Кравець Роман Олександрович
Ця стаття містить ознаки редагувань за винагороду без розкриття, що є порушенням умов використання Вікіпедії. |
Нейтральність цієї статті під сумнівом. |
Роман Кравець | |
---|---|
Ім'я при народженні | Роман Олександрович Кравець |
Народився | 8 липня 1994 (30 років) Херсон, Україна |
Громадянство | Україна |
Національність | росіянин[1] |
Місце проживання | Київ |
Діяльність | блогер, пропагандист, рекетир |
Alma mater | Херсонський політехнічний коледж Одеського національного політехнічного університету |
Партія | Слуга народу |
Роман Олександрович Кравець (нар. 8 липня 1994, Херсон) — проросійський[2][3][4][5] пропагандист[6] та рекетир[7]. Власник та головний адміністратор Telegram-каналу «Джокер»[6][8], член партії «Слуга народу»[9].
За даними Служби безпеки України, Telegram-канал Романа Кравця «Джокер» веде антиукраїнську та прокремлівську пропаганду[⇨]. З перших днів існування каналу, «Джокера» просував проросійський пропагандист Анатолій Шарій[⇨], проросійське інтернет-видання «Страна.ua» та нині закритий телеканал NewsOne[10], пов'язаний з проросійським олігархом Віктором Медведчуком[⇨].
Низка українських ЗМІ, журналістів, політиків називають Кравця «медіакілером», а його діяльність називають «рекетом» та «шантажем»[7]. Є фігурантом низки журналістських розслідувань, де він звинувачується в дискредитації, погрозах та вимаганні грошей з українського бізнесу[⇨].
Народився 8 липня 1994 року у Херсоні[6].
Батько — Олександр Михайлович Кравець, 1958 року народження[1]. Родом із Росії, Магаданська область, Сусуманський район, село Великий Хатиннах. Олександр Кравець, двічі судимий: вперше — за зґвалтування 1984 року (достроково звільнений у 1990 році), вдруге — за здирство, на початку 2000-х[1].
Закінчив Херсонський політехнічний коледж Одеського національного політехнічного університету за спеціальністю техніка-технолога[9].
На громадських засадах працював виконавчим директором ГО «Дніпропетровська обласна молодіжна рада», а також заступником директора з інформаційних технологій та безпеки в компанії «ССЛ Консалтинг»[9].
За інформацією журналістів Громадського, у 2015 році допомагав бізнесмену Геннадію Корбану, який балотувався у Верховну Раду під час за округом № 205 (Чернігів)[9][6].
Під час президентських виборів 2019 року, Кравець вже мав певні зв'язки серед високопосадовців[6]. Зокрема, у нього виникли дружні стосунки з Андрієм Богданом, який тоді був адвокатом впливових людей, а трохи згодом — керівником Офісу Президента України[6]. У розслідуванні журналістів Громадського йдеться про те, що Богдан відповідав за наповнення списків партії «Слуга народу» і «обираючи людей на останні кілька вакантних місць у списку, Андрій Богдан просто гортав свою телефонну книгу», де зупинився на Романові Кравцеві, якого й запросив у список 153 номером[6]. Кравець до Верховної Ради не пройшов[9].
Інформація про те, що Роман Кравець є власником та головним адміністратором каналу «Джокер», вперше зʼявилася в розслідуванні видання Forbes з посиланням на власні джерела в Офісі Президента України та Бюро економічної безпеки (БЕБ)[11]. Джерела «Детектора медіа» також підтвердили, що канал адмініструє саме Кравець.
У коментарі Громадському, Роман Кравець підтвердив, що «Джокер» — це його Telegram-канал, але нібито він продав його 2 роки тому[6]. Втім, нового власника не називає і жодних документів продажу не надає[6].
