Слуга народу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Слуга народу»
логотип
Заснована / зареєстрована 2 грудня 2017 року
Штаб-квартира Київ, вул. Новоселицька, 7
Політична ідеологія лібертаріанство (поч. 2019 - лист. 2019)
соціал-лібералізм (лист. 2019 - лют. 2020)
український центризм (лют. 2020 - лют. 2021)
радикальний центризм (лют. 2021 - донині)[⇨]


Очільник партії Дмитро Разумков (травень—листопад 2019)[1]
Олександр Корнієнко (з 10 листопада 2019)[2]

Голова фракції в парламенті:
Давид Арахамія

Кольори      Зелений колір
Кількість членів
Кількість депутатів у ВР[3]
242 / 424
Обласні ради та рада м. Києва[4]
305 / 1780
Вебсторінка sluga-narodu.com
Політика України
Політичні партії
Вибори

«Слуга народу» — українська політична партія, що юридично переоформилася із політичної партії «Партія рішучих змін»[5]. Офіційна реєстрація відбулась 2 грудня 2017 року. Організацію названо за однойменним українським російськомовним[6] комедійним серіалом (з 2015-го) та фільмом (2017 року)[7][8] виробництва студії «Квартал-95».

Історія[ред. | ред. код]

За даними Міністерства юстиції, партія була зареєстрована 13 квітня 2016 року під назвою «Партія рішучих змін». Тоді її очільником був Євгеній Юрдига[9].

Станом на 27 листопада 2018 року керівником організації був Іван Баканов, який на той час керував українською гумористичною студією «Квартал 95» з 2013 року[10].

За звітом партії за другий квартал 2018 року, вона безкоштовно користується офісом на 4 (чотири) м² в Києві (приміщення надає в користування спонсор), не володіє жодними коштами й не проводить жодних виплат[11].

У грудні 2017 року 4 % українців, опитаних фондом «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центром Разумкова, заявили[12] про готовність проголосувати на парламентських виборах за партію, а у травні 2018 року — 5 %[13]. У грудні 2018 року рейтинг партії оцінювали в 8,3 %.[14]

У січні 2019 року партія залишалася віртуальною — жодної діяльності за адресою, де партія винаймає приміщення, не велося[15]. Станом на кінець травня 2019 року партія не мала ані членів, ані осередків та не провадила жодної партійної діяльності[16].

27 травня 2019 року — головою політичної партії «Слуга народу» стає Дмитро Разумков.

10 листопада 2019 року — Дмитро Разумков складає повноваження голови партії «Слуга народу» у зв‘язку із обранням головою Верховної Ради України.[17] З того часу, новим керівником політсили стає народний депутат України Олександр Корнієнко.[18]

У листопаді 2019 року Комітет виборців України, посилаючись на подані звіти за 3 квартал 2019 року, оприлюднив інформацію, що партія «Слуга народу» офіційно не наймала на роботу жодної людини та не витрачала коштів на заробітну плату. Окрім цього, президентська партія не зареєструвала жодного місцевого осередку зі статусом юридичної особи[19].

Участь у президентських виборах 2019[ред. | ред. код]

Логотип ЗеКоманди
Логотип ЗеКоманди

У січні 2019 року партія «Слуга народу» фактично висунула Володимира Зеленського кандидатом у президенти України на президентських виборах 2019 року, хоча формально у списку він йшов як безпартійний[20].

Участь у парламентських виборах 2019[ред. | ред. код]

Результати партії за округами

Після інавгурації 20 травня 2019 року Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради і про проведення дострокових парламентських виборів, в яких партія «Слуга народу» візьме участь[21].

27 травня 2019 року партія дала пресконференція, на якій було оголошено про те, що главою «Слуги народу» став Дмитро Разумков[22].

9 червня партія оприлюднила виборчий список[23].

Перша двадцятка виборчого списку[ред. | ред. код]

