Чемпіонат світу з футболу 2018

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чемпіонат світу з футболу 2018
Офіційний логотип
Команд 207
(у фінальній частині: 32)
Місце проведення Росія Росія
Час проведення 14 червня15 липня 2018 (фінальна частина)

Чемпіонат світу з футболу 2018 — 21-й чемпіонат світу з футболу ФІФА, фінальний етап якого пройде з 14 червня по 15 липня 2018 року в Росії.

Вибір господаря[ред.ред. код]

За право проведення чемпіонату 2018 року змагалися Росія, Англія, а також зі спільними заявками Бельгія з Нідерландами та Іспанія з Португалією. 2 грудня 2010 року в Цюриху було оголошено результат таємного голосування у виконавчому комітеті ФІФА, згідно з яким господарем чемпіонату стала Росія.[1]

Голосування
Країна Перший раунд Другий раунд
Росія Росія 9 13
Іспанія Іспанія/Португалія Португалія 7 7
Нідерланди Нідерланди/Бельгія Бельгія 4 2
Англія Англія 2 0

Звинувачення у нечесних виборах[ред.ред. код]

Починаючи з виборів країни-хозяйки ЧС-2018 у 2010, в світовіх ЗМІ з'явилися чисельні критичні публікації, що наголошували кримінальний (головним чином корупційний) характер вибору Росії хозяйкою ЧС-2018. Ці звинуваченн спиралися але не на встановлені в судовому порядку факти, а на дані інсайдерів з ФІФА, спортивних аналітиків-експерітів, журналістів. Пізніше вони одержали фактичні докази з державних правоохоронних служб та розвідки (ФБР, БНД та ін.).

Так за встановленими БНД даними, первинне рішення про надання Россії прав ЧС-2018 було прийняте на таємній зустрічі в Москві ще в 2005 році. Президент ФІФА Зепп Блаттер зустрівся в січні 2005 в московському елітному нічному клубі «China Club» з одним з російських кримінальних авторитетів, «злодієм в законі»[2], «фахівцем» по корупції в галузі спорту або влаштуванню потрібних результатів спортивних змагань Алімжаном Тохтахуновим (він же «Тайванчик», «Узбек», а також «Алік»). Свого часу Алік Тайванчик був поставлений «смотрящим» в Європі нині покійним лідером російського кримінального світу, також «злодієм в законі» В'ячеславом Іваньковим (Япончиком)[3]. На цій зустрічі в «China Club» також був присутній колишній високопосадовий радянсько-російський футбольний функціонер та видний персонаж розслідувань багатьох корупційних схем В'ячеслав Колосков.

Тохтахунов на зустрічі з Зеппом Блаттером в «China Club» був офіційно у ролі голови російського «Вітчизняного футбольного фонду», але неофіційно він був там, щоб отримати від керівництва ФІФА згоду про надання прав проведення чемпіонату світу з футболу 2018 року Росії. І потрібне позитивне рішення на цій зустрічі було прийняте. Пізніше на Конгресі ФІФА в грудні 2010 воно було оформлене офіційно.

Німецьким спецслужбам вдалося сфотографувати зустріч в «China Club». Коли ці фото показали Зеппу Блаттеру і спитали — чи впізнає він пана (Тохтахунова) поряд з ним на знимках, Блаттер відповів наступним чином:

—Можна знайти тисячі моїх фотографій зі сторонніми людьми, і зовсім необов'язково, що я цих людей знаю. Цього пана я не пам'ятаю»[4][5][6].


