1977[ред.ред. код]

За часів правління генерала Яхья Хана бенгальський народ Східного Пакистану протестував проти різних політичних та економічних умов, які були встановлені для них Західним Пакистаном. Зрештою у Східному Пакистані спалахнули масові громадянські заворушення. Хоча збройні сили намагались придушити повстання і припинити убивства кількох десятків тисяч громадян бенгальськими повстанцями[17], проте кількість інцидентів, пов'язаних із порушеннями прав людини, не зменшувалась. Індія надала допомогу борцям за незалежність Бангладеш і здійснила вторгнення до Східного Пакистану у грудні 1971 року.[18] Положення пакистанських військовиків у Східному Пакистані було вкрай важким, 16 грудня 1971 року близько 90 тисяч солдат і державних службовців Західного Пакистану здались у полон Індійській Армії. Серед них було близько 55 тисяч військовослужбовців та близько 35 тисяч державних і цивільних службовців. Східний Пакистан відколовся від Західного, і став незалежною державою під назвою Народна Республіка Бангладеш.

1977–1999[ред.ред. код]

Каргіл

1977 року збройні сили Пакистану здійснили ще один державний переворот і до влади прийшов генерал Мухаммед Зія-уль-Хак. Зульфікар Алі Бхутто був визнаний винним в убивстві політика на ім'я Касурі. Зрештою Зульфікара повісили, а його дочку Беназір посадили до в'язниці. Зія-уль-Хак не дотримався своєї обіцянки щодо проведення демократичних виборів упродовж 90 днів, і керував країною в якості військового диктатора до самої своєї смерті в авіакатастрофі 1988 року.

Збройні сили Пакистану також допомогли уряду Саудівської Аравії у відновленні контролю над Кааба за допомогою французьких командос. Також пакистанці допомогли саудитам відбити у повстанців мечеть, в ході боїв було вбито 250 терористів і 600 було поранено[19]. Пакистанці взяли участь у цій операції після того, як Саудівська Аравія провалила штурм власними силами, втративши 127 солдат[19].

В середині 1970-их років збройні сили Пакистану брали участь у боротьбі з повстанням в Белуджистані. Різні угрупування белуджів прагнули незалежності або принаймні більшої автономії в Пакистані. Проти сепаратистів було розпочато воєнні дії за наказом уряду Зульфікара Бхутто, але збройні сили зазнали чималих втрат. Коли Бхутто було усунуто, повстання було остаточно придушено і провінція повернулась до нормального життя[20].

1981 року США надали Пакистану військово-економічну допомогу в обсязі 3,2 млрд доларів[21].

1999 — теперішній час[ред.ред. код]

Пакистанський солдат
Генерал Ашфак Парвез Кайані

У жовтні 1999 року збройні сили Пакистану, вже вчетверте у своїй історії, скинули демократично обраний уряд. Це потягнуло за собою додаткові економічні санкції відносно до Пакистану. В результаті безкровного перевороту до влади прийшов генерал Первез Мушарраф. Мушарраф пішов з посту президента в серпні 2008 року. 30 липня 2009 року Верховний суд Пакистану постановив, що запровадження генералом Мушаррафом режиму надзвичайного стану 2007 року, було неконституційним.[22]

Після 11 вересня 2001 року Пакистан приєднався до очолюваної США війни з терором і допоміг збройним силам Сполучених Штатів у боротьбі з «Талібаном» — негайно відрядивши 72 000 солдат на західний кордон Пакистану з метою взяти у полон чи ліквідувати бойовиків Талібану й Аль-Каїди, які втекли з Афганістану.

На північно-західному фронті Пакистан тримав гарнізон військ на військових базах і фортах в районах проживання племен. У травні 2004 року відбулись сутички між пакистанськими військами та Аль-Каїдою, до якої приєднались інші бойовики з числа місцевих жителів. Тим не менше, наступ Пакистану проти талібів у Вазиристані було погано скоординовано і збройні сили зазнали значних втрат, до того ж Пакистан не форсував події й надавав слабку фінансову підтримку наступу.

