Суродженці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сестри Анна, Емілі та Шарлотта Бронте, на полотні свого брата Бранвелла.

Суродженець[1][2][3][4] або сибс[5][4] від си́блінг (англ. sibling)[4] — одноюрідні брат або сестра (найближча спорідненість). У вужчому сенсі — діти, що мають спільних батьків. Суродженець жіночої статі — це сестра, чоловічої — брат. У більшості суспільств у всьому світі брати і сестри, як правило, росли разом, що сприяло розвитку сильних емоційних зв'язків, таких, як любов, ворожість тощо. Такі зв'язки часто обумовлені вихованням, порядком народження, рисами характеру та особистим досвідом суродженця поза родиною. Термін доцільно вживати в генетиці як людей, так і тварин.

Монозиготні близнята мають 100 % спільної ДНК[6]. Рідні суродженці зазвичай мають половину спільного геному з 0,1 %, що відрізняють людей[6]. Напівсибси — це родичі другого порядку, що мають у середньому чверть збіжності.

Види суродженців[ред. | ред. код]

Дві сестри, Адольф Вільям Бугро
Два брати
 • Повні рідні суродженці (рідні брати чи сестри) мають однакових біологічних батьків та 50 % ідентичного геному з відмінного поміж людей (біохімічно люди мають на 99,9 % однакові)[6].
 • Напівсуродженці мають лише одного спільного батька та споріднені на 25 %. Нерідний вихователь жіночої статі — це мачуха, чоловічої — вітчим. Міжособистісні стосунки між напівбратами та напівсестрами дуже варіюють: від дуже близьких до цілковито відчужених.
 • Зведені співродженики — це діти від колишніх шлюбів батьків. Вони не споріденені кровно.
 • За приймами — діти, що виростають разом в одній прийомній родині: годованці родини або біологічні діти опікуна.
 • За всиновленням (удочерінням)— діти, не споріднені за кров'ю, яких всиновили (вдочерили), та які вважають одне одного своїми суродженцями.
 • Суродженці на 3/4 мають одного спільного батька, тоді коли неспільні родичі споріднені між собою. Це включає випадки братів і сестер чи батьків і дітей. (Така сама термінологія вживається при розведенні коней, де такі випадки є типовими). Такі діти мають більше спільного за півбратів, але менше за повних рідних суродженців. Існує два генетичні сценарії для спорідненості на 3/4:
  • Горизонтальний: У цьому випадки суродженці — мають спільного батька чи мати, при чому різні батьки — це рідні або двоюрідні сестри чи брати. Тобто вони водночас є і кузени. У випадку, якщо неспільні родичі — ідентичні близнюки, то співродженці-кузени можуть мати таку ж споріденість як і повні брат або сестра.
  • Вертикальний: У такому разі неспільні батьки — батько та син або мати й дочка.
 • Свояки́ — родичі партнера в подружжі. Жіночого роду — шваґро́ва, сві́сть, зови́ця або своя́киня — братова дружина, сестра жінки чи чоловіка, жінка брата чоловіка чи дружини. Чоловічого роду — шва́ґер або своя́к — сестрин чоловік, жінчин брат, чоловік жінчиної або чоловікової сестри.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Неологізм (ймовірно 2014 року), відсутній у словниках
 2. Осмислення дитиною різновіковості у родині як предмет філософського-антропологічного аналізу / Плахіна Т. С. // НПУ ім. Михайла Драгоманова, 2017 — ISBN 978-966-931-114-6 — 252 с. — С. 183
 3. Вплив закордонного працевлаштування на особливості дітородної поведінки зворотних мігрантів / Майданік І. П. // Демографія та соціальна економіка, 2020. № 4 (42) — С. 41—55. — DOI:10.15407/dse2020.04.041 — С. 43. «Суродженці — діти, які мають спільних батьків; рідні брати та сестри певної особи.»
 4. а б в Методичні рекомендації до спецкурсу «Історична генеалогія» для самостійної роботи здобувачів вищої освіти галузі знань 01 Освіта / Педагогіка; Другий (магістерський) рівень вищої освіти; Спеціальність: 014.03 Середня освіта (історія) / Добролюбська Ю. А. // ПНПУ ім. К. Д. Ушинського, 2020. — 48 с. — С. 20—21. «Суродженці (суродженики) Термін, прийнятий зараз щодо братів і сестер, які не є близнюками. Іноді щодо них вживають англійський термін „сиблінги“ („сибси“), який походить від давньоанглійського siblings („родичі“, „близькі“, середньоанглійська форма sibs, sibbes), яке повернулося у 1903 році до живого мовлення.»
 5. Медична генетика: навчально-методичний посібник / В. Е. Маркевич, М. П. Загородній, І. Е. Зайцев, А. М. Лобода, І. В. Тарасова. // СумДУ, 2011. — 363 с.
 6. а б в Dr. Aaron Shafer (17 березня 2006). Relatedness. The Tech Understanding Genetics. Stanford University. 

Посилання[ред. | ред. код]