Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

неділя, 26 травня 2024 року

1 324 802 статті українською

175 954 зареєстровані дописувачі

3322 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Телескоп (від грец. τῆλε — «далеко» + σκοπεῖν — «бачити, дивитися») — прилад для спостереження віддалених об'єктів, частіше за все — астрономічних. Перші телескопи мали збільшення всього в 30 разів, сучасні любительські телескопи мають збільшення в 170—760 разів. Неозброєним оком людина може бачити близько 9000 зір, найпростішими телескопами — від 500 тисяч до 100 мільйонів зір, телескопами в обсерваторіях — порядку мільярда.

Нині термін «телескоп» вживається не тільки для позначення оптичних телескопів. Радіотелескопи є антенами і призначені для спостережень у діапазонах електромагнітних хвиль, невидимих для людського ока: гамма, рентгенівському, ультрафіолетововому, інфрачервоному та радіодіапазоні. Подекуди термін «телескоп» застосовують і для детекторів інших типів, таких як нейтринний телескоп, гравітаційно-хвильовий телескоп, черенковський телескоп (для реєстрації космічних променів).

Квазар
Квазар

Квазар (англ. quasar, скор. від quasi-stellar radio source — квазізоряне радіоджерело) — надзвичайно світні активні ядра галактик, що характеризуються яскраво вираженими емісійними лініями, сильно зсунутими в червоний бік спектру. ипромінювання квазарів походить з акреційного диску навколо надмасивної чорної діри в центрі галактики. Енергія випромінювання квазарів величезна — найпотужніші з них мають світність у тисячі разів більшу, ніж галактики подібні до Чумацького Шляху.

Вибране зображення

Газанія кребсіана (Gazania krebsiana), місто Квебек, Квебек, Канада.

Вибраний список

Об'єкт HH 46/47
Об'єкт HH 46/47

Список міжзоряних і навколозоряних молекул включає молекули, виявлені в міжзоряному середовищі або навколозоряних оболонках. Молекули згруповано за кількістю атомів у їхньому складі. Для кожної виявленої сполуки зазначено її хімічну формулу, а також формули всіх виявлених іонів.

Поточні події

Російсько-українська війна (травень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Нещодавно померли
Олександр Усик

26 травня в історії

Сьогодні День незалежності Грузії
Графік Індекса Доу-Джонса з 1896 по 2019
Графік Індекса Доу-Джонса з 1896 по 2019
Ра подорожує підземним світом у своєму човні (KV16)
Ра подорожує підземним світом у своєму човні (KV16)
Мапа битви за Донецький аеропорт
Мапа битви за Донецький аеропорт

Народилися

Померли

Мартін Гайдеггер, 10 травня 1960
Мартін Гайдеггер, 10 травня 1960
Едді Едвардс
Едді Едвардс

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа