Петроній Максим

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Петроній Максим
Flavius Petronius Maximus
Solidus Petronius Maximus-RIC 2201.jpg
Солідус Петронія Максима
Імператор
Початок правління: 17 березня 455 р.
Кінець правління: 31 травня 455 р.
Попередник: Валентиніан III
Наступник: Авіт
Дата народження: 396
Країна: Римської імперії
Дата смерті: 31 травня 455(0455-05-31)
Діти: Палладій

Петроній Максим (лат. Flavius Petronius Maximus — * 396 — † 31 травня 455) — імператор Західної Римської імперії з 17 березня по 31 травня 455 року.


Походження[ред.ред. код]

Петроній Максим походив із старовинного та заможнього роду Анціїв. При імператорі Валентиніані III, Максим два рази був префектом Рима і також двічі мав звання консула (433 та 434 роках) та три рази займав посаду преторіанського префекта Італії- на той час найвищу посаду Західної Римської імперії.

Правління[ред.ред. код]

Після вбивства Валентиніана III, утворився свого роду «вакуум» у владі і Максим за підтримки римського сенату займає трон, як його наступник, та навіть одружується на вдові Валентиніана III — Євдоксії, напевно щоби поріднитися з імператорською династією Феодосія. Максим призначає свого сина Палладія Цезарем та одружує його на доньці Євдоксії — Євдосії. Це одруження і стало формальним приводом для оголошення війни вандалами, оскільки син їхнього короля — Ґайзеріх був з нею заручений.

Максим був слабким правителем і не мав підтримки серед військ. Не оцінивши правильно ситуації, що склалась з вандалами, він не готується до війни. Він пробує утекти з обложеного вандалами Рима, однак був схоплений і вбитий 31 травня 455 року. Його тіло вкинули у Тибр.

У цілому його правління було слабким і невиразним, та надало вандалам добру нагоду другий раз (з 2 по 15 червня 455 року) сплюндрувати Рим. Разом з награбованим в Карфаген вандали забрали і імператрицю Ліцинію Євдоксію з дочками Плацидією і Євдокією.

Із правлінням Максима почався період коротких правлінь імператорів Західної Римської імперії, з огляду на її важке становище. Імператори перестали командувати армією, ці функції перебрав — comes et magister utriusque militiae et patricius, який деколи мав більше влади, ніж сам імператор (наприклад, Ріцімер).

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Біографія у De Imperatoribus Romanis англ.


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.