Список денних метеликів України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Денні метелики України
Ukraine topo en.jpg
Біорегіон
Фауністичне царство Біосфера
Біогеографічний екорегіон Голарктика
Екозона Палеарктика
Місцевість
Континент Європа
Країна Україна Україна
Територія Східна Європа
Фауна більшого обсягу
За географією Фауна України
За систематикою Rhopalocera
За екологією суходільна фауна
За біогеографією ентомофауна Палеоарктики
Геологічний вік сучасна фауна
Особливості
Визначні раритетні види
Ключові індикаторні види
Видовий обсяг 223 види
Родовий обсяг більше 80 родів

Список денних метеликів України — список видів булавовусих лускокрильців (Rhopalocera), які були зареєстровані на території України.

Характеристика та видове різноманіття[ред. | ред. код]

Булавовусі лускокрильці абоденні метелики об'єднують надродини Hesperioidea і Papilionoidea. Від інших представників ряду Лускокрилі (Lepidoptera) вони відрізняються: булавоподібними антенами, яскравим забарвленням та рисунком крил у більшості видів, відсутністю простих вічок на голові, відсутністю зацепки між передніми та задніми крилами, зменшенням кількості жилок на крилах, у спокої піднімають крила догори, активні у денний час доби.

Територія України у фауністичному сенсі належить до Європейської області Палеарктичного регіону[1]. Тут мешкає за різними оцінками від 1600[2] до 2000[1] видів денних метеликів. На території України, включно зі старими історичними знахідками, відомі згадки для 223 видів денних метеликів з 7 родин.

Фауна булавовусих лускокрилих України має високе видове різноманіття, що пов'язане з розташуванням території країни у п'яти фізико-географічних регіонах: три зональні — зона мішаних лісів, лісостеп, степ; та два азональні — Українські Карпати, Кримські гори.

Незважаючи на добру вивченність порівняно з іншими групами ряду, видовий склад фауни денних метеликів окремих регіонів України залишається недостатньо дослідженим. Відносно повні дані про видовий склад наявні з Киівської і Харківської області, а також з Криму.

Цікаві знахідки можна очікувати з Карпат, підвденно-західних та південно-східних областей країни. Не виключено можливості знахідок нових для України видів, підтвердження старих вказівок чи виявлення значно більшого поширення уже відомих видів.[1]

Список видів[ред. | ред. код]

Цей список складається з таксонів видового й підвидового рівня, які було зареєстровано на територї України. Список складається з українських назв, біномінальних (назва роду та видовий епітет) латинських назв з ім'ям вченого, який увів назву, та року, коли це сталося. Для кожного виду наводиться коротка інформація про поширення на території України. Для деяких видів указані зауваги з систематики (якщо не вказано інакше, мова йде про номінативний підвид). Родини у списку наведено у систематичному поряду.

Деякі зі вказаних видів, наведені в різний час у літературних джерелах, присвячених лепідоптерофауні України, поки що не підтверджені фактичним колекційним матеріалом.

Легенда:

   Види, які знаходяться під охороною на території України і включені у третє видання Червоної книги України, опубліковане в 2009 році.
   Види, наведені для території України та не підтверджені фактичним матеріалом, але їх мешкання є можливим; а також види, знахідки яких є сумнівними, або потребують нових знахідок

Головчаки[ред. | ред. код]