 • Як повідомив часопис Українська правда, серед головних фігурантів розслідування швейцарської прокуратури та дисциплінарних органів ФІФА щодо купівлі Росією права приймати ЧС-2018 є і віце-президент УЄФА Григорій Суркіс. Він є також фігурантом окремого розслідування, що проводить Генеральна прокуратура США[7]. Як повідомив далі часопис, 24 липня 2015 Г.Суркіс, в компанії з кумом Суркіса та Путіна Віктором Медведчуком, побував у Санкт-Петербурзі за офіційним приводом — «жеребкування кваліфікаційного раунду ЧС-2018». Вони мали розмову з Путіним «на футбольну тематику». Медведчук рекомендував Путіну Суркіса — як людину, яка має серйозний авторитет у європейському футболі та у давніх дружніх стосунках з периздентом ФІФА Блаттером. Путіна, в свою чергу, цікавили «всі варіанти», за яких у Росії можуть відібрати права на Чемпіонат світу з футболу 2018 року. Сторони обговорили потенційну загрозу ЧС в Росії в разі приходу до посади президента ФІФА Мішеля Платіні. Якщо на виборах президента ФІФА в грудні 2015 виграв би Мішель Платіні, то корупційний скандал у ФІФА був доведений до свого логічного завершення, а господарі ЧС-2108 і ЧС-2022 би змінилися. Часопис наголошує, що невипадково відразу після візиту Суркіса до Путіна, у світових ЗМІ з'явилося компрометуюче досьє на Платіні. Сліди цього документу цілком можливо йдуть саме з України.[8]

Визнання Блаттера у підтасовці виборів[ред.ред. код]

28 жовтня 2015 у своїх інтерв'ю британському часопису Financial Times[9] та російській інформагенції ТАСС[10] президент ФІФА Йозеф Блаттер визнав, що закулісна таємна домовленість про надання прав Чемпіонату світу 2018 Росії існувала вже наперед, до офіційного голосування виконкому ФІФА 2 грудня 2010 року. Згідно Блаттеру, у керівництві ФІФА була укладена так звана неписьмова «джентельменська угода» (англ. “gentleman’s agreement”), що передбачала фальсифікацію результатів голосування[11], щоб надати права ЧС-2018 Росії.[12]. Це визнання вищої посадової особи в щабелях Всесвітньої футбольної асоціації, Блаттера, визвало протирічні спроби невдалих спростувань, із спробами перекручень та свідомо невірного перекладу з англійської, з боку російського державного спортивного керівництва.

Учасники[ред.ред. код]

Команда Порядок
у кваліфікації
Метод
кваліфікації
Дата
кваліфікації
Участь
у фін. стад.
Востаннє Найкращий
результат
Поточне місце
в рейтингу ФІФА
Росія Росія 1ша Господар 2 гру 2010 4 2014 Раунд 1 (1994, 2002, 2014) 19

Емблема[ред.ред. код]

Офіційна емблема чемпіонату світу з футболу 2018 року представлена 28 жовтня 2014 в ефірі Першого каналу в програмі «Вечірній Ургант». У поданні символіки турніру взяли участь президент ФІФА Йозеф Блаттер, міністр спорту Росії Віталій Мутко і найкращий футболіст світу 2006 року італієць Фабіо Каннаваро. В емблемі ЧС-2018 вгадується силует Кубка світу ФІФА. Підкорення космосу, іконопис і любов до футболу — три складові логотипу, говориться в прес-релізі оргкомітету турніру.

Фінансування[ред.ред. код]

Економіка чемпіонатів світу 1994—2018

У березні 2013 року стало відомо, що регіони запросили на підготовку до чемпіонату світу з футболу 2018 р 540 млрд руб., Але перший заступник голови уряду РФ Ігор Шувалов заявив, що ця сума завищена. Прийнято рішення, що для уникнення нецільового витрачання коштів з федерального бюджету профінансують лише будівництво стадіонів і тренувальних баз, реконструкцію міських аеропортів і доріг від авіавузла до стадіонів. Витрати на міську інфраструктуру, дорожньо- транспортну мережу з проекту програми підготовки виключать . Регіони повинні самі знайти кошти на ці цілі, оскільки йдеться про витрати, які не підпадають під зобов'язання Росії перед ФІФА.20 червня 2013 Уряд Російської Федерації прийняв постанову № 518 «Про Програму підготовки до проведення в 2018 році в Російській Федерації чемпіонату світу з футболу», в якому перераховані об'єкти міської, транспортної та спортивної інфраструктури, які повинні бути побудовані до початку чемпіонату світу із зазначенням джерела фінансування. У січні 2015 витрати на підготовку до чемпіонату світу з футболу 2018 року були скорочені на 10 %.