З 30 жовтня 2019 року «Джокер працює в українському інформаційному полі[12]. Він позиціонував себе, як пранкер, який листується від імені тодішнього генерального прокурора України Руслана Рябошапки. «Джокер» викладав листування з депутатами Богданом Яременком, Михайлом Радуцьким і Миколою Тищенком (вони всі від партії «Слуга народу») та мав аномальний прирост підписників — 10-15 тисяч на добу[12].
На той момент, ще не було відомо, що канал адмініструє Роман Кравець, але Telegram-канал «Джокер» допомагали розкручувати проросійські пропагандисти, такі як «Страна.ua» і Анатолій Шарій[2][12]. З0 жовтня підсанкційне інтернет-видання «Страна.ua» опублікувало листування Богдана Яременка з «пранкером Джокером», а вже з 1 листопада 2019 року «Джокера» почав просувати проросійський пропагандист Анатолій Шарій в своєму Telegram-каналі[2][12]
Після цього пранкера почали асоціювати з Шарієм[13], на що «Джокер» сказав, що він не Анатолій Шарій і не знайомий з ним[12], але додав, що «любить кульки і не любить шару», натякнувши на свою симпатію до проросійської «Партії Шарія»[12].
На відповідь журналістів, чому канал просувають проросійські пропагандисти, «Джокер» каже, що сам вибирає, яким медіа передавати листування[12].
У 2019 році нині закритий телеканал проросійського олігарха Віктора Медведчука ввімкнув у прямий ефір NewsOne[2][14] людину без фото чи відео, яка представлялася адміністратором Telegram-каналу «Джокер»[15]. Ведучими програми були проросійські пропагандисти Діана Панченко та Василь Голованов[10].
За даними Служби безпеки України, Telegram-канал Романа Кравця «Джокер» веде антиукраїнську та прокремлівську пропаганду[3][4][5]. 2 вересня 2022 року співголова фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко оприлюднила відповідь СБУ на депутатське звернення щодо діяльності проросійських деструктивних телеграм-каналів[3]. Голова Служби безпеки України Василь Малюк підтвердив, що «Джокер» та інші Telegram-канали неодноразово потрапляли в поле зору спецслужби як такі, що використовуються невстановленими особами для здійснення деструктивної інформаційної діяльності на шкоду державній безпеці України»[5]. Про те, що «Джокера» адмініструє Роман Кравець стало відомо тільки в 2024 році[6]. За даними СБУ, «Джокер» та інші проросійські Telegram-канали координуються Головним центром спеціальної служби Головного управління Генерального штабу Збройних Сил РФ[4]. Росія використовує такі канали комунікації, щоб здійснювати спеціальні інформаційні та психологічні операції в інтересах росіян[4]. А з метою маскування своєї діяльності проросійські канали часто поширюють контент українських спецслужб[4]. Приміром, публікують офіційні повідомлення пресслужби СБУ, відео-, фотоматеріали з офіційного телеграм-каналу Служби та інформаційних сторінок ГУР МО[4]. За даними українських ЗМІ, під час повномасштабного вторгнення Кравець майже два місяці перебував у Херсоні, на той час окупованому російськими військами[2].
З перших днів існування, Telegram-канал «Джокер» просував проросійський пропагандист Анатолій Шарій, проросійське інтернет-видання «Страна.ua» та нині закритий телеканал NewsOne[10], пов'язаний з проросійським олігархом Віктором Медведчуком[15]. Кравець не приховував своїх симпатій до нині забороненої в Україні «Партії Шарія».[12]
Одним із перших великих спонсорів Романа Кравця був народний депутат від забороненої в Україні партії Віктора Медведчука «ОПЗЖ», проросійський політик Вадим Столар[1]. Пізніше, Кравець працював на контрабандиста цигарок Григорія Козловського[1].
