Кароль I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Carol I
Carol I

Час на посаді:
10 травня 1866 — 22 травня 1881
Попередник Александру Йоан Куза
Наступник титул скасований

Час на посаді:
22 травня 1881 — 10 жовтня 1914
Попередник титул заснований
Наступник Фердинанд I

Народився 20 квітня 1839(1839-04-20)
Зігмарінген, Німеччина
Помер 10 жовтня 1914(1914-10-10) (75 років)
Сіная, Королівство Румунія
Громадянство Королівство Румунія

Дружина Єлізавета, королева Румунії

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Кароль (Карл) I (нім. Karl I. von Hohenzollern-Siegmaringen, рум. Carol I; 20 квітня 1839, Зігмарінген, Німеччина — 27 вересня (10 жовтня н. ст.) 1914) — князь («домнітор») Румунії (1866–1881), а потім з 26 березня 1881 перший король Румунії, з німецького католицького дому Гогенцоллернів-Зігмарінгенів (родичі царювали в Пруссії, протестантська династія Гогенцоллерни), син князя Карла Антона.

Німецький генерал-фельдмаршал (20 квітня 1909 року), російський генерал-фельдмаршал (17 вересня 1912 — останнє присвоєння звання в Російській імперії). 5 вересня 1877 рокуудостоєний Військового Ордена Св. Великомученика і Побідоносця Георгія 3-й ст., А 29 листопада 1877 року Військового Ордена Св. Великомученика і Побідоносця Георгія 2-й ст. З 18 липня 1898 був шефом 18-го піхотного Вологодського полку.

Біографія[ред.ред. код]

Карл Ейтель Фрідріх Людвіг фон Гогенцоллерн-Зігмарінген народився в Німеччині. Батько — князь Карл Антон Гогенцоллерн-Зігмарінген — був один час міністром-президентом Пруссії. Мати — Жозефіна Баденська, дочка Карла, великого герцога Баденського.

Принц Карл навчався у військовій академії в Берліні, був офіцером прусської армії, брав участь у Данській війні 1864 року.

Обраний на престол Румунії після анархії, викликаної поваленням Александра Йоана Кузи, коли перед Румунією виникла небезпека розпаду і новому підпорядкуванню Туреччині. Так як Австрійська імперія не вітала цього обрання, Карлу-Каролю довелося добиратися з Пруссії в своє князівство по залізниці через Австрію інкогніто. Доїхавши до румунського кордону, він пересів в наданий йому екіпаж (в Румунії не було залізниць) і прибув у Бухарест,де його захоплено вітало населення. Підписав вельми ліберальну на той час румунську конституцію. У 1881 році після конституційної реформи прийняв титул короля.

За 48 років свого правління (це найтриваліше правління за всю історію Румунії) він домігся незалежності Румунії, високо підняв її міжнародний престиж, з німецькою пунктуальністю займався відновленням економіки, заснував і зміцнив королівську династію Румунії. У Карпатах він побудував королівську резиденцію — замок Пелеш — перлину в стилі неоренесансу. Замок, оснащений усіма технічними новинками того часу, він з любов'ю називав — «колиска династії, колиска нації». Не маючи прямих спадкоємців, Кароль I призначив наступником свого племінника, для сім'ї якого побудував по сусідству витончений замок Пелішор.

Союзник Росії в Російсько-турецькій війні 1877–1878 років, головнокомандувач у битві під Плевною.

При ньому Румунія отримала повну незалежність від Османської імперії (1878 рік) і придбала Добруджу — більшу частину ще в тому ж 1878 році, а ще невеликий її район відвоювала у колишньої своєї союзниці Болгарії (1913 рік, Друга балканська війна). У 1907 році було придушене потужне селянське повстання.

Одружений на Єлизаветі фон Вид, письменниці (псевдонім «Кармен Сільва»); їх єдина дочка померла в дитинстві від скарлатини. Кароль помер у віці 75 років, незабаром після початку Першої світової війни, в якій Румунія дотримувалася до 1916 року нейтралітету (незважаючи на бажання короля вступити у війну на боці Німеччини, громадська думка схилялася на бік Антанти); багато хто вважав, що нездатність короля переконати своїх міністрів прискорила його смерть. Його наступником став племінник Фердинанд.

Кароль I в кіно[ред.ред. код]

Особистість Кароля I знайшла відображення в ряді екранізацій. Найбільш відомий румунський фільм 2009 року, який так і називається «Кароль I». Роль князя в ньому зіграв широко відомий радянському глядачеві по бойовиках з комісаром Міклованом Серджіу Ніколаеску. На момент зйомок акторові був 79 рік, але він чудово впорався з роллю.

Посилання[ред.ред. код]