Кравець Роман Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Роман Кравець
Файл:Роман Кравець.jpg
Ім'я при народженніРоман Олександрович Кравець
Народився8 липня 1994(1994-07-08) (30 років)
Херсон, Україна
ГромадянствоУкраїна Україна
Національністьросіянин[1]
Місце проживанняКиїв
Діяльністьблогер, пропагандист, рекетир
Alma materХерсонський політехнічний коледж Одеського національного політехнічного університету
ПартіяСлуга народу

Роман Олександрович Кравець (нар. 8 липня 1994, Херсон) — проросійський[2][3][4][5] пропагандист[6] та рекетир[7]. Власник та головний адміністратор Telegram-каналу «Джокер»[6][8], член партії «Слуга народу»[9].

За даними Служби безпеки України, Telegram-канал Романа Кравця «Джокер» веде антиукраїнську та прокремлівську пропаганду[⇨]. З перших днів існування каналу, «Джокера» просував проросійський пропагандист Анатолій Шарій[⇨], проросійське інтернет-видання «Страна.ua» та нині закритий телеканал NewsOne[10], пов'язаний з проросійським олігархом Віктором Медведчуком[⇨].

Низка українських ЗМІ, журналістів, політиків називають Кравця «медіакілером», а його діяльність називають «рекетом» та «шантажем»[7]. Є фігурантом низки журналістських розслідувань, де він звинувачується в дискредитації, погрозах та вимаганні грошей з українського бізнесу[⇨].

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 8 липня 1994 року у Херсоні[6].

Батько — Олександр Михайлович Кравець, 1958 року народження[1]. Родом із Росії, Магаданська область, Сусуманський район, село Великий Хатиннах. Олександр Кравець, двічі судимий: вперше — за зґвалтування 1984 року (достроково звільнений у 1990 році), вдруге — за здирство, на початку 2000-х[1].

Освіта

[ред. | ред. код]

Закінчив Херсонський політехнічний коледж Одеського національного політехнічного університету за спеціальністю техніка-технолога[9].

Рання карʼєра

[ред. | ред. код]

На громадських засадах працював виконавчим директором ГО «Дніпропетровська обласна молодіжна рада», а також заступником директора з інформаційних технологій та безпеки в компанії «ССЛ Консалтинг»[9].

За інформацією журналістів Громадського, у 2015 році допомагав бізнесмену Геннадію Корбану, який балотувався у Верховну Раду під час за округом № 205 (Чернігів)[9][6].

Під час президентських виборів 2019 року, Кравець вже мав певні зв'язки серед високопосадовців[6]. Зокрема, у нього виникли дружні стосунки з Андрієм Богданом, який тоді був адвокатом впливових людей, а трохи згодом — керівником Офісу Президента України[6]. У розслідуванні журналістів Громадського йдеться про те, що Богдан відповідав за наповнення списків партії «Слуга народу» і «обираючи людей на останні кілька вакантних місць у списку, Андрій Богдан просто гортав свою телефонну книгу», де зупинився на Романові Кравцеві, якого й запросив у список 153 номером[6]. Кравець до Верховної Ради не пройшов[9].

Telegram-канал «Джокер»

[ред. | ред. код]

Інформація про те, що Роман Кравець є власником та головним адміністратором каналу «Джокер», вперше зʼявилася в розслідуванні видання Forbes з посиланням на власні джерела в Офісі Президента України та Бюро економічної безпеки (БЕБ)[11]. Джерела «Детектора медіа» також підтвердили, що канал адмініструє саме Кравець.

У коментарі Громадському, Роман Кравець підтвердив, що «Джокер» — це його Telegram-канал, але нібито він продав його 2 роки тому[6]. Втім, нового власника не називає і жодних документів продажу не надає[6].

