Hawker Hart

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Hawker Hart
«Гоукер Гарт» G-ABMR
Призначення: штурмовик/легкий бомбардувальник
Перший політ: червень 1928
Прийнятий на озброєння: 1930
Знятий з озброєння: 1945
Період використання: 19361943
На озброєнні у: RAF roundel.svg Королівські ПС Великої Британії
див. Країни-оператори
Розробник: Hawker Aircraft[d]
Виробник: Велика Британія Hawker Aircraft
Всього збудовано: ~ 3 000
Модифікації: Hawker Hind
Hawker Hector
Конструктор: Сідні Кемм[en]
Екіпаж: 2 особи
Максимальна швидкість (МШ): 298 км/год
Бойовий радіус: 692 км
Практична стеля: 6 950 м
Довжина: 8,94 м
Висота: 3,18 м
Розмах крила: 11,36 м
Площа крила: 32,5 м²
Порожній: 1 150 кг
Максимальна злітна: 2 089 кг
Двигуни: 1 × радіальний 12-циліндровий поршневий авіаційний двигун з рідинним охолодженням Rolls-Royce Kestrel IB
Тяга (потужність): 510 к.с. (380 кВт)
Підвісне озброєння: 227 кг бомб
Кулеметне озброєння: 1 × .303-дюймовий (7,7-мм) авіаційний кулемет Vickers
1 × .303-дюймовий (7,7-мм) кулемет Lewis

Гоукер Гарт (англ. Hawker Hart) — британський штурмовик/легкий бомбардувальник, що перебував на озброєнні Королівських ПС Великої Британії у 1930-х роках та на початку Другої світової війни.

Історія[ред. | ред. код]

Створення[ред. | ред. код]

У травні 1926 року міністерство авіації Великої Британії видало літакобудівним компаніям Королівства технічне завдання 12.26, визначивши вимоги до денного легкого бомбардувальника під мотор «Фалкон» F.1 у 450 к.с. фірми «Роллс-Ройс». У проекті взяли участь конструкторські бюро «Гоукер», «Авро» та «Де Хевілленд». «Фейрі» підключилася до змагань після особистого втручання начальника штабу Повітряних сил Г. Тренчарда.

У грудні 1926 року проекти представили в міністерство авіації, де їх розглянули і схвалили. Протягом року вигляд прототипу «Гоукера» істотно змінився, зокрема з'явився новий мотор, тоді ще дослідний, «Роллс-Ройс» F.XIB — майбутній «Кестрел».

Восени 1927 року почали будувати перший зразок бомбардувальника. У червні 1928 року льотчик-випробувач фірми «Баллмен» здійснив на ньому перший політ. Після шестимісячних заводських випробувань машина J9052, названа «Гарт», 8 вересня 1928 року прибула на авіабазу Мартлшем-Хат[en], де військові пілоти перевірили її льотні дані, оцінили стійкість і керованість. Одночасно змагалися три бомбардувальники, побудовані за одним і тим же завданням трьома різними фірмами — «Гарт» від «Гоукер», «Ентелоуп» від «Авро» і «Фокс II» від «Фейрі». «Гарт» побив суперників за всіма статтями — він перевершував і за льотними даними, і по керованості, і по зручності в обслуговуванні. Якщо завдання вимагало швидкість 257 км/год, то бомбардувальник «Гоукер» легко давав 295 км/год. Результатом стало рішення про запуск його в серійне виробництво. У червні 1929 року з'явилося перше замовлення на 15 літаків.

У січні 1930 року 12 з 15 перших «Гартів» прибули до 33-ої ескадрильї Королівських ПС, яка мала їх випробувати. Ще один літак морем відправили в Різалпур (Індія) для експлуатаційних випробувань в тропіках. У тому ж році на маневрах «Гарт» 33-ї ескадрильї хвацько уходили від винищувачів «Сі Кінг». Ті, як не старалися, не могли їх перехопити. Не дивно — різниця в швидкості доходила до 50 км/год (коли «Гарт» йшов без бомб). На літак видали нові замовлення.