За даними джерела «Громадського», Роман Кравець комунікує з Офісом Президента, називає своїм «найближчим другом» Давида Арахамію, а на його каналі розміщували матеріали працівники ОП[16]. У минулому, Давид Арахамія заявляв, що не знайомий з «Джокером», але поважає його і «хоче передати йому пляшку віскі»[17]. Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк заявляв, що ОП не контролює Telegram-канали, але згідно з розслідуванням «Громадського», Кравцю «активно сприяли та сприяють окремі чинні та колишні політики та співробітники спецслужб»[18]. Співрозмовники кажуть, що «мотиви у кожного з них різні. В одних — щоб не чіпали їх, в інших — суто меркантильні. Адже так кошмарити бізнес з очевидною метою створення медійних проблем і допомогою в їхньому розв’язанні»[16]. За словами джерела, замовні матеріали на каналі Романа Кравця розміщували і бізнесмени, і співробітники Офісу Президента, і навіть керівники Адміністрації президента часів Януковича [16].
У 2023 році Роман Кравець працював на скандального народного депутата Миколу Тищенка, через «Джокера» медійно супроводжуючи його рейдерські атаки на кол-центри[1].
За допомогою Telegram-каналу «Джокер», Роман Кравець бере участь в медійних атаках проти українських журналістів[19][20].
У вересні 2023 року Кравець взяв участь у медійної атаці на незалежний антикорупційний центр NGL.media. 5 вересня видання опублікувало розслідування про справжніх власників Telegram-каналу «Труха Україна»[19]. Того ж дня «Джокер» написав, що за цей текст видання нібито отримало $35 тисяч від мера Львова Андрія Садового, який невдоволений тим, що «Труха» його критикує[19]. Пост «Джокера» поширила низка каналів «Трухи»[19].
У листопаді 2023 року «Детектор медіа» та Інститут масової інформації заявили про тиск і перешкоджання журналістській діяльності у зв’язку з організованою кампанією фейків і чорнухи, яку розгорнула проти двох організацій група анонімних Telegram-каналів, серед яких і «Джокер» Романа Кравця[20]. Дискредитаційна кампанія проти журналістів почалася в формі звинувачень у нібито оплаті російському суб’єкту за послуги з дослідження телеграм-каналів. Насправді сервіс для дослідження телеграм-каналів TgStat.com має безплатну версію, яка була використана Інститутом масової інформації для дослідження російської дезінформації та фейків в Telegram-каналах[21]. Жодні проплати суб’єктам РФ не здійснювалися. Українські журналісти і медійні організації, учасники Медіаруху, закликали правоохоронні органи встановити причетних до організації медійної атаки на «Детектор медіа» та притягти їх до відповідальності[22]. Представництво ЄС в Україні засудило атаку «Джокера» та інших анонімних телеграм-каналів на «Детектор медіа» та ІМІ, відповідна реакція з'явилася на офіційній фейсбук-сторінці представництва[23].
Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов заявив, що 14 січня 2024 року до його квартири ломилися невідомі чоловіки, які намагалися його залякати. За словами журналіста, через 15 хвилин після цього в одному з анонімних Telegram-каналів «Карточный офис» було опубліковано пост із відео та фото з місця події. На ньому двері обклеєні папірцями з написами «зрадник», «ухилянт»[24]. Публікації «Карточного офиса» про Юрія Ніколова підхопив «Джокер»[19]. У своїх постах Роман Кравець прямо писав, що буде «медійно поливати кожного, хто ллє бруд на Президента»[19]. Також «Джокер» запостив уривок відео з ефіру «Української правди» за 28 грудня 2023 року, де Ніколов називає Зеленського «ухилянтом»[19].
За словами та версією Віталія Шабуніна, за допомогою Telegram-каналу «Джокер» ведеться кампанію з дискредитації антикорупціонерів як таких і конкретно «Центру протидії корупції» та він сам. На його думку, розслідування щодо очищення Бюро економічної безпеки,та схем на митниці й у податковій можуть бути причиною такої дискредитації[25].