Співпраця з Анатолієм Шарієм

[ред. | ред. код]

З 30 жовтня 2019 року «Джокер працює в українському інформаційному полі[12]. Він позиціонував себе, як пранкер, який листується від імені тодішнього генерального прокурора України Руслана Рябошапки. «Джокер» викладав листування з депутатами Богданом Яременком, Михайлом Радуцьким і Миколою Тищенком (вони всі від партії «Слуга народу») та мав аномальний прирост підписників — 10-15 тисяч на добу[12].

На той момент, ще не було відомо, що канал адмініструє Роман Кравець, але Telegram-канал «Джокер» допомагали розкручувати проросійські пропагандисти, такі як «Страна.ua» і Анатолій Шарій[2][12]. З0 жовтня підсанкційне інтернет-видання «Страна.ua» опублікувало листування Богдана Яременка з «пранкером Джокером», а вже з 1 листопада 2019 року «Джокера» почав просувати проросійський пропагандист Анатолій Шарій в своєму Telegram-каналі[2][12]

Після цього пранкера почали асоціювати з Шарієм[13], на що «Джокер» сказав, що він не Анатолій Шарій і не знайомий з ним[12], але додав, що «любить кульки і не любить шару», натякнувши на свою симпатію до проросійської «Партії Шарія»[12].

На відповідь журналістів, чому канал просувають проросійські пропагандисти, «Джокер» каже, що сам вибирає, яким медіа передавати листування[12].

У 2019 році нині закритий телеканал проросійського олігарха Віктора Медведчука ввімкнув у прямий ефір NewsOne[2][14] людину без фото чи відео, яка представлялася адміністратором Telegram-каналу «Джокер»[15]. Ведучими програми були проросійські пропагандисти Діана Панченко та Василь Голованов[10].

Медіадіяльність

[ред. | ред. код]

Напади на антикорупціонерів та політиків

[ред. | ред. код]

За даними Служби безпеки України, Telegram-канал Романа Кравця «Джокер» веде антиукраїнську та прокремлівську пропаганду[3][4][5]. 2 вересня 2022 року співголова фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко оприлюднила відповідь СБУ на депутатське звернення щодо діяльності проросійських деструктивних телеграм-каналів[3]. Голова Служби безпеки України Василь Малюк підтвердив, що «Джокер» та інші Telegram-канали неодноразово потрапляли в поле зору спецслужби як такі, що використовуються невстановленими особами для здійснення деструктивної інформаційної діяльності на шкоду державній безпеці України»[5]. Про те, що «Джокера» адмініструє Роман Кравець стало відомо тільки в 2024 році[6]. За даними СБУ, «Джокер» та інші проросійські Telegram-канали координуються Головним центром спеціальної служби Головного управління Генерального штабу Збройних Сил РФ[4]. Росія використовує такі канали комунікації, щоб здійснювати спеціальні інформаційні та психологічні операції в інтересах росіян[4]. А з метою маскування своєї діяльності проросійські канали часто поширюють контент українських спецслужб[4]. Приміром, публікують офіційні повідомлення пресслужби СБУ, відео-, фотоматеріали з офіційного телеграм-каналу Служби та інформаційних сторінок ГУР МО[4]. За даними українських ЗМІ, під час повномасштабного вторгнення Кравець майже два місяці перебував у Херсоні, на той час окупованому російськими військами[2].

З перших днів існування, Telegram-канал «Джокер» просував проросійський пропагандист Анатолій Шарій, проросійське інтернет-видання «Страна.ua» та нині закритий телеканал NewsOne[10], пов'язаний з проросійським олігархом Віктором Медведчуком[15]. Кравець не приховував своїх симпатій до нині забороненої в Україні «Партії Шарія».[12]

Одним із перших великих спонсорів Романа Кравця був народний депутат від забороненої в Україні партії Віктора Медведчука «ОПЗЖ», проросійський політик Вадим Столар[1]. Пізніше, Кравець працював на контрабандиста цигарок Григорія Козловського[1].

