Різдво у Львові: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 34: Рядок 34:
== Посилання ==
== Посилання ==
* [http://visitlviv.net/photo/ua/zymovi-svyata-u-lvovi/ ФОТО. Зимові свята у Львові.] VisitLviv.net
* [http://visitlviv.net/photo/ua/zymovi-svyata-u-lvovi/ ФОТО. Зимові свята у Львові.] VisitLviv.net

* [http://duhvoli.com.ua/index.php?fond=9 Поштівка Різдво]





Версія за 12:31, 6 грудня 2011

Різдвяна версія логотипу Львова
Шопка перед ратушею
Ялинка перед Оперним театром

Різдво Христове у Львові — одне з головних та найшанованіших свят. У місті збереглися автентичні українські традиції його святкування, поруч з якими відбуваються також сучасні дійства, чому сприяє набожність та патріотичність львів'ян. Більшість городян святкує Різдво 7 січня, однак, римо-католицька громада міста відзначає свято 25 грудня, а вірменська — 6 січня.

Львів займає перше місце в рейтингу найбільш привабливих міст України для зустрічі Нового Року та святкування Різдва, складеному ТСН у 2010 році[1].

У 2010 році рідзвяні святкування в місті очолив Президент України Віктор Ющенко[2].

Традиції

Львівський різдвяний ярмарок

Приготування до свята розпочинаються на початку грудня, коли на західній стороні площі Ринок та на проспекті Свободи відкривається Львівський різдвяний ярмарок. Він є першим різдвяним ярмарком в Україні і пропонує своїм відвідувачам новорічні сувеніри, традиційні вироби з кераміки, лляні речі, авторські роботи художників, різні смаколики, пампушки, мед, глінтвейн, вареники та гарячий шоколад[3].

На початку зими також починає працювати ковзанка на півнійчній стороні площі Ринок. Відомо, що її заливали на цьому місці ще напередодні Першої світової війни, однак потім традицію було втрачено[4]. Її відродження було одним з пунктів передвиборчої програми міського голови Львова Андрія Садового на виборах у 2006 році. Взимку 2006-2007 років ковзанка була відроджена, і відтоді стала тридиційною. Її щороку організовує ТзОВ Науково-виробнича фірма «Відкриті комп'ютерні системи (ВІКОС)»[5]

Традиційно, 19 грудня, на День святого Миколая, запалюється головна ялинка міста, яка стоїть на площі перед Оперним театром, та святкова ілюмінація[6]. Напередодні Католицького Різдва (25 грудня) на південній стороні площі Ринок, перед входом в ратушу встановлюється головна шопка міста.

Ковзанка на площі Ринок

До 25 грудня у місто також прибуває Вифлеємський вогонь миру. Традиційно Львів є першим пунктом у маршруті його слідування Україною. Громаді міста він передається під час урочистого богослужіння в Соборі святого Юра[7].

6 січня, на Святий Вечір, урочиста процесія на чолі з міським головою Львова, що починається від ратуші на площі Ринок, йде до проспекту Свободи, де встановлюється головний дідух Львова[8][9].

Львів'яни дуже шанують Святий вечір і Різдво. ЗМІ відзначають, це це єдині дні коли у місті все зачинено, а гість відчуває себе чужаком[1]. Жителі міста зберігають традиції організації Святої вечері з дванадцятьма пісними стравами на чолі з кутею, узваром та пампушками. Після вечері, здебільшого, діти, починають колядувати, ходячи від хати до хати. На саме Різдво, 7 січня, містом починають ходити вертепи. Вони виступають як в центральній частині міста, так і ходять по хатах. Після завершення церковних богослужінь починаються народні гуляння.

Дідух перед Оперним театром

В музеї народної архітектури та побуту «Шевченківський гай» в рамках фестивалю «Спалах різдвяної звізди» всіх охочих вчать робити різдвяні звізди, які наступного дня беруть участь в параді звіздарів та верпетів, що проходить центральними вулицями міста[10].

В один з перших днів після Різдва на площі Ринок відбувається Свято пампуха, в рамках якого проходить конкурс вертепів, конкурси з випікання та поїдання пампухів, різдвяна коляда, концерти[11]. Від Різдва до кінця січня в Домініканському соборі (Храмі Пресвятої Євхаристії) відбувається всеукраїнський фестиваль колядок «Велика коляда», заснований у 1999 році[12]. Незабаром після Різдва в Хмільному домі Роберта Домса відбувається фестиваль «Рок-коляда», особливістю якого є те, що колядки та щедрівки виконуються не у традиційному народному звучанні, а у етно-роковому стилі[13].

Примітки

  1. а б В Україні склали рейтинг найбільш привабливих міст на Новий рік. ТСН (Телевізіна служба новин)
  2. Президент взяв участь у святкуванні Різдва у Львові. Релігійно-інформаційна служба України
  3. Львівський Різдвяний ярмарок. VisitLviv.net
  4. Катки на всі смаки. Всеукраїнський туристичний журнал «Карпати. Туризм. Відпочинок»
  5. На площі Ринок знову буде ковзанка. zik (ЗІК, Західна інформаційна корпорація)
  6. У Львові урочисто відкрили різдвяну ялинку. zaxid.net
  7. Віфлеємський вогонь миру прибув до України. galinfo
  8. У Львові встановили Різдвяного дідуха. VisitLviv.net
  9. У Львові встановили триметрового Дідуха (репортаж). 5 канал
  10. Фестиваль "Спалах Різдвяної звізди". Офіційний сайт Управління культури та туризму Львівської міської ради
  11. Святкова пампухоманія. KAVA.lviv.ua
  12. ХІІ Різдвяний фестиваль «Велика коляда». VisitLviv.net
  13. Етнофестиваль "Рок-коляда". VisitLviv.net

Посилання