28 серпня 2024 року зʼявилася інформація про те, що тютюнова компанія Philip Morris International (PMI) готує офіційне звернення через американських конгресменів до уряду США щодо накладання персональних санкцій на власника телеграм-каналу «Джокер» Романа Кравця і декількох державних службовців, політиків та силовиків, «що задіяні у схемі по рейдерству компанії та системно перешкоджають підприємницькій діяльності бізнесу та паплюжать багаторічну репутацію міжнародної компанії»[26].
Роман Кравець є фігурантом низки журналістських розслідувань, де він звинувачується в дискредитації, погрозах та вимаганні грошей з представників українського бізнесу[11][27]. У березні 2024 року вийшло розслідування видання Forbes, присвячене медіаатакам анонімного Тelegram-каналу «Джокер» на український райдхейлінг сервіс Uklon[11], а також журналісти вперше повідомили, що саме Роман Кравець є власником та головним адміністратором «Джокера»[28].
Основний дохід Роману Кравцю приносять саме медіаатаки на український бізнес через Telegram-канал «Джокер»[27]. Прайс на свої «інформаційні послуги» Кравець вказує у своєму каналі: реклама — від $47 500, припинення публікацій на певну тематику — від $389 000; видалення інформації — від $236 000[27].
Остання публічна історія рекету сталася з компанією Uklon, «Джокер» згадував службу таксі у своїх постах понад 320 разів[11]. Також героями десятків звинувачувальних публікацій були такі українські компанії, як Cosmolot, Favbet, Vbet, Fondy, «Цитрус», «Стилус», «Техно Їжак» та інші[27][28].
З 12 лютого 2024 року Роман Кравець згадував сервіс замовлення таксі Uklon у своїх постах понад 320 разів, у середньому – 6,2 дописи на день[11]. Абсолютна більшість – із жорсткою критикою сервісу. У топі звинувачень – робота в комендантську годину, водії без ліцензії, реєстрація на Кіпрі й заниження податкової бази та співпраця із платіжним сервісом Fondy[11].
На відміну від інших компаній, які медійно зазнали атаки від Романа Кравця, Uklon — перша компанія, яка винесла кейс у публічну площину[11]. 11 березня 2024 року СЕО Uklon Сергій Гришков опублікував позицію компанії, у якій назвав дії анонімного Тelegram-каналу «дезінформаційною атакою» і «цифровим тероризмом»[29]. А також компанія написала запит до Бюро економічної безпеки з проханням не вживати несанкціонованих дій і провести розслідування ситуації. До Офісу генпрокурора компанія звернулась із запитом перевірити наявність кримінальних проваджень та «розібратися з ситуацією»[11][29].
Співзасновник Uklon Дмитро Дубровський повідомив, що від компанії «вимагали $200 000, але вони вирішили не платити й припинили комунікацію»[11]. За його словами, пропозиція поступила через посередника – знайомого іншого співзасновника компанії Сергія Смуся[11].
У дописах Тelegram-каналу Романа Кравця «Джокер» йдеться, що платіжний сервіс Fondy працював в РФ, зокрема після 2014 року[11][30]. У компанії зазначають, що вона діє в рамках законодавства України і не співпрацює з країною-агресором[31]. Як повідомили «Економічній правді» співрозмовники в НБУ, під час переліцензування Fondy у 2023 році підозри у звʼязках фірми з Росією не виникали[30].
Кравець медійно атакував українські магазини техніки та електроніки, серед яких «Цитрус», «Стилус», «Техно Їжак» та інші[11][7][32]. Зокрема, компанія «Стилус» фігурує в пості «Джокера» про чорних ритейлерів Apple від 19 березня 2024 року[11].