За даними джерела «Громадського», Роман Кравець комунікує з Офісом Президента, називає своїм «найближчим другом» Давида Арахамію, а на його каналі розміщували матеріали працівники ОП[16]. У минулому, Давид Арахамія заявляв, що не знайомий з «Джокером», але поважає його і «хоче передати йому пляшку віскі»[17]. Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк заявляв, що ОП не контролює Telegram-канали, але згідно з розслідуванням «Громадського», Кравцю «активно сприяли та сприяють окремі чинні та колишні політики та співробітники спецслужб»[18]. Співрозмовники кажуть, що «мотиви у кожного з них різні. В одних — щоб не чіпали їх, в інших — суто меркантильні. Адже так кошмарити бізнес з очевидною метою створення медійних проблем і допомогою в їхньому розв’язанні»[16]. За словами джерела, замовні матеріали на каналі Романа Кравця розміщували і бізнесмени, і співробітники Офісу Президента, і навіть керівники Адміністрації президента часів Януковича [16].

У 2023 році Роман Кравець працював на скандального народного депутата Миколу Тищенка, через «Джокера» медійно супроводжуючи його рейдерські атаки на кол-центри[1].

Напади на українських журналістів

[ред. | ред. код]

За допомогою Telegram-каналу «Джокер», Роман Кравець бере участь в медійних атаках проти українських журналістів[19][20].

У вересні 2023 року Кравець взяв участь у медійної атаці на незалежний антикорупційний центр NGL.media. 5 вересня видання опублікувало розслідування про справжніх власників Telegram-каналу «Труха Україна»[19]. Того ж дня «Джокер» написав, що за цей текст видання нібито отримало $35 тисяч від мера Львова Андрія Садового, який невдоволений тим, що «Труха» його критикує[19]. Пост «Джокера» поширила низка каналів «Трухи»[19].

У листопаді 2023 року «Детектор медіа» та Інститут масової інформації заявили про тиск і перешкоджання журналістській діяльності у зв’язку з організованою кампанією фейків і чорнухи, яку розгорнула проти двох організацій група анонімних Telegram-каналів, серед яких і «Джокер» Романа Кравця[20]. Дискредитаційна кампанія проти журналістів почалася в формі звинувачень у нібито оплаті російському суб’єкту за послуги з дослідження телеграм-каналів. Насправді сервіс для дослідження телеграм-каналів TgStat.com має безплатну версію, яка була використана Інститутом масової інформації для дослідження російської дезінформації та фейків в Telegram-каналах[21]. Жодні проплати суб’єктам РФ не здійснювалися. Українські журналісти і медійні організації, учасники Медіаруху, закликали правоохоронні органи встановити причетних до організації медійної атаки на «Детектор медіа» та притягти їх до відповідальності[22]. Представництво ЄС в Україні засудило атаку «Джокера» та інших анонімних телеграм-каналів на «Детектор медіа» та ІМІ, відповідна реакція з'явилася на офіційній фейсбук-сторінці представництва[23].

Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов заявив, що 14 січня 2024 року до його квартири ломилися невідомі чоловіки, які намагалися його залякати. За словами журналіста, через 15 хвилин після цього в одному з анонімних Telegram-каналів «Карточный офис» було опубліковано пост із відео та фото з місця події. На ньому двері обклеєні папірцями з написами «зрадник», «ухилянт»[24]. Публікації «Карточного офиса» про Юрія Ніколова підхопив «Джокер»[19]. У своїх постах Роман Кравець прямо писав, що буде «медійно поливати кожного, хто ллє бруд на Президента»[19]. Також «Джокер» запостив уривок відео з ефіру «Української правди» за 28 грудня 2023 року, де Ніколов називає Зеленського «ухилянтом»[19].

За словами та версією Віталія Шабуніна, за допомогою Telegram-каналу «Джокер» ведеться кампанію з дискредитації антикорупціонерів як таких і конкретно «Центру протидії корупції» та він сам. На його думку, розслідування щодо очищення Бюро економічної безпеки,та схем на митниці й у податковій можуть бути причиною такої дискредитації[25].

