Криворізький швидкісний трамвай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Криворізький метротрам
KrRih metrotram logo.svg
KRMetrotram.jpg
Опис
Країна Україна Україна
Місто  Кривий Ріг
Дата відкриття 26 грудня 1986 (34 роки)
Вартість проїзду 2,50 грн
Щоденний пасажиропотік 80 тис. осiб[джерело?]
Річний пасажиропотік 15 800 200 (2009)[джерело?]
Підприємницькі дані
Власник Криворізька міська рада
Оператор КП «Швидкісний трамвай»
Маршрутна мережа
Кількість ліній 2 (4 маршрути)
Кількість станцій 11[1]
Довжина мережі 18 км
Рухомий склад
Кількість вагонів 37[1]
Технічні дані
Ширина колії 1520 мм
Середня швидкість 45 км/год[джерело?]
Максимальна швидкість 69 км/год[джерело?]
Схема маршрутів

KR City metrotram.jpg

CMNS: Криворізький метротрам у Вікісховищі

Криворі́зький метротра́м — позавулична швидкісна гібридна легкорейкова транспортна система у Кривому Розі Дніпропетровської області.

Має дві лінії довжиною 18 км, якими прокладено чотири маршрути[2][3]. Налічує 11 станцій, чотири з яких — підземні, а три — частково підземні). Лінії збудовано за стандартами метрополітену, але як рухомий склад використовуються трамвайні вагони, а не вагони метро. Єдине місце в країні, де узаконено лівосторонній рух[4][a].

Експлуатується комунальним підприємством «Швидкісний трамвай»[5].

З 1 травня 2021 року вступило в дію рішення Криворізької міської ради про безкоштовний проїзд в громадському міському комунальному ​транспорті для мешканців Кривого Рогу при наявності «Карти криворіжця»[6].

Історія

Радянський період

Перший рейс (1986)

Проєкт будівництва було розроблено в 1972 році харківським інститутом «УкркомунНДІпроект», Міністерством житлово-комунального господарства УРСР і «Харківметропроектом» Міністерства будівництва УРСР. За радянськими стандартами спорудження метрополітену передбачалося лише в містах-мільйонниках, а населення Кривого Рогу у 1970-х роках, коли проєктувалася система, становило 700 тисяч мешканців[7]. Популярною є версія про те, що в районному центрі не могли дозволити будівництво повноцінного метро, поки в обласному центрі — Дніпропетровську — такого виду транспорту не було[4][8]. Тому було спроектовано легкорейкову систему, яка відповідає стандартам метрополітену, але використовує трамвайний рухомий склад.

Будівництво почалося в 1974 році. Відкриття першої черги зі станціями «Майдан Праці», «Жовтнева», «Майдан Артема» й тимчасовою зупинкою поблизу сучасної станції «Мудрьона» відбулося 26 грудня 1986 року. Лінію обслуговували 7 потягів.

Другу чергу булу відкрито з запізненням через часті затоплення тунелів ґрунтовими водами й фінансовою кризою кінця 1980-х. 13 лютого 1988 року відкрили станцію «Будинок Рад» з одноколійним рухом до неї від «Дзержинської». 2 травня 1989 року друга черга запрацювала після відкриття станцій «Дзержинська», «Проспект Металургів» та «Кільцева», споруди старої станції «Дзержинська» було демонтовано[8].

У період незалежності України

Будівництво третьої черги велося за часів незалежності України, починаючи з 1992 року. Незважаючи на складне економічне становище, станції цієї ділянки теж будувалися за стандартами метрополітену. 26 жовтня 1999 року відбулося відкриття лише двох станцій з п'яти, запланованих у третій черзі: «Індустріальна» й «Зарічна». Його очолив Президент України Леонід Кучма.[9] Після введення в експлуатацію нової ділянки станція «Майдан Праці» виявилася розташованою осторонь від головної лінії (хоча й у безпосередній близькості від неї). У зв'язку із цим було введено поділ маршрутів на № 1 («Кільцева» — «Майдан Праці») і № 2 («Кільцева» — «Зарічна»). 19 червня 2000 року відкрили станцію «Електрозаводська»[10], 19 травня 2001 року — «Міська лікарня». Станцію «Вовнопрядильну» було законсервовану у 2001 році через те, що поруч із нею немає житлової забудови[b][11].