 1. Дмитро Разумков — колишній голова партії.
 2. Руслан Стефанчук — представник Президента у Верховній Раді, доктор наук.
 3. Ірина Венедіктова — юрист.
 4. Давид Арахамія (Давид Браун) — підприємець, волонтер.
 5. Галина Янченко — антикорупційна активістка, депутат Київради.
 6. Михайло Федоров — керівник диджитал-напрямку партії, радник Президента.
 7. Олександр Корнієнко — керівник передвиборчого штабу.
 8. Анастасія Красносільська (Радіна) — експерт Центру протидії корупції.
 9. Олександр Ткаченко — генпродюсер каналу «1+1»
 10. Жан Беленюк — український борець греко-римського стилю, чемпіон світу.
 11. Сергій Бабак — директор освітніх програм Українського інституту майбутнього, доктор наук, автогонщик.
 12. Владислав Криклій — економіст.
 13. Олена Шуляк — експерт у сфері девелопменту та будівництва.
 14. Дмитро Наталуха — громадський діяч, правозахисник.
 15. Єлизавета Ясько — кінопродюсер.
 16. Олексій Оржель — експерт у сфері паливно-енергетичного комплексу.
 17. Андрій Герус — експерт у сфері паливно-енергетичного комплексу, представник Президента у Кабінеті Міністрів України.
 18. Михайло Радуцький — експерт у галузі медицини, фельдшер.
 19. Денис Монастирський — експерт з питань правоохоронної діяльності.
 20. Данило Гетманцев — експерт з питань оподаткування та банківського права, доктор наук.

Кандидати від партії підписують меморандум, яким передбачене зобов'язання добровільно складати повноваження та голосувати особисто.[24] 19 липня керівник партії «Рух нових сил» Міхеїл Саакашвілі закликав голосувати за «Слугу народу»[25].

Партія виставила своїх кандидатів на всіх мажоритарних округах, однак на деяких, їх представниками стали завідомо слабкі кандидати, що не вели активної кампанії. Це могло бути викликано відсутністю розбудованої структури, проте політологи вважають, що причиною цього став свідомий злив округів[26]. На ряді мажоритарних округів було висунуто зірок та публічних осіб, зокрема це актор студії Квартал-95 Юрій Корявченков — «Юзік», який (33 округ), учасник «Ліги сміху» Андрій Боблях (145 округ), футболіст Артем Федецький (118 округ), шоумени Олександр Скічко (197 округ), Роман Грищук (222 округ) та Сергій Сивохо (49 округ), ресторатор і телеведучий Микола Тищенко (219 округ), журналіст Олександр Дубінський (94 округ) та інші.

Поширеним явищем було реєстрація кандидатів клонів, які задекларували приналежність до благодійних фондів, громадських організацій, підприємств з назвою яка тим чи іншим чином обігравала вислів «Депутат — слуга народу», всього протягом червня 2019 було зареєстровано 43 юридичні особи з такими назвами[27].

Участь у місцевих виборах 2020[ред. | ред. код]

Ідеологія[ред. | ред. код]

Від початку де-факто створення партії «Слуга народу» у середині 2019 року та до листопада 2019 року заявленою ідеологією партії було «лібертаріанство». Однак 10 листопада 2019 року новий керівник партії Олександр Корнієнко заявив, що партійну ідеологію було змінено з «лібертаріанства» на «щось середнє між ліберальними та соціалістичними поглядами»[28] («соціал-лібералізм»[29][30]).

Та через кілька місяців, на черговому з'їзді партії 15 лютого 2020 року, керівництво партії в особі голови партії Олександра Корнієнка визначилася з новою ідеологією партії і від прибічників «чогось середнього між ліберальними та соціалістичними поглядами» партія стала прибічником «українського центризму»[31]. Однак у лютому 2021 року, в інтерв'ю інформагенції Укрінформ, голова партії Олександр Корнієнко роз'яснив що ідеологія партії є центристською, зокрема на додачу до колишнього «українського центризму» Корнієнко згадав також і «радикальний центризм»[32].

Етика[ред. | ред. код]

18 липня 2020 року заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук повідомила, що у партії вирішили прийняти так званий «Кодекс етики», який депутатка назвала «джентльменською угодою», якої депутати від цієї партії мають дотримуватися[33].

Рейтинг[ред. | ред. код]

Згідно з опитуваннями думок, у червні 2020-го за партію були готові голосувати 29,3 % опитаних, а за Зеленського у випадку виборів президента — 35 %[34].

Критика[ред. | ред. код]

За словами відомого українського письменника та інтелектуала Юрія Андруховича, команда Зеленського — це полегшена версія Партії регіонів[35].

На думку політолога Михайла Басараба, Володимир Зеленський «принесе найбільше клопотів проросійським політикам і популістам, […] оскільки він є їхнім найближчим конкурентом» і відтягне на себе «частину проросійських і ласих на демагогію виборців»[36].