Санкції

[ред. | ред. код]

28 серпня 2024 року зʼявилася інформація про те, що тютюнова компанія Philip Morris International (PMI) готує офіційне звернення через американських конгресменів до уряду США щодо накладання персональних санкцій на власника телеграм-каналу «Джокер» Романа Кравця і декількох державних службовців, політиків та силовиків, «що задіяні у схемі по рейдерству компанії та системно перешкоджають підприємницькій діяльності бізнесу та паплюжать багаторічну репутацію міжнародної компанії»[26].

Розслідування

[ред. | ред. код]

Роман Кравець є фігурантом низки журналістських розслідувань, де він звинувачується в дискредитації, погрозах та вимаганні грошей з представників українського бізнесу[11][27]. У березні 2024 року вийшло розслідування видання Forbes, присвячене медіаатакам анонімного Тelegram-каналу «Джокер» на український райдхейлінг сервіс Uklon[11], а також журналісти вперше повідомили, що саме Роман Кравець є власником та головним адміністратором «Джокера»[28].

Рекет українського бізнесу

[ред. | ред. код]

Основний дохід Роману Кравцю приносять саме медіаатаки на український бізнес через Telegram-канал «Джокер»[27]. Прайс на свої «інформаційні послуги» Кравець вказує у своєму каналі: реклама — від $47 500, припинення публікацій на певну тематику — від $389 000; видалення інформації — від $236 000[27].

Остання публічна історія рекету сталася з компанією Uklon, «Джокер» згадував службу таксі у своїх постах понад 320 разів[11]. Також героями десятків звинувачувальних публікацій були такі українські компанії, як Cosmolot, Favbet, Vbet, Fondy, «Цитрус», «Стилус», «Техно Їжак» та інші[27][28].

З 12 лютого 2024 року Роман Кравець згадував сервіс замовлення таксі Uklon у своїх постах понад 320 разів, у середньому – 6,2 дописи на день[11]. Абсолютна більшість – із жорсткою критикою сервісу. У топі звинувачень – робота в комендантську годину, водії без ліцензії, реєстрація на Кіпрі й заниження податкової бази та співпраця із платіжним сервісом Fondy[11].

На відміну від інших компаній, які медійно зазнали атаки від Романа Кравця, Uklon — перша компанія, яка винесла кейс у публічну площину[11]. 11 березня 2024 року СЕО Uklon Сергій Гришков опублікував позицію компанії, у якій назвав дії анонімного Тelegram-каналу «дезінформаційною атакою» і «цифровим тероризмом»[29]. А також компанія написала запит до Бюро економічної безпеки з проханням не вживати несанкціонованих дій і провести розслідування ситуації. До Офісу генпрокурора компанія звернулась із запитом перевірити наявність кримінальних проваджень та «розібратися з ситуацією»[11][29].

Співзасновник Uklon Дмитро Дубровський повідомив, що від компанії «вимагали $200 000, але вони вирішили не платити й припинили комунікацію»[11]. За його словами, пропозиція поступила через посередника – знайомого іншого співзасновника компанії Сергія Смуся[11].

У дописах Тelegram-каналу Романа Кравця «Джокер» йдеться, що платіжний сервіс Fondy працював в РФ, зокрема після 2014 року[11][30]. У компанії зазначають, що вона діє в рамках законодавства України і не співпрацює з країною-агресором[31]. Як повідомили «Економічній правді» співрозмовники в НБУ, під час переліцензування Fondy у 2023 році підозри у звʼязках фірми з Росією не виникали[30].

Кравець медійно атакував українські магазини техніки та електроніки, серед яких «Цитрус», «Стилус», «Техно Їжак» та інші[11][7][32]. Зокрема, компанія «Стилус» фігурує в пості «Джокера» про чорних ритейлерів Apple від 19 березня 2024 року[11].

