Мартиніан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Секст Мартініан)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мартиніан
Фоліс Мартиніана
Імператор (на заході)
Правління липень — 18 вересня 324
Співправителі:
Ліциній (на сході)
Костянтин Великий (суперник на заході)
Біографічні дані
Народження 3 століття
Смерть 325(0325)
Каппадокія, Понт
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Мар. Мартиніан (лат. Mar. Martinianus) — римський імператор, що правив у 324 році. Був призначений на посаду тодішнім імператором Ліцинієм та мав номінально керувати західною частиною імперії. Правління Мартиніана не було визнане фактичним правителем Заходу, Костянтином.

Походження Мартиніана і початок його кар'єри невідомі. Частини його біографії відомі лише завдяки Аврелію Віктору.

Під час громадянської війни між Косятином та Ліцинієм Мартиніан був очільником східного імператора Ліцінія[1]. Після поразки в битві при Адріанополі 3 липня 324 року Ліціній зробив Мартиніана номінальним августом на Заході, яким був Валерій Валент до нього[2]. Мартиніан вирушив до Лампсаку для того, щоб перешкодити армії Костянтина проникнути до Фракії, Віфінії та Геллеспонту. Після розгрому військ Ліцінія в битві при Хризополі 18 вересня 324 року він був засланий до Солуня, а Мартиніан — до Каппадокії, де вони обоє утримувалися під домашнім арештом. Їхні життя вдалося зберегти завдяки Флавії Юлії Констанції, дружини Ліцинії та сестри Костянтина.

Однак вже весною 325 року за наказом Костянтина Мартиніан був страчений. Через деякий час стратили і Ліцинія.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Roger Remondon, La crise de l'Empire romain, PUF, collection Nouvelle Clio — l'histoire et ses problèmes, Paris, 1964, 2e édition 1970, p 138
  2. Grant (1993), pp. 42-43. Gaius Aurelius Valerius Valens призначений Ліцінієм авґустом у 316, однак зміщений Констянтином І і вибачений.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Grant, Michael (1985), The Roman Emperors: A biographical Guide to the Rulers of Imperial Rome 31 BC-AD 476, London. ISBN 0-297-78555-9

Посилання[ред. | ред. код]