5G

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

5G (англ. 5th Generation) — п'яте покоління мобільних мереж або п'яте покоління бездротових систем. Назва, яку використовують у деяких наукових працях та проєктах для позначення наступних телекомунікаційних стандартів для мобільних мереж після стандартів 4G/IMT-Advanced[1][2].

Станом на початок 2018 року ця технологія не була повністю визначена у міжнародних стандартах, а лише перебувала у стані розробки. Першим стандартом цієї технології став ухвалений наприкінці 2017 року стандарт англ. New Radio (NR). Передбачено, що розгортання нових технологій відбуватиметься в декілька етапів. Спочатку буде впроваджено 5G NR Non stand-alone, яка використовує наявну мережу 4G LTE eNB[3].

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Основні показники[ред. | ред. код]

Станом на початок 2017 року офіційного стандарту 5G не було прийнято, роботи над його розробкою тривали в міжнародних організаціях[1].

Передбачено, що 5G забезпечуватиме швидшу передачу даних у порівнянні з 4G, зробить можливим щільніше розташування пристроїв, та надасть можливості для прямої взаємодії між різними пристроями[4].

Також дослідники прагнуть скоротити затримки та зменшити споживання електричної енергії (важливо для мобільних пристроїв та пристроїв типу «інтернет речей») у порівнянні з 4G[5].

Серед іншого, стандарт 5G має забезпечити такі характеристики:[4][6]

 • пікова швидкість завантаження даних на одну базову станцію до 20Гб/с
 • швидкість завантаження даних до 100 Мб/c та вивантаження до 50 Мб/c для одного абонента
 • можливість абонентському пристрою рухатись зі швидкістю до 500 км/год між базовими станціями (наприклад, у швидкісному потязі)
 • можливість пристроям перемикатись між режимом заощадження енергії та повністю робочим за 10 мс
 • затримки (англ. latency) до 4 мс за сприятливих умов, і до 1 мс для спеціалізованих з'єднань
 • поліпшена ефективність використання радіочастотного спектру
 • передача даних зі швидкістю 1 Гб/c водночас для багатьох користувачів на одному поверсі будівлі
 • можливість роботи до 1 млн пристроїв на 1 км²[5].

Деякі інженери припускають, що малі затримки разом із високою швидкістю передачі даних дозволять передати дедалі більшу частину обробки і зберігання даних зі смартфонів на потужніші сервери в хмарах. Але навіть якщо кінцевий споживач і не помітить усіх переваг нових технологій, наявні у ній можливості можуть стати в пригоді пристроям типу «інтернет речей» та іншим вбудованим і «розумним» комп'ютерним системам[7].

Низькі затримки та висока швидкість передачі даних мереж 5G може стати в пригоді не лише «інтернету речей», а й системам управління безпілотними автомобілями[8].

Очікується, що бездротова технологія блискавичного інтернету наступного покоління зможе забезпечити не тільки живлення самокерованих автомобілів, а й віртуальну реальність, розумні міста та мережевих роботів.

Зв'язок 5G використовує два діапазони електромагнітних хвиль — FR1 (600–6000МГц) та FR2 (24–100ГГц).

Основні технології[ред. | ред. код]

Досягнення поставлених показників роботи мереж п'ятого покоління потребуватиме використання нових технологій. Зокрема, очікується, що в мережах 5G буде використано такі технології:[9]

 • Передавання даних радіохвилями у міліметровому діапазоні (буде обраний сегмент у діапазоні 30-300 ГГц).
 • Малі базові станції повинні розв'язати проблеми із швидким згасанням міліметрових хвиль. Очікується, що ці станції матимуть низьке енергоспоживання, малі габарити, будуть портативними, а оператори стільникового зв'язку матимуть можливість встановлювати їх тисячами на відстані 250 м одна від одної.
 • Базові станції матимуть масиви MIMO. Технологія MIMO вже наявна в базових станціях 4G, але в них є лише 8 портів для передачі та 8 для отримання даних. В базових станціях 5G таких портів вже буде порядку кількох сотень, що буде реалізовано на основі багатоелементних цифрових антенних решіток[10][11][12].
 • Потреба у технології BeamForming продиктована проблемами з інтерференцією хвиль через збільшення портів вводу-виведення MIMO.
 • Передавання даних між абонентом та базовою станцією в режимі повного дуплексу.
 • Підвищення спектральної ефективності на основі неортогонального множинного доступу (NOMA) та різних варіантів неортогональних за частотою (N-OFDM) сигналів.
 • кодування LDPC.

Проєктування[ред. | ред. код]

Станом на 2013 рік вже проєктуються мобільні мережі п'ятого покоління (5G), що обіцяють пропускну здатність в десятки разів більшу ніж в мережах 4G (наприклад, LTE). Для високошвидкісної передачі даних пропонується використовувати міліметровий діапазон радіохвиль із частотою від 30 до 300 ГГц. Теоретично мобільні мережі п'ятого покоління (5G) дозволять передавати інформацію зі швидкістю до 10 Гбіт/с[13] та часом відповіді («латентністю») менше 1 мілісекунди[14], що задовольнить будь-які сучасні потреби із завантаження контенту.

Перші специфікації Non-Standalone 5G NR (англ. New Radio) були затверджені наприкінці 2017 року на засіданні консорціуму 3GPP (3rd Generation Partnership Project). Вони описують неавтономні архітектуру мереж 5G і служитимуть орієнтиром на початку для розгортання мереж 5G на основі вже наявних базових станцій LTE. Також триває робота над специфікаціями мереж Standalone 5G, які нарешті й замінять 4G LTE. Специфікації Non-Standalone 5G NR включають підтримку низькочастотного (600 МГц, 700 МГц), середньочастотного (3,5 ГГц) і високочастотного (50 ГГц) спектра[15].

На початку 2018 року дослідники з Шанхайського інституту зв'язку та обробки даних із Шанхайського університету (КНР) розробили фазовану антенну решітку для встановлення у мобільні телефони з металевим корпусом, здатну працювати на частотах в діапазоні 28 ГГц. Імовірно, подібні технології відіграватимуть важливу роль в телефонах 5G, оскільки дозволять реалізувати принципи BeamForming на хвилях міліметрової довжини[16].

Тестування[ред. | ред. код]

Компанія Samsung, у середині 2013 р., в результаті проведених власних експериментів з прототипом електронної системи з обміну даних на частоті 28 ГГц між двома отримувачами, які рухалися зі швидкістю близько 8 км/год, досягнула швидкості передачі 1.056 Гбіт/с[17][18]. Відстань при цьому становила приблизно 2 км прямої видимості.

Натомість, станом на початок 2014 р., відомо, що ключові всесвітні вендори обладнання мереж мобільного зв'язку, такі як Nokia, Ericsson, Huawei, Samsung у свою чергу інтенсивно працюють над розробленням, створенням та тестуванням телекомунікаційного обладнання для технології 5G у власних дослідницьких центрах[19][20]. Зокрема, у другому за величиною європейському R&D центрі компанії Nokia Solutions and Networks, розташованому у польському місті Вроцлаві, проводиться серйозна робота з експериментального дослідження етерного інтерфейсу даної технології й створення відповідного програмного забезпечення для функціонування мобільних мереж на її основі[21]. Його керівник Бартош Цєплюх у вересневому інтерв'ю «Польському радіо» відзначив, що істотний розвиток технології 4G / 5G отримують й завдяки плідній співпраці у центрі сильних ІТ-команд з українців, румунів, іспанців з польськими інженерами[22]. Іншим фактом, що підтверджує серйозність намірів Nokia щодо здобуття першості у розвитку технології 5G та виведені її на ринок телекому, є об'єднання зусиль з потужною високотехнологічною компанією National Instruments задля створення експериментальної концептуальної системи 5G, реалізованої із застосуванням NI LabVIEW та модульних приладів NI PXI, які є на сьогодні найбільш сучасною системою для проведення експериментів і швидкого створення прототипів радіоінтерфейсу 5G[23].

У 2016-му році з'явилися відомості про те що корпорація Google проводить випробування можливості підключення до 5G інтернету за допомогою безпілотних дронів. Проєкт в рамках якого проходять тестування, носить кодову назву Skybender[24]

Також 22 лютого 2016 американська компанія Verizon заявила про початок тестування мереж 5G[25]. Компанія обіцяє, що технологія дозволить забезпечити «швидкість кілька гігабайт на секунду і мілісекунди затримки»[26].