На думку журналістів «Радіо Свобода», станом на кінець 2018 року зробити висновки про політичні погляди Зеленського, з яким пов'язують партію «Слуга народу», можна лише з його неоднозначних висловлювань на тему української мови[37]:

«Не проблема говорити по-українськи. І це в жодному разі, і це найголовніше, не пов'язано з мовними питаннями, уподобаннями або любов'ю до чогось. Але, мені так здається, що це не принципові речі. Я знаю українську мову. Але я не мислю нею вільно. Я перекладаю. Так, я можу з вами розмовляти українською мовою, але проблема в тому, що я перекладаю. І це помітно — я роблю паузу. А я дуже поважаю українську мову!»

28 червня 2019 року було оголошено, що реконструкцією Українського дому під новий Офіс президента без конкурсу буде займатись Іван Юнаков (№ 65 списку партії Слуга народу)[38] голова архітектурного бюро 33BY[39][40].

Скандали[ред. | ред. код]

Депутат «Слуги народу» Богдан Яременко вів інтимне листування в сесійній залі, замовляючи інтимні послуги[41].

Депутат Роман Іванісов приховав судимість за «зґвалтування неповнолітньої неприродним шляхом»[42]. Після того, як це стало загальновідомо, він вийшов із партії.

Антикорупційна прокуратура зареєструвала кримінальне провадження стосовно 11 депутатів партії, їх підозрюють отриманні по 30 тис. доларів хабаря[43].

Депутат Антон Поляков оприлюднив аудіо розмови інших депутатів партії, зокрема Юрія Корявченкова з керівником поліції Кривого Рогу. Вони обговорювали призначення начальника поліції в місті[44].

18 листопада стало відомо, що перший віцеспікер Руслан Стефанчук отримував від держави понад 20 тис. грн на оренду житла, при цьому він продовжував жити у квартирі, що належить його тещі[45].

Нардеп Сергій Литвиненко 24 рази телефонував фігуранту кримінальних справ щодо викрадення і вбивства майданівця Юрія Вербицького[46].

2 травня 2020 року два депутати ВРУ від партії «Слуга народу», Артем Дмитрук та Олексій Леонов, прийшли з квітами до Будинку профспілок в Одесі, щоб пом'янути загиблих у протистояннях 2 травня 2014 року. Відмічається, що депутати на шостому році збройної агресії Росії проти України демонстративно вшановували пам'ять саме проросійських сепаратистів та колабораціоністів[47].

Депутатка Галина Третьякова заявила про зловживання пільгами, коли люди народжують дітей «низької якості» заради соцвиплат. Як приклад боротьби з таким зловживанням вона навела історії про стерилізацію людей, які не мають вищої освіти, або хочуть отримувати соціальну допомогу[48].

Депутат Євген Брагар після заяви у поліцію на волонтерку через російський серіал і «мовну дискримінацію»[49][50] порадив пенсіонерці «продати собаку», щоб сплатити рахунки за газ[51].

Відео зібрання «Слуги народу» у Миколаєві з відвертими розмовами голови партії Олександра Корнієнка і керівника фракції Давида Арахамії здійняло шквал емоцій у мережі. Під час обговорення колеги Ірини Аллахвердиєвої назвали її «робочою бабою, як корабельна сосна»[52].

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід помічнику народного депутата України Олександра Юрченка (фракція «Слуга народу») у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення понад 1 млн гривень застави. Помічник та депутат Юрченко взяли хабар в розмірі 13 тисяч з 200 тисяч доларів, які передбачались за законопроект пов'язаний з побутовими відходами. Сам нардеп виявив бажання вийти із фракції та партії на час розслідування справи про отримання хабаря[53].

У травні 2021 року депутат Микола Тищенко отримав від керівництва партії догану[54] за порушення введених задля запобігання поширенню коронавірусу Кабінетом Міністрів України обмежень та святкування дня народження своєї дружини в готелі Fairmont у центрі Києва[55]. У 2020 році карантинні обмеження неодноразово порушувались у афілійованому з цим депутатом ресторані «Велюр»[56][57].

23 серпня 2021 року автомобіль «Audi», яким керував народний депутат від «Слуги народу», голова Полтавського обласного осередку партії Олександр Трухін не дотримався безпечної дистанції та швидкості руху, зіткнувся з автомобілем Ford, в якому перебував Голова Комітету арбітрів УАФ Лучано Лучі. Унаслідок дорожньо-транспортної пригоди шість осіб, серед яких двоє дітей, отримали тілесні ушкодження. Свідки події повідомили, що Трухін був в досить сильному алкогольному сп'янінні.[58][59]

