Софроній (Дмитрук)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Митрополит Софроній
Софроний (Дмитрук) (2011).jpg
На зустрічі учасників Архієрейського собору РПЦ з президентом Росії Дмитром Медведєвим у Кремлі 3 лютого 2011 року
Митрополит Черкаський і Канівський
(до 24 вересня 2008архієпископ, до 3 листопада 2000єпископ)
з 9 серпня 1992
Церква: Українська православна церква (Московський патріархат)
Попередник: кафедра заснована
Тимчасовий керівник Полтавської єпархії
1 жовтня — 30 грудня 2001
Церква: Українська православна церква (Московський патріархат)
Попередник: Феодосій (Дикун)
Наступник: Филип (Осадченко)
 
Альма-матер: Московська духовна семінарія
Московська духовна академія
Науковий ступінь: Кандидат богослов'я
Тезоіменитство: 12 квітня
Ім'я при народженні: Дмитрук Дмитро Савич
Народження: 15 лютого 1940
с. Мнишин, Гощанський район, Рівненська область, Українська РСР, СРСР
Священство: 7 січня 1973
Чернецтво: 12 квітня 1971
Єп. Хіротонія: 9 серпня 1992
 
Нагороди:
Орден святого рівноапостольного князя Володимира ІІ ступеня
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Софроній у Вікісховищі?

Його високопреосвященство кир Софро́ній (в миру Дмитрук Дмитро Савич; 15 лютого 1940) — архієрей Української православної церкви (Московського патріархату)[1] з 1992 року, митрополит Черкаський і Канівський.

Один з основних прибічників канонічної автокефалії Української православної церкви[2], вважається лідером «проукраїнського крила» в УПЦ (МП)[3].

Біографія[ред. | ред. код]

Дмитро Савович Дмитрук народився 15 лютого 1940 року в селі Мнишин Гощанського району Рівненської області.

Після закінчення середньої школи у 1957 році працював на будівництві. З 1960 року служив в армії.

З 1962 по 1966 роки навчався в Московській духовній семінарії, з 1966 по 1970 роки — у Московській духовній академії, після закінчення якої отримав науковий ступінь кандитата богослов'я. З 1970 по 1972 роки працював при Московській духовній академії професорським стипендіатом, співробітником Церковно-археологічного кабінету і старшим екскурсоводом, викладав у Московській духовній семінарії.

24 листопада 1968 року висвячений у сан диякона. 12 квітня 1971 року прийняв чернецтво з ім'ям «Софроній» на честь святителя Софронія Іркутського. 7 січня 1973 року висвячений у сан ієромонаха. У 1977 році зведений у сан ігумена.

У 19741979 роках викладав у Московських духовних академії і семінарії.

З жовтня 1979 року був настоятелем Храму Різдва Пресвятої Богородиці в селі Старий Коврай Чорнобаївського району Черкаської області. У 19801987 роках був настоятелем Храму Різдва Пресвятої Богородиці в Черкасах, у 19871989 роках — настоятелем Спасо-Преображенського храму в місті Городище Черкаської області, у 19891992 роках — настоятелем Борисо-Глібського собору в місті Бориспіль Київської області, благочинним Бориспільського округу.

У 1992 році зведений у сан архімандрита.

9 серпня 1992 року у Пантелеймонівському храмі Києва висвячений на єпископа Черкаського і Канівського, керівника новоствореної Черкаської єпархії.

3 листопада 2000 року зведений у сан архієпископа.

З 1 жовтня по 30 грудня 2001 року тимчасово керував Полтавською єпархією.

24 вересня 2008 року зведений у сан митрополита.

Погляди[ред. | ред. код]

Митрополит Софроній є основним і відкритим прибічником автокефалії Української православної церкви серед її єпископату.

У 2005 році, після Помаранчевої революції, митрополит Софроній звернувся до єпископату УПЦ, закликавши негайно домагатися автокефалії для УПЦ, користуючись сприятливою політичною ситуацією[2][4]:

« Моя позиція однозначна: до тих пір, поки ми не будемо мати статус повної незалежності нашої Церкви, з нами ніхто ніколи не буде розмовляти про приєднання. Тому що Михаїл Денисенко ніколи не відмовиться від свого «Патріаршества», і тільки тоді, коли нашу незалежність визнає не тільки Москва, але і весь Православний світ, всі розкольники і в тому числі і греко-католики не будуть заявляти про те, що вони є національна Церква.

Мені незрозуміло, чому найбільша за кількістю віруючих людей Православна Церква світу не може без будь-кого самостійно керуватись у своєму житті.

Ще раз повторюю: самі найсприятливіші умови для набуття статусу незалежності для нашої Церкви — тепер; якщо ми сьогодні або завтра не скористаємось цією можливістю, то післязавтра буде вже пізно. Я не хотів би цього, але нас за це буде судити Бог.

»

Єпископат відкрито не підтримав звернення, але, водночас, не прозвучало ніякого засудження і не було застосовано жодних санкцій. Надалі митрополит Софроній продовжував відстоювати свою позицію.

У 2008 році на Архієрейському Соборі УПЦ, що відбувався напередодні візиту в Україну патріархів Константинопольського та Московського, під час обговорення зміни статусу із «самоврядної Церкви з правами широкої автономії» на власне автономну Церкву був єдиним, хто активно підтримав цю ідею.

У 2008 році архієпископ Софроній був зведений у сан митрополита. Ймовірно, це було обумовлено бажанням єпископату врівноважити активну проросійську політику митрополита Одеського Агафенгела рівним за статусом архієреєм з активною патріотичною позицією.

Нагороди[ред. | ред. код]

Церковні:

Світські:

Митрополит є Почесним громадянином Черкас.

Інтерв'ю[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У статті на позначення Української Православної Церкви у єдності з Московським Патріархатом використовуються її офіційні назви — Українська Православна Церква, Київська Митрополія або УПЦ
  2. а б Звернення до єпископату Української Православної Церкви (2005)
  3. Тож яку державу вони будують?
  4. Фотографія звернення

Посилання[ред. | ред. код]