Державне підприємство "Державний центр інформаційних ресурсів України"

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Державне підприємство "Державний центр інформаційних ресурсів України" (ДП «Держінформресурс») створене наказом Державного комітету зв’язку та інформатизації України від 20 квітня 2000 року № 58 з метою задоволення потреб держави і суспільства в розвитку і впровадженні новітніх інформаційних технологій в Україні. З кінця 2019 року підприємство підпорядковується Міністерству цифрової трансформації України.

Основною метою діяльності ДП «Держінформресурс» є задоволення потреб держави і суспільства в розвитку і впровадженні новітніх інформаційних технологій в Україні, створенні системи національних інформаційних ресурсів шляхом систематичного здійснення науково-дослідної, виробничої та іншої господарської діяльності[1].

Основними завданнями підприємства є: створення, розробка та підтримка загальнодержавних та відомчих мереж інформаційного забезпечення; адміністрування загальнодержавних баз даних; розроблення і впровадження нових загальнодержавних, галузевих та інших автоматизованих інформаційних та інформаційно-аналітичних систем.

Історія[ред. | ред. код]

Підприємство створено у 2000 році відповідно до наказу Державного комітету зв’язку та інформатизації України № 58 від 20 квітня 2000 року з метою задоволення потреб держави і суспільства в розвитку і впровадженні новітніх інформаційних технологій в Україні.

З 2004 року підприємство знаходилось у сфері управління Мінтрансзв′язку. З листопада 2008 року передано до складу Державного комітету інформатизації України. У 2011 році цей комітет перейменовано в Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України, а в 2014 році Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України перейменовано в Державне агентство з питань електронного урядування України. Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2019 року № 829 Державне агентство з питань електронного урядування України було реорганізовано в Міністерство цифрової трансформації України.

Діяльність[ред. | ред. код]

Основні напрями діяльності ДП «Держінформресурс»:

  • формування системи національних інформаційних ресурсів, створення загальнодержавних та відомчих мереж інформаційного забезпечення, розроблення і впровадження нових загальнодержавних, галузевих та інших автоматизованих інформаційних та інформаційно-аналітичних систем підтримки діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
  • підтримка й адміністрування загальнодержавних баз даних та інших інформаційних систем;
  • розробка та супроводження проєктів у сферах розбудови інформаційного суспільства, впровадження та дослідження технологій електронного урядування та електронної демократії;
  • координація регіональних проєктів з електронного урядування;
  • формування пропозицій щодо типових рішень систем документообігу в органах державної влади на центральному та регіональному рівнях;
  • реалізація загальнодержавних проєктів та окремих завдань (проєктів) Національної програми інформатизації України, здійснення взаємопов'язаних проєктів, спрямованих на розвиток інформаційних ресурсів соціально-економічного значення, застосування інформаційних технологій на всіх рівнях управлінської діяльності.

Проєкти[ред. | ред. код]

ДП «Держінформресурс» приймає участь у шести проектах.

Система електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ)[2].[ред. | ред. код]

Система електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ) призначена для автоматизації процесів створення, відправлення, передавання, одержання, оброблення, використання, зберігання, знищення електронних документів та копій паперових документів в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису які не містять інформацію з обмеженим доступом, та контролю за виконанням актів, протокольних рішень Кабінету Міністрів України та інших документів.

Модуль для швидкого підключення до СЕВ ОВВ з функціоналом електронної канцелярії.[ред. | ред. код]

Підсистема створена з метою оптимізації процесу взаємодії між центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Робоче оточення СЕВ СЕД представляє собою інтуїтивно зрозумілий WEB інтерфейс з підказками. Вбудовано сервіс що реалізує накладання/перевірку кваліфікованого електронного підпису. Реалізовано функціонал вбудованої електронної канцелярії.

Система електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «ТРЕМБІТА».[ред. | ред. код]

Система електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, також система інтероперабельності в Україні, чи просто система «Трембіта». Система «Трембіта» є одним із ключових елементів інфраструктури надання електронних послуг громадянам та бізнесу, який забезпечує зручний уніфікований доступ до даних державних реєстрів. Основу системи «Трембіта» становить удосконалена естонська платформа обміну даними X-ROAD, яка є фундаментом естонського цифрового суспільства.

Програмний комплекс автоматизації центрів надання адміністративних послуг (ПК ЦНАП) «ВУЛИК»[3].[ред. | ред. код]

Програмний комплекс автоматизації центрів надання адміністративних послуг (Інформаційна система «Вулик»), як підсистема Системи електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ) розроблено в рамках проекту EGOV4UKRAINE (проект підтримки програми ULEAD з Європою) спільно з Державним агентством з питань електронного урядування (Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2019 року № 829 Державне агентство з питань електронного урядування України було реорганізовано та створено Міністерство цифрової трансформації України) для центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів).

Портал відкритих даних.[ред. | ред. код]

Портал призначений для забезпечення надання доступу до публічної інформації у формі відкритих даних та передбачає доступ до інформації органів влади з можливістю її наступного використання.

Єдиний державний веб-портал відкритих даних створено на вимогу Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних». Портал призначений для забезпечення надання доступу до публічної інформації у формі відкритих даних та передбачає доступ до інформації органів влади з можливістю її наступного використання. Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов’язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Національний реєстр електронних інформаційних ресурсів (НРЕІР)[4].[ред. | ред. код]

Національний реєстр електронних інформаційних ресурсів (НРЕІР) – це державний репозитарій, який створено для обліку всіх електронних інформаційних ресурсів держави: електронних реєстрів, кадастрів, класифікаторів, а також – інформаційних систем, які забезпечують їх функціонування та використовують інформацію з них. Запровадження реєстру покликане нормалізувати перелік інформації у державних базах даних та не допустити створення джерел-дублів первинної інформації про об’єкти державної реєстрації. НРЕІР є невід’ємною складовою системи інтероперабельності країни й забезпечує організаційну підтримку «Трембіти». Реєстр також має забезпечити електронний процес погодження та отримання доступу до держреєстрів шляхом укладання відповідної е-угоди між постачальником даних, їх отримувачем і тримачем НРЕІР.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Рощук, Марія Василівна (2017). Державне агентство з питань електронного урядування України в системі публічної влади. Юридичний вісник. Повітряне і космічне право (1). с. 80–85. Архів оригіналу за 15 травня 2022. Процитовано 5 квітня 2022. 
  2. Деякі питання організації електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 5 квітня 2022. 
  3. Центр надання адміністративних послуг. vulyk.gov.ua. Процитовано 5 квітня 2022. 
  4. Про затвердження Положення про Національний реєстр електронних інформаційних ресурсів. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 5 квітня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]