Ілюстрація Латинська назва і автор таксона Українська назва Ареал на території України.
Примітки з систематики
Родина Головчаки (Hesperiidae)
Carcharodus alceae MHNT dos.jpg Carcharodus alceae
(Esper, 1780)
Головчак великий рожаний Звичайний вид, зустрічається південніше зони широколистяних лісів, далі — локально й зрідка, зазвичай на сонячних лучних або степових стаціях. Відсутній у горах Карпат вище 500 м н. р. м. і, можливо, де-не-де в Поліссі.
Hesperiidae - Carcharodus flocciferus-000.JPG Carcharodus flocciferus
(Zeller, 1847)
Головчак поцяткований Вкрай локально поширений на Волино-Поділлі[3][4] і в Карпатах. Ареал на території України поки досліджений погано, можливо, що багато зі вказівок, відомих у літературі, стосуються близького за виглядом головчака східного. Достовірні знахідки виду з лівобережної України та Закарпаття невідомі. Вказівка для Криму помилкова[5].
Carcharodus lavatherae.jpg Carcharodus lavatherae
Esper, 1783
Головчак чистецевий Локальний, вкрай рідкісний вид, зустрічається нечисленно або поодиноко в південноукраїнських степах (Одеська й Миколаївська області). Постійно відзначається у Харківській, Донецькій та Луганській областях. У Криму зустрічається на гірському масиві Кара-Даг, горах Ашламалик, Бор-Кая, Сель-Бухра, у селищах Краснокам'янка та Інкерман.
Carcharodus orientalis - Oriental Skipper.jpg Carcharodus orientalis
Reverdin, 1913
Головчак східний Південні області степової України (Одеська, Миколаївська, Луганська області, Крим), спорадично може зустрічатися й північніше, включно з лісостеповою зоною країни. У 2008, 2013 роках вперше зареєстрований на території Київської (с. Заворичі, с. Підгірці) та Черновицької (с. Чорнівка) областей и в Західній Україні в цілому[6]. Раніше часто цей таксон розглядали як підвид головчака китиценосного (Zeller, 1847), окремість виду доведено каріологічними дослідженнями.
Carterocephalus palaemon-03 (xndr).jpg Carterocephalus palaemon
(Pallas, 1771)
Головчак Палемон Зустрічається у лісовій зоні, до північної межі лісостепу, а південніше — по долинах великих річок: Дністра та Дніпра. Звичайний у передгір'ї Карпат. Вид локальний, навіть у лісовій зоні. У лісостепу виявляється у небагатьох місцях.
Carterocephalus silvicola.JPG Carterocephalus silvicolus
Meigen, 1829
Головчак лісовик Локальний і відносно рідкісний вид. На південному заході ареал обмежений Карпатами (є історичні вказівки на дуже обмежене поширення у Розточчі та Прикарпатті)[7][8], можливо також у Західному Поліссі[4]. Далі на схід південна межа глобального ареалу проходить північчю України. Відомо не менше точкових місць перебування по всій країні.[9].
Erynnis.tages.1858.jpg Erynnis tages
(Linnaeus, 1758)
Головчак Таґес Відносно звичайний вид, поширений практично по всій території України. Ймовірно, відсутній у низці дуже засушливих районів степової зони. Спостерігався у багатьох місцях Криму.
Hesperia comma-01 (xndr).jpg Hesperia comma
(Linnaeus, 1758)
Головчак кома Лісова й лісостепова зони. У більшій частині степу — рідкісний та дуже локальний. Також локальний у Гірському Кримі (гірсько-лісова частина вище 500 м. н.р.м.)[5]. У низці областей (Волинська, Рівненська, Сумська, Полтавська, Луганська, Херсонська та інші) поки не знайдений[9]. Розповсюджений широко, але у багатьох місцях рідкісний та локальний.
Heteropterus.morpheus.2490.jpg Heteropterus morpheus
(Pallas, 1771)
Головчак Морфей Лісостепова зона, де зустрічається по лісових долинах великих річок. Достатньо поширений на півночі, до півдня стає більш локальним і рідкісним і в степовій зоні майже не трапляється. Відомо не більше десятка невеликих ізольованих популяцій, пов'язаних здебільшого з долиною Дніпра. Невідомий з низки областей (Сумська, Полтавська, Кировоградська, Тернопільська)[9].
Ochlodes sylvanus1.jpg Ochlodes sylvanus
(Esper, 1777)
Головчак жилкуватий На більшій частині території країни. Заселяє будь-які відкриті прогрівані біотопи, переважно рідколісся, узлісся, луки, галявини, узбіччя доріг, береги водойм тощо.
Pyrgus andromedae.jpg Pyrgus andromedae
(Wallengren, 1853)
Головчак Андромеда Для Українських Карпат вид наводився за двома знахідками в Горганах и Чивчини[4][10], одна з яких була зроблена в околицях Яремче (Івано-Франківська область) на висоті 1250 м н. р. м.[11].
Pyrgus alveus.jpg Pyrgus alveus
(Hübner, 1803)
Головчак строкатий Майже по всій території країни, але в лісостеповій та степовій зонах вид стає рідкісним та локальним та зустрічається переважно по долинах великих річок. З декількох областей (Волинська, Сумськая, Луганська) поки не відомий[9].
Pyrgus armoricanus.jpg Pyrgus armoricanus
(Oberthür, 1910)
Головчак французький Рідкісний і локальний. Відносно звичайний лише в Криму, Закарпатті й у Дністровському каньйоні. З низки областей півдня України взагалі невідомий, а з багатьох інших поки відомий лише з 1-2 обмежених місць проживання.
Steppenheiden-Würfel-Dickkopffalter.jpg Pyrgus carthami
(Hübner, [1813])
Головчак крокісовий Локально в лісостеповій і степовій зонах (не знайдений у Кировоградській, Херсонській, Запорізькій областях[9].). Найбільше звичний у східному Прикарпатті (басейн річки Дністер) і на сході — в околицях Харкова і Дніпра. У більш північних частинах ареалу (Київська, Вінницька області) відомий лише за старовинними знахідками[9].
Pyrgus cinarae.jpg Pyrgus cinarae
(Rambur, 1839)
Головчак карчоховий Обмежені локалітети в Луганській і Донецькій областях, где вельми рідкісний. Також дуже локально у східних та південно-східних районах Гірського Криму.
Pyrgus malvae1.jpg Pyrgus malvae
(Linnaeus, 1758)
Головчак малий рожаний Відмічений у багатьох місцях гірсько-лісової частини Кримського півострова. Вид повністю (чи практично повністю) відсутній у сухостеповій підзоні степової зони[9].
Pyrgus serratulae.jpg Pyrgus serratulae
(Rambur, 1839)
Головчак серпійний На Кримському півострові — у багатьох місцевостях гірського Криму, переважно на яйлах — одиничні знахідки в степовій частині півострова й в південно-східній частині передгір'я. Вид відсутній на більшій території степової зони України. Старовинні знахідки в Львівській, Закарпатській і Вінницькій областях. У Західній Україні достовірно знайдений тільки на Розточчі (Яворівський національний природний парк)[4]. Сучасні знахідки в Харківській, Дніпропетровській і Донецькій областях[12].
Pyrgus sidae.jpg Pyrgus sidae
(Esper, 1784)
Головчак сида Дуже локально в Луганській області. Також у Криму, де відмічений у багатьох місцях гірської та передгірської частини півострова, на Керченському півострові та околицях озера Донузлав.
Spialia orbifer hilaris 1.jpg Spialia orbifer
(Hübner, [1823])
Головчак кружало Кримський півострів. Зустрічається спорадично в лісостепових районах і передгір'ях. Старі літературні вказівки для Полтавської[13] і Херсонської[14] областей.
Muschampia cribrellum.jpg Syrichtus cribrellum
(Eversmann, 1841)
Головчак гратчастий Невеликі локалітети в Східній Україні (Луганська, Запорізька області)[9]. За старовинними знахідками відомий з півночі Миколаївської[15], Полтавської[13], Одеської[15], Кіровоградської областей і Криму.
Muschampia proto1.jpg Syrichtus proto
Ochsenheimer, 1808
Головчак Прото Південне узбережжя Кримського півострова. Також один невеликий локалітет, площею декілька гектарів, на півночі Харківьскої області та два — на сході Луганської. На думку низки авторів в Україні все ж зустрічається інший близький вид — головчак протоподібний (Syrichtus proteides Wagner, 1929)[16].
Muschampia tessellum - Tessellated Skipper.jpg Syrichtus tessellum
(Hübner, 1803)
Головчак мозаїчний Локально на півдні лісової зони, лісостепу та степової зони від центру країни. Відомий лише за поодинокими, часто старовинними знахідками з Хмельницької, Черкаської, Полтавської, Харківскої, Херсонської областей[9]. У Криму помічено в околицях Ай-Петрі, на горі Ат-Баш, Північний Демерджі, на нижньому плато Чатир-Даг.
LulworthM&F.png Thymelicus acteon
(Rottemburg, 1775)
Головчак Актеон Відомий за декількома знахідками з Чернігівської та Чернівецької областей, Волині[17] й Дністровського каньйону, південно-східної частини Прикарпаття.
Thymelicus lineola.jpg Thymelicus lineola
(Ochsenheimer, 1808)
Головчак тире Практично на всій території України. У Криму — в гірсько-лісовій частині півострова; у степовій частині переважно приурочений до штучних зелених насаждень.
Thymelicus.sylvestris.-.lindsey.jpg Thymelicus sylvestris
(Poda, 1761)
Головчак лісовий Поширений у лісовій і лісостеповій зонах, у степовій зоні стає рідкісним і локальним та, ймовірно, повністю чи майже повністю зникає в середньостеповій та сухостеповій підзонах[9]. Локально зустрічається у багатьох місцях на півдні Кримського півострова.

Косатці[ред. | ред. код]

Ілюстрація Латинська назва і автор таксона Українська назва Ареал на території України.
Примітки з систематики
Родина Косатці (Papilionidae)
Iphiclides podalirius MHNT CUT 2013 3 9 Male Dos Cahors.jpg Iphiclides podalirius
(Linnaeus, 1758)
Подалірій Поширений вид, хоча ареал пульсує. Трапляється майже повсюдно за винятком північної частини Полісся та високогір'я Карпат. На найпівнічніших територіях вид стає більш рідкісним, може зустрічатися не щорічно, в деяких місцях можна зустріти лише окремих особин, які мігрують.
Papilio machaon MHNT CUT 2013 3 11 Cahors Female Dorsal.jpg Papilio machaon
Linnaeus, 1758
Махаон Поширений вид, зустрічається на території України повсюдно.
Parnassius apollo MHNT CUT 2013 3 3 male Porté-Puymorens dos.jpg
Parnassius apollo MHNT CUT 2013 3 3female Aragnouet dos.jpg
Parnassius apollo
(Linnaeus, 1758)
Аполлон Один з найбільш раритетних видів денних метеликів України з реліктовим диз'юнктивним ареалом. Поширення виду в теперішній час на території країни не вивчено. В минулому був дуже локально поширений в деяких районах Полісся, Карпат (Вулканічні, Полонинські й Покутсько-Буковинські Карпати[18][19][7][20]), Поділля, в Криму та деяких інших. Наводився на початку XX століття для Житомирської області — околиці станції Тетерів: село Українка (до 1960 року — село Пинязевичі) і село Марьянівка[21]; старовинні вказівки також є для Малина[22]. Наявні вказівки на знахідки в Львівському Опіллі (1921) та Кременецьких горах[23]. Остання вірогідна знахідка відмічена в Буковинських Карпатах (село Селятин, 1967)[24]. Вказівки про спостереження на Чорногорі[25] та в Дністровському каньйоні, як і деякі інші, потребують підтверждення[4]. Вказівка для Харьковскої області[13] дуже невизначена та вимагає підтвердження[21]. Стара літературна вказівка на збирання поблизу Бахмута в 1913—1916 роках[26] можливо є помилковою, оскільки матеріал відсутній. Наявна низка усних повідомлень донецьких колекціонерів та ентомологів про знахідки цього виду в 1970—1980 годах на околицях Горлівки, в заплаві річки Сіверський Донець та інших місцях на північному сході Донецкої області[27].