Війна з Талібаном залишалась позиційною до 2009 року. Тоді пакистанська армія перейшла у фазу активного наступу й він дав свої плоди. Таліби залишали один укріплений форт за іншим і зазнавали важких втрат. 30-тисячне угрупування збройних сил висунулось у трьох напрямках на Південний Вазиристан. Таліби виявились неспроможними протистояти пакистанцям і програли битву за цей регіон. Південний Вазиристан повернувся до конституційного поля країни[23]. У березні 2010 року почались важкі бої за іншу повсталу провінцію — Оракзай. Талібан втратив уже понад 2000 бойовиків і відступив з Оракзаї в бік останньої частини своєї самопроголошеної держави — Північного Вазиристану[24]. Нині збройні сили Пакистану намагаються вибити талібів з усієї території Пакистану.

У Белуджистані 2005 року відбулись невеликі сутички між сепаратистами і військами Пакистану. Белуджі та їхній вождь Наваб Акбар Бугті вимагали більшої автономії для Белуджистану, більшої компенсації за ресурси, які використовує Пакистан і критикували уряд за відсутність фінансування регіону. В результаті спецоперацій пакистанського спецназу практично всі лідери белуджів були знищені, нині конфлікт не має загострень, збройні сутички є вкрай рідкими.[20]

Воєнізовані формування[ред.ред. код]

Техніка та озброєння сухопутних військ[ред.ред. код]

Стрілецька зброя[ред.ред. код]

Пістолет ТТ
РПГ-7
Steyr SSG69
Пакистанський рейнджер з MP5
Зброя Примітки
Пістолети
Австрія Glock 17
Австрія Glock 26
Німеччина HK P7
СРСР ТТ
Пістолет-кулемети й карабіни:
Німеччина Heckler & Koch MP5 Випускається Пакистаном за ліцензією.
Бельгія FN P90
Автомати
КНР Type 56 Китайський автомат на базі АКМ.[25]
Росія АК-101
Росія АК-103
Бельгія FN F2000
США M4
Гвинтівки
Німеччина Heckler & Koch G3
Гранати
США M67 grenade
Снайперські гвинтівки
Німеччина HK PSG1 [25]
США Barrett M82
Австрія SSG69 [25]
Азербайджан IST Істіглал
Кулемети
Бельгія FN MAG
Бельгія FN Minimi
Німеччина MG3 Випускається Пакистаном за ліцензією.[26]
СРСР РПД
Гранатомети
Швеція Carl Gustaf M2
США Mk 19 grenade launcher
СРСР РПГ-7 Випускається Пакистаном за ліцензією.
СРСР РПГ-29
СРСР РПГ-2

Бронетехніка[ред.ред. код]

Бронетехніка на озброєнні сухопутних військ Пакистану
Найменування Тип Країна-
виробник
Роки випуску На озброєнні з Кількість на озброєнні Станом на Примітки
Танки
«Аль-Халід» основний бойовий танк КНР / Пакистан 45[27] 2010 Al Khalid II — з часом стане основним бойовим танком Пакистану[28]
Т-80УД основний бойовий танк Україна 320[29] 2010 Закуплені у період між 1997 і 2002 роками[30]
Тип 85-IIAP / Тип 85-III основний бойовий танк КНР 275+[31] 2010
«Аль-Заррар» середній танк Пакистан 400[11] 2010 Модернізація танків Тип 59
Тип 69-II середній танк КНР / Пакистан 400[32] 2010 Вироблявся Пакистаном за ліцензією[33]
Тип 63 легкий плаваючий танк КНР 50[34]
Тип 59 середній танк КНР 1100[35] 2010 Всі у резерві/на консервації[36]
Т-54/55 середній танк СРСР 51[37] 2010 1300 в резерві/на консервації[38]
M48A5 середній танк США 270[39] 2010 Всі в резерві/на консервації[40]
Бойові машини піхоти та бронетранспортери
«Аль-Хамза» бойова машина піхоти Пакистан немає даних
«Аль-Фахд» бойова машина піхоти Саудівська Аравія немає даних
M113 бронетранспортер США 1100[41] 2010
«Талха» / «Саад» бронетранспортер Пакистан 2000[42] 2010
БТР-70[43] бронетранспортер СРСР 120[44] 2010
UR-416 бронетранспортер Німеччина 46[45] 2010

Протитанкові ракетні комплекси[ред.ред. код]

Артилерія[ред.ред. код]