За даними українських ЗМІ, Роман Кравець отримав від сина Ігоря Гринкевича $50 000 за місячне медійне відбілювання сімʼї Гринкевичів на фоні корупційного скандалу з закупівлями для Міністерства оборони України[33][1]. Приклад того, що писав Кравець у своєму Telegram-каналі «Джокер»:
ДБР: Гринкевич не підозрюваний у справі про постачання одягу для ЗСУ на 1,5 млрд грн. Тим часом мені з МО надсилають документи, що жодна з компаній Гринкевича не отримувала авансів від МО гроші – все робилося за рахунок компаній Гринкевичів, які отримували гроші лише після постачання товару. Тим часом, Дана Ярова з МО заявляє, що компанія Гринкевича постачала якісні продукти за кращими цінами і жодних підстав для розірвання контрактів немає. Я перепрошую, а що відбувається взагалі?[1]
— Роман Кравець
Журналісти звинувачують у корупції заступника генпрокурора Дмитра Вербицького, «Джокер» розміщує його виправдання [6][1].
Журналісти-розслідувачі повідомили, що Роман Кравень має чотирьох охоронців. Джерела «Громадського» стверджують, що Кравець пояснював наявність охорони «подарунком Малюка»[27][34].
25 червня 2024 року Служба безпеки України повідомила, що не надавала і не надає особисту охорону Роману Кравцю[35]. 27 червня голова СБУ Василь Малюк заявив, що не знайомий і ніколи не зустрічався з Кравцем[36].
Під час спілкування журналістів з Романом Кравцем, він повідомив, що це приватна охорона, проте не надав договору з компанією, який би підтверджував його слова[34].
Згідно з розслідування «Громадського», за час повномасштабного вторгнення Роман Кравець п'ять разів виїжджав за кордон[27][37]. Загалом був там понад два місяці. Вперше виїхав з України 22 жовтня 2023 року, а повернувся через місяць, 20 листопада. Кордон перетнув на КПВВ «Краківець» на автівці Mercedes-Benz S 550, зареєстрованій на нього. Кравець купив цей автомобіль ще на початку 2022 року в попереднього власника приблизно за 50 тисяч доларів. Назад в Україну повернувся вже на іншому Mercedes-Benz S 250 CDI, зареєстрованому на 67-річну львів'янку Катерину Лозинську[27].
18 лютого 2024 року Роман Кравець виїжджає з України на орендованому, вже третьому Mercedes-Benz S-Klasse, а за 4 дні повертається на орендованому Mercedes-Benz V220. 22 квітня знову виїзд за кордон на автівці Катерини Лозинської. Повернення — через тиждень на орендованому Mercedes-Benz S-Klasse[27].
На ньому ж він виїжджає знову 4 травня, повертається за 18 днів — на Nissan Rogue. У червні «Джокер» знову ненадовго виїжджає і повертається за два дні на Mercedes-Maybach GLS 600. І це — вже шоста машина, яку Роман Кравець використовує тільки для закордонних поїздок[27].
За даними джерел «Громадського», які збігаються з датами з витягу Державної прикордонної служби України, 18 травня 2024 року Роман Кравець їздив до Саудівської Аравії на бій Тайсона Ф'юрі та Олександра Усика[37]. Підстава для виїзду з України у витягах з бази прикордонників відсутня, а це може означати, що або Роман Кравець не стоїть на військовому обліку у свої 29 років, або він виїхав, бо про це хтось попросив. Джерело «Громадського» в СБУ повідомило, що «підставу виїзду не вносять, коли є прохання згори»[27].
Згідно з розслідуванням, Кравець регулярно отримує дозвіл на виїзд з України через систему «Шлях», щоб регулярно відвідувати футбольні матчі та бійцівські турніри[38]. Як повідомляють журналісти, до системи «Шлях» Кравця регулярно вносить голова Військової адміністрації Львівської області Максим Козицький, якого повʼязують з російським «Газпромом»[38].