Медійні відбілювання

[ред. | ред. код]

За даними українських ЗМІ, Роман Кравець отримав від сина Ігоря Гринкевича $50 000 за місячне медійне відбілювання сімʼї Гринкевичів на фоні корупційного скандалу з закупівлями для Міністерства оборони України[33][1]. Приклад того, що писав Кравець у своєму Telegram-каналі «Джокер»:

ДБР: Гринкевич не підозрюваний у справі про постачання одягу для ЗСУ на 1,5 млрд грн. Тим часом мені з МО надсилають документи, що жодна з компаній Гринкевича не отримувала авансів від МО гроші – все робилося за рахунок компаній Гринкевичів, які отримували гроші лише після постачання товару.

Тим часом, Дана Ярова з МО заявляє, що компанія Гринкевича постачала якісні продукти за кращими цінами і жодних підстав для розірвання контрактів немає. Я перепрошую, а що відбувається взагалі?[1]

— Роман Кравець

Журналісти звинувачують у корупції заступника генпрокурора Дмитра Вербицького, «Джокер» розміщує його виправдання [6][1].

Державна охорона

[ред. | ред. код]

Журналісти-розслідувачі повідомили, що Роман Кравень має чотирьох охоронців. Джерела «Громадського» стверджують, що Кравець пояснював наявність охорони «подарунком Малюка»[27][34].

25 червня 2024 року Служба безпеки України повідомила, що не надавала і не надає особисту охорону Роману Кравцю[35]. 27 червня голова СБУ Василь Малюк заявив, що не знайомий і ніколи не зустрічався з Кравцем[36].

Під час спілкування журналістів з Романом Кравцем, він повідомив, що це приватна охорона, проте не надав договору з компанією, який би підтверджував його слова[34].

Виїзди за кордон

[ред. | ред. код]

Згідно з розслідування «Громадського», за час повномасштабного вторгнення Роман Кравець п'ять разів виїжджав за кордон[27][37]. Загалом був там понад два місяці. Вперше виїхав з України 22 жовтня 2023 року, а повернувся через місяць, 20 листопада. Кордон перетнув на КПВВ «Краківець» на автівці Mercedes-Benz S 550, зареєстрованій на нього. Кравець купив цей автомобіль ще на початку 2022 року в попереднього власника приблизно за 50 тисяч доларів. Назад в Україну повернувся вже на іншому Mercedes-Benz S 250 CDI, зареєстрованому на 67-річну львів'янку Катерину Лозинську[27].

18 лютого 2024 року Роман Кравець виїжджає з України на орендованому, вже третьому Mercedes-Benz S-Klasse, а за 4 дні повертається на орендованому Mercedes-Benz V220. 22 квітня знову виїзд за кордон на автівці Катерини Лозинської. Повернення — через тиждень на орендованому Mercedes-Benz S-Klasse[27].

На ньому ж він виїжджає знову 4 травня, повертається за 18 днів — на Nissan Rogue. У червні «Джокер» знову ненадовго виїжджає і повертається за два дні на Mercedes-Maybach GLS 600. І це — вже шоста машина, яку Роман Кравець використовує тільки для закордонних поїздок[27].

За даними джерел «Громадського», які збігаються з датами з витягу Державної прикордонної служби України, 18 травня 2024 року Роман Кравець їздив до Саудівської Аравії на бій Тайсона Ф'юрі та Олександра Усика[37]. Підстава для виїзду з України у витягах з бази прикордонників відсутня, а це може означати, що або Роман Кравець не стоїть на військовому обліку у свої 29 років, або він виїхав, бо про це хтось попросив. Джерело «Громадського» в СБУ повідомило, що «підставу виїзду не вносять, коли є прохання згори»[27].

Згідно з розслідуванням, Кравець регулярно отримує дозвіл на виїзд з України через систему «Шлях», щоб регулярно відвідувати футбольні матчі та бійцівські турніри[38]. Як повідомляють журналісти, до системи «Шлях» Кравця регулярно вносить голова Військової адміністрації Львівської області Максим Козицький, якого повʼязують з російським «Газпромом»[38].