«Гоукер Одакс» (англ. Hawker Audax)
«Гоукер Демон» (англ. Hawker Demon)
«Гоукер Хінд» (англ. Hawker Hind)

У лютому 1931 року 12-та ескадрилья перейшла на «Гарт», замінивши застарілі «Горслі». Старим винищувачам доводилося нелегко в боротьбі з «Гарт». Так, під час проведення одних військових навчань, бомбардувальники прорвалися від південного узбережжя Англії до аеродрому Нортголт[en] і зустрілися з винищувачами вже після того, як скинули на ангари вантаж тенісних м'ячів (замість бомб).

На початок 1933 року випустили 126 літаків, тільки в метрополії на «Гартах» літали шість ескадрилей легких бомбардувальників. Ці машини поставлялися і в допоміжні Повітряні Сили — частини резерву. Програма їхньої модернізації активно здійснювалася в 1934-37 роках. В цілому «Гарт» отримали вісім резервних ескадрилей. Для колоній побудували 30 спеціальних машин.

Модифікації[ред. | ред. код]

«Гарт»
 • Hart I — двомісний легкий бомбардувальник для Королівських ПС, оснащений двигуном Rolls-Royce Kestrel IB потужністю 525 к.с.
 • Hart SEDB — двомісний легкий бомбардувальник, оснащений одним двигуном Rolls-Royce Kestrel IB потужністю 525 к.с. або «Kestrel X (DR)» з потужністю 510 к.с.
 • Hart (India) — модифікація бомбардувальника, оптимізована для тропічного клімату, з великим радіатором і з додатковим обладнанням. Використовувалася під час боїв в Індії.
 • Hart (C) — двомісний літак зв'язку без озброєння. 8 одиниць.
 • Hart Trainer (Interim) — проміжна базова модель літака, модифікована для тренувальних польотів. 2 одиниці.
 • Hart Trainer — двомісний навчально-тренувальний літак з подвійним керуванням.
 • Hart Fighter — двомісний винищувач, оснащений двигуном «Rolls-Royce Kestrel IIS». Пізніше став відомий як «Demon». Було випущено 6 од.
 • Hart (Special) — модернізація, оптимізована для тропічного клімату, використовувалася на Близькому Сході. Модель базується на корпусі «Audax», з додатковим обладнанням для умов пустелі і двигуном «Kestrel X».
 • Estonian Hart — експортна версія для Повітряних сил Естонії, оснащена змінними колесами і гнучким шасі. 8 одиниць. Після окупації Естонії СРСР стали на озброєнні 22-го корпусного авіазагону 22-го стрілецького корпусу Червоної армії.
 • Swedish Hart — експортна версія легкого бомбардувальника для Повітряних сил Швеції, з радіальним двигуном «Bristol Pegasus IM2» були випущені в 1934 році. 4 одиниці, побудованих компанією «Hawker» мали успіх, пізніше були побудовані за ліцензією в Швеції, компанією «NOHAB» ще 42 одиниці.
Інші моделі
Тип Розробка Клас
Hawker Hart 1930 легкий бомбардувальник
Hawker Demon 1931 винищувач
Hawker Audax 1932 літак зв'язку
Hawker Osprey 1932 морський спостерігач
Hawker Hardy 1935 літак зв'язку
Hawker Hind 1935/1936 легкий бомбардувальник
Hawker Hector 1937 літак зв'язку

Країни-оператори[ред. | ред. код]

Країни, що мали на озброєнні літаки Hawker Hart та його модифікації

Hawker Hart[ред. | ред. код]

Hawker Audax[ред. | ред. код]

Hawker Demon[ред. | ред. код]

Hawker Hardy[ред. | ред. код]

Hawker Hartebeest[ред. | ред. код]

Hawker Osprey[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Crawford, Alex. Hawker Hart Family. Redbourn, Hertfordshire, UK: Mushroom Model Publications Ltd., 2008. ISBN 83-89450-62-3.
 • Jarrett, Philip. «By Day and by Night: Hawker Harts and Hinds: Part One». Aeroplane Monthly, May 1995, Vol. 23 No. 5, Issue No 265, pp. 12–18. London: IPC. ISSN 0143-7240.
 • Rimell, Raymond Laurence. The Hart Family: Hawker Hart and Derivatives (Aeroguide Classics Number 5). Chipping Ongar, Essex, UK: Linewrights Ltd., 1989. ISBN 0-946958-34-3.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Виноски
Джерела