За останні 25 років задокументованих знахідок нема, можливо, вид уже зник на території України, де він представлений такими підвидами[16]:

 • Parnassius apollo breitfussi Bryk, 1914 — маловивчений таксон, відомий лише за двома екземплярами, які, ймовірно, були зібрані в Криму в урочищі Янкой гірського масиву Чатир-Даг.
 • Parnassius apollo carpathicus Rebel et Rogenhofer, 1892 — підвид, що об'єднує карпатські популяції. В Україні завжди був рідкісний та локальний, відомий з Карпат і Дністровського каньйона. За старовинними знахідками відомий з рівнинних районів Львівської та Хмельницької областей.
 • Parnassius apollo democratus Krulikowsky, 1906 — за даними першої половини XX століття мешкав у Житомирській, Донецькій та Києвській областях.
Parnassius mnemosyne MHNT CUT 2013 3 5 Le Mont Dore Male dos.jpg Parnassius (Driopa) mnemosyne
(Linnaeus, 1758)
Мнемозина Локальний, але місцями звичайни вид, що трапляється ізольованими компактними популяціями, в яких метелики літають у дуже обмежених стаціях. Зустрічається практично повсюди, за виключенням Криму та деяких посушливих районів степової зони. В низці областей вид настільки рідкісний, що відомий звідти поки лише за 1-2 локалітетами (Рівненська, Сумська, Миколаївська, Запорізька області) або поки взагалі невідомий (Волинська обл.). У Карпатах мешкає на висотах до 1600 м над р. м.
Zerynthia polyxena MHNT CUT 2013 3 8 Male Dos Montferrier-sur-Lez.jpg Zerynthia polyxena
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Поліксена Локально поширений практично на всій території, за виключенням високогір'я Карпат та деяких найбільш посушливих степових регіонів. Дуже локально зустрічається на півдні Західного Поділля та в Закарпатті (долини річок Дністер, Прут, Тиса, Латориця)[4]. Більшість популяцій північніше Карпат зникли[4]. Зустрічається в багатьох місцях передгірського Криму, однак найбільше звична вздовж русел річок північних передгір'їв Головного хребта. Мешкає локальними популяціями, метелики в яких літають у дуже обмежених стаціях.

Біланові[ред. | ред. код]

Ілюстрація Латинська назва й автор таксону Українська назва Ареал на території України.
Зауваги з систематики.
Родина Біланові (Pieridae)
Anthocharis.cardamines.mf.mounted.jpg Anthocharis cardamines
(Linnaeus, 1758)
Зоряниця Аврора Зустрічається практично по всій території країни, але в степовій зоні стає дуже локальним, а місцями (степовий Крим) взагалі відсутній. У Криму зустрічається в багатьох місцях гірсько-лісової частини півострова.
Aporia crataegi SLU.JPG Aporia crataegi
(Linnaeus, 1758)
Білан жилкуватий Широко розповсюджений по всій території країни. У Криму зустрічається в гірсько-лісовій частині, а також у зелених насажденнях степової частини. Відмічено значні коливання чисельності виду.
Colias alfacariensis.jpg Colias alfacariensis
Staudinger, 1871
Жовтюх альфакарець Щодо систематичного статусу виду довгий час існують суперечності. Дуже схожий на близький вид жовтюх осьмак (Colias hyale) і багатьма авторами раніше розглядався як його підвид. У теперешній час підтверждено наявність двох самостійних видів. Достеменно відомий з Прикарпаття, Закарпаття, майже всіх областей степової зони й низки місць лісостепової зони.
Colias chrysotheme.jpg Colias chrysotheme
(Esper, [1777])
Жовтюх Хрисотеміда Дуже локально поширений у лісостеповій та степовій зоні, також у Криму. З низки областей (Херсонська, Луганська) надійно зараз невідомий, з інших (Полтавська, Черкаська, Запорізька, Вінницька, Кіровоградська області) відомий лише з 1-2 місць мешкання[9]. Також відомий за поодинокими старими знахідками на північному заході Поділля[23][7] та Закарпатті[28].
Colias croceus plate.jpg Colias crocea
(Geoffroy, 1785)
Жовтюх помаранчик Поширений повсюдно, але на півночі рідко та не кожен рік. Мігрант.
Colias erate.JPG Colias erate
(Esper, 1805)
Жовтюх Ерато Має високу мінливість, що виявляється в суттєво відмінному забарвленні. Мешкає в степах та лісостепі, звичайний на півдні України, в степовому та передгірському Криму. Північна межа ареалу проходить по лінії Київ-Ніжин[9]. Відсутній на північному заході України та в Кримських горах.
Colias hyale.male.jpg Colias hyale
(Linnaeus, 1758)
Жовтюх осьмак Трапляється майже по всій території країни. Найпоширеніший вид.
Colias myrmidone.jpg Colias myrmidone
Esper, 1780
Жовтюх шапранець Відносно локальний вид, особливо на півдні та сході свого ареалу, має тенденцію до скорочення та диз'юнкції ареалу. Відносно звичайний на півночі країни: в Житомирській, Київській, Чернигівській областях; одинична знахідка в Запорізькій області[6]. Майже не трапляється в степовій зоні. Вкрай рідкісний у Західній Україні, де локально поширений в Опіллі, західному Поділлі та Поліссі.[4]. Зник у Розточчі та Гологорах[3]. Невідомий з Закарпаття.
Colias.palaeno.mounted.jpg

Colias palaeno.female.jpg
Colias palaeno
(Linnaeus, 1758)
Жовтюх торфовищний Трапляється диз'юнктивно. Мешкає в лісовій зоні правобережної України. У 2010-ті роки стабільно відомий з Поліського Заповідника (Житомирська область), і в деяких болотяних масивах Київської області. Локально поширений в Західному Поліссі (болотяний масив Сира Погоня, Ровенський заповідник тощо), в минулому — Розточчя (околиці Львова й смт. Немирів)[8]; нещодавно[коли?] знайдено популяцію в Карпатах (долина річки Сян на кордоні з Польщею)[29]. Наявна стара літературна вказівка для Харківської й Дніпропетровської областей[13].
Colias phicomone.jpg Colias phicomone
(Esper, 1780)
Жовтюх Фікомона
Euchloe ausonia (Hübner, 1804).JPG Euchloe ausonia
(Esper, 1805)
Аврора біла
Gonepteryx.rhamni.mounted.jpg Gonepteryx rhamni
(Linnaeus, 1758)
Цитринець На всій території країни. Один з найбільш звичайних видів родини.
Leptidea duponcheli, Eastern Wood White, Madzarhovo, Bulgaria, June 2015 (21679728565).jpg Leptidea duponcheli
(Staudinger, 1871)
Білюшок Дюпоншеля Крим, де вид часто трапляється в багатьох місцях у східній частині гірських лісів. В західній частині середніх передгір'їв трапляється локально й рідко.
Leptidea morsei - Nature Conservation-001-073-g011.jpg Leptidea morsei
(Fenton, 1881)
Білюшок Морзе
Leptidea juvernica01.jpg Leptidea juvernica
Williams, 1946
Білюшок ірландський
Leptidea sinapis1.jpg Leptidea sinapis
(Linnaeus, 1758)
Білюшок гірчичник
Pieris.brassicae.female.mounted.jpg Pieris brassicae
(Linnaeus, 1758)
Білан капустяний Поширений по всій території країни.
Pieris bryoniae.female.jpg Pieris bryoniae
(Hübner, [1806])
Білан гірський
Artogeia mannii M 1.jpg Pieris manni
(Mayer, 1851)
Білан манна Вид багаторазово вказувався для Криму[11][30], але достовірні відомості про поширення відсутні.
Pieris.napi.mounted.jpg Pieris napi
(Linnaeus, 1758)
Білан брукв'яний
Pieris rapae MHNT dos.jpg Pieris rapae
(Linnaeus, 1758)
Білан ріпаковий
Фотографія білюха степового Pontia chloridice
(Hübner, [1813])
Білюх степовий
Pontia edusa male.JPG Pontia edusa
Fabricius, 1777
Білюх ріпаковий
Zegris.eupheme.mounted.jpg Zegris eupheme
(Esper, 1805)
Зоряниця Евфема

Сонцевики[ред. | ред. код]

