Герб Латвії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Латвії
Coat of arms of Latvia.svg
Версії
Latvijas Republikas papildinātais mazais ģerbonis.svg
Середній герб Латвійської республіки
Latvijas Republikas mazais ģerbonis.svg
Малий герб Латвійської республіки
Деталі
Носій Латвійська республіка
Затверджений 15 червня 1921
Щитотримачі курляндський лев
лівонський грифон
Основа дві дубові гілки, перевязані стрічкою з кольорами державного прапору
Використання з 19 лютого 1998

Ге́рб Ла́твії (латис. Latvijas ģerbonis) — офіційний державний символ Латвійської республіки. Затверджений 15 травня 1921 року. Використовується згідно з Законом про державний герб Латвії від 19 лютого 1998 року.

Опис[ред.ред. код]

Герб Латвійської республіки є перетятий і напіврозтятий на синє, червоне та срібне поля геральдичний щит. У верхньому, синьому полі сходить променисте золоте сонце. У нижньому правому (в геральдиці сторони щиту визначаються «від глядача»), срібному полі червоний лев. У нижньому лівому червоному полі — срібний грифон. Лев є символом Курляндії, а грифон — центральної Лівонії, основних земель, з яких складається сучасна Латвія.

Використання[ред.ред. код]

Використання герба Латвії регламентоване законом. Розрізняють три різновиди герба: великий, малий розширений і малий герб.

Великий герб використовується президентом, парламентом (сеймом), прем'єр-міністром, кабінетом міністрів, міністерствами, Верховним судом, Генеральною прокуратурою, а також дипломатичними і консульськими представництвами Латвії.

Середній герб використовується комітетами і комісіями парламенту і кабінету міністрів, а також установами, що знаходяться в безпосередньому підпорядкуванні цих органів влади.

Малий герб використовується іншими урядовими установами, муніципальними органами місцевого самоврядування, а також освітніми установами на офіційних документах.

Історія[ред.ред. код]

Герцогство Курляндії і Семигалії[ред.ред. код]

Докладніше у статті Герцогство Курляндії і Семигалії

Герб герцогства Курляндії і Семигалії використовувася у 15611795 роках герцогами Курляндії і Семигалії із династій Кеттлерів та Біронів як державний і родовий символ. Він складався з щита, розділеного на чотири частини. У першій і четвертій частинах розташовувався герб Курляндії — червоний лев-рампант на срібному тлі. У другій і третій частинах розташовувався герб Семигалії — срібний або золотий олень, що виходить, на синьому тлі. Герб герцогства ліг в основу герба Курляндського намісництва і губернії Російської імперії.

Латвійська республіка[ред.ред. код]

До проголошення незалежності Латвійської республіки 18 листопада 1918 року герба єдиної Латвії не існувало. Герб, створений латиським художником, професором Ріхардсом Заріньшем (Rihards Zariņš), об'єднав в собі як символи національної державності Латвії, так і старовинні герби історичних областей країни. Був прийнятий як державний герб 16 липня 1921 року Установчими зборами Латвійської республіки.

Сонце у верхній половині геральдичного щита символізує національну державність Латвії. Стилізовані зображення сонця, як знаку національної приналежності, використовувалися латиськими стрільцями під час Першої світової війни, в якій стрільці брали участь у складі військ Російської імперії. Знак сонця зображався з 17-ма променями, які символізували 17 повітів, населених латишами. Три зірки над щитом герба символізують єдину Латвію, об'єднуючу три історичні області: Курземе-Земгале, Відземе і Латгале.

Історичні області Латвії в державному гербі Латвійської республіки відображають стародавні геральдичні символи, які з'явилися вже в XVI сторіччі. Курземе і Земгале (Західна Латвія) символізує червоний лев, такий, що з'явився в гербі герцога Курляндського з 1569 року. Відземе і Латгале (Східна Латвія) символізує срібний грифон — казковий крилатий звір з тілом лева і головою орла. Цей символ з'явився в 1566 році, коли сучасні Відземе і Латгале входили до складу Речі Посполитої.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Герб Латвії