Міжнародний день чоловіків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Міжнародний день чоловіків (англInternational Men's Day, IMD) — щорічне міжнародне свято, яке відзначається 19 листопада. Вперше його відсвяткували у 1999 році на островах Тринідад і Тобаго. Наразі святкують в Австралії, країнах Карибського басейну, Північної Америки, Європи, Азії, а також ООН і ЮНЕСКО. Визнане офіційним святом у більш ніж 50-ти країнах світу.

Метою створення Міжнародного дня чоловіків є привернення уваги до гендерної дискримінації та проблеми нерівності статі. Організатори свята роблять акцент на збереженні здоров'я хлопчиків та чоловіків, та підкреслюють позитивний вплив чоловіків на родину та виховання дітей. Говорячи від імені ЮНЕСКО, Інґеборґ Брейнес, директорка із зв'язків з громадськістю Бюро ЮНЕСКО в Женеві, а також колишня керівниця програми «Жінки та гендерна нерівність», відмітила: «Це гарна ідея, котра дозволить покращити гендерний баланс». Також вона додала, що ЮНЕСКО сподівається на співпрацю з організаторами IMD.

На сьогодні свято святкується в понад 60 країнах світу, таких як Сполучені Штати Америки, Велика Британія, Канада, Данія, Норвегія, Франція, Італія, Ірландія, Індія, Китай, Тринідад і Тобаго, Ямайка, Румунія, ПАР, Танзанія, Зімбабве, Ботсвана, Сейшельські острови, Бурунді, Острів Мен, Австрія, Боснія і Герцеговина, Пакистан, Куба, Україна, Антигуа і Барбуда, Сент-Кіттс і Невіс, Сент-Люсія, Гренада та Кайманові Острови, Угорщина, Казахстан, Ґана, Сінгапур, Мальта та інші країни.

Історія[ред. | ред. код]

Міжнародний день чоловіків Символ

Перші згадки про Міжнародний чоловічий день зафіксовані в 1960 роках, коли з'явились повідомлення про те, що «більшість людей закликають святкувати Міжнародний день чоловіків 23 лютого за аналогією з Міжнародним жіночим днем, який святкують 8 березня». На початку 1990-х років організаціями в США були проведені невеличкі святкування в лютому за ініціативою професора Томаса Оастера (англ. Thomas Oaster), котрий керував Центром чоловічих досліджень при Університеті міста Міссурі-Канзас (англMissouri–Kansas). Оастер сприяв успішному проведенню свята в 1994 році, але вже 1995 року його спроби організувати святкування виявилися безуспішними і він відмовився від планів святкувати в наступні роки. Коли від святкування 23 лютого відмовилась і Австралія, єдиною країною, де відзначалося свято, стала Мальта. Там, за підтримки Мальтійської асоціації руху за права чоловіків, цей день щорічно відзначали в лютому до 2009 року, коли свято вирішено було перенести на 19 листопада, аби святкувати його разом з іншими країнами.

Тринідад і Тобаго[ред. | ред. код]

Мешканці Тринідад і Тобаго були першими, хто відсвяткував Міжнародний день чоловіків 19 листопада. Ця подія була задумана та координувалась доктором Джеромом Тілуксінґом (англDr. Jerome Teelucksingh) з Університету Вест-Індії зі штаб-квартирою в Порт-оф-Спейн (англPort of Spain). Як пояснення ідеї створення цього свята Тілуксінґ заявив: «Я зрозумів, що жоден з днів не є чоловічим… Деякі скажуть, що є День батька, але як щодо хлопчиків, підлітків та чоловіків, котрі не є батьками?» Доктор Тілуксінґ, розуміючи важливість святкування позитивної ролі чоловіків в громадськості, відчував, що його власний батько був відмінним прикладом для наслідування, та, частково тому, обрав 19 листопада, день народження свого батька, датою святкування Дня чоловіків. Також на вибір вплинуло те, що 19 листопада місцева футбольна команда країни показала рівень єдності, щоб припинити суперечки стосовно гендерних, релігійних та етнічних відмінностей. В наступні роки захід спільно координували доктор Тілуксінґ та Гаррак Балрамсінґ (англHarrack Balramsingh), голова Citizens for a Better Trinidad and Tobago.

Ідея святкування Міжнародного дня чоловіків отримала підтримку з боку організацій ООН, ЮНЕСКО та інших країн.

Святкування[ред. | ред. код]

За думкою творців, Міжнародний чоловічий день повинен звернути увагу громадськості на проблеми дискримінації чоловіків в сфері охорони здоров'я, сімейного права, освіти, ЗМІ тощо, й показати позитивний вплив чоловіків та їх досягнення. За останні роки Міжнародний день чоловіків став включати в себе різноманітні громадські семінари, заходи в школах, програми по радіо та телебаченню, мирні демонстрації та зібрання, круглі столи, а також покази арт-об'єктів. Порядок святкування цього дня не є обов'язковим.

Новатори IMD нагадують, що цей день не є цілковитим аналогом Міжнародного жіночого дня та створений з метою висвітлення проблем чоловіків.

Щороку на свято пропонується розглянути актуальні теми. Так, у 2002 році була тема миру у всьому світі, у 2003 - чоловічого здоров'я, у 2007 — вилікування та прощення, а в 2009 році — тема позитивної ролі чоловіків. Ці теми не є обов'язковими та учасники можуть виступати з власними темами для вирішення місцевих проблем.

У 2009 році були затверджені цілі святкування Міжнародного дня чоловіків.

  • Заохочення позитивної рольової моделі чоловіків. Не лише кінозірок та спортсменів, але і звичайних людей, котрі живуть достойним та чесним життям.
  • Щоб відмітити чоловічий позитивний вклад в громадськість, державу, родину, шлюб, виховання дітей та навколишнє середовище.
  • Для зосередження уваги на чоловічому здоров'ї, соціальному, емоційному, фізичному та духовному благополуччі.
  • Для посилення уваги до питання дискримінації щодо чоловіків у сфері соціальних послуг, соціальних відносин та права.
  • Для покращення стосунків між представниками різних статей та забезпечення гендерної рівності.
  • Для створення більш безпечного та кращого світу, де люди можуть розвиватись, аби повністю розкрити свій потенціал.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]