Міська лікарня, найновіша станція

У 2003 році було впроваджено новий логотип: червоні літери «ШТ» (скорочено від «швидкісний трамвай») на білому тлі замінили на зелену «М» (скорочено від «метротрам»)[7].

Рішенням міської ради від 28 лютого 2007 року станції «Жовтнева» було присвоєно нову назву — «Станція імені Гутовського» на честь Григорія Гутовського — останнього радянського мера Кривого Рогу, за часів якого в місті було збудовано й відкрито лінію швидкісного трамваю[12].

У 2012 році розпочалася інтеграція швидкісного трамвая до трамвайної мережі, 25 травня[13], напередодні дня міста, відбулося урочисте відкриття нової трамвайної лінії[14]. У районі колишньої станції «Кільцева» (яку було закрито, а колію — розібрано) на місці гейту було споруджено лінію, що дозволяє здійснювати виїзд швидкісного трамвая на лінію міського трамвая. Швидкісний трамвай пішов по лінії міського трамвая до зупинки «Кільце КМК», у маршруті з'явилось 4 нові зупинки. Така перебудова мала як прихильників так і незадоволених серед криворіжців. Перші задоволені можливістю дістатися прохідної комбінату без пересадок; другі — закидають недоцільність витрати коштів ( 3,8 млн. ~ $ 250 тис.) на таку незначну модернізацію, а також дорікають уповільненням руху швидкісних трамваїв, та можливістю їх скорішого зношення та псування. Уже в день відкриття лінії із рухомим складом швидкісного трамвая на лінії міського трамвая сталося кілька поломок і ускладнень руху. Аварії на лінії трапляються доволі часто.[15][16][17]

У серпні 2012 року було відновлено роботу станції «Кільцева» — тепер посадка й висадка пасажирів здійснюється одночасно на одній, новозбудованій платформі. Введено маршрут № 3 («Зарічна» — «Кільце КМК»), маршрути № 1 та № 2 почали курсувати за своїми старими напрямками. Крім того, здійснити посадку на «Кільцевій» можна лише на маршрути № 1 та № 2, а маршрут № 3 проходить повз станцію. 2016 р., після прийняття закону про декомунізацію,[18] було змінено назви трьох станцій: «Імені Гутовського» (на честь Григорія Гутовського) стала «Сонячною»; «Майдан Артема» (на честь Артема Сергеєва) було змінено на «Вечірній Бульвар»; станція «Дзержинська» (на честь Фелікса Дзержинського) стала «Мудрьоною»[19].

Парк вагонів

На лінії використовуються трамвайні вагони. Це є одним з аргументів стосовно того, що система не є метрополітеном, поряд із тим, що система відповідає вимогам правил технічної експлуатації трамваїв та тролейбусів, а не метрополітену. Однак, відомий дослідник метро Роберт Швандль не вважає тип рухомого складу критерієм належності до метрополітену.[20]

Tatra T3SU на станції «Кільцева»
Tatra KT3UA на станції «Зарічна»

Найчисельнішими є вагони Tatra T3. У 1986 році було придбано 15 вагонів модифікації Tatra T3SU (№ 001-015), у 1987 році ще 35 (№ 016-050). Через фінансову кризу, у 1993 році було придбано не нові вагони, а використовувані — 2 Tatra T3SU із Запоріжжя (№ 051-052) і 11 відремонтованих Tatra T3 з Праги (№ 053-063). Останні мали напівпантограф, змінену систему опалення, великі дзеркала заднього виду, по одному сидінню в кожному ряді і більшу кількість поручнів. Згодом напівпантограф і великі дзеркала заднього виду почали встановлювати й на інших вагонах. Усі криворізькі Tatra T3 тридверні; у передній маршрутовказівник убудовано додаткову третю фару. З 2005 року вагони № 001-047 і № 064-066 були модернізовані на Tatra T3R.P Дарницьким трамвайним депо в Києві. У 2005 році там же шляхом з'єднання двох вагонів Tatra T3 за допомогою низькопідлогової секції було створено вагон Tatra KT3UA № 067, у 2009 році було створено аналогічний вагон № 068 з колишніх № 051 і № 052.[21]