9 вересня 2021 року, заступник голови фракції «Слуга народу»,[60] депутат Микола Тищенко застосував силу до позафракційного депутата Гео Лероса під час його виступу у Верховній Раді із критикою на адресу президента Володимира Зеленського та керівника ОП Андрія Єрмака.[61]

23 вересня монобільшість: фракція «Слуга народу», половина фракції «Голос», депутатські групи «За майбутнє» та «Довіра» ухвалили законопроєкт № 5599 про олігархів з порушенням регламенту Верховної ради. Після голосування стало зрозуміло, що прийнятий законопроєкт потребує виправлення. Депутати одночасно врахували три (396, 398, 406) правки, які суперечать одна одній.[62]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Разумков пішов з посади глави партії "Слуга народу" - новини політики | УНІАН
 2. Новим головою партії "Слуга народу" став Олександр Корнієнко - новини політики | УНІАН
 3. Депутатські фракції і групи IX скликання. rada.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 4. Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату. cvk.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 5. "Партія Рішучих змін" змінила назву на "Слуга народу". LB.ua. Процитовано 2017-12-10. 
 6. у серіалі та фільмі також присутня невелика кількість реплік українською
 7. З’явилася політична партія під назвою «Слуга Народу». detector.media (uk). Процитовано 2017-12-10. 
 8. У Мін’юсті зареєстрували партію “Слуга народу”. Українська правда (uk). Процитовано 2018-11-27. 
 9. “Слуга народу”: Зеленський не відповідає народу, чи піде партія на вибори. www.chesno.org (uk). Процитовано 2018-11-27. 
 10. В Україні з’явилася політична партія “Слуга народу”. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН). Всі онлайн новини дня в Україні за сьогодні - найсвіжіші, останні, головні. (uk-UA). Процитовано 2017-12-10. 
 11. ЗВІТ політичної партії "Слуга народу" про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. [недоступне посилання з вересня 2019]
 12. Громадська думка, грудень-2017: виборчі рейтинги і рейтинги довіри. dif.org.ua (uk). Процитовано 2018-11-27. 
 13. Виборчі рейтинги: травень-2018. 
 14. Виборчі рейтинги: січень-2019. 
 15. «Слуга народу» ожив. Партія Зеленського отримала перші гроші на рахунок // Glavcom.ua, 8 січня 2019
 16. Руслан Стефанчук: «Усе вирішує Зеленський». https://lb.ua/. Лівий берег. 2019-05-22. Процитовано 22 травня 2019. 
 17. Разумков пішов з посади голови партії «Слуга народу» — новини політики | УНІАН
 18. Новим головою партії «Слуга народу» став Олександр Корнієнко — новини політики | УНІАН
 19. У "Слузі народу" офіційно не працює жодної людини – КВУ. https://www.pravda.com.ua/. Українська правда. 2019-11-21. Процитовано 23 листопада 2019. 
 20. Партія «Слуга народу» висунула Володимира Зеленського кандидатом у президенти // 24, 21 січня 2019
 21. «Слуга народу» замахнулась на соціальні «ліфти». zik.ua. 27 травня 2019. 
 22. Партія "Слуга народу" визначилася з керівництвом. Українська правда. 27 травня 2019. 
 23. Партія "Слуга народу" оголосила список на вибори. LB.ua. 9 червня 2019. 
 24. Кандидати від "Слуги народу" дали важливі зобов'язання. Gazeta.ua. 28 червня 2019. 
 25. Саакашвілі закликав прихильників віддати голоси за "Слугу народу". LB.ua. 2019-07-19. Процитовано 2019-07-20. 
 26. Бій за «мажоритарку». Хто побореться від «Слуги народу»?
 27. Нашестя слуг народу: хто клонує партію президента
 28. У "Слузі народу" анонсували зміну ідеології партії. РБК-Україна. Процитовано 2019-11-10. 
 29. [1]
 30. Партія "Слуга народу" змінить свою ідеологію. 24 Канал. 10 листопада 2019. Архів оригіналу за 2 грудня 2019. Процитовано 8 червня 2021. 
 31. Партія Зеленського визначила свою ідеологію. Радіо Свобода. Процитовано 2020-02-16. 
 32. Корнієнко розповів про ідеологію «Слуг народу» - радикальний центризм. РБК-Україна. 11.02.2021. 
 33. «Джентельменська угода». У «Слузі народу» анонсували кодекс етики. Радіо Свобода. Процитовано 2020-07-19. 