M109 (САУ)
M110 Howitzer
Назва Калібр Кількість у строю Примітки
Самохідна артилерія
США M110 (САУ) 203 мм 60 Гусеничні шасі[11]
США M109 (САУ) 155 мм 200 Гусеничні шасі[49]
США M109А4 155 мм 350 Гусеничні шасі[49]
США M109A5 155 мм 115 Гусеничні шасі[50][51]
48 одиниць техніки було поставлено в лютому 2010 року.[52]
КНР NORINCO SH1 155 мм ~90 6х6 колісне шасі[53]
Реактивні системи залпового вогню
КНР A-100 300 мм 52[11]
КНР WS-1B 400 мм 6х6 колісне шасі[54]
Пакистан KRL 122 122 мм 6х6 колісне шасі[55]
Буксована артилерія
США M115 203 мм 28[11]
Туреччина Panter Howitzer 155 мм  ?[56]
США M198 155 мм 148[11] 119 було поставлено Пакистану 1997 року.[57]
США M114 155 мм 144[11]
КНР Type 59I 130 мм 410[11]
КНР Тип 54 122 мм 490[11]
КНР Type 60 122 мм 200[11]
США М101 105 мм 216[11]
КНР Тип 56 85 мм 200[11]

Вертольоти[ред.ред. код]

Мі-171
Bell UH-1 Iroquois
Марка вертольота Кількість у строю Примітки
США AH-1F/S Cobra ~16[58] Одна ескадрилья була закуплена Пакистаном 2010 року.[59]
США AH-1S Cobra 17[58]
США AH-1F Cobra 18[58][60]
Франція Aérospatiale SA.330 Puma 30[61]
Росія Мі-171 92[58]
США Bell 206 10-12[58][61]
США Bell 407 45[58]
США Bell 412 26[62]
США Bell UH-1 Iroquois 40[58]
Франція Sud-Aviation Alouette III 7[63]
Франція Eurocopter Aérospatiale SA 315B Lama II 15[64]

Протиповітряна оборона[ред.ред. код]

Переносні зенітно-ракетні комплекси
Пересувні зенітно-ракетні комплекси
Автоматичні зенітні гармати

Техніка та озброєння військово-повітряних сил[ред.ред. код]

Дані про техніку та озброєння ВПС Пакистану взято зі сторінки журналу Aviation Week & Space Technology.[65]

Тип Виробництво Призначення Кількість Примітки
Бойові літаки
Shenyang FT-5 КНР КНР навчальний винищувач 25
Shenyang FT-6 КНР КНР навчальний винищувач 8
Chengdu F-7P

Chengdu F-7PG

GAIC FT-7P

GAIC FT-7PG

КНР КНР

КНР КНР

КНР КНР

КНР КНР

винищувач

винищувач

навчальний винищувач

навчальний винищувач

104

57

15

6

Chengdu JF-17

Pakistan Aeronautical Complex JF-17

КНР КНР

Пакистан Пакистан

багатоцільовий винищувач

Багатоцільовий винищувач

6

2

Dassault-Breguet Mirage III-DP

Dassault-Breguet Mirage III-EP

Dassault-Breguet Mirage III-O

Dassault-Breguet Mirage III-OD

Dassault-Breguet Mirage III-RP

Франція Франція

Франція Франція

Франція Франція

Франція Франція

Франція Франція

навчальний винищувач

багатоцільовий винищувач

багатоцільовий винищувач

навчальний винищувач

розвідувальний літак

2

18

43

7

12

 

 

колишні австралійські літаки

колишні австралійські літаки

 

Lockheed F-16A

Lockheed F-16B

Flag of the United States.svg США

Flag of the United States.svg США

багатоцільовий винищувач

навчальний винищувач

22

13

Dassault-Breguet Mirage 5-PA

Dassault-Breguet Mirage 5-DPA

Франція Франція

Франція Франція

винищувач-бомбардувальник

навчально-бойовий

2

49

Nan Chang A-5 КНР КНР штурмовик 40
Транспортні літаки
Airbus A310-300 Європейський Союз Європейський Союз транспортний літак 1
Airtec-Aircraft Tech Ind. CN-235 Іспанія Іспанія транспортний літак 2
Beech Baron 55 Flag of the United States.svg США загального призначення 1
Boeing 707-300B

Boeing 707-340C

Flag of the United States.svg США

Flag of the United States.svg США

транспортний літак

транспортний літак

1

1

Cessna 560 Flag of the United States.svg США VIP транспорт 1
Dassault-Breguet Falcon 20E Франція Франція VIP транспорт 3
Fokker F27-200 Нідерланди Нідерланди транспортний літак 1
Harbin Y-12 КНР КНР транспортний літак 2
IPTN CN-235 Іспанія Іспанія транспортний літак 4
Lockheed C-130B