У 19931995 роках придбали 11 вагонів 71-611 (№ 201-211). Це особлива модифікація 71-608 з шістьома дверима по три в кожен бік та повернутими у салон сидіннями. Всього було випущено 13 таких вагонів спеціально для Криворізького а також Волгоградського швидкісного трамваю, де також є підземні ділянки[22].

Трамваї курсують по одному або зчепленими по два. У травні 2012 року трамваї, зчеплені з трьох вагонів, були роз'єднані, адже не могли маневрувати на лінії міського трамвая.

У березні 2019 року було капітально відремонтовано трамвай моделі КТМ-5 для швидкісного трамваю[23].

З 9 вересня 2020 року, після семирічної перерви, на маршруті № 1М розпочав роботу трьохвагонний склад на лінії швидкісного трамваю[24].

Інфраструктура

Станція «Будинок Рад» (2012)
«Мудрьона»

Тунелі, перегони та колії

Найдовша лінія має довжину близько 18 км[джерело?]. Тунелі, що проходилися закритим способом, збудовано за стандартами метрополітену; не має однорівневих перетинів, наземні ділянки від станції Зарічна до станції Кільцева огороджені бетонним парканом. На лінії 5 підземних ділянок мілкого закладання. З півночі, від станції «Зарічна» перший тунель зі станцією «Електрозаводська» проходить під пагорбом на південній околиці мікрорайону «Зарічний». Другий і третій тунелі проходять під автодорогами на перегонах «Електрозаводська» — «Вовнопрядильна» та «Індустріальна» — «Сонячна». Четвертий тунель зі станцією «Вечірній бульвар» проходить під пагорбом біля Вечірнього бульвару. П'ятий тунель проходить під центральною частиною міста від станції «Мудрьона» до середини перегону між «Проспектом Металургів» і «Кільцевою». Між «Мудрьоною» і «Будинком Рад» тунелі різних напрямків міняються місцями під землею без прямого перетину, проходячи один над другим. Це змінює рух з правостороннього на лівосторонній, щоб трамвайні вагони могли здійснювати висадку пасажирів зліва на станціях з острівною платформою. Через це «Український тиждень» назвав криворізьку підземку єдиним місцем у країні, де легалізовано лівосторонній рух[4]. Від «Мудрьоної» до «Проспекту Металургів» тунель прокладався закритим способом, за допомогою прохідницького щита, він має круглу форму; за «Проспектом Металургів» — відкритим способом, він прямокутний у формі з трапецієподібною верхньою частиною для контактного дроту.

Між станціями «Будинок Рад» і «Проспект Металургів» є службова зупинка — там розташовані насоси та інші агрегати для захисту тунелю від ґрунтових вод; є можливість переходу до зустрічного тунелю або виходу на поверхню на Соцмісті. Трамваї на ній не зупиняються, але зменшують швидкість до 10—15 км/год.

На перегоні «Вечірній бульвар» — «Мудрьона» лінія проходить по дамбі одного з прилеглих ставків, перед станцією «Кільцева» — через міст над шлаковідстійником «шахти Гігант-Глибока».