В кінці вересня 2017 року шведська компанія Ericsson і провідний японський оператор мобільного зв'язку KDDI уклали партнерську угоду про спільне тестуванні можливостей мереж п'ятого покоління на частоті 4,5 ГГц в декількох містах Японії. Під час пілотного проєкту партнери перевірятимуть різні сценарії використання 5G в частотних діапазонах 4,5 ГГц і 28 ГГц, а також досліджуватимуть взаємодію між технологіями 5G і LTE. Пілотний проєкт має завершитись до березня 2018 року, а комерційні 5G послуги для своїх абонентів KDDI планує запустити вже до 2020 року[27]. У Москві 5G працює на зразок в «Сколково», плюс Tele 2 і Ericsson запустили 5G в тестовому режимі на Тверській, в діапазоні 28 ГГц. Працює мережа п'ятого покоління від станції метро «Охотний ряд» до «Маяковський». Ще одну тестову зону запустили MTC і Huawei, вона працює на території ВДНГ.[28]

14 квітня 2020 року Vodafone протестував мережу 5G в Києві.[29] Було досягнуто швидкості 525 мегабіт в секунду. Також lifecell повідомив про тестування нової технології в кількох містах України.[30]

4 березня 2021 року компанія Samsung встановила новий рекорд швидкості щодо передачі даних в мережі 5G: 5,23 Гбіт/с.[31] Телефон Samsung Galaxy S20+ завантажив 4-гігабайтовий фільм із роздільною здатністю в full-HD за шість секунд.

Розгортання[ред. | ред. код]

Перші ознаки розгортання комерційних мобільних мереж на основі 5G з'явилися у 2020 р., а більш широкомасштабне впровадження почнеться з 2025 р.[20]

Станом на кінець 2021 року, компанія Ericsson є світовим лідером з впровадження технології 5G. Наразі діє понад 160 мереж нового покоління, 50% з яких працюють на технологіях компанії Ericsson, кількість користувачів технології 5G сягає понад 500 млн людей та за прогнозами сягне 3,4 млрд до 2026.[32][33][34]

Корея[ред. | ред. код]

Південна Корея планує розгорнути мережу 5G до Зимових Олімпійських Ігор 2018 року, які будуть проводитись в цій країні.[14] Японія теж планує мати працюючу мережу 5G до Літніх Олімпійських Ігор 2020 року[14].

У лютому 2017 року на Світовому Конгресі Мобільних технологій в Барселоні представники Samsung заявили, що перша комерційна мережа 5G буде запущена на початку 2018 року[35].

Експериментальна мережа 5G була розгорнута перед церемонією відкриття Зимової Олімпіади 9 лютого 2018 року. З її допомогою було організоване управління 1200 LED ліхтарями, які утворили форму голуба. Швидкість передачі даних в мережах 5-го покоління була продемонстрована на прикладах прямої трансляції з кабіни бобслеїв, лижних трас, зображення 360° бігунів на ковзанах та фігурного катання; подорожах у віртуальній реальності на хокейні матчі та спуски на сноубордах[36].

У рекламній кімнаті на станції Гангнеон був встановлений зв'язок з іншою експериментальною мережею 5G в Оулу (Фінляндія) через оптоволоконний кабель завдовжки 14000 км. Відвідувачі мали можливість здійснити віртуальну подорож через Оулу або ж керувати сенсорами глибини снігу чи яскравість полярного сяйва. Відвідувачі в Оулу, натомість, мали можливість здійснити віртуальну подорож станцією Гангнеон[36].

У розгорнутій експериментальній мережі була використана технологія NFV MANO (англ. network functions virtualization management and orchestration), яка дозволяє виконувати маршрутизацію даних програмним забезпеченням, а не спеціально створеним апаратним забезпеченням[36].

Також планується випробувати нову технологію супутникового зв'язку Block Filtered-OFDM[36].

Німеччина[ред. | ред. код]

У травні 2018 року було повідомлено, що після успішного випробування тестової мережі 5G в портовому районі Гамбурга оператор Deutsche Telekom розгорнув тестову мережу в Берліні. В районі Мітте (Лейпцизька вулиця), та районі Шененберг (вулиці Вінтерфельдштрасе) було встановлено три базові станції. Ці станції стануть ядром кластера мережі 5G, яку оператор планує до літа розширити до 70 базових станцій в 20 місцевостях. На першому етапі новостворений кластер покриватиме «смугу» 5 км завширшки[37].

Робоча частота мобільного зв'язку дорівнює 3,7 ГГц та використовує обладнання виробництва Huawei із використанням стандартів 5G NR (New Radio). Кожна базова станція охоплюватиме сектор у 120° та матиме 64 антен Massive MIMO[37].