Низка українських ЗМІ, журналістів, політиків називають Кравця «медіакілером»[39][40][41], а його діяльність називають «рекетом»[7] та «шантажем»[7][42] «Про «Джокера» бізнес каже коротко: створити проблеми для бізнесу разом із силовиками» — так коментує діяльність Романа Кравця гендиректор ритейлера «Стилус» Андрій Карпюк[11]. За його словами, «Джокер» працює за тією ж схемою, що й чорні адвокати та недобросовісні правоохоронці. Карпюк підкреслює, що Кравець «створює жертві проблему своїми публікаціями, а потім просить гроші для її вирішення»[11]. На думку Олександра Косована, засновника ІТ-компанії MacPaw, що «ті, хто причетний до Тelegram-каналу «Джокер», качали інформаційне поле різними вкидами про український бізнес. Ціна за призупинення атаки, виставлена в приватних розмовах, доходила до $200 000 в деяких кейсах»[11].
Журналістка-розслідувачка «Громадського» Ярослава Вольвач пише, що «наративи «Джокера» можуть подобатися певній частині громадян: багатих — мобілізувати, бідних — не чіпати, за кордон виїжджати не можна, особливо якщо ти політик чи бізнесмен. От тільки сам Кравець пише ці пости з машини Lexus за 150 тисяч доларів дорогою до Саудівської Аравії»[6]. Як зазначає Центр протидії корупції, Роман Кравець здійснює інформаційні атаки на журналістів, громадських діячів та опозиційних політиків[39][43].
Знаєте, кого нагадує цей персонаж? Дубінського. Теж елітні тачки, нерухомість, «слуга народу», постійні наїзди на антикорупціонерів та інших неугодних людей. І де зараз Дубінський?[43]
На думку головного редактора «Цензор.нет» та журналіста Юрія Бутусова, розслідування про Романа Кравця «стало б сенсацією у будь-якій демократичній країні» і «якщо Зеленський та Єрмак не дадуть оцінку діям Кравця, це буде наочною демонстрацією українському суспільству та усьому світу, що саме українська влада та сам президент очолюють корупцію в Україні, та навіть після викриття удають, ніби нічого не сталось, і значить, що злочини шантажистів триватимуть»[7].
Коментуючи розслідування «Громадського» про Романа Кравця, співзасновник видання Texty.org.ua і головний редактор Роман Кульчинський помітив, що «поки волонтерам виносять мозок при кожному перетині кордону, а багатодітні, інваліди й інші тижнями стоять у чергах, щоб отримати довідку на три місяці, треба лише працювати на владу, щоб жити вільним довоєнним життям і уміти дорого брати за заказуху, щоб жити ще й розкішним життям»[44].
Роман Кравець володіє автомобілями Mercedes-Benz S 550 і Lexus LX 600, які використовує для поїздок у Києві[34]. Їх загальна вартість складає 200 тисяч доларів. Згідно з розслідуванням «Громадського», Кравець живе в орендованій квартирі на 100 квадратних метрів у елітному київському ЖК «Чикаго», де має квартиру ексголова Офісу Президента Андрій Богдан[34]. Журналісти повідомили, що оренда такої нерухомості коштує в місяць орієнтовно 2 тисячі доларів[34].
- ↑ а б в г д е ж и к Хто “мочить” “Джокера”? Кому перейшов дорогу Роман Кравець?. 2 липня 2024.
- ↑ а б в г д Василь Прокопенко (12 серпня 2024). Слуга народу (Джокер) Кравець, партнер Шарія та Медведчука залишається безкарним. censor.net. Цензор.нет.
- ↑ а б в СБУ підтвердила діяльність проросійських ТГ-каналів, серед яких «Тайны депутата», «Джокер» і «Шептун» – Геращенко. prm.ua. Прямий. 2 вересня 2022.
- ↑ а б в г д е Дмитро Романов (27 березня 2023). Кремлівські телеграм-канали "Джокер", "Резидент" та інші поширюють контент СБУ задля маскування своєї проросійської діяльності. telegraf.com.ua. Telegraf.
