Quake

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Quake

Quake1cover.jpg

Розробник id Software
Midway Games (N64)
Lobotomy Software (SS)
Pulse Interactive (mobile)
Видавець GT Interactive (PC)
PXL computers (Amiga)
MacSoft (Macintosh)
Midway Games (N64)
Sega (SS)
Pulse Interactive (mobile)
Macmillan Digital Publishing USA (Linux)
Activision/Valve Corporation (Steam)
Частина серії Q902784?
Наступна гра серії Quake II
Дата випуску 22 травня 1996
Версія 1.08 (DOS)
1.09 (WinQuake)
1.09/0.98 (GLQuake)
Жанр Шутер від першої особи
Вікові
рейтинги
ESRB: M
ESRB: T (SS)
BBFC: 15
OFLC: MA15+
USK: 18
Платформа MS-DOS, Mac OS, Nintendo 64, Amiga, Linux і Microsoft Windows
Рушій гри Quake engine
Slavedriver engine (SS)
Режим гри Багатокористувацька гра, одиночна гра і Кооперативна гра
Носій Компакт-диск (1), Цифрове завантаження, cartridge
Системні
вимоги
66 MHz процесор
FPU
8 MB Оперативна пам'ять
80 MB вільного місця на твердому диску
1 MB Відеокарта
IRIX 5.3 / Linux 1.3.88 / MS-DOS 5.0 / Solaris 2.5.1 / Windows 95
Керування клавіатура, комп'ютерна миша, джойстик

Quakeвідеогра в жанрі шутер від першої особи, розроблена id Software і випущена 22 червня 1996 року. Гра зробила прорив у 3D технологіях, використовуючи текстуровані полігональні моделі замість спрайтів, повністю реалізувавши тривимірний світ замість двовимірної карти з інформацією про висоту (як було в Doom). Quake був однією із небагатьох ігор, що дозволяла грати через Інтернет, а не лише в локальній мережі, що значною частиною зумовило її популярність

Більшу частину рушія Quake написав Джон Кармак. Гра також відома своїм саундтреком, який написав Трент Резнор з музичного гурту Nine Inch Nails. Quake є родоначальником однієї з найуспішніших ігрових серій: продано більше 4 мільйонів копій Quake, Quake II та Quake III Arena [Джерело?]. Наприкінці 2005 року вийшло продовження серії — Quake 4, що є сюжетним продовженням Quake 2. З появою перших Quake, зародилося поняття «кіберспорт», виникла велика спільнота, почали проводити великі чемпіонати з цінними призами.

Сюжет[ред.ред. код]

Уряд розробив робочий прототип телепортаційних воріт під назвою «Slipgate». У невідомих вимірах виявилися смертельні легіони, які вбивали всіх, перш ніж ті могли повернутися. Головне завдання гравця, відправленого через браму — вижити й знайти портал до наступного рівня.

Гра складається з 28 рівнів, згрупованих у 4 епізоди, а також чотирьох прихованих підрівнів, по одному в кожному епізоді. Кожен епізод є окремим виміром, у який гравець потрапляє через телепортаційні ворота. Можна встановити 4 рівні складності — Skills (останній рівень складності, «Nightmare», є секретним і вхід на нього потрібно попередньо відшукати). Кожен епізод гравець починає на футуристичній військовій базі, в якій присутні ворота в альтернативну реальність зі «середньовічним» довкіллям.

Моди[ред.ред. код]

Зомбі атакують гравця, жбурляючи в нього шматки своєї мертвої плоті.

У рушій Quake вбудований інтерпретатор байткоду, що виконує програму, яка визначає всю «логіку» ігрових подій. Байткод міститься у файлі progs.dat, який створюється з вихідного коду мовою QuakeC спеціальним компілятором. Змінюючи цей файл, можна створювати різні модифікації Quake.

В Quake II та пізніших іграх інтерпретатор виключений з рушія, але можливість створювати модифікації, як і раніше залишалася — код, який відповідає за ігрові процеси, перенесений у бібліотеки, які динамічно підвантажуються (gamex86.dll / gamex86.so в Quake II для i386 / Linux).

На основі оригінального рушія створені різні модифікації гри:

 • TeamFortress, орієнтована на мережеву командну гру;
 • Quake Rally, варіант автоперегонів зі стрільбою.

А також: Shrak, Nehahra, Qzone, Malice, Soul of Evil, Alien Quake.

Крім того, для Quake було випущено два офіційні аддона: Quake: Scourge of Armagon (Hypnotic) і Quake: Dissolution of Eternity (Rogue Entertainment).

Додатково варто відзначити величезну кількість demo-роликів, які з'явилися завдяки модам, що дозволяють літати над картою з будь-якою швидкістю і на будь-якій висоті, а також спеціальним програмам для нарізки вже записаного. Переважно це були промо-ролики різних команд. Але траплялися і демонстрації проходження гри на якийсь час, і навіть певна подібність мультфільмів.

QuakeWorld[ред.ред. код]

Спершу в Quake нарівні з однокористувацьким проходженням, була реалізована можливість мережевої гри між учасниками — multiplayer mode. Однак вихідна реалізація була розрахована практично тільки на гру в локальної мережі.

У зв'язку з величезною популярністю гри та початком розповсюдження загальнодоступних мереж (Інтернету), 17 грудня 1996 року, незабаром після офіційного релізу гри, id Software було випущено додаток — QuakeWorld.