Lockheed C-130E

Flag of the United States.svg США

Flag of the United States.svg США

транспортний літак

транспортний літак

5

1

Lockheed L-100-20 Flag of the United States.svg США транспортний літак 1
Piper PA-34 Flag of the United States.svg США VIP транспорт 2
Навчальні літаки
Cessna T-37B

Cessna T-37C

Flag of the United States.svg США

Flag of the United States.svg США

навчально-тренувальний

навчально-тренувальний

7

6

HAIG/PAC K-8 КНР КНР Пакистан Пакистан навчально-бойовий 12
Pakistan Aeronautical Complex Mushshak Пакистан Пакистан навчально-тренувальний 20
Pakistan Aeronautical Complex Super Mushshak Пакистан Пакистан навчально-тренувальний 16
Вертольоти
Aerospatiale SA 316A

Aerospatiale SA 316B

Франція Франція

Франція Франція

багатоцільовий вертоліт

багатоцільовий вертоліт

6

14

Aerospatiale SA 330J Франція Франція транспортний вертоліт 25

Техніка та озброєння військово-морських сил[ред.ред. код]

Тип Номер вимпелу Найменування У складі флоту Стан Примітки
Підводні човни[66]
підводний човен типу «Агоста» 70
S135
PNS/М «Хашмат» з 19 лютого 1979 года[67]
в строю
колишня Flag of South Africa (1928-1994).svg «Astrant»
підводний човен типу «Агоста» 70
S136
PNS/М «Хурмат» з 18 лютого 1980 року[67]
в строю
колишня Flag of South Africa (1928-1994).svg «Adventurous»
підводний човен типу «Агоста» 90Б
S137
PNS/М «Халід» з 6 вересня 1999 року[68]
в строю
підводний човен типу «Агоста» 90Б
S138
PNS/М «Саад» з 13 грудня 2003 року[68]
в строю
підводний човен типу «Агоста» 90Б
S139
PNS/М «Хамза» з 26 вересня 2008 року[68]
в строю
Фрегати (у ВМС Пакистану класифікуються як «ескадрені міноносці»)[69][70]
фрегати типу 21
D181
PNS «Тарік»
немає даних
в строю
колишній Велика Британія Велика Британія HMS «Ambuscade» (F172)
фрегати типу 21
D182
PNS «Бабур»
немає даних
в строю
колишній Велика Британія Велика Британія HMS «Amazon» (F169)
фрегати типу 21
D183
PNS «Хайбар» з 1994 року[69]
в строю
колишній Велика Британія Велика Британія HMS «Arrow» (F173)
фрегати типу 21
D184
PNS «Бадр»
немає даних
в строю
колишній Велика Британія Велика Британія HMS «Alacrity» (F174)
фрегати типу 21
D185
PNS «Тіппу Султан»
немає даних
в строю
колишній Велика Британія Велика Британія HMS «Avenger» (F185)
фрегати типу 21
D186
PNS «Шах Джахан»
немає даних
в строю
колишній Велика Британія Велика Британія HMS «Active» (F171)
Фрегати
Фрегати класу F-22P
F251
PNS «Зульфікар» з 30 липня 2009 року[71]
в строю
Фрегати класу F-22P
F252
PNS «Шамшир» з 23 січня 2010 року[72]
в строю
Фрегати класу F-22P
F253
PNS «Саїф»
немає даних
на ходових випробуваннях
Фрегати класу F-22P
F254
немає даних
немає даних
будується
Мисливці за мінами[73]
мисливець за мінами типу «Tripartite»
M166
PNS «Мунсіф» з 26 жовтня 1992 року[73]
в строю
колишній Франція Франція «Sagittaire» (M650)
мисливець за мінами типу «Tripartite»
M167
PNS «Мухафіз» з 18 вересня 1996 року[73]
в строю
мисливець за мінами «Tripartite»
M168
PNS «Муджахід» з 9 липня 1998 року[73]
в строю

Техніка та озброєння берегової охорони[ред.ред. код]

Бойовий склад:[74]

 • Корвети (все були збудовані у Китаї)
  • MSS VEHDAT
  • MSS NUSRAT
  • MSS REHMAT
  • MSS BARKAT
 • Патрульні катери
  • MSS SADAQAT
  • MSS RAFAQAT
  • MSS SABQAT

Міжнародне співробітництво[ред.ред. код]

Пакистанські збройні сили зробили найбільший за чисельністю військовослужбовців внесок до миротворчих місій ООН. Понад 10 000 пакистанських військовослужбовців були відряджені до гарячих точок у всьому світі[76].