Стадіони[ред.ред. код]

28 вересня був складений остаточний список міст, в яких пройде чемпіонат, згідно з яким чемпіонат не повинен був пройти в Саранську і Ярославлі. 29 вересня 2012 в рамках телепередачі "Сьогодні ввечері з Андрієм Малаховим" на Першому каналі був названий список з 11 міст, в якому були зроблені зміни, і, згідно з цими змінами — матчі ЧС-2018 не пройдуть в Краснодарі і Ярославлі.

Список міст, які приймуть матчі чемпіонату світу:

Калінінград Санкт-Петербург Москва Подольськ
Балтика Газпром Арена Лужники Труд
К-ість глядачів: 45,015 К-ість глядачів: 69,501 К-ість глядачів: 89,318 К-ість глядачів: 44,257
Stadium Baltika (Kaliningrad) field.jpg image Лужники Trud Stadium Podolsk1.jpg
Москва Москва Казань Нижній Новгород
Спартак Динамо Рубін Стадіон на Гребному каналі
К-ість глядачів: 46,990 К-ість глядачів: 44,920 К-ість глядачів: 45,015 К-ість глядачів: 44,899
image image image
Ярославль Самара Волгоград Саранськ[13]
Шинник Металург Центральний Стадіон у заплаві Інсара
К-ість глядачів: 44,042 К-ість глядачів: 44,918 К-ість глядачів: 45,015 К-ість глядачів: 45,015
Shinnik stadium, Yaroslavl', Russia.jpg Metallurg Stadium Samara.jpg Central Stadium (Volgograd).jpg image
Краснодар Ростов-на-Дону Сочі Єкатеринбург[13]
новий стадіон новий стадіон Олімпійський Центральний
К-ість глядачів: 50,015 К-ість глядачів: 43,702 К-ість глядачів: 47,659 К-ість глядачів: 44,130
image image image Центральный стадион (реконструкция).jpg

Заклики відібрати в Росії ЧС-2018[ред.ред. код]

 • Заступник прем'єр-міністра Великобританії Нік Клегг в інтерв'ю газеті The Sunday Times закликав скасувати рішення про проведення Всесвітнього чемпіонату з футболу 2018 року в Росії в якості покарання за роль Москви в українській кризі, підкресливши необхідність посилити санкції по відношенню до Росії по обидві сторони Атлантики. Британський політик охарактеризував те що відбувається, як «потворну агресію Росії на російсько-українському кордоні … …Нам необхідно ввести більш жорсткі санкції, але разом з тим з граничною ясністю дати зрозуміти, що він (Путін) не повинен очікувати, що отримає привілей перебувати на вершинах світової політики, не будучи готовим дотримуватися елементарних правил міжнародних відносин», — заявив Клегг[15].
 • 2 вересня 2014 діючий президент Зепп Блаттер заявив, що про перенесення місця проведення ЧС-2018 не може бути й мови. Він також попросив всіх, у кого є або з'явиться таке бажання — більше не звертатися до ФІФА з проханнями скасувати чемпіонат в Росії, так як на всі подібні питання буде тільки одна відповідь. Блаттер ще раз підкреслив, що спорт і політика ніяк не можуть і не повинні перетинатися[16].

Жеребкування відбіркового турніру[ред.ред. код]

Формат відбіркового турніру був затверджений виконавчим комітетом УЄФА на засіданні 22-23 березня 2015. Він залишається аналогічним тому, що традиційно використовується для відбору європейських учасників чемпіонату світу, а також при відборі команд на ЧЄ. Перед жеребкуванням команди було поділено на кошики в залежності від рейтингу збірних на момент жеребкування.