Планами розвитку Криворізького метротраму передбачалося продовження існуючої лінії, як у південному напрямку (в бік «АрселорМіттал Кривий Ріг»), так і в північному (від «Зарічної» до залізничної станції Рокувата в бік Тернів), а у далекій перспективі — будівництво другої і третьої ліній. Проте з обранням нового мера Юрія Вілкула стратегію розвитку міського транспорту було змінено — після приєднання в травні 2012 року лінії метро до лінії міського трамвая, плани розвитку метротраму передбачають пуск трамваїв у бік районів Карачуни та Довгинцеве[25][26].

Станції

Назва станції Дата відкриття Тип Попередні назви
Зарічна 1999 наземна, закрита, з береговими платформами
Електрозаводська 2000 підземна мілкого закладання, колонна, двопрогінна з береговими платформами
ВПФ не введена в експлуатацію наземна, закрита, з береговими платформами
Індустріальна 1999 наземна, закрита, з береговими платформами
Майдан Праці 1986 наземна, відкрита, на розворотному кільці
Сонячна 1986 наземна, закрита, з береговими платформами Жовтнева, імені Гутовського
Міська лікарня 2001 наземна, відкрита, з береговими платформами на дузі
Вечірній бульвар 1986 підземна мілкого закладання, колонна, двопрогінна, з береговими платформами Майдан Артема
Мудрьона 1986 наземна, закрита, з береговими платформами Дзержинська
Будинок Рад 1988 підземна мілкого закладання, односклепінна, з острівною платформою
Проспект Металургів 1989 підземна мілкого закладання, односклепінна, з острівною платформою
Кільцева 1989 наземна, відкрита, на розворотному кільці

Електрогосподарство та депо

Депо метротраму

Електогосподарство метротраму є типовим для трамвайних систем:

Контактна мережа виконана у вигляді повітряного дроту з поздовжньо-ланцюговим підвішуванням. На підземних ділянках контактний дріт подвоєний для зменшення механічних навантажень від перенапружених струмоприймачів, що викликано низьким підвішуванням дроту у малих габаритах тунелю.

Депо метротраму розташоване біля станції «Майдан Праці»; є пункт технічного обслуговування вагонів за «Зарічною». Раніше на перегоні «Вечірній бульвар» — «Мудрьона» був гейт до залізничної станції «Мудрьона». Як система інтервального регулювання руху рухомого складу, використовується автоблокування та сигналізація для лінії швидкісного руху розроблена під керівництвом Володимира Веклича в НДКТІ КГ. На кожній станції працюють інтервальні годинники з відліком від останнього відправлення потяга. «Вечірній бульвар», «Будинок Рад» та «Проспект Металургів» обладнані вільною Wi-Fi-мережею.

Маршрути

З 24 серпня 2015 подовжено маршрут трамваю від станції Зарічна до ПГЗК, який отримав назву 4М[27].

З 17 лютого 2017 року маршрут 3М курсує за маршрутом «Зарічна» — «Новокриворізький ГЗК»[28]

Оплата проїзду

Жетон для проїзду

Оплата проїзду здійснюється жетонами, які опускаються в турнікети при вході на станції метро. Жетони продаються в касах на кожній станції. У радянський час замість жетонів використовувалися монети номіналом 5 копійок. Автомати для розміну дрібних грошей збереглися на станції «Будинок Рад». Під час інфляції початку 1990-х використовували квитки. Наприкінці 1990-х на жетонах зображувалася реклама банку «INKO». Після його закриття їх вивели з обігу, але згодом знову ввели через зношеність небрендованих жетонів[29].

Жетони виготовлялися в Харкові, це одні з перших пластмасових жетонів для транспорту на території України[30], На 2015 рік метротрам — це одна з останніх систем громадського транспорту в країні, де не використовуються безконтактні електронні картки. Для пільгового проїзду використовуються паперові квитки.

З 1 серпня 2005 року вартість проїзду становила 0,6 ₴[31], з 1 вересня 2006 року — 1 ₴[32], з 13 серпня 2011 року проїзд коштував 1,20 ₴.

З травня 2012 року вартість проїзду підвищилась до 1,50 ₴ (пільговий проїзд коштував 0,75 ₴). Разом із пуском нової лінії змінилась система оплати за проїзд — на останній станції ШТ перед виїздом на лінію міського трамвая у трамвай заходять кондуктори і, починаючи з зупинки «Економічний інститут» продають паперові квитки. На зворотному шляху від зупинки «Кільце КМК» кондуктори збирають плату за проїзд до станції «Металургів» і виходять із вагонів.

У грудні 2016 вартість проїзду підвищилась до 2,50 ₴[33].

Підтримується "Google Pay" і "Apple Pay".[джерело?]

В період карантину з 6 квітня по 21 травня 2020 року проїзд здійснювався безкоштовно за наявності перепустки, що давала право працівникам, робота яких є життєвонеобхідною для міста, на безоплатний проїзд.[34]

Мапа

Станції криворізького метротраму


Див. також

Примітки

 1. Між «Дзержинською» і «Будинком Рад» тунелі в різних напрямках міняються місцями під землею без прямого перетину, проходячи один над одним. Це змінює рух з правостороннього на лівосторонній
 2. Коли починалося будівництво третьої черги швидкісного трамвая, вздовж лінії між станціями «Індустріальна» і «Вовнопрядильна» планувалося побудувати великий житловий масив «Індустріальний», але після розпаду СРСР ці плани скасовано
 1. а б Загальна інформація - Транспорт, зв’язок м. Кривого Рогу. Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету. Управління транспорту та телекомунікацій. Архів оригіналу за 2020-06-18. Процитовано 2020-07-10. 
 2. Кривий Ріг: Продовження лінії швидкісного трамваю Архівовано 20 грудня 2013 у Wayback Machine.(рос.)
 3. Скоростной №3 ходит по «особому» графику | Общество | Кривой Рог LIFE. krlife.com.ua (ru). 2012-08-28. Процитовано 2020-03-25. 
 4. а б в Костянтин Раковський. Мегахутір індустрії. Український тиждень. № 14 (179) від 8 квітня 2011 року
 5. Транспорт, зв'язок м. Кривого Рогу. Виконком Криворізької міської ради. Архів оригіналу за 2 червень 2015. Процитовано 2 червня 2015. 
 6. У Кривому Розі введений безкоштовний проїзд для мешканців Кривого Рогу
 7. а б Болашенко, С. (11.2005). Криворожский метрополитен (метротрамвай). История. sbchf.narod.ru, Сайт о железной дороге (ru). Архів оригіналу за 2012-12-25. 
 8. а б Мир метро. Історія. Мир метро. Архів оригіналу за 21 квітень 2015. Процитовано 2 червня 2015. 
 9. Хіба це почесний, коли нечесно?. Газета День. Архів оригіналу за 2 червень 2015. Процитовано 2 червня 2015. 
 10. Станція «Електрозаводська» на сайті «Мир метро». metroworld.ruz.net (рос.). 
 11. Станція «Вовнопрядильна» на сайті «Мир метро». metroworld.ruz.net (рос.). 
 12. Рішення №912 від 28.02.2007 | Офіційний вебсайт Криворізької міської ради та її виконавчого комітету. kr.gov.ua (ua). Архів оригіналу за 2020-03-25. Процитовано 2020-03-25. 
 13. Буде внесено зміни в організацію пасажирських перевезень. Виконком Криворізької міської ради. Архів оригіналу за 21 грудень 2013. Процитовано 2 червня 2015. 
 14. Накануне Дня города в Кривом Роге торжественно открыли новую трамвайную линию (фото). krnews.ua. Архів оригіналу за 2 червень 2015. Процитовано 2 червня 2015. 
 15. Титоренко, Яна (2014-07-15). В Кривом Роге в рабочую перевозку сломался скоростной трамвай (рос.). 0564.ua. Процитовано 2 червня 2015. 