Ілюстрація Латинська назва й автор таксону Українська назва Ареал на території України.
Зауваги з систематики.
Родина Сонцевики (Nymphalidae)
Limenitis populi MHNT CUT 2013 316 Condat (Cantal) Dos.jpg Limenitis populi
(Linnaeus, 1758)
Стрічкарка тополева
Limenitis reducta MHNT CUT 2013 3 15 Buzet Dos.jpg Limenitis reducta
Staudinger, 1901
Стрічкарка голубувата Стабільних популяцій на території країни не утворює. Усі особини — мігранти. Як вид, схильний до міграцій, може бути знайдений у різних регіонах країни[9]. Раніше був відомий лише один старий екземпляр із Криму з етикеткою «Старий Крим», у 1973 році ще одна особина знайдена в околицях Ялти[31]. Є усне повідомлення про знахідку цього виду в Могилеві-Подільському Вінницької області. Один екземпляр цього виду зберігається в колекції Державного музея природи Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна (датований 8 липня 1990 року, село Гайдари Харківської області — скоріш за все, етикетка помилкова). Також є сумнівне показання про спіймання цього виду Раєвським у червні 1979 року в Канівському природному заповіднику (Черкаська область)[32][9].
Limenitis camilla MHNT CUT 2013 3 15 Compiegne Dos.jpg Limenitis camilla
(Linnaeus, 1764)
Стрічкарка Камілла
Neptis sappho2.JPG Neptis sappho
Pallas,1771
Пасманець Сапфо
Neptis rivularis.jpg Neptis rivularis
(Scopoli, 1763)
Пасманець струмковий
Vanessa atalanta MHNT CUT 2013 3 14 Grisolle Dos.jpg Vanessa atalanta
(Linnaeus, 1758)
Сонцевик адмірал По всій території країни. Активний мігрант.
Vanessa cardui MHNT CUT 2013 3 14 Pontfaverger-Moronvilliers Dos.jpg Vanessa cardui
(Linnaeus, 1758)
Сонцевик будяковий По всій території країни. Активний мігрант.
Paon-du-jour MHNT CUT 2013 3 14 Cahors Dos.jpg Inachis io
(Linnaeus, 1758)
Сонцевик павиче око Один з найбільш звичайних видів родини. Поширений повсюдно.
Aglais urticae MHNT CUT 2013 3 14 Cahors Dos.jpg Aglais urticae
(Linnaeus, 1758)
Сонцевик кропив'яний Звичайний для всієї території країни, не трапляється лише в степах і напівпустелях.
Polygonia c-album MHNT CUT 2013 3 19 Grisolles Male Dos.jpg Polygonia c-album
(Linnaeus, 1758)
Щербатка c-біле
Araschnia levana MHNT CUT 2013 3 15 Forme printanière Toulouse Dos.jpg
Araschnia levana MHNT CUT 2013 3 15 Forme estivale Compiegne Dos.jpg
Araschnia levana
(Linnaeus, 1758)
Сонцевичок змінний
Nymphalis antiopa MHNT CUT 2013 3 13 Tombebœuf Male Dorsal.jpg Nymphalis antiopa
(Linnaeus, 1758)
Сонцевик жалібниця
Nymphalis polychloros MHNT CUT 2013 3 13 Gratentour Male Dorsal.jpg Nymphalis polychloros
(Linnaeus, 1758)
Барвниця грушева
Nymphalis xanthomelas.jpg Nymphalis xanthomelas
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Сонцевик чорно-рудий
Nymphalis egea - Eastern Comma butterfly 1.jpg Polygonia egea
(Cramer, 1775)
Polygonia egea
Charaxes jasius MHNT CUT 2013 3 12 male Roquebrun 34 Dorsal.jpg Charaxes jasius
(Linnaeus, 1767)
Сонцевик двохвостий
Danaus chrysippus Female by kadavoor.jpg Danaus chrysippus
(Linnaeus, 1758)
Данаєць Хрисипп
Kirjoverkkoperhonen.jpg Euphydryas maturna
(Linnaeus, 1758)
Рябець великий
Euphydryas aurinia beckeri.jpg Euphydryas aurinia
(Rottemburg, 1775)
Рябець Авринія
Melitaea cinxia 02 (HS).JPG Melitaea cinxia
(Linnaeus, 1758)
Рябець рудий
Knapweed Fritillary (Melitaea phoebe) (14219042441).jpg Melitaea phoebe
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Рябець Феба
Jerusalem Fritillary 03.jpg Melitaea ornata
Christoph, 1893
Melitaea ornata
Melitaea arduinna.jpg Melitaea arduinna
(Esper, 1783)
Рябець арденнський
Melitaea trivia - Lesser Spotted Fritillary -2.jpg Melitaea trivia
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Рябець звичайний
Veilchen-Scheckenfalter ♂ Euphydryas cynthia 3.JPG Euphydryas cynthia
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Euphydryas cynthia
Spotted Fritillary - Side 2.jpg Melitaea didyma
(Esper, 1778)
Рябець червоний
Melitaea diamina Julian Alps Slovenia 1.jpg Melitaea diamina
(Lang, 1789)
Melitaea diamina
Melitaea aurelia - Nickerl's Fritillary butterfly 01.jpg Melitaea aurelia
(Nickerl, 1850)
Рябець Аврелія
Assmann's Fritillary - Mellicta britomartis 2.jpg Melitaea britomartis
(Assmann, 1847)
Рябець Бритомартида Надзвичайно локально в Північній, Центральній і Східній Україні.
Melitaea athalia SLU.jpg Melitaea athalia
(Rottemburg, 1775)
Рябець Аталія
Issoria lathonia SLU.JPG Issoria lathonia
(Linnaeus, 1758)
Підсрібник Латонія
Argynnis paphia male Weinsberg 20070722 1.jpg Argynnis paphia
(Linnaeus, 1758)
Підсрібник великий Звичайний вид майже по всій території України. Практично не трапляється в степах і напівпустелях; одиничні екземпляри, відмічені в степовій зоні країни, ймовірно, належать до мігрантів.
Argynnis pandora.jpg Argynnis pandora
(Linnaeus, 1758)
Підсрібник Пандора
Argynnis aglaja MHNT CUT 2013 3 25 Auzat Dorsal.jpg Argynnis aglaja
(Linnaeus, 1758)
Підсрібник габовий
Argynnis adippe MHNT CUT 2013 3 25 Sornac Dorsal.jpg Argynnis adippe
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Підсрібник Адиппа Широко поширений по всій території, відсутній у більшій частині степової зони. Мешкає також у горах Криму. Крім типової форми також спостерігається форма без сріблястих плям — cleodoxa, що частіше трапляється на півдні.
Argynnis niobe MHNT CUT 2013 3 24 Cahors dorsal.jpg Argynnis niobe
(Linnaeus, 1758)
Підсрібник Ніобея Широко поширений по всій території, але, як правило, відсутній у в лісостеповій та степовій зоні. З більшості областей степової зони взагалі невідомий. Оселищами виду є виключо галявини й узлісся соснових і мішаних лісів. У Криму мешкає на галявинах гірських широколистяних лісів.
Argynnis laodice.jpg Argynnis laodice
(Pallas, 1771)
Підсрібник Лаодіка[33]
Brenthis ino MHNT CUT 2013 3 20 Espezel Dos.jpg Brenthis ino
(Rottemburg, 1775)
Перлівець таволжаний
Brenthis hecate MHNT CUT 2013 3 20 Penne Dos.jpg Brenthis hecate
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Перлівець Геката
Brenthis daphne MHNT CUT 2013 3 19 Paleyrac Buisson-de-Cadouin Dos.jpg Brenthis daphne
(Bergsträsser, 1780)
Перлівець Дафна
Nacré de la bistorte MHNT CUT 2013 3 22 Porté-Puymorens Dos.jpg Clossiana eunomia
(Esper, 1799)
Перлівець Евномія
Grand collier argenté MHNT CUT 2013 3 21 Lalbenque Dos.jpg Clossiana euphrosyne
(Linnaeus, 1758)
Перлівець Єфросина
Boloria titania MHNT CUT 2013 3 20 PONT GERENDOINE 05 Dos.jpg Clossiana titania
(Esper, 1793)
Перлівець Титанія
Petit collier argenté MHNT CUT 2013 3 21 Sornac Dos.jpg Boloria selene
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Перлівець Селена Ареал проходить лісостеповою зоною. Дуже поширений на півночі країни, на південь стає дуже локальним і повністю відсутній у степовій зоні і Криму.
Petite violette - dos MHNT.jpg Boloria dia
(Linnaeus, 1767)
Перлівець малий
Boloria aquilonaris MHNT CUT 2013 3 22 Foret de Bray Dos.jpg Boloria aquilonaris
(Stichel, 1908)
Перлівець північний
Compton Tortoiseshell, Temagami.jpg Nymphalis vaualbum
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Сонцевик фау-біле
Libythea celtis 1328.JPG Libythea celtis
(Laicharting, 1782)
Носачка-листовидка[К 1]
Apatura iris MHNT CUT 2013 3 18 Compiegne Dos.jpg Apatura iris
(Linnaeus, 1758)
Мінливець великий Лісова зона Західної, Північної й Центральной України, в Карпатах і Закарпатті, місцями в лісостепу. У Карпатах підіймається до 1500 м над р. м. Нечисленний, місцями рідкісний вид. У деяких регіонах трапляються лише поодинокі особини.
Apatura ilia MHNT CUT 2013 3 18 Compiegne Dos.jpg Apatura ilia
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Мінливець малий Широко поширений у лісовій і частково лісостеповій зонах, вид стає вкрай локальним і рідкісним у степовій зоні, звідки відомий лише за нечисленими знахідками. За виключенням високогір'я Карпат, середньостепвої й сухостепової підзони степової зони й у Криму.
Apatura metis 03.jpg Apatura metis
(Freyer, 1829)
Мінливець Метис