Оцінки діяльності

[ред. | ред. код]

Низка українських ЗМІ, журналістів, політиків називають Кравця «медіакілером»[39][40][41], а його діяльність називають «рекетом»[7] та «шантажем»[7][42] «Про «Джокера» бізнес каже коротко: створити проблеми для бізнесу разом із силовиками» — так коментує діяльність Романа Кравця гендиректор ритейлера «Стилус» Андрій Карпюк[11]. За його словами, «Джокер» працює за тією ж схемою, що й чорні адвокати та недобросовісні правоохоронці. Карпюк підкреслює, що Кравець «створює жертві проблему своїми публікаціями, а потім просить гроші для її вирішення»[11]. На думку Олександра Косована, засновника ІТ-компанії MacPaw, що «ті, хто причетний до Тelegram-каналу «Джокер», качали інформаційне поле різними вкидами про український бізнес. Ціна за призупинення атаки, виставлена в приватних розмовах, доходила до $200 000 в деяких кейсах»[11].

Журналістка-розслідувачка «Громадського» Ярослава Вольвач пише, що «наративи «Джокера» можуть подобатися певній частині громадян: багатих — мобілізувати, бідних — не чіпати, за кордон виїжджати не можна, особливо якщо ти політик чи бізнесмен. От тільки сам Кравець пише ці пости з машини Lexus за 150 тисяч доларів дорогою до Саудівської Аравії»[6]. Як зазначає Центр протидії корупції, Роман Кравець здійснює інформаційні атаки на журналістів, громадських діячів та опозиційних політиків[39][43].

Знаєте, кого нагадує цей персонаж? Дубінського. Теж елітні тачки, нерухомість, «слуга народу», постійні наїзди на антикорупціонерів та інших неугодних людей. І де зараз Дубінський?[43]

На думку головного редактора «Цензор.нет» та журналіста Юрія Бутусова, розслідування про Романа Кравця «стало б сенсацією у будь-якій демократичній країні» і «якщо Зеленський та Єрмак не дадуть оцінку діям Кравця, це буде наочною демонстрацією українському суспільству та усьому світу, що саме українська влада та сам президент очолюють корупцію в Україні, та навіть після викриття удають, ніби нічого не сталось, і значить, що злочини шантажистів триватимуть»[7].

Коментуючи розслідування «Громадського» про Романа Кравця, співзасновник видання Texty.org.ua і головний редактор Роман Кульчинський помітив, що «поки волонтерам виносять мозок при кожному перетині кордону, а багатодітні, інваліди й інші тижнями стоять у чергах, щоб отримати довідку на три місяці, треба лише працювати на владу, щоб жити вільним довоєнним життям і уміти дорого брати за заказуху, щоб жити ще й розкішним життям»[44].

Статки

[ред. | ред. код]

