Улу (ніж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Залізний улу з руків'ям з оленячого рогу. Канадська Арктика

Улу (складове письмо інуктитут ᐅᓗ), або «жіночий ніж» — ніж, традиційно уживаний жінками багатьох північних народів — ескімосів, юпікських народів, алеутів та ін.

Назва[ред. | ред. код]

Слово «улу», як екзотизм, не відмінюється, проте, англійські словники дають для нього форму множини у діалектах інуктитут — «улуїт». Чукотські ескімоси зовуть його «уляк» («улек»)[1], чукчі — «пекуль»[2]. Щоб правильно передати звучання назви ножа її іноді записують "ooloo". Розрізняють два типи улу - аляскинський та канадський. Аляскинський має дві точки кріплення ножа до рукояті, а канадський одну.

Опис[ред. | ред. код]

Найбільш поширений тип ріжучого інструмента на півночі Канади та на Алясці, тому іноді його іменують "аляскинським" [1]. На території Російської Федерації ніж відомий під назвами "улу", "уляк", "пекуль" та відомий серед нанайців, чукчів, коряків. Найдавніші зразки збережених улу датуються 2500 р. до н. е.

Характерною рисою улу є лезо у формі півмісяця з прикріпленим зверху руків'ям. Колись матеріалом для леза слугував сланець, проте, зараз для роблення улу використовують сталь. Руків'я може бути зроблене з різноманітних матеріалів: рогу північного оленя-карибу або вівцебика, моржового ікла, дерева. Іноді хвостовик обплітали пруттям.

Застосування[ред. | ред. код]

Ніж улу знаходить дуже широке застосування у різноманітних побутових потребах північних народів. За його допомогою розбирають туші тварин, знімають шкури, готують їжу і навіть підстригають волосся дітям. Окрім того, за необхідності, улу може використовуватися для будування снігових жител-іглу, різання снігових блоків. Ескімоські улу можуть мати різну довжину: від 5 см. завдовжки для тонких шкіряних робіт і до 30 см. для перерубування кісток тварин. Форма ножа може нагадувати сучасні кастети. Ним легко працювати однією рукою, а сила при роботі направляється в центр ножа. Гострі ріжучі рухи можливо здійснювати краями ножа.

Промислове виробництво[ред. | ред. код]

У Канаді та Алясці розвинуто промислове виробництво улу, переважно з сувенірною метою. Проте, виробляють і цілком робочі ножі, як традиційного дизайну, так і удосконалені складані.


Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]