Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Головна)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 5 червня 2023 року

1 266 792 статті українською

162 074 зареєстровані дописувачі

3774 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Vesta in natural color.jpg

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Карта «Європа в 1519 році»; у правому нижньому куті позначено територію Західної Вірменії, а також розташування міст Ерзурум (Erzirum) та Алеппо (Haleb) (Генріх Кіперт, 1879)

Брати Петро́с (Петі́к) (XVI століття, Джульфа — прибл. 162030-ті або після 1638 року, Алеппо) і Сано́с (XVI століття, Джульфа — 1640, ?) — впливові вірменські купці та відкупники (збирачі податків[en]) в Османській імперії (головним чином в Алеппо) наприкінці XVI століття — початку XVII століття. Торгові магнати (джульфинські ходжі), високопоставлені митники. Покровителі вірменської громади[en]. Ходжа Петік — найбагатший купець Алеппо, що монополізував у ньому шовкову торгівлю та контролював велику торговельну мережу від Індії до Амстердама, адміністратор усіх закладів у місті та управитель митницею всієї Османської Сирії, а потім і Ерзурума. Ходжа Санос — також начальник митниці Ерзурума, а після страти брата і до власної страти — Алеппо. Серед дослідників є розбіжності щодо обставин, за яких брати набули своїх великих статків, а разом з ними й виняткової влади у місті, однак вони сходяться на тому, що їхня діяльність є примітним позитивним періодом в історії вірменської громади Алеппо. Причини страти Петіка та Саноса досі залишаються нез'ясованими.

Вибране зображення

05june-dow7-wide.gif
Доплерівське зображення[en] торнадної грози поблизу Ла-Грейндж, Вайомінг (США), зроблене під час проекту VORTEX2[en].

Вибраний список

Ярослав Шилгавий

У цьому списку наведено всіх головних тренерів та виконувачів обов'язків головного тренера збірної Чехії з футболу від моменту відокремлення Чехії від Словаччини в 1993 році, їхня статистика та здобутки за період роботи в збірній. Загалом за всю історію команди нею керували 11 спеціалістів: 9 головних тренерів та 2 виконуючі обов'язків. Усі вони мали чеське громадянство. Першим тренером збірної став Душан Угрін, якого обрали під час голосування виконавчого комітету 25 травня 1993 року. Під керівництвом Угріна збірна Чехії провела свій перший офіційний матч: 23 лютого 1994 року команда на виїзді перемогла Туреччину з рахунком 4:1.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Схід; Південь; Білгородщина); див. також: Допомога під час війни • Протистояння у Судані (битва за Хартум)
Златан Ібрагімович

5 червня в історії

Сьогодні Всесвітній день охорони довкілля
Будівництво в Західному Берліні коштом Плану Маршалла, після 1948
Настінний живопис у Кельні, присвячений Танковій людині

Народилися

Адам Сміт на гравюрі ХІХ ст. з початкової емалі 1787 р.

Померли

Рональд Рейган (1976)
Heinkel He 113
Колючий дріт
Stenocereus eruca

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа