Цербер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Геракл і Кербер.
Кербер, акварель Вільяма Блейка

Це́рбер, також Ке́рбер (грец. Κέρβερος) — охоронець брами Аїду (Еребу), багатоголовий пес, син Тіфона та Єхидни (за Гесіодом), страхітлива потвора.

У пізніших переказах, які зустрічаємо у Вергілія та Овідія, зображується з трьома головами та змієподібним хвостом. Цербер пропускав до Аїду всіх, але не випускав нікого. В епосі двічі згадується «Пес Аїду». Щоб уласкавити Цербера, греки клали в труну медовий коржик, який небіжчик мав віддати страховиськові. Геракл зв'язав Цербера і приніс Еврістеєві (дванадцятий подвиг героя). Потім Цербер знову повернувся до Аїду.

Кербер в сучасному сприйнятті[ред.ред. код]

За Азімовим, на іншому березі Стіксу, вхід в Аїд вартував трихголовий монстроподібний пес, по йменню Кербер (Cerberus = Керберус). Сьогодні це ймення жартівливо можна вжити до будь-якого охоронця. Кербер не дозволяв проходити тим, хто спершу не кинув йому якусь подачку в форму куска хліба, наприклад. По цій причині фраза «кинути кусень Керберу» тривіально означає «дачі хабаря» чиновнику в надії отримання якогось позитивного рішення[1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Isaak Asimov. Words from the Miths. Boston, Signet Book, 1969.-144p.

Література[ред.ред. код]