Історія Лаосу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія Лаосу

Pha That Luang у В'єнтьяні — національний символ Лаосу

Доісторичний період[ред. | ред. код]

Сліди перебування людини на території Лаосу відносяться до палеоліту. В 4 тис. до н.е. почало розвиватись землеробство. Найдавніші поселенці на території Лаосу - представники мон-кхмерських народів, а саме - кму в північній частині та гірські кхмери в південній. До кінця 1 тис. до н.е. - початку 1 тис. н.е. відноситься археологічна культура долини глеків.

Рання історія[ред. | ред. код]

Починючи з 5 ст. починається експансія на територію Лаосу з півдня кхмерських держав Фунань і Ченла. Також з 7-8 ст. на північ Лаосу проникають тайські народи.

Середні віки[ред. | ред. код]

Протягом 9 — 13 ст. територія країни була провінцією Кхмерської імперії. Батьківщиною провідного народу країни — лао був сучасний південний Китай. Під тиском монголів племена лао знялись з насиджених місць і заселили територію нинішнього Лаосу. Як незалежне буддійське королівство Лаос виник у 1353 р. , коли лаоський принц Фангун заснував державу під назвою Лансанг (Лан Санг Гом Кхао = Країна мільйона слонів та Білої парасольки). Протягом певного часу це була досить сильна держава, що завоювала деякі сусідні князівства. Починаючи з 17-18 ст. на Лансанг нападали Бірма та Аннам і на початку 18 ст. країна розпалась на 3 окремих королівства — Луангпхабанг, В'єнтьян і Тямпасак. У 1828 р. В'єнтьян був підкорений Сіамом. Луангпрабанг попервах став васалом Аннаму, але 1835 р. його теж захопив Сіам, така ж доля спіткала Тямпасак.

Новий час[ред. | ред. код]

3 жовтня 1893 р. Сіам визнав французький протекторат над Лаосом. З 1893 по 1954 Лаос разом з В'єтнамом і Камбоджею був французьким протекторатом і входив до складу Французького Індокитаю.

Після японської окупації 1941—1945 рр. 12 жовтня 1945 р. Лаос було проголошено незалежною державою Патет-Лао (Країна лао). У березні 1946 р. французькі війська повернулись у Лаос. 22 жовтня 1953 р. Франція визнала незалежність Лаосу, який став королівством. З 1960 по 1975 в країні йшла громадянська війна.

У 1975 була проголошена Лаоська Народно-Демократична Республіка (ЛНДР).

У XX ст. територія Лаосу регулярно ставала об'єктом експансії. Франція встановила контроль над країнами Індокитаю в 1899 і зберігала в цьому регіоні статус колоніальної держави аж до підписання Женевських угод в 1954. Після цього вона була вимушена вивести свої війська з Лаосу. Потім США намагалися зробити Лаос аванпостом в холодній війні проти Китаю, Північного В'єтнаму і СРСР.

З проголошенням ЛНДР в 1975 на СРСР ліг тягар сприяння і допомоги її розвитку.

Після розпаду СРСР Лаос підтримують міжнародні організації і розвинені країни Європи, а також Японія і Австралія.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]