Його суть полягає в значній переробці мережевого коду гри і можливості включати в гру користувачів не тільки локальних мереж. Одним із нововведень стало введення передбачення на стороні клієнта (англ. client-side prediction) — режиму, що дозволив комп'ютеру гравця передбачати рух об'єктів до відповіді сервера, що дозволило значно знизити вимоги до швидкості інтернет-з'єднання, відкривши доступ до гри величезній кількості людей. Варто сказати, що фізика QuakeWorld злегка відрізняється від фізики NormalQuake. У першу чергу це стосується стрибання і деякої зброї.

Таким чином Quake став однією з перших багатокористувацьких ігор в інтернеті. Фактично QuakeWorld надовго став стандартом для створення мережевих ігор, а оригінальний Quake після виходу отримав назву LAN-Quake.

QuakeWorld сервери різних модів (Deathmatch, TeamFortress) досі досить популярні в інтернеті.

Оновлення Quake[ред.ред. код]

В 1999 році вихідний код Quake і QuakeWorld відкрито під ліцензією GPL, що дозволило ентузіастам розробляти і модифікувати як серверну, так і клієнтську частини гри.

 • EzQuake[1] (QuakeWorld-клієнт з вбудованим полегшеним сервером)
 • MVDSV[2] (QuakeWorld-сервер)
 • KTX[3] (QuakeWorld deathmatch / ctf / arena мод)
 • EZTV[4] (QuakeWorld-проксі для перегляду гри в реальному часі багатьма глядачами одночасно)
 • FTEQW[5] (QuakeWorld + Quake)
 • FuhQuake[6] (QuakeWorld / DM)
 • Qw262[7] (QuakeWorld / TeamFortress)
 • DarkPlaces[8] (QuakeWorld + Quake)
 • Telejano Quake Engine[9] — рушій, заснований на рушії TomazQuake. Перероблена графіка, за якістю ефектів поступається тільки Tenebrae.

Крім того, існує графічна модифікація Quake Tenebrae, що додає в гру шейдерні ефекти, Бампі-маппінг, складне освітлення та інші сучасні візуальні ефекти. Останні версії DarkPlaces не поступаються Tenebrae за якістю графіки і можливостями, а у швидкості навіть перевершують.

Швидкісне проходження[ред.ред. код]

Quake став другою після Doom грою, в якій дуже поширений speedrunning, тобто швидкісне проходження гри. Особливістю рушія Quake є наявність багатьох недокументованих можливостей, які роблять швидкісне проходження дуже видовищним і несподіваним. Головною спільнотою спідраннерів Quake є SDA. Нині найшвидшими проходженнями вважаються «Quake done Quick with a Vengeance» з результатом 12 хвилин 23 секунди для рівня складності Nightmare і «The Rabbit run» з результатом 10 хвилин 58 секунд для рівня складності Easy.

Створення своїх карт[ред.ред. код]

У рушії Quake для визначення зіткнень (Collision detection) і відсікання невидимих багатокутників (Backface culling) використовується технологія BSP.

Досить популярним заняттям серед шанувальників гри є створення карт — тривимірних моделей ігрового простору Quake. Оскільки безліч інших ігор засновані на Quake Engine, технологія створення карт для них мало відрізняється від технології створення карт для Quake (найчастіше для цього використовуються одні й ті ж програми).

Редактори карт для Quake[ред.ред. код]

Ігри, що використовують рушії Quake[ред.ред. код]

Дерево ігор, створених на основі рушія Quake

Гра Half-Life є головним прикладом розвитку рушія. Вона базується на сильно модифікованому рушії Quake 1 з елементами Quake 2.

На рушії наступного покоління — Quake 2 Engine розроблені такі продукти, як Kingpin, Anachronox, Sin, Heretic 2, Daikatana та інші, проте найпопулярнішим рушієм став Quake 3 Engine, який подарував життя дійсно величезній кількості тайтлів: Call of Duty, Medal of Honor, Heavy Metal FAKK 2, Star Trek: Elite Force, American McGee's Alice, Return to Castle Wolfenstein, Soldier of Fortune та іншим менш популярним продуктам.

Крім того, існує кілька повністю вільних і безкоштовних ігор на модифікованому рушії Quake: наприклад, Nexuiz — шутер від першої особи, орієнтований на онлайн баталії.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Quake спочатку планувалася id Software як двовимірна рольова гра за участю однойменного демона як головного лиходія. Поступово мутуючи в шутер, вона втратила сюжет і оригінальну концепцію, а фінальним лиходієм став Shub-Niggurath (Шаб-Ніггурат), один зі спільників Квейка. Шаб-Ніггурат є також одним із божеств всесвіту Міфів Ктулху Говарда Філліпса Лавкрафта. Всесвіт Quake і Міфи Ктулху, тим не менше, сюжетно ніяк між собою не пов'язані.
 • Під час роботи над грою розробники довго не могли виробити єдиної концепції сюжету і сеттінгу: головний дизайнер Джон Ромеро хотів витримати історію в стилістиці «темного фентезі», а дизайнери рівнів Тім Уіллітс і Амерікен МакДжи планували зробити більш футуристичну, схожу на Doom гру, звідси «техногенні» початкові рівні кожного епізоду, наповнені агресивними солдатами в скафандрах, які озброєні дробовиками і бластерами. Дизайн цих рівнів за стилістикою нагадує всесвіт Quake II, і, ймовірно, є одним з витоків його сеттінгу.
 • На ящиках з патронами для Цвяхомета (Nailgun) намальована емблема Nine Inch Nails — ця музична група написала музичний супровід до гри.

Посилання[ред.ред. код]