Човлент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чолнт, чулнт або хамін (від їд. טשאָלנטчо/улнт; на західному діалекті їд. שאלעטшалет) — традиційна єврейська суботня страва з м'яса, овочів, крупи й квасолі.

Слово чолнт/чулнт імовірно провансальського походження, як і значний шар середньовічної релігійної лексики ідиша. Ідея чолнт полягає в приготуванні гарячої страви при дотриманні релігійної заборони на розпалювання вогню в суботу.

У новий час, коли традиційних руських і литовських печей майже не залишилося, застосовують інші способи і намагаються досягти правильного смаку.

В єврейських містечках чолнт часто вже не готували вдома, а відносили в місцеву пекарню і ставили в остигаючу піч.

Чолнт дав привід для великої кількості ідіом і прислів'їв в єврейській мові ідиш - наприклад: «З ним тільки чолнт є» - означає непридатну людину або того, якого не хочуть прийняти в компанію, «Життя, як чолнт - що покладеш, те й будеш їсти».

Історія[ред. | ред. код]

Євреї готували човлент на свій шабат. Тобто в день, коли їм забороняється працювати, виконувати навіть найлегшу роботу. Квасоля і перлова крупа - це продукти, що вимагають довгого, терплячого приготування. Євреї закладали компоненти човлента в горщик в п'ятницю, страва готувалася всю ніч, піч згасала й повільно втрачала температуру. Коли господарі в суботу поверталися після молитви з синагоги - човлент вже був готовий і був все ще теплим.

В Українській кухні[ред. | ред. код]

Ця єврейська страва під назвою човлент стало повсякденною їжею також для мешканців Закарпаття, і готують його практично в кожній родині. Винахідливі закарпатці запозичили цю страву у євреїв (деякий проміжок часу в Закарпатті було багато євреїв ашкеназі, в Ужгороді проживало приблизно 30%, а в Мукачеві - майже 50%), але внесли в нього свої корективи. Використовується будь-яке м'ясо і обов'язково додається гострий перець (ця практика була запозичена в угорців).[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]