Сатириди[ред. | ред. код]

Ілюстрація Латинська назва і автор таксона Українська назва Ареал на території України.
Примітки з систематики
Родина Сатириди (Satyridae)[К 2]
Kirinia climene male.jpg Kirinia climene
(Esper, 1783)
Осадець Климена
Pseudochazara euxina.jpg Pseudochazara euxina
(Kuznetzov, 1909)
Сатир евксинський
Kirinia roxelana male 1.jpg Kirinia roxelana
(Cramer, 1777)
Kirinia roxelana
Lasiommata petropolitana - female 01 (HS).jpg Lasiommata petropolitana
(Fabricius, 1787)
Lasiommata petropolitana
Erebiamelas.1.jpg Erebia melas
(Herbst, 1796)
Erebia melas
Erebia stirius.jpg Erebia stirius
(Godart, 1824)
Erebia stirius
Erebia montana goante.JPG Erebia montana
(Prunner, 1798)
Erebia montana
Erebia meolans up.jpg Erebia meolans
(de Prunner, 1798)
Erebia meolans
Erebia pandrose1.jpg Erebia pandrose
(Borkhausen, 1788)
Erebia pandrose
Erebia arvernensis.jpg Erebia cassioides
(Hohenwarth, 1793)
Erebia cassioides
Erebia epiphron.jpg Erebia epiphron
(Knoch, 1783)
Erebia epiphron
Нижня сторона крил Hipparchia statilinus
(Hufnagel, 1766)
Сатир залізний
Coenonympha hero - Nature Conservation-001-073-g035.jpg Coenonympha hero
(Linnaeus, 1761)
Сінниця Геро
Erebia manto female hochtor.jpg Erebia manto
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Чорнушка Манто
Proterebia afra.jpg Proterebia afra
(Fabricius, 1787)
Proterebia afra
Pararge aegeria SLU.JPG Pararge aegeria
(Linnaeus, 1758)
Осадець Егерія
Lasiommata megera LC0311.jpg Lasiommata megera
(Linnaeus, 1767)
Осадець Мегера
Lasiommata maera - female 01 (HS).JPG Lasiommata maera
(Linnaeus, 1758)
Осадець великий Повсюдно по всій території країни. В степовій зоні й Криму, де редкісний і локальний.
Lopinga achine - Nature Conservation-001-073-g033.jpg Lopinga achine
(Scopoli, 1763)
Осадець білозір
Coenonympha tullia SLU.JPG Coenonympha tullia
(Muller, 1764)
Прочанок болотяний
Coenonympha oedippus - Nature Conservation-001-073-g034.jpg Coenonympha oedippus
(Fabricius, 1787)
Прочанок Едип
Coenonympha arcania LC0349.jpg Coenonympha arcania
(Linnaeus, 1761)
Прочанок Арканія
2013.07.01-06-Wustrow-Neu Drosedow-Rotbraunes Wiesenvoegelchen-Weibchen.jpg Coenonympha glycerion
(Borkhausen, 1788)
Прочанок Глікеріон
Coenonympha leander - Russian Heath butterfly.jpg Coenonympha leander
(Esper, [1784])
Прочанок Леандр
Coenonympha pamphilus SLU.jpg Coenonympha pamphilus
(Linnaeus, 1758)
Прочанок Памфіл
Triphysa phryne -Spuler.jpg Triphysa phryne
(Pallas, 1771)
Трифіза Фрина
Pyronia tithonus MHNT CUT 2013 3 32 Balma female dorsal.jpg Pyronia tithonus
(Linnaeus, 1767)
Очняк жовтогарячий
Maniola jurtina SLU.JPG Maniola jurtina
(Linnaeus, 1758)
Очняк волове око
Hyponephele lycaon mounted.jpg Hyponephele lycaon
(Rottemburg, 1775)
Очняк Лікаон
Hyponephele lupina - Esmerperi.jpg Hyponephele lupinus
(Costa, 1836)
Очняк вовчок
Aphantopus-hyperantus-10-VII-2007a.jpg Aphanthopus hyperantus
(Linnaeus, 1758)
Очняк квітковий
Erebia ligea01.jpg Erebia ligea
(Linnaeus, 1758)
Гірняк темнорудий
Erebia aethiops.jpg Erebia aethiops
(Esper, 1777)
Гірняк ефіоп
Woodland Ringlet (14598413335).jpg Erebia medusa
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Гірняк полонинець
Erebia-euryale-Mohrenfalter.jpg Erebia euryale
(Esper, 1805)
Гірняк Евриала
Erebia gorge.triopes.jpg Erebia gorge
(Hübner, 1804)
Erebia gorge
Erebia pronoe.jpg Erebia pronoe
(Esper, 1780)
Гірняк Проноя
Melanargia russiae 2.jpg Melanargia russiae
(Esper, 1783)
Мереживниця російська
Melanargia galathea top MichaD.jpg Melanargia galathea
(Linnaeus, 1758)
Мереживниця Галатея
Erebia melampus.jpg Erebia melampus
(Fuessli, 1775)
Erebia melampus
Erebia triaria1.jpg Erebia triaria
(de Prunner, 1798)
Erebia triaria
Satyrinae - Satyrus ferula-01.JPG Satyrus ferula
Fabricius, 1793
Очняк ферульний
Minois dryas bl.jpg Minois dryas
Scopoli, 1763
Сатир Дриада
Hipparchia fagi MHNT CUT 2013 3 30 Montdoumerc female dorsal.jpg Hipparchia fagi
(Scopoli, 1763)
Сатир буковий
Hipparchia alcyone revers.jpg Hipparchia alcyone
Denis & Schiffermüller, 1775
Сатир Альциона
Hipparchia semele.jpg Hipparchia semele
(Linnaeus, 1758)
Сатир боровий
Hipparchia volgensis.jpg Hipparchia volgensis
(Mazochin-Porschnjakov, 1952)
Hipparchia volgensis
Фотографія Hipparchia autonoe Hipparchia autonoe
(Esper, 1784
Hipparchia autonoe
Hipparchia pellucida. M.jpg Hipparchia pellucida
(Stauder, 1924)
Сатир боровий південний
Oeneis tarpeja.jpg Oeneis tarpeja[К 3]
(Pallas, 1771)
Оксамитниця Тарпея
Oeneis jutta.jpg Oeneis jutta
(Hübner, 1806)
Оксамитниця Ютта
Arethusana arethusa MHNT CUT 2013 3 32 Villegailhenc male dorsal.jpg Arethusana arethusa
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Оксамитниця аретуса
Brintesia circe MHNT CUT 2013 3 30 Cahors male dorsal.jpg Brintesia circe
(Fabricius, 1775)
Сатир Цирцея
Chazara briseis.jpg Chazara briseis
Linnaeus, 1764
Сатир Брисеїда
Chazara persephone.jpg Chazara persephone
(Hübner, [1805])
Сатир Персефона

Синявцеві[ред. | ред. код]

Ілюстрація Латинська назва і автор таксона Українська назва (де існує) Ареал на території України.
Примітки з систематики
Семейство Синявцеві (Lycaenidae)
Tomares callimachus.jpg Tomares callimachus
(Eversmann, 1848)
Томарес каллімах
Tomares nogelii - Butterflies of Turkey.jpg Tomares nogelii
(Herrich-Schäffer, [1851])
Томарес Ногеля
Pseudophilotes bavius - Nature Conservation-001-073-g017.jpg Pseudophilotes bavius
(Eversmann, 1832)
Синявець Бавій
Balkan Zephyr Blue (36237622363).jpg Kretania sephirus
(Frivaldszky, 1835)
Kretania sephirus

Як підвид Kretania pylaon sephirus (Frivaldszky, 1835) включений до Червоної книги України.

