Шведська королівська родина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бернадоти


Родинний герб Бернадоттів
Країна:

Швеція Швеція

Родоначальний дім: Бернадоти
Титули:

Королі Швеції

Засновник: Карл XIV Юган Бернадот
Нинішній глава: Карл XVI Густав
Рік заснування: 1818
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Швеції
Категорія КатегоріяІнші країни

Шведська королівська родина — шведська королівська сім'я з 1818 р. складається з осіб у шведському Королівському Домі династії Бернадотте, і тісно пов'язані з королем Швеції. Вони мають право на королівські титули і стиль життя (манеру поводження), а деякі виконують офіційні зобов'язання та церемоніальні обов'язки представляти державу (Королівство Швецію). Розширена сім'я короля складається з інших близьких родичів, які не є у королівській сім'ї (родичі). До 1818 р., шведська королівська сім'я була з Дому Гольштейн-Готторпського, молодша гілка династії Ольденбургів, які правили Швецією від 1457 р. до 1521 р. (потім з перервами) та з 1751 р. до 1818 р.. З цієї династії останніх правових претендентів на шведський престол був кронпринц Густав Васа (1799–1877 рр.), син Густава IV Адольфа.

Історія[ред. | ред. код]

  • Рід шведської королівської сім'ї змогли дослідити до X століття нашої ери, але точніші деталі додані протягом останніх двох або трьох століть. Історично підтверджено з 1818 р. монархів офіційно перерахованих у шведському королівському дворі.
  • До 1620-х років шведські провінції були надані як територіальні уділи принців, які були їхніми зверхниками, але нині вони регулюються напів-автономно. З тих пір ці провінційні князівства існують за королівською родиною номінально, хоча кожен принц і принцеса традиційно підтримує суспільні зв'язки, або іноді мають вторинні резиденції в герцогстві. Сини шведських королів отримують княжий титул, ранг знаті, як люб'язність — назву до титулу від колишньої династії.

Члени родини[ред. | ред. код]

Згідно з відомостями шведського уряду, королівська сім'я включає в себе наступних:

Розширена сім'я[ред. | ред. код]

Не офіційні члени королівської сім'ї, яких вважають частиною Шведського Королівського суду:

Додатково сестри короля Швеції принцеси залишаються за назвою, але більше не називаються офіційно Принцесами Швеції, ані не мають титулування «Королівська Високість». Що стало результатом їх шлюбів з особами не-королівського походження, які не були розглянуті відповідно конституційно щодо династичних союзів. У той же час їх шлюби не були схвалені їхнім дідом королем Густав VI Адольф. Через подібні шлюби, кілька родичів чоловічої статі в Домі Бернадотів відмовилися від свого місця в лінії спадкоємства шведського престолу і від всіх королівських титулів. Оскільки жінки не мали права успадковувати трон до 1979 р., але трьом сестрам було дозволено зберегти титулування «Принцеса», почесного характеру.

  • Графиня Маріанна Бернадотте з Вісборг (вдова дядьки короля Сігварда Бернадотте графа Вісборгського), уроджена Ліндберг 15 липня 1924 р.
  • Графиня Ґунніла Бернадотте з Вісборг (вдова королівського дядьки Карла Югана Артура Бернадота герцога Далекарлії), уроджена Вахтмейстер 12 травня 1923 р.
  • Христина принцеса Бернадотте (вдова батьківського двоюрідного брата діда короля принца Карла), уроджена Рівельсруд 22 квітня 1932 р.

Призначений принц-консорт[ред. | ред. код]

24 лютого 2009 р. шведський королівський суд оголосив, що наслідна принцеса Швеції Вікторія вийде заміж за простолюдина Даніеля Вестлінга. У законі Швеції враховується гендерне первородство законом від 1979 року[1]. Це означає, що з Вікторією є перший випадок, коли первісткові буде притаманний титул короля чи королеви, незалежно від статі. Карл XVI Густаф король Швеції та Сільвія Соммерлат власним одруженням у 1976 р. припинили встановлені норми, що шведські князі повинні одружуватися на особах королівського походження, щоб зберегти право на спадкування шведського трону та на їх королівські титули. У разі з паном Д. Вестлінгом для шведів тепер настав новий період. Після одруження на принцесі Вікторії, яка є і герцогинею, пан Д. Вестлінг отримав титули «князя» та «герцога». Це відповідає формі стилю, використовуваного попередніми шведськими князями, в тому числі щодо молодшого брата Вікторії принца Швеції Карла Філіпа Герцога Вермландського: принц + власне ім'я + титул герцога. Новизна в тому, що піднесення пана Д. Вестлінга відбулося у зв'язку зі шлюбом, тому його герцогський титул відноситься до провінції Вестерйотланд. Даніелю Вестлінгові було також надано титулування «Королівська Високість», до якого Вікторія вже мала спадкове право, і повна його назва «Принц Швеції». Вони одружилися 19 червня 2010 р.

Галерея[ред. | ред. код]


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. SFS 1979:932

Література[ред. | ред. код]

  • Lars O. Lagerqvist och Nils Åberg: Litet lexikon över Sveriges regenter, ISBN 91-87064-43-X (швед.)
  • Debrett's Kings and Queens of Europe ISBN 0-86350-194-X (англ.)
  • Burke's Royal Families of the World; Volume I Europe & Latin America ISBN 0-85011-023-8 (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]