 34. Рейтинг партії "Слуга народу" впав нижче 30%. РБК-Україна (ru). Процитовано 2020-07-02. 
 35. Кар'єра Володимира З., яку ще можна спинити. Zbruc.eu, 05.04.2019
 36. Зеленський жартує всерйоз. «Критика і наступ на політиків це добре, але для перемог замало — необхідно сформувати команду», — експерт // День, 26 грудня 2018
 37. 5 відносно нових партій. Парламентські вибори-2019 // Радіо свобода, 15 листопад 2018
 38. Представлено першу сотню партії "Слуга народу". https://censor.net/ua/. Цензор.нет. 2019-06-09. Архів оригіналу за 2019-06-28. Процитовано 28 червня 2019. 
 39. Архітектор розповів, якою буде нова будівля офісу Президента. https://ua.korrespondent.net/. Корреспондент. 2019-06-28. Архів оригіналу за 2019-06-28. Процитовано 28 червня 2019. 
 40. Архітектори працюють над 4 редакцією реконструкції «Українського дому», куди хоче переїхати Зеленський. https://hromadske.ua/. Громадське телебачення. 2019-06-28. Процитовано 28 червня 2019. 
 41. Секс-скандал у Раді: «Слуга народу» Богдан Яременко назвав «провокацією» свою інтимну переписку, Радіо Свобода Україна
 42. Іванісов вирішив тимчасово вийти з фракції «СН»: подробиці
 43. НАБУ розслідує підкуп 11 "слуг народу" у Верховній Раді. Deutsche Welle. 23 жовтня 2019. 
 44. «Закрити цю всю шваль»: у мережу злили запис розмови Юзіка та «слуг народу» з поліцейськими (аудіо), 18.11.19, p-p.com.ua
 45. От кнопкодавства до изнасилования и титушек: самые громкие скандалы депутатов «Слуги народа», 22.11.2019, bessarabiainform.com
 46. «Слуга народу» Литвиненко під час Майдану понад 20 разів телефонував керівнику «тітушок», — Луценко, 22/11/2019, novynarnia.com
 47. «Слуги народу» Дмитрук і Леонов прийшли пом'янути загиблих сепаратистів в Одесі. ФОТО, Цензор. НЕТ, 2 травня 2020 року
 48. "Стерилізувати безробітних" і "діти низької якості". Новий скандал у "Слузі народу". BBC News Україна (uk). Процитовано 2020-09-09. 
 49. Депутат Брагар проти волонтерки Конфедерат: позиції сторін щодо російської мови. BBC News Україна (uk). Процитовано 2020-09-09. 
 50. Депутат Брагар написав на волонтерку заяву у поліцію. За дискримінацію російської мови. BBC News Україна (uk). Процитовано 2020-09-09. 
 51. Продайте собаку і платіть за газ: новий скандал і вибачення депутата Брагара. BBC News Україна (uk). Процитовано 2020-09-09. 
 52. Корабельна сосна і забагато тюнінгу: мережі глузують з розмови керівників "Слуги народу". BBC News Україна (uk). Процитовано 2020-09-09. 
 53. Помічника Юрченка зарештовано із можливість внесення 1 млн грн застави. centernews (uk). Процитовано 2020-09-15. 
 54. Тищенко отримав догану за вечірку під час карантину. Українська правда (uk). Процитовано 2021-05-29. 
 55. Заборонена вечірка «слуги народу» Миколи Тищенка у розпал локдауну (спецрепортаж). Радіо Свобода (uk). Процитовано 2021-05-29. 
 56. У ресторані, пов'язаному з нардепом Тищенком, приймали відвідувачів під час карантину (видео). LB.ua. Процитовано 2021-05-29. 
 57. Ресторан "Велюр" нардепа Тищенка знову потрапив у скандал (фото, відео). www.unian.ua (uk). Процитовано 2021-05-29. 
 58. https://incident.obozrevatel.com/kiyany/crime/dtp-s-uchastiem-slugi-naroda-i-glavyi-komiteta-arbitrov-uaf-chto-izvestno-o-sostoyanii-postradavshego-foto-i-video.htm ДТП с участием «слуги народа» и главы комитета арбитров УАФ: что известно о состоянии пострадавшего. Фото и видео
 59. [https://poltava.to/news/62285/ Голова обласного осередку «Слуги народу» Олександр Трухін спровокував ДТП з потерпілими
 60. https://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/21091 Офіційний портал Верховної Ради України — Тищенко Микола Миколайович
 61. Тищенко напав на Лероса в Раді після критики Зеленського
 62. Закон про олігархів переголосують наступного пленарного тижня, Лівий берег

Посилання[ред. | ред. код]

ЗеКоманда[ред. | ред. код]