AgriadesPyrenaicusAsturiensisMUpUnAC1.jpg Agriades pyrenaicus
(Boisduval, 1840)
Синявець піренейський
כחליל ניקול 7 נקבה בחרמון 25 ביוני 2011.jpg Kretania pylaon
(Fischer von Waldheim, 1832)
Синявець Пилаон
Фотографія хвостюшка Еверсмана Neolycaena rhymnus
(Eversmann, 1832)
Хвостюшок Еверсмана
Polyommatus erotulus molleti.jpg Polyommatus eros
(Ochsenheimer, 1808)
Синявець Буадюваля Згідно з останніми дослідженнями[34][35][36], даний таксон на території країни представлений підвидом Polyommatus eros boisduvalii (Herrich-Schäffer, 1844) і підвидом Polyommatus eros orientalis (Krziwizky, 1983). Перший є характерним для східних лісостепових областей країни, де зустрічається дуже рідко і локально. Другий живе в українському Поліссі. Один із найрідкісніших видів метеликів в Україні. Цей завжди рідкісний вид за останні 25 років був знайдений на території України лише в декількох екземплярах. Ймовірно, зник на значній площі української частини ареалу. До Червоної книги України внесений під назвою Синявець Буадюваля (Polyommatus boisduvalii)[37].
Lycaena phlaeas5.jpg Lycaena phlaeas
(Linnaeus, 1761)
Дукачик грянець Звичайний на всій території країни.
Lycaena.helle.male.jpg Lycaena helle
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Дукачик блакитнуватий
Lycaena dispar2.jpg Lycaena dispar
(Haworth, 1803)
Дукачик непарний
Lycaena virgaureae1.jpg Lycaena virgaureae
(Linnaeus, 1758)
Дукачик обочень
Lycaena tityrus kz1.jpg Lycaena tityrus
(Poda, 1761)
Дукачик бурий
Lycaena alciphron.jpg Lycaena alciphron
(Rottemburg, 1775)
Дукачик фіялковий
Lycaena hippothoe Ketokultasiipi IMG 9258 C.JPG Lycaena hippothoe
(Linnaeus, 1761)
Дукачик ватрак
Lycaena thersamon.jpg Lycaena thersamon
Esper, 1784
Дукачик Терсамон
Thecla betulae1.jpg Thecla betulae
(Linnaeus, 1758)
Легіт березовий
Thécla du chêne - Femelle - dos - MNHT.jpg Neozephyrus quercus
(Linnaeus, 1758)
Легіт дубовий
Lycaenidae - Callophrys rubi.JPG Callophrys rubi
(Linnaeus, 1758)
Хвостюшок підзелень
Kagacsevbeni-adana-saimbeyli-10tem2011.jpg Satyrium w-album
(Knoch, 1782)
Хвостюшок в'язовий
Fixsenia.pruni.2335.jpg Satyrium pruni
(Linnaeus, 1758)
Хвостюшок сливовий
Lycaenidae - Satyrium spini-1.JPG Satyrium spini
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Хвостюшок терновий
Satyrium ilicis (Esper, 1779).jpg Satyrium ilicis
Esper, 1779
Хвостюшок падубник
Satyrium acaciae.jpg Satyrium acaciae
(Fabricius, 1787)
Хвостюшок акацієвий
Lampides boeticus male on Verbena brasiliensis.JPG Lampides boeticus
(Linnaeus, 1767)
Синявець гороховий
Leptotes pirithous 0016.JPG Leptotes pirithous
(Linnaeus, 1767)
Синявець Піритой
Cupido minimus - Small Blue - Minik Kupid.jpg Cupido minimus
(Fuessly, 1775)
Синявець крихітний
Cupido osiris (3).JPG Cupido osiris
Meigen, 1829
Синявець Озиріс
Everes argiades 02.JPG Cupido argiades
(Pallas, 1771)
Синявець Арґіад
Фотографія синявця вицвілого Cupido decoloratus
(Staudinger, 1886)
Синявець вицвілий
Lycaenidae - Cupido (Everes) alcetas.JPG Everes alcetas
(Hoffmannsegg, 1804)
Синявець Альцет
Celastrina argiolus1.jpg Celastrina argiolus
(Linnaeus, 1758)
Синявець крушиновий На всій території країни.
VPseudophilotes vicrama.jpg Pseudophilotes vicrama
(Moore 1865)
Синявець Вікрама
Scolitantides.orion.1969.jpg Scolitantides orion
Hübner, 1819
Синявець Оріон
Bolboreta Mandaio (Galicia) 07-05-2006 1.jpg Glaucopsyche alexis
Poda, 1761
Синявець голуб'як
Maculinea arion SLU.JPG Maculinea arion
(Linnaeus, 1758)
Синявець Аріон
Phengaris teleius.jpg Maculinea teleius
(Bergsträsser, 1779)
Синявець Телей
Glaucopsyche nausithous Schwaebisch Hall-Wackershofen 20080723 2.jpg Maculinea nausithous
(Bergsträsser, 1779)
Синявець чорнуватий
Maculinea alcon SLU.JPG Phengaris alcon
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Синявець Алькон
Plebejus argus SLU.JPG Plebejus argus
(Linnaeus, 1758)
Синявець Арґус Один з масових видів родини. Трапляється практично на всій території країни.
Plebeius-idas-male-HH.jpg Plebejus idas
(Linnaeus, 1761)
Синявець Ідас По всій території країни, крім деяких південних районів. Вид нерідкісний, але трапляється локально.
Plebeius argyrognomon female Weinsberg 20080817.jpg Plebejus argyrognomon
Bergsträsser, [1779]
Синявець Арґироґномон
Plebeius optilete.jpg Plebejus (Vacciniina) optilete
(Knoch, 1781)
Синявець торфовищний
Aricia eumedon SLU.JPG Синявець евмедон
Aricia agestis - Brown Argus - Çokgözlü Esmer.jpg Aricia agestis
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Синявець могильний
Plebeius-artaxerxes-HH.jpg Aricia allous
(Fabricius, 1775)
Голубянка изменчивая
Aricia anteros - Balkan Blue Argus 02.jpg Aricia anteros
(Freyer, 1839)
Синявець Антерос
Polyommatus semiargus 03 - male (HS).jpg Polyommatus (Cyaniris) semiargus
(Rottemburg, 1775)
Синявець темно-синій
Polyommatus coelestinus.jpg Polyommatus (Neolysandra) coelestina
(Eversmann, 1843)
Синявець небесно-блакитний
Polyommatus dorylas 03 (HS).jpg Polyommatus (Agrodiaetus) dorylas
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Синявець туркусовий
Polyommatus amandus.jpg Polyommatus (Agrodiaetus) amandus
(Schneider, 1792)
Синявець приязний
Lycaenidae - Polyommatus thersites - female-1.JPG Polyommatus (Agrodiaetus) thersites
(Cantener, 1835)
Синявець Терсит Локальні популяції в степовій і лісостеповій зонах і в Гірському Криму.
Butterfly Luc Viatour.JPG Polyommatus icarus
(Rottemburg, 1775)
Синявець Ікар По всій території, включно зі степовою зоною й Кримом.
Polyommatus daphnis.female.jpg Polyommatus daphnis
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Синявець Дафніс
Butterfly March 2008-1.jpg Lysandra bellargus
(Rottemburg, 1775)
Синявець конюшиновий
Chalk Hill Blue, Sheffield Park - geograph.org.uk - 239698.jpg Lysandra corydonius
(Herrich-Schäffer, 1852)
Синявець хазарський
Polyommatus coridon male Lehrensteinsfeld 20080802 6.jpg Lysandra coridon
(Poda, 1761)
Синявець Коридон
Polyommatus ripartii.JPG Polyommatus (Agrodiaetus) ripartii
(Freyer, 1830)
Синявець Рипарта
Фотографія синявця кримського Polyommatus (Agrodiaetus) damocles
(Herrich-Schäffer, 1844)
Синявець кримський
Lycaenidae - Polyommatus (Agrodiaetus) damon.JPG Polyommatus (Agrodiaetus) damon
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Синявець Дамон
Фотографія синявця Дамоне Polyommatus (Agrodiaetus) damone
(Eversmann, 1841)
Синявець Дамоне
Polyommatus admetus.jpg Polyommatus (Agrodiaetus) admetus
(Esper, 1785)
Polyommatus admetus Є дані по Львівській[7] та Одеській (околиці Котовська (нині — Подільськ[38])) областей України, які потребують підтвердження. Фактичний матеріал відсутній. Цілком імовірно, що ці нечисленні екземпляри насправді належать до виду Agrodiaetus ripartii. Довгий час даний вид наводився для Криму, проте наразі, згідно результатів каріологічних досліджень, кримські популяції розглядають як підвид Agrodiaetus ripartii budashkini Kolev et De Prins, 1995.
Iolana iolas ssp..JPG Iolana iolas
Ochsenheimer, 1816
Iolana iolas За літературними даними початку ХХ століття єдиний раз наводився для України — 15.07.1911, с. Андрусівка, нині Криворізький район, Дніпропетровська область.[14]. Посилання вельми сумнівне, ймовірно, матеріал було визначено помилково.