Роман Кравець володіє автомобілями Mercedes-Benz S 550 і Lexus LX 600, які використовує для поїздок у Києві[34]. Їх загальна вартість складає 200 тисяч доларів. Згідно з розслідуванням «Громадського», Кравець живе в орендованій квартирі на 100 квадратних метрів у елітному київському ЖК «Чикаго», де має квартиру ексголова Офісу Президента Андрій Богдан[34]. Журналісти повідомили, що оренда такої нерухомості коштує в місяць орієнтовно 2 тисячі доларів[34].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и к Хто “мочить” “Джокера”? Кому перейшов дорогу Роман Кравець?. 2 липня 2024.
  2. а б в г д Василь Прокопенко (12 серпня 2024). Слуга народу (Джокер) Кравець, партнер Шарія та Медведчука залишається безкарним. censor.net. Цензор.нет.
  3. а б в СБУ підтвердила діяльність проросійських ТГ-каналів, серед яких «Тайны депутата», «Джокер» і «Шептун» – Геращенко. prm.ua. Прямий. 2 вересня 2022.
  4. а б в г д е Дмитро Романов (27 березня 2023). Кремлівські телеграм-канали "Джокер", "Резидент" та інші поширюють контент СБУ задля маскування своєї проросійської діяльності. telegraf.com.ua. Telegraf.
  5. а б в СБУ не в змозі встановити власників пропагандистських телеграм-каналів та заблокувати їх. mezha.net. Межа. 2 вересня 2022.
  6. а б в г д е ж и к л м н Ярослава Вольвач (24 червня 2024). «Джокер» — Єрмака? Хто стоїть за неопропагандою Офісу президента. hromadske.ua. Громадське.
  7. а б в г д е Бутусов: Влада руками Джокера займається рекетом. Еспресо TV. 1 червня 2024.
  8. Як власник тг-каналу "Джокер" розганяє "зраду" про мобілізацію і невиїзд, а сам розкошує і їздить за кордон, — розслідування. texty.org.ua. Texty.org.ua. 24 червня 2024.
  9. а б в г д Кравець Роман Олександрович. chesho.org. Чесно.
  10. а б в Валерія Буняк (31 березня 2024). Адміністратором анонімного телеграм-каналу «Джокер» може бути член партії «Слуга народу» Роман Кравець, — Forbes. detector.media. Детектор медіа.
  11. а б в г д е ж и к л м н п р с т Люба Балашова, Іра Крицька, Борис Давиденко (27 березня 2024). $200 000 за мовчання. Яка мета медіаатаки анонімного Тelegram-каналу на Uklon, чи спрацювала стратегія захисту бізнесу і хто стоїть за каналом. forbes.ua. Forbes.
  12. а б в г д е ж и Юліана Скібіцька, Ріта Дудіна, Марія Жартовська (6 листопада 2019). Тиждень «пранкер Джокер» листується з депутатами від імені генерального прокурора. Ми з ним поговорили і пояснюємо, що відбувається. babel.ua. Бабель.
  13. Джокер, який «розводить» депутатів ВРУ, це… Анатолій Шарій? (6 ФОТО). radiotrek.rv.ua. Радіо Трек: НОВИНИ. 8 листопада 2019.
  14. Зеленський розмовляє зі Скабєєвою, Джокер в ефірі NewsOne, Шустер нахвалює Зеленського / Ньюспалм#36. 11 грудня 2019.
  15. а б Наталія Лигачова (6 грудня 2019). Если народные депутаты и журналисты, присутствующие щас в студии Ньюзвана, не соображают.
  16. а б в Роман Мельник (24 червня 2024). hromadske: Власник телеграм-каналу «Джокер» комунікує з Офісом президента. detector.media. Детектор медіа.
  17. Арахамія про пранкера Джокера: У мене є гіпотеза, що це людина, яка має стосунок до "Слуги народу". gordonua.com. ГОРДОН. 12 лютого 2020.
  18. Ярослава Вольвач (24 червня 2024). «"Джокеру" сприяють окремі політики й співробітники спецслужб»: хто стоїть за Telegram-каналом. hromadske.ua. Громадське.
  19. а б в г д е ж Олександр М’ясищев, Юліана Скібіцька, Дмитро Раєвський, Катерина Коберник (18 січня 2024). За Bihus.Іnfo таємно стежили, а в квартиру до журналіста Юрія Ніколова ломились невідомі. «Бабель» розповідає, як медійні помийки й анонімні Telegram-канали атакують журналістів. babel.ua. Бабель.