 16. Титоренко, Яна (2015-04-12). ЧП в Кривом Роге: скоростной трамвай сошел с рельсов, остановился в тоннеле и задымился (ФОТО) (рос.). 0564.ua. Процитовано 2 червня 2015. 
 17. Мороз, Татьяна (2014-02-25). В Кривом Роге горит скоростной трамвай (рос.). 0564.ua. Процитовано 2 червня 2015. 
 18. № Р-223/0/3-16 від 19 травня 2016 року "Про перейменування топонімів у населених пунктах області". Архів оригіналу за 2016-12-21. Процитовано 2016-12-18. 
 19. В Кривом Роге переименованы станции скоростного трамвая, - активист. 1kr.ua (рос.). Первый Криворожский. 2016-06-14. Процитовано 2016-12-18. 
 20. Robert Schwandl. What is a metro? A subway? An underground? UrbanRail.Net (англ.)
 21. Список вагонов метротрама. Криворожский скоростной трамвай. Мир метро (рос.)
 22. Вагоны типа КТМ 71-611. www.tram.ruz.net. Архів оригіналу за 2013-05-30. Процитовано 2012-11-05. 
 23. ТРК Рудана (2019-03-26). Поповнення у трамвайному парку. Процитовано 2019-05-29. 
 24. В Кривом Роге впервые за семь лет запустили трехвагонный состав на скоростном трамвае. Пассажирский транспорт (російською). 12 вересня 2020. Архів оригіналу за 15 вересня 2020. Процитовано 15 вересня 2020. 
 25. Реконструкция скоростного начата. Домашняя газета (рос.). 2012-05-16. Архів оригіналу за 2013-12-20. 
 26. Криворожский скоростной трамвай будет ездить на Карачуны и Долгинцево. 1kr.ua (ru). Первый Криворожский. 2012-03-23. 
 27. В Кривом Роге появится новый скоростной трамвай 4М. 1kr.ua (ru). Первый Криворожский. 2015-08-12. 
 28. В Кривом Роге запустили скоростной трамвай на НКГОК(рос.)
 29. Оплата проезда. Криворожский скоростной трамвай. Мир метро (рос.)
 30. Тарасов А. В. Жетоны скоростного трамвая Кривого Рога / Андрей Валериевич Тарасов // Петербургский коллекционер. — 2011. — № 5. — С. 32-34. (рос.)
 31. Рішення Виконавчого комітету Криворізької міської ради № 371 від 13 липня 2005 року. Архівовано 5 березень 2016 у Wayback Machine. Офіційний сайт Виконавчого комітету Криворізької міської ради
 32. Рішення виконкому Криворізької міськради Від 28.08.2006 № 556. Офіційний сайт Виконавчого комітету Криворізької міської ради. Архів оригіналу за 20160402. 
 33. Однодневная отсрочка: стоимость проезда в электротранспорте подорожает с 16 декабря (официально) | Общество | Кривой Рог LIFE. krlife.com.ua (рос.). 2016-12-15. Процитовано 2016-12-18. 
 34. В Кривом Роге снимают ограничения на работу общественного транспорта. Первый городской (en). Процитовано 2020-05-22. 

Посилання

Джерела

 • Електротранспорт України : енциклопедичний путівник / Сергій Тархов, Кость Козлов, Ааре Оландер. — Київ : Сидоренко В. Б., 2010. — 912 с. — ISBN 978-966-2321-11-1.
 • В. Ф. Веклич, Л. В. Збарский Проблемы и перспективы развития трамвайного транспорта в Украинской ССР — К.:Общество «Знание» УССР, 1980
 • В. Ф. Веклич Новые технические решения на городском электрическом транспорте — К.:Будівельник, 1975. — 64 с, илл.
 • Электротранспорт Украины: Энциклопедический путеводитель / Сергей Тархов, Кость Козлов, Ааре Оландер. — Киев: Сидоренко В. Б., 2010. — 912 с.: ил., схемы. — ISBN 978-966-2321-11-1.
 • Кривий Ріг: Фотоальбом. — Киев: «Мистецтво», 1989. — 144 с., цв. ил. (на украинском и русском языках).