Море Скоша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Територія моря Скоша на мапі Південного океану

Мо́ре Ско́ша (Ско́тія) (англ. Scotia Sea) — море між островами Південна Георгія, Південними Сандвічевими і Південими Оркнейськими. Більша його частина лежить у межах Атлантичного океану, менша — у межах Південного океану. На заході з'єднується протокою Дрейка з Тихим океаном. Площа понад 1,3 млн км². Глибини перевищують 5 тисяч метрів. Є найглибшим за середньою глибиною морем у світі. Максимальна глибина 6022 м. Середня температура води на поверхні від 6 °C до −1 °C. Солоність близько 34. В основному перебуває в субполярних широтах. Води помірних широт панують лише в його північно-західній частині, у середній — переважають південні полярні води Антарктичної циркумполярної течії, а в південно-східну частину з півдня надходить ще холодніша вода з моря Уедделла. Над морем панують сильні західні вітри, часто трапляються шторми. Море є одним з головних районів зародження антарктичних айсбергів, тому вони тут досить часті.

У морі величезна кількість криля, що слугує їжею для риб, морських птахів і вусатих китів. Розвинений рибний промисел.

Історія[ред.ред. код]

Море назване в 1932 році за назвою експедиційного судна «Скотія» (дослівно: «Шотландія»), «Шотландської національної антарктичної експедиції (1902-04)», яка проходила в цих водах під командуванням Вільяма С. Брюса. Найвідоміший перехід через це холодне море був зроблений у 1916 році Ернестом Шеклтоном і ще п'ятьма його супутниками в рятувальній шлюпці, коли вони покинули острів Елефант і за два тижні досягла Південної Георгії.

Геополітика[ред.ред. код]

Влада Аргентини вважає море Скоша частиною Аргентинського моря і тому країна вважає, що Південна Георгія та Фолклендські острови знаходяться під її юрисдикцією, що призводило до військових конфліктів з Великою Британією.

Література[ред.ред. код]