  20. а б «ДМ» та ІМІ заявляють про організовану кампанію фейків і тиску з боку анонімних телеграм-каналів. detector.media. Детектор медіа. 28 листопада 2023.
  21. Яна Машкова (14 жовтня 2023). Джинса і маніпуляції. Як заробляють українські телеграм-канали з мільйонними аудиторіями?. detector.media. Детектор медіа.
  22. Медіарух закликає правоохоронні органи встановити причетних до тиску на «Детектор медіа» та притягти їх до відповідальності. detector.media. Детектор медіа. 30 листопада 2023.
  23. Валерія Буняк (29 листопада 2023). Представництво ЄС в Україні засудило атаку анонімних телеграм-каналів на «Детектор медіа» та ІМІ. detector.media. Детектор медіа.
  24. Журналіст Ніколов повідомив про провокацію та залякування: Невідомі чоловіки ломилися до його квартири. ВІДЕО+ФОТОрепортаж. censor.net. Цензор.НЕТ. 15 січня 2024.
  25. Шабунін заявив про чергову хвилю дискредитації антикорупційного сектору. zmina.info. 4 березня 2024.
  26. Іван Бойко (28 серпня 2024). Проти адміністратора каналу "Джокер" Романа Кравця готують персональні санкції у США, - Мосійчук. unian.ua. УНІАН.
  27. а б в г д е ж и к л «Ти знаєш, звідки в мене номер президента?» Деанонімізація «Джокера». Громадське. 24 червня 2024.
  28. а б Стало відомо, хто веде анонімний телеграм-канал «Джокер», що атакує українські компанії. texty.org.ua. Texty.org.ua. 28 березня 2024.
  29. а б Сергій Гришков (11 березня 2024). Останні кілька тижнів на нашу компанію безупинно ллється потік брехні і бруду з анонімного каналу Джокер.
  30. а б Дмитро Дєнков, Анастасія Дячкіна (19 березня 2024). Uklon здали не ту карту. Чому сервіс таксі опинився в епіцентрі скандалу. epravda.com.ua. Економічна правда.
  31. Анна Пастушина (17 лютого 2024). Офіційна заява щодо звинувачень Fondy у зв’язках з рф. fondy.ua. Fondy.
  32. Софія Закревська (24 червня 2024). Був 153-м номером у списках "Слуги народу": ЗМІ назвали власника Telegram-каналу "Джокер". Фото і відео. obozrevatel.com. Обозреватель.
  33. Адмін Телеграм-канал «Джокер» заробляє на відбілюванні сім’ї Гринкевичей: відомо скільки коштувала медійна компанія. 19 січня 2024.
  34. а б в г д Комунікує з Офісом президента та їздить з охороною: ЗМІ розповіли про власника Telegram-каналу "Джокер". zn.ua. Дзеркало тижня. 24 червня 2024.
  35. Ярослава Вольвач (25 червня 2024). СБУ заявила, що не охороняє власника Telegram-каналу «Джокер» Романа Кравця. hromadske.ua. Громадське.
  36. Ярослава Вольвач (27 червня 2024). В СБУ заявили, що Малюк не знайомий з власником Telegram-каналу «Джокер». hromadske.ua. Громадське.
  37. а б Діана Квасневська (24 червня 2024). Власник телеграм-каналу "Джокер" 5 разів виїжджав за кордон, хоча активно критикував за це інших. 24tv.ua. 24 канал.
  38. а б Батальйон «Блатних та наближених». bastion.tv. Останній бастіон. 30 серпня 2024.
  39. а б Провладний медіакілер «Джокер» паплюжить антикорупціонерів, журналістів і опозиційних політиків. prm.ua. Прямий. 25 червня 2024.
  40. "Джокер" – Єрмака?: журналісти розкрили медіакілера, який паплюжить антикорупціонерів та опозиційних політиків. 5.ua. 5 канал. 25 червня 2024.
  41. «Шістки» Єрмака: хто займається медіакіллерством для Офісу президента. argumentua.com. Аргумент. 25 червня 2024.
  42. Юрій Бутусов (28 червня 2024). Президент та його офіс захищають шантажиста?. censor.net. Цензор.НЕТ.
  43. а б "Джокер" - Єрмака?. Центр протидії корупції. 24 червня 2024.
  44. Роман Кульчинський (24 червня 2024). І поки волонтерам виносять мозок при кожному перетині кордону….