Кошик 1 Кошик 2 Кошик 3 Кошик 4 Кошик 5 Кошик 6

25 липня 2015 року в Санкт-Петербурзі (Росія) відбулось жеребкування відбіркового турніру до ЧС-2018. Команди із шостого кошика було розміщено до груп від A до G, а з інших кошиків — від A до I. Таким чином, 52 європейські команди були розміщені до 9 груп (сім груп по 6 команд у кожній і дві групи — по 5 команд). Збірна команда України попала до групи І разом з Хорватією, Ісландією, Туреччиною та Фінляндією. 53-ю європейською командою є збірна Росії, яка на правах господаря турніру почне участь в ЧС-2018 вже з фінальної частини (до цього вона проводитиме товариські зустрічі зі збірними однієї з груп де є 5 команд у рамках єдиного розкладу, з тою командою яка вільна від офіційних відбіркових ігор у даний день). Збірна команда Гібралтару хоча і є повноправним членом УЄФА з 24 травня 2013 року і бере участь у відбіркових матчах до Чемпіонату Європи з футболу 2016, але поки не бере участі в чемпіонатах світу оскільки не є членом ФІФА.

Група A Група B Група C Група D Група E Група F Група G Група H Група I
Нідерланди Нідерланди
Франція Франція
Швеція Швеція
Болгарія Болгарія
Білорусь Білорусь
Люксембург Люксембург
Португалія Португалія
Швейцарія Швейцарія
Угорщина Угорщина
Фарерські острови Фарерські острови
Латвія Латвія
Андорра Андорра
Німеччина Німеччина
Чехія Чехія
Північна Ірландія Північна Ірландія
Норвегія Норвегія
Азербайджан Азербайджан
Сан-Марино Сан-Марино
Уельс Уельс
Австрія Австрія
Сербія Сербія
Ірландія Ірландія
Молдова Молдова
Грузія Грузія
Румунія Румунія
Данія Данія
Польща Польща
Чорногорія Чорногорія
Вірменія Вірменія
Казахстан Казахстан
Англія Англія
Словаччина Словаччина
Шотландія Шотландія
Словенія Словенія
Литва Литва
Мальта Мальта
Іспанія Іспанія
Італія Італія
Албанія Албанія
Ізраїль Ізраїль
Республіка Македонія Республіка Македонія
Ліхтенштейн Ліхтенштейн
Бельгія Бельгія
Боснія і Герцеговина Боснія і Герцеговина
Греція Греція
Естонія Естонія
Кіпр Кіпр
Хорватія Хорватія
Ісландія Ісландія
Україна Україна
Туреччина Туреччина
Фінляндія Фінляндія

Примітки[ред.ред. код]

 1. ЧС-2018 пройде в Росії
 2. Офіційний сайт ФБР: Manhattan U.S. Attorney Charges 34 Members and Associates of Two Russian-American Organized Crime Enterprises with Operating International Sportsbooks.(англ.) 16.04.2013
 3. Известия: Парижская жизнь Алика, 2.08.2002
 4. David Amoruso: FIFA capo Sepp Blatter boozing with Russian mob boss.(англ.), 28.05.2015
 5. Bild: Der Fifa-Boss und die Russen-Mafia.(нім.) — переклад: Президент ФИФА и русская мафия.(рос.)
 6. Andrew Jennings: Sepp Blatter Toasts World's Most Wanted Mobster.(англ.) + foto
 7. Українська правда: Справа Блаттера: про підкуп Росією ЧС-2018 знають Коломойський і Суркіс. 02.11.2015
 8. Українська правда: Таємничий вояж Суркіса до резиденції Путіна. 04.09.2015
 9. The Financial Times: Malcolm Moore. Lunch with the FT: Sepp Blatter.(англ.) 30.10.2015
 10. ТАСС: Йозеф Блаттер: скандал в ФИФА спровоцировал Мишель Платини.(рос.) 28.10.2015
 11. Полит.ру: Блаттер назвал ЧМ-2018 в России результатом тайной сделки. 30.10.2015
 12. Чемпіонат світу у Росії-частина таємних домовленостей — Блаттер (укр.) 20.10.2015
 13. а б Футбол — ЧМ-2018 — Саранск и Екатеринбург исключат из российской заявки (рос.)
 14. Німецька хвиля: Німецькі політики закликають забрати в Росії право на проведення ЧС-2018, 23.07.2014
 15. Голос Америки Віце-прем'єр Великобританії призвал не проводити ЧС 2018 в Росії(рос.), 27.07.2014
 16. Блаттер: «О переносе ЧМ-2018 по футболу из России не может быть и речи»

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]