Ріодіниди[ред. | ред. код]

Ілюстрація Латинська назва й автор таксона Українська назва Ареал на території України.
Примітки з систематики.
Родина Ріодіниди (Riodinidae)
Hamearis lucina (4724714763).jpg Hamearis lucina
(Linnaeus, 1758)
Люцина Відносно локальний вид. В Карпатах і Закарпатті, Волино-Поділлі, Прикарпатті й південно-західному макросклоні Карпат, на сході лісової зони, в лісостепу й подекуди в степу. Більшість знахідок зроблено в Харківській, Закарпатській, Черновицькій, Житомирській, Полтавській, Луганській и Львівській областях. На півдні України було зареєстровано лише на початку XX століття, в околицях Одеси[15]. Наявна поодинока знахідка з Запорізької області (с. Новокостянтинівка)[39].

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. У старій літературі, підродина Libytheinae (род. Німфаліди), до якої відноситься цей вид, розглядалася як самостійна родина Libytheidae
 2. Низка ентомологів виділяє цей таксон як підродину Satyrinae у складі родини сонцевики. На території країн колишнього СРСР, за традиційною систематикою, на основі особливостей анатомії та біології, а також характерного зовнішнього вигляду, за цієїю групою зберігають статус родини
 3. В першоописі виду існує два варіанти написання видового епітета: tarpeja (стр.171) й tarpeia (стр. 470). Першу ревізію здійснили В. А. Лухтанов і У. Ейчбергер (Lukhtanov, Eitschberger, 2001), що обрали написання tarpeja як правильне згідно з латинською орфографиєю

