Артишок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Артишо́к (лат. Cynara) — рід рослин родини Айстрові (Asteraceae). Відомо понад 10 видів городини родини айстрових, поширеної головним чином у Середземномор'ї. Якщо слово «артишок» використовується окремо, у більшості випадків воно посилається на садовий артишок, у якого в їжу використовується м'ясиста квітколожа, на відміну від інших видів, де в їжу використовується коренева частина або черешки прикореневого листя. Слова «артишок» взяте з арабської мови: ارضي شوكي (арді шаукі) або ارضي شوك (арді шаук), що буквально перекладається як, «вирваний із землі».

  • Садовий артишок (Cynara cardunculus subsp. scolymus (L.), англ. Globe artichoke), також відомий як посівний або колючий артишок. В їжу використовується м'ясиста квітколожа. (Cynara scolymus) — дволітня овочева рослина род. складноцвітих. Поширена в багатьох країнах Середземномор'я. Введена в культуру понад 300 років тому. На узбережжі Чорного моря зимує без захисту. На решті територій необхідно вкривати, оскільки у 2014 році трапитися випадок -19°С без снігу. Вирощують А. з розсади.В їжу використовують недорозрілі м'ясисті суцвіття, багаті на вітаміни А, В і С. Урожайність від 5 до 25 т/га.

Їх використовують в їжу вареними, тушкованими, печеними на грилі, вживають маринованими, консервують для подальшого використання.

Плантація садового артишоку
Артишок консервований

Експериментальна схожість насіння сорту "Зелена куля" при посіві на опалюваному підвіконні в умовах лісостепу близько 15 лютого складає 100%. Термін сходження 4-6 діб на глибині 8 мм в темряві без замочування. Вивільнення із сім'ядоль самостійне. Життєздатність паростків склала 90% за результатами розсадного періоду.

Також слово «артишок» використовується для:

  • Проект «Артишок» (Project ARTICHOKE), операція ЦРУ.
  • «The Artichokes» (Артишоки) — поп-група із Південної Кароліни (США).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]