3 липня 2019 року нову мережу було запущено в Берліні та Бонні.[38]

Італія[ред. | ред. код]

5 червня Італія третьою у Європі після Швейцарії та Британії запустила 5G. Послугу надає італійський провайдер Vodafone-Italia. Послуга доступна у п'яти великих містах: Мілані, Турині, Болоньї, Римі та Неаполі, а також у 28 муніципалітетах у столичному регіоні.[39][40]

США[ред. | ред. код]

Американський оператор мобільного зв'язку AT&T офіційно оголосив, що запустить власну 5G-мережу в США до кінця 2018 року. Можливість скористатися новою технологією отримають жителі 12 міст (зокрема: Даллас, Техас; Атланта, Джорджія; Уейко, Техас)[41], при цьому оператор особливо підкреслив, що мова йде про останню версію специфікацій Non-Standalone 5G NR, а не про «псевдо-5G» (поліпшений 4G/LTE). Подібна технологія з назвою 5G Evolution вже працює в мережах AT&T в 23 містах США[15].

Таким чином, AT&T стане першим мобільним оператором в США, який почне надавати своїм абонентам 5G-зв'язок. Оператор мобільного зв'язку Sprint збирається почати розгортати свої мережі п'ятого покоління в 2019 році, а T-Mobile — в 2020 році. При цьому Verizon вже активно тестує технологію 5G і також може виступити з аналогічною заявою про швидкий запуск її комерційної версії[15].

Слід зазначити, що може йтись про послуги доступу до Інтернет стаціонарним абонентам (наприклад, через спеціальні модеми в оселях, офісах, тощо). Використання радіозв'язку може мати економічний сенс через менший обсяг необхідних початкових інвестицій в порівнянні з прокладанням оптичних кабелів[42].

У вересні 2018 року компанія Verizon оголосила про намір запустити послуги мереж 5G для домашніх абонентів у Х'юстоні, Індіанаполісі, Лос-Анджелесі, та Сакраменто з першого жовтня того ж року. Канали зв'язку матимуть пропускну здатність в середньому 300 Мбіт/с, з піковими показниками на рівні 1 Гбіт/с[43].

Швейцарія[ред. | ред. код]

З 17 квітня 2019 р. 5G працює в містах Женева, Лозанна, Берн, Цюріх та ін. До кінця 2019 р. компанія Swisscom має намір охопити послугами 5G 90 % населення Швейцарії.[44]

Монако та Сан-Марино[ред. | ред. код]

Станом на початок 2019 року мережу п'ятого покоління запустили у Монако та Сан-Марино.[45]

Велика Британія[ред. | ред. код]

29 травня 2019 року британський оператор ЕЕ запустив першу мережу 5G у Великій Британії.[46] Зв'язок буде доступний у шести великих містах, включаючи Лондон, Единбург і Манчестер, до кінця року мережа повинна бути запущена ще в 10 містах.[45] У тарифному плані за £33.99 користувачі отримають 120GB трафіку. Швидкість інтернету має складати 100—150 МБ/с.

Велика Британія планує відмовитися від послуг мобільного зв'язку 2G і 3G до 2033 року, щоб повністю перейти на 5G і 6G.[47][48]

Китай[ред. | ред. код]

В середині 2019 року в Китаї вперше було проведено операцію за допомогою 5G. Головний лікар пекінської клініки провів дві дистанційні операції, перебуваючи відповідно на відстані 710 та 1100 км від пацієнта. Під час операції було імплантовано 12 гвинтів у хребти пацієнтам[49].

31 жовтня 2019 року 3 найбільших китайських мобільних провайдери оголосили про запуск 5G-тарифів. Вони будуть доступні в 50 містах Китаю.[50] До середини жовтня в Шанхаї було активовано 11 859 базових станцій 5G. Тарифні плани будуть коштувати від 128 юанів (близько 451 грн) до 599 юанів (2100 грн).

Саудівська Аравія[ред. | ред. код]

Літом 2020 проводилося тестування швидкості інтернету 5G в 12 країнах. В Саудівській Аравії швидкість виявилася найбільшою і склала 144 Мбіт/с.[51][52]

Канада[ред. | ред. код]

Літом 2020 проводилося тестування швидкості інтернету 5G в 12 країнах. В Канаді швидкість виявилася найбільшою після Саудівської Аравії і склала 90 Мбіт/с.[51] Тестування проводилося із 16 травня по 14 серпня.