- ↑ а б в СБУ не в змозі встановити власників пропагандистських телеграм-каналів та заблокувати їх. mezha.net. Межа. 2 вересня 2022.
- ↑ а б в г д е ж и к л м н Ярослава Вольвач (24 червня 2024). «Джокер» — Єрмака? Хто стоїть за неопропагандою Офісу президента. hromadske.ua. Громадське.
- ↑ а б в г д е Бутусов: Влада руками Джокера займається рекетом. Еспресо TV. 1 червня 2024.
- ↑ Як власник тг-каналу "Джокер" розганяє "зраду" про мобілізацію і невиїзд, а сам розкошує і їздить за кордон, — розслідування. texty.org.ua. Texty.org.ua. 24 червня 2024.
- ↑ а б в г д Кравець Роман Олександрович. chesho.org. Чесно.
- ↑ а б в Валерія Буняк (31 березня 2024). Адміністратором анонімного телеграм-каналу «Джокер» може бути член партії «Слуга народу» Роман Кравець, — Forbes. detector.media. Детектор медіа.
- ↑ а б в г д е ж и к л м н п р с т Люба Балашова, Іра Крицька, Борис Давиденко (27 березня 2024). $200 000 за мовчання. Яка мета медіаатаки анонімного Тelegram-каналу на Uklon, чи спрацювала стратегія захисту бізнесу і хто стоїть за каналом. forbes.ua. Forbes.
- ↑ а б в г д е ж и Юліана Скібіцька, Ріта Дудіна, Марія Жартовська (6 листопада 2019). Тиждень «пранкер Джокер» листується з депутатами від імені генерального прокурора. Ми з ним поговорили і пояснюємо, що відбувається. babel.ua. Бабель.
- ↑ Джокер, який «розводить» депутатів ВРУ, це… Анатолій Шарій? (6 ФОТО). radiotrek.rv.ua. Радіо Трек: НОВИНИ. 8 листопада 2019.
- ↑ Зеленський розмовляє зі Скабєєвою, Джокер в ефірі NewsOne, Шустер нахвалює Зеленського / Ньюспалм#36. 11 грудня 2019.
- ↑ а б Наталія Лигачова (6 грудня 2019). Если народные депутаты и журналисты, присутствующие щас в студии Ньюзвана, не соображают.
- ↑ а б в Роман Мельник (24 червня 2024). hromadske: Власник телеграм-каналу «Джокер» комунікує з Офісом президента. detector.media. Детектор медіа.
- ↑ Арахамія про пранкера Джокера: У мене є гіпотеза, що це людина, яка має стосунок до "Слуги народу". gordonua.com. ГОРДОН. 12 лютого 2020.
- ↑ Ярослава Вольвач (24 червня 2024). «"Джокеру" сприяють окремі політики й співробітники спецслужб»: хто стоїть за Telegram-каналом. hromadske.ua. Громадське.
- ↑ а б в г д е ж Олександр М’ясищев, Юліана Скібіцька, Дмитро Раєвський, Катерина Коберник (18 січня 2024). За Bihus.Іnfo таємно стежили, а в квартиру до журналіста Юрія Ніколова ломились невідомі. «Бабель» розповідає, як медійні помийки й анонімні Telegram-канали атакують журналістів. babel.ua. Бабель.
- ↑ а б «ДМ» та ІМІ заявляють про організовану кампанію фейків і тиску з боку анонімних телеграм-каналів. detector.media. Детектор медіа. 28 листопада 2023.
- ↑ Яна Машкова (14 жовтня 2023). Джинса і маніпуляції. Як заробляють українські телеграм-канали з мільйонними аудиторіями?. detector.media. Детектор медіа.
- ↑ Медіарух закликає правоохоронні органи встановити причетних до тиску на «Детектор медіа» та притягти їх до відповідальності. detector.media. Детектор медіа. 30 листопада 2023.