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Некрутенко Ю. П.; Чиколовець, В. В. (2005). Денні метелики України. Київ: Видавництво Раєвського. с. 232. ISBN 966-7016-17-X. 
 2. Каабак Л. В., Сочивко А. В. Бабочки мира. — М.: Аванта+, 2003. ISBN 5-94623-008-5
 3. а б Геряк Ю. М., Канарський Ю. В. Рідкісні та зникаючі види лускокрилих (Lepidoptera) у Львівській області: сучасні стан і поширення // Наук. записки Державного природозн. музею. — Львів, 2006. — Т. 22. — С. 141—155
 4. а б в г д е ж и Канарський Ю. В. Рідкісні та зникаючі види денних лускокрилих (Lepidoptera: Papilionoidea, Hesperioidea) західних регіонів України // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. — 2011. — Том 2(9), № 1. — С. 271—284. — ISSN 2220-3087
 5. а б Будашкин Ю. И. Новые данные по таксономии, биологии и распространению булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera, Rhopalocera) Крыма // Экосистемы Крыма, их оптимизация и охрана: Темат. сб. науч. работ. — 2003. — С. 45-59.(рос.)
 6. а б Мартынов Вч. В., Плющ И. Г. Новые находки редких и малоизвестных видов булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera: Rhopalocera) на территории Украины // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Біологія». Випуск 35, 2013: 63-72.
 7. а б в г Romaniszyn J. {{{заглавие}}} // Prace Monografiscne Komisji Fisjograficznej. — 1929. — № 6.
 8. а б Hirschler J., Romaniszyn J. Motyle większe (Macrolepidoptera) z okolic Lwowa // Spraw. Kom. Fiziogr. Akad. Umiej. w Krakowie. — Kraków, 1909. — 43. — S. 80-155.(пол.)
 9. а б в г д е ж и к л м н п р Плющ И. Г. Исправления и дополнения к систематической части в книге Ю.Некрутенко и В.Чиколовца «Денні метелики України» — К.: Вид-во В.Раєвського, 2005. — 232 с., 156 іл., 198 карт, 62 кольор. табл.". — Известия Харьковского энтомологического общества, том XIV, выпуск 1-2. 2007 (2006).(рос.)
 10. Бідзіля О., Будашкін Ю., Ключко З., До фауни лускокрилих (Lepidoptera) південно-східної частини Українських Карпат // Праці зоологічного музею Київського національного університету імені Тараса Шевченка. — 2006 — Т. 4. — С. 21-53.
 11. а б Tuzov V. K., Bogdanov P. V., Devyatkin A. L., Kaabak L. V., Korolev V. A., Murzin V. S., Samodurov G. D., Tarasov E. A., 1997. Guide to the Butterflies of Russia and Adjacent Territoties. Vol. 1. Hesperiidae, Papilionidae, Pieridae, Satyridae. — Sofia — Moscow, 480 pp.(англ.)
 12. Плющ И. Г., Пак О. В. Аннотированный список булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera: Hesperioidea, Papilionoidea) Донецкой области // Изв. Харьков. энтомол. о-ва. — 2001 (2002). — Т. IX, вып. 1-2. — С. 73-90.(рос.)
 13. а б в г Czernay A. Verzeichniss der Lepidopteren des Charkowschen, Poltawschen und Ekaterinoslawschen gouvernements. — Bull. Soc. Natur. Moscou, 27, 1854, S. 212—225.(нім.)
 14. а б Obraztzov N. S.- Zur Kenntnis der Lepidopteren der Dnjepr-Bugschen Steppe // Труди Фізично-Математичного Відділу. Том XIII. вип. 1. 1929(нім.)
 15. а б в Шугуров А. М. Дополнение к списку бабочек Херсонской губернии . — Записки Новороссийского общества естествоиспытателей — 30, 1907, с. 10(рос.)
 16. а б Моргун Д. В., Довгайло К. Е., Рубин Н. И., Солодовников И. А., Плющ И. Г. Дневные бабочки (Hesperioidea и Papilionoidea, Lepidoptera) Восточной Европы. CD определитель, база данных и пакет программ «Lysandra». — Минск, Киев, М.: 2005.(рос.)
 17. Шешурак П. М., Плющ І. Г. До вивчення денних метеликів (Lepidoptera, Rhopalocera) Шацького національного парку України // Наук. зап. Ніжин. держ. пед. ін-ту ім. М. В. Гоголя. — Ніжин, 1997. — Т. 17, вип. 1. — С. 121—124.
 18. Hormuzaki C. Die Schmetterlinge (Lepidoptera) der Bukowina // Verh. zool.-bot. Ges. Wien. — 1897—1907. — (1897) 47: 70-103, [120-168], 233—246, 312—341; (1898) 48: 426—481; (1899) 49: 32-86; (1907) 57: 34-104(нім.)
 19. Abafi-Aigner A. L., Pavel J., Uhryk F., 1900. Fauna Regni Hungariae. Ordo Lepidoptera. — Regia Societas Scientarium Naturalum Hungarica. Budapest, 82 p.
 20. Issekutz L. Parnassius apollo (L.) in the Carpathians // Annales Historico-Naturales Musei Nationalis Hungarici (Series nova). — Budapest, 1952. — T. II. — P. 133—140.(англ.)
 21. а б Образцов М. С., Шелюжко Л. А., 1939. Денні метелики (Rhopalocera) УРСР. Додаток. — А. А. Яхонтов. Денні метелики. — Київ: Державне учбово-педагогічне видавництво «Радянська школа», с. 155—175.
 22. Belke G. Notice sur l'Histoir Naturelle du district de Radomysl (Gaverniment de Kief) // Bul. Soc. Imp. Nat de Mosc. 1866. 39. Р. 491—526.
 23. а б Ксенжопольский А. В., 1912 (1911). Rhopalocera Юго-Западной России. — Труды Общества Изследователей Волыни, 8, с. 1 — 76, табл. 1 — 2.(рос.)
 24. Ковальчук Г. І., Голубева Г. А., Скільский Г. В. Каталог ентомологічної колекції Чернівецького краєзнавчого музею. — Чернівці, 1993. — 46 с.
 25. Різун В. Б., Коновалова І. Б., Яницький Т. П. Рідкісні і зникаючі види комах України в ентомологічних колекціях Державного природознавчого музею. — Львів, 2000. — 71 с.
 26. Розанов А. Г., 1930. До лепідоптерофауни Артемівщини. — Записки Миколаївського Інституту народної освіти. Кн. 2. Рік 1928—1929. Миколаїв, с. 99 — 104.
 27. Плющ И. Г., Пак О. В. 2001 (2002). Аннотированный список булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera, Hesperioidea, Papilionoidea) Донецкой области. — Известия Харьковского энтомологического общества. IX, вып. 1-2.(рос.)
 28. Frivaldszky I. Marmaros varmegye faunajahoz // Mathematikai es termeszettudomanyi kozlemenyek. A Magyar Tudomanyos Akademia evkonyvei. — Budapest, 1865. — Vol. 11 (1864—1867), № 4. — 275 p.
 29. Башта А.-Т. В., Канарський Ю. В., Решетило О. С., Рідкісні види тварин Львівської області. — Львів, 2006. — 220 с.
 30. Коршунов Ю. П., 1972. Каталог булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera, Rhopalocera) фауны СССР. — Энт. обозр., т. 51, № 1, с. 136—154; № 2, с. 352—358.(рос.)
 31. Tuzov V. K., Bogdanov P. V., Churkin S. V., Dantchenko A. V., Devyatkin A. L., Murzin V. S., Samodurov G. D., Zhdanko A. B., 2000. Guide to the Butterflies of Russia and Adjacent Territoties. Vol. 2. Libytheidae, Danaidae, Nymphalidae, Riodinidae, Lycaenidae. — Sofia — Moscow, 580 pp.(англ.)
 32. molbiol.ru — Ленточники и пеструшки (Limenitinae): Limenitis, Seokia, Neptis Aldania(рос.)
 33. Рідкісні та зникаючі види тварин Львівської області
 34. Водолажский Д. И., Вимерс М., Страдомский Б. В. 2009. Сравнительный анализ последовательностей митохондриальной и ядерной ДНК голубянок подрода Polyommatus (s. str.) Latreille, 1804 (Lepidoptera: Lycaenidae: Polyommatus) // Кавказский энтомол. бюллетень. 5(1): 115—120.(рос.)
 35. Страдомский Б. В., Полумордвинов О. А. {{{заглавие}}} // Кавказский энтомологический бюллетень. — Ростов-на-Дону — М. : КМК, 2007. — Т. 3, № 1. — С. 71—74.
 36. Водолажский Д.И., Страдомский Б.В., Яковлев Р.В. {{{заглавие}}} // Кавказский энтомологический бюллетень. — 2012. — Т. 2, № 8. — С. 264—266.
 37. Червона книга України. Тваринний світ. — ISBN 978-966-97059-0-7.(укр.)
 38. Шугуров А. М. К лепидоптерофауне Херсонской губернии // Зап. Новорос. о-ва естествоисп. — 1906. — 29. — С. 35-82.(рос.)
 39. Новая находка Hamaeris lucina (Lepidoptera, Riodinidae) в Южной Украине / С. Сучков // Вестник зоологии. — 2000. — Т. 34, № 4-5. — С. 128. (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Барсов В. А., К фауне чешуекрылых степей юго-востока Украины. — В зб. Вопросы степного лесоведения и охрана природы. Вып. 5. — Днепропетровск: Изд-во Днепр, гос. ун-та. — 1975 — С. 205—210.
 • Будашкин Ю. И. Новые данные по таксономии, биологии и распространению булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera, Rhopalocera) Крыма // Экосистемы Крыма, их оптимизация и охрана: Темат. сб. науч. работ. — 2003. — С. 45-59
 • Голобородько К. К., Пахомов О. Є. Біологічне різноманіття України. Дніпропетровська область. Булавовусі лускокрилі (Lepidoptera: Hesperioidea, Papilionoidea). — Д : Вид-во Дніпропетр. нац. ун-ту, 2007. — 320 с. — ISBN 978-966-551-242-4.(укр.).
 • Канарскький Ю. В. Распространение альпийского комплекса булавоусых чешуекрылых (Lepidoptera, Diurna) в Украинских Карпатах // Науч. зап. Гос. природоведч. музея. — Львов, 2009. — Вып. 25. — С. 171—176.(укр.)
 • Канарскький Ю. В. Рідкісні та зникаючі види денних лускокрилих (Lepidoptera: Papilionoidea, Hesperioidea) західних регіонів України // Наукові основи збереження біотичної різноманітності. — 2011. — Том 2(9), № 1. — С. 271—284. — ISSN 2220-3087.(укр.)
 • Моргун Д. В., 2000. Дневные бабочки Винницкой области Украины. — Рус. энтом. журн. 8(4): 307—315.
 • Москаленко Д. Ю., 1991. Фауна и экология булавоусых чешуекрылых на границе лесостепной и степной зон Левобережной Украины. — Энтомол. обозр. 70(4): 785—792.
 • Некрутенко Ю. П., 1985. Булавоусые чешуекрылые Крыма. Определитель. — Киев: Наук, думка. — 152 с, 24 табл.
 • Образцов М. С., Шелюжко Л. А. Денні метелики (Rhopalocera) УРСР. Додаток // Денні метелики / А. А. Яхонтов. — К.: Радянська школа, 1939. — С. 155—175.(укр.)
 • Попов С. Г., Плющ И. Г. Булавоусые чешуекрылые (Lepidoptera, Rapalocera) Западной Украины — Ужгород: М-студия, 2004. — 577 с.
 • Плющ И. Г., 1989. Новые сведения о редких и малоизвестных видах булавоусых чешуекрылых фауны УССР. —В зб. Экология и таксономия насекомых Украины. Вып. 3. — Киев; Одесса: Вища школа. — С. 90-97.
 • Плющ И. Г., 1990. Булавоусые чешуекрылые урбанизированных территорий Украинской ССР. — В зб. Успехи энтомологии в СССР. Насекомые перепончатокрылые и чешуекрылые. Материалы X съезда Всесоюзного энтомологического общества (11-15 сентября 1989). — Ленинград. — С. 192—194.
 • Савчук В. В. — «Атлас бабочек и гусениц Крыма» / Симферополь: Издательство Бизнес-Информ, 2013. — 296 с., цв. илл.
 • Штандель А. Е., 1958. Дневные бабочки окрестностей Харькова. — Энтомол. обозр. 37(4): 900—902.

Посилання[ред. | ред. код]