Участь збройних сил Пакистану в миротворчих місіях ООН[ред.ред. код]

В таблиці подано колишні та нинішні дислокації Пакистанських збройних сил з підтримки миру в місіях ООН.

Дата Місце дислокації Місія
З серпня 1960 до травня 1964 Конго Пакистанські війська були частиною операцій ООН в Конго (ОНУК). Їхня місія полягала в забезпеченні прикриття виведення бельгійських колоніальних військ і допомога у здійсненні плавного переходу Конго на самоврядування.[77]
З жовтня 1962 до квітня 1963 Західна Нова Гвінея Понад 600 пакистанських військовослужбовців були частиною контингенту ООН, який було розгорнуто з метою забезпечення плавного виведення голландських колоніальних військ із Західної Нової Гвінеї, після якого уряд Індонезії взяв цей регіон під свій контроль.[77]
Березень 1991 Кувейт Після війни у Перській затоці Пакистанський інженерний корпус здійснював відновлення інфраструктури на кувейтському острові Бубіян, який розташований на північ від столиці Кувейту.[77]
З березня 1992 до березня 1996 Боснія та Герцеговина Пакистан виділив два батальйони сухопутних військ для забезпечення безпеки й захисту різних агентств ООН, організацій та співробітників, що там працюють, а також надав гуманітарну допомогу й медичне обслуговування для місцевого населення.[77]
З квітня 1992 до березня 1995 Сомалі Пакистан виділив понад 7200 військовослужбоців для гуманітарної місії ООН в Сомалі. Вони активно брали участь у підтримці миру, наданні гуманітарної допомоги населенню в регіоні, брали участь у сутичках з бойовиками. 39 пакистанських миротворців загинули в боях із сомалійськими повстанцями. Пакистанські миротворці також відіграли важливу роль у порятунку військовослужбовців США, коли ті потрапили в оточення бойовиків під час Битви в Могадишо.[77]
З травня 1996 до серпня 1997 Словенія Пакистан відрядив 1000 військовослужбовців сухопутних військ у розпорядження Тимчасової адміністрації ООН у Східній Словенії. Вони забезпечували безпеку й не допускали подальших бойових дій між сербами та хорватами.[77]
2003 рік Гаїті Солдати збройних сил Пакистану брали участь у даній місії ООН.[77]
З січня 2001 до січня 2004 Східний Тимор Пакистан відрядив 2-тисячний контингент військ, до якого увійшов інженерний батальйон. Цей підрозділ допомагав уряду Східного Тимора розмінувати територію після громадянської війни.[77]
З червня 2003 до грудня 2004 Сьєрра-Леоне 1500 солдат збройних сил Пакистану брали участь в місії ООН.[77]
З січня 2005 до грудня 2006 Бурунді 2000 солдат збройних сил Пакистану брали участь в місії ООН.[77]
З травня 2006 донині Ліберія 1600 солдат збройних сил Пакистану беруть участь в місії ООН.[77]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Book shines light on Pakistan military's '£10bn empire' | World news | The Guardian
 2. Gulf War Coalition Forces (most recent) by country (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 3. Military of Pakistan, CIA — The World Factbook
 4. Pakistan
 5. Special Service Group (Army) (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 6. а б в г д е ж и к Special Service Group (Army) (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 7. " Subdivisions of the army". Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 8. а б в г д е ж и к л м н Fighting & Supporting Arms
 9. а б :: Malaya — The National Newspaper ::
 10. http://www.thenews.com.pk/update_detail.asp?id=15213
 11. а б в г д е ж и к л м н Pakistan Air Force Equipment. GlobalSecurity.org. Процитовано 2012-05-17. 
 12. Chapter 2. Armed Forces (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 13. а б Talbot, Ian. Pakistan: A Modern History. Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 14. Марек Хегмаєр. За союз — зброю. Двосторонні союзницькі угоди США 1950–1978. М., Воениздат, 1982. стор.48 (рос.)
 15. Nigel Kelly, The History and culture of Pakistan, pg. 143–144, ISBN 1-901458-67-9
 16. Yeager, Chuck. Yeager : An Autobiography. Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 17. «Stateless Refugees and the Right to Return: the Bihari Refugees of South Asia, Part 1» (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 18. Gen. Tikka Khan, 87; 'Butcher of Bengal' Led Pakistani Army (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 19. а б Robin B. Wright (2001). Sacred rage: the wrath of militant Islam (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 20. а б Unrest simmers in Pakistan province (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-17. 