- ↑ Валерія Буняк (29 листопада 2023). Представництво ЄС в Україні засудило атаку анонімних телеграм-каналів на «Детектор медіа» та ІМІ. detector.media. Детектор медіа.
- ↑ Журналіст Ніколов повідомив про провокацію та залякування: Невідомі чоловіки ломилися до його квартири. ВІДЕО+ФОТОрепортаж. censor.net. Цензор.НЕТ. 15 січня 2024.
- ↑ Шабунін заявив про чергову хвилю дискредитації антикорупційного сектору. zmina.info. 4 березня 2024.
- ↑ Іван Бойко (28 серпня 2024). Проти адміністратора каналу "Джокер" Романа Кравця готують персональні санкції у США, - Мосійчук. unian.ua. УНІАН.
- ↑ а б в г д е ж и к л «Ти знаєш, звідки в мене номер президента?» Деанонімізація «Джокера». Громадське. 24 червня 2024.
- ↑ а б Стало відомо, хто веде анонімний телеграм-канал «Джокер», що атакує українські компанії. texty.org.ua. Texty.org.ua. 28 березня 2024.
- ↑ а б Сергій Гришков (11 березня 2024). Останні кілька тижнів на нашу компанію безупинно ллється потік брехні і бруду з анонімного каналу Джокер.
- ↑ а б Дмитро Дєнков, Анастасія Дячкіна (19 березня 2024). Uklon здали не ту карту. Чому сервіс таксі опинився в епіцентрі скандалу. epravda.com.ua. Економічна правда.
- ↑ Анна Пастушина (17 лютого 2024). Офіційна заява щодо звинувачень Fondy у зв’язках з рф. fondy.ua. Fondy.
- ↑ Софія Закревська (24 червня 2024). Був 153-м номером у списках "Слуги народу": ЗМІ назвали власника Telegram-каналу "Джокер". Фото і відео. obozrevatel.com. Обозреватель.
- ↑ Адмін Телеграм-канал «Джокер» заробляє на відбілюванні сім’ї Гринкевичей: відомо скільки коштувала медійна компанія. 19 січня 2024.
- ↑ а б в г д Комунікує з Офісом президента та їздить з охороною: ЗМІ розповіли про власника Telegram-каналу "Джокер". zn.ua. Дзеркало тижня. 24 червня 2024.
- ↑ Ярослава Вольвач (25 червня 2024). СБУ заявила, що не охороняє власника Telegram-каналу «Джокер» Романа Кравця. hromadske.ua. Громадське.
- ↑ Ярослава Вольвач (27 червня 2024). В СБУ заявили, що Малюк не знайомий з власником Telegram-каналу «Джокер». hromadske.ua. Громадське.
- ↑ а б Діана Квасневська (24 червня 2024). Власник телеграм-каналу "Джокер" 5 разів виїжджав за кордон, хоча активно критикував за це інших. 24tv.ua. 24 канал.
- ↑ а б Батальйон «Блатних та наближених». bastion.tv. Останній бастіон. 30 серпня 2024.
- ↑ а б Провладний медіакілер «Джокер» паплюжить антикорупціонерів, журналістів і опозиційних політиків. prm.ua. Прямий. 25 червня 2024.
- ↑ "Джокер" – Єрмака?: журналісти розкрили медіакілера, який паплюжить антикорупціонерів та опозиційних політиків. 5.ua. 5 канал. 25 червня 2024.
- ↑ «Шістки» Єрмака: хто займається медіакіллерством для Офісу президента. argumentua.com. Аргумент. 25 червня 2024.
- ↑ Юрій Бутусов (28 червня 2024). Президент та його офіс захищають шантажиста?. censor.net. Цензор.НЕТ.
- ↑ а б "Джокер" - Єрмака?. Центр протидії корупції. 24 червня 2024.
- ↑ Роман Кульчинський (24 червня 2024). І поки волонтерам виносять мозок при кожному перетині кордону….