Анархо-капіталізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття є частиною серії статей про
Форми державної влади й політичні системи
Drawing of frontispiece of Leviathan.jpg
Політичні режими
Форми правління
Соціально-економічні ідеології
Ідеології громадських свобод
Гео-культурні ідеології
Структура влади
 
Portal ПорталКатегорія Категорія

Ана́рхо-капіталі́зм — радикальна версія класичного лібералізму. Є анархо-індивідуалістичною[1] політичною філософією, яка виступає за усунення держави та піднесення автономного індивіду на вільному ринку. В анархо-капіталістичному суспільстві міліція, суди та інші служби забезпечення безпеки надаються конкуруючими компаніями (наприклад, приватні охоронні агенції) з добровільним фінансуванням, а не через примусове оподаткування, а гроші пропонують на вільному ринку приватні підприємці. Згідно з баченням анархо-капіталістів, особиста та економічна діяльність регулюватиметься природними законами ринку та приватними законами, а не політикою.

Анархо-капіталісти прагнуть побудувати суспільство на засадах добровільної торгівлі приватною власністю та послугами (зокрема, грошима, споживчими товарами, землею та капіталом) для максимізації особистої свободи та заможності. Однак вони також визнають доброчинність та пожертви на суспільні потреби як складову частину волюнтаристської етики.[2] Хоча анархо-капіталісти наголошують на приватній власності (особистій або спільній), деякі припускають, що недержавна, суспільна власність може існувати в анархо-капіталістичному суспільстві. Для них важливо, аби її отримання або передача відбувалась без допомоги або перешкод держави. Лібератаріанці, прихильники анархо-капіталізму, вважають єдиним справедливим та/або економічно найвигіднішим способом отримання власності добровільну торгівлю, подарунок, або заснований на праці принцип першого користувача, але не агресію чи шахрайство.[3]

Першим використав даний термін Мюррей Ротбард у середині 20-го століття, поєднавши елементи австрійської економічної школи та класичного лібералізму.

Анархо-капіталісти відрізняються від мінархістів, що виступають за обмеження функцій держави захистом громадян.

Історія[ред. | ред. код]

Символіка[ред. | ред. код]

Прапор анархо-капіталізму

Чорно-жовтий або чорно-золотий прапор, розділений за діагоналлю, часто використовується людьми, які вважають себе анархо-капіталістами. Золотий колір тут символізує золото як засіб обміну на валютних ринках без державного втручання, чорний — анархічну символіку. Цей прапор був вперше представлений в 1963 році в Колорадо на заходах у Фрідом Скул, організованих Робертом Лефевром[4].

Критика[ред. | ред. код]

Серед анархістів (зокрема анархо-комуністів та анархо-синдикалістів) поширеною є думка, що анархізм — антикапіталістичне вчення. Тому часто анархо-капіталізм не сприймають як частину анархізму. Вважається, що одні з основоположників анархізму Вільям Годвін і П'єр-Жозеф Прудон виступали проти власності на засоби виробництва і проти капіталізму. Проте визначення термінів в різних авторів є різноманітними та не значать переваги соціалізму над капіталізмом.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Adams, Ian. 2002. Political Ideology Today. p. 135. Manchester University Press; Ostergaard, Geoffrey. 2003. Anarchism. In W. Outwaite (Ed.), The Blackwell Dictionary of Modern Social Thought. p. 14. Blackwell Publishing
  2. Hess, Karl. The Death of Politics. Interview in Playboy Magazine, March 1969
  3. Avrich, Paul. Anarchist Voices: An Oral History of Anarchism in America, Abridged Paperback Edition (1996), p. 282
  4. Rothbard, Murray N., The Betrayal of the American Right (2007): 188 (англ.)

Див. також[ред. | ред. код]