 21. Марек Хагмаєр. За союз — зброю. Двосторонні союзницькі угоди США 1950–1978. М., Воениздат, 1982. стор.9 (рос.)
 22. Musharraf Decree in ’07 Was Illegal, Court Rules (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 23. Pakistan anti-Taliban offensive in S Waziristan 'over' (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 24. Press Release (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 25. а б в Special Service Group (Army) (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 26. Machine Gun MG3 (англійською). Процитовано 2012-05-18. 
 27. Military Balance 2010, стор. 368
 28. Pakistan Pushes Armor Upgrades (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 29. Military Balance 2010, стор. 368
 30. Pakistan Army Equipment (англійською). Процитовано 2012-05-18. 
 31. Military Balance 2010, стор. 368
 32. Military Balance 2010, стор. 368
 33. NORINCO Type 69 MBT (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 34. Select which supplier(s) and recipient(s) to include (англійською). Архів оригіналу за 2011-01-31. Процитовано 2012-05-18. 
 35. Military Balance 2010, стор. 368
 36. Christopher F Foss. Jane's Armour and Artillery 2005-2006. 
 37. Military Balance 2010, стор. 368
 38. T-54 and T-55 MBT's (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 39. Military Balance 2010, стор. 368
 40. Military Balance 2010, стор. 368
 41. Military Balance 2010, стор. 368
 42. Talha (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 43. BTR-70 Armoured Personnel Carrier (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 44. Military Balance 2010, стор. 368
 45. Military Balance 2010, стор. 368
 46. NORINCO Red Arrow 8 (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 47. Foreign Military Sale: Pakistan - TOW-2A Anti-Armor Guided Missiles (англійською). Архів оригіналу за 2012-02-16. Процитовано 2012-05-18. 
 48. MILAN ATGM (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 49. а б 155-mm M109 SP howitzer (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 50. Major U.S. Arms Sales and Grants to Pakistan Since 2001 (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 51. Pakistan Expands M109 Fleet (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 52. U.S. delivers 48 field artillery cannons to Pakistan Army (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 53. SH1 (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 54. KRL 122 mm (30-round) MRLS (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 55. WS-1B 320 mm Multiple Rocket Launcher (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 56. 155mm Towed Howitzer (PANTER) (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 57. M198 - 155 mm Howitzer (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 58. а б в г д е ж Directory: world air forces (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 59. Modern Cobra helicopters handed over to Pakistan by US (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 60. U.S. delivers Eight Cobra Attack Helicopters to Pakistan Army (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 61. а б Army Aviation Aircraft (англійською). Процитовано 2012-05-18. 
 62. US hands over 30 military helicopters to Pakistan (англійською). Архів оригіналу за 2012-07-24. Процитовано 2012-05-18. 
 63. EUROCOPTER (AEROSPATIALE) ALOUETTE III (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 64. EUROCOPTER (AEROSPATIALE) SA 315B LAMA II (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 65. Aviation Week & Space Technology, 2009 World Military Aircraft Inventory, Pakistan
 66. Submarine Force
 67. а б Agosta 70
 68. а б в Agosta 90b
 69. а б Destroyers
 70. Destroyers
 71. Wendell Minnick (2008-04-10). Pakistan Gets New Chinese Frigate. DefenseNews. Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 72. App (2010-1-24). Second F-22 P frigate arrives in Karachi. Daily Times. Архів оригіналу за 2012-07-27. Процитовано 2012-05-18. 
 73. а б в г Mine Hunters
 74. Barkat Class Patrol Craft [PRC Type P58A]
 75. :: Maritime Security Agency ::
 76. "Monthly Summary of Contributors to UN Peacekeeping Operations (PDF). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 
 77. а б в г д е ж и к л м The Pakistan Army In Service Of Peace (англійською). Архів оригіналу за 2012-03-11. Процитовано 2012-05-18. 

Посилання[ред.ред. код]