Україна[ред. | ред. код]

17 травня 2019 р. Президент Петро Порошенко підписав указ щодо впровадження системи мобільного зв'язку 5-го покоління (5G) в Україні.[53][54]

19 липня 2019 р. Президент Володимир Зеленський провів зустріч з мексиканським інвестором Пітером Фойо, спеціалізацією якого є телефонія та телекомунікаційні послуги, що актуально в контексті розвитку в Україні мобільного зв'язку та підготовки до запуску 5G. Головний виконавчий директор Principal Standard Group підкреслив, що для нього є важливою позиція Президента щодо побудови конструктивної співпраці на засадах відкритості.[55]

В Україні працює центр моніторингу безпеки руху на дорогах. Для цього використовують технології 4G /5G і інтернет-речей.[56]

7 квітня 2020 року на сайті Президента України була зареєстрована електронна петиція із вимогою «заборонити впровадження 5G через вкрай негативне його впливання на здоров'я»[57]. Петиція набрала 25638 голосів з 25000, необхідних для її розгляду. 20 липня в Офісі президента України відхилили вимоги; Президент подякував підписантам «за активну громадянську позицію», але зазначив, що 5G не несе шкоди здоров'ю, якщо дотримуватися вимог щодо рівня електромагнітного випромінювання[58].

У серпні 2021 року Кабмін схвалив рішення про дослідження 5G-частот в Україні. В жовтні 2021 року технологічній зоні 5G Lab було розгорнуто фрагмент мережі 5G. Це спільний проєкт Міністерства цифрової трансформації, мобільного оператора Vodafone Україна, компанії Huawei Ukraine та технологічного парку UNIT.City[59][60].

Теорії змови[ред. | ред. код]

У 2020 році здобула поширення теорія змови про те, що начебто випромінювання радіообладнання, що працює за стандартом 5G, сприяє поширенню вірусу SARS-CoV-2 і є причиною пандемії коронавірусної хвороби.[61] [62] Станом на початок квітня 2020 року лише у Великій Британії було зареєстровано близько 30 актів вандалізму проти стільникових башт та кілька спроб підпалу, причому палили башти і 3G[63][64].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б ITU towards “IMT for 2020 and beyond” - IMT-2020 standards for 5G. International Telecommunications Union (амер.). Архів оригіналу за 29 серпня 2015. Процитовано 22 лютого 2017. 
 2. ТЕХНОЛОГИЯ 5G СТАНЕТ НАЧАЛОМ «ЧЕТВЕРТОЙ ИНДУСТРИАЛЬНОЙ РЕВОЛЮЦИИ». Архів оригіналу за 19 квітня 2017. Процитовано 18 квітня 2017. 
 3. Sarah Yost (25 січня 2018). What Does Every Engineer Need to Know about 5G?. IEEE Spectrum. Архів оригіналу за 25 січня 2018. Процитовано 25 січня 2018. 
 4. а б Osseiran, A.; Boccardi, F.; Braun, V.; Kusume, K.; Marsch, P.; Maternia, M.; Queseth, O.; Schellmann, M. та ін. (1 травня 2014). Scenarios for 5G mobile and wireless communications: the vision of the METIS project. IEEE Communications Magazine 52 (5): 26–35. ISSN 0163-6804. doi:10.1109/MCOM.2014.6815890. Архів оригіналу за 3 липня 2018. Процитовано 1 березня 2017. 
 5. а б Best, Jo (28 серпня 2013). The race to 5G: Inside the fight for the future of mobile as we know it. TechRepublic. Архів оригіналу за 5 лютого 2017. Процитовано 14 січня 2016. 
 6. Sebastian Anthony (Feb 24, 2017). 5G specs announced: 20Gbps download, 1ms latency, 1M devices per square km. Ars Technica. Архів оригіналу за 2 березня 2017. Процитовано 1 березня 2017. 
 7. Amy Nordrum (16 січня 2018). CES 2018: 5G News and Nuggets. IEEE Spectrum. Архів оригіналу за 29 січня 2018. Процитовано 29 січня 2018. 
 8. Meet Martti, the Finnish Robocar That Uses 5G. IEEE Spectrum. 30 серпня 2018. Архів оригіналу за 31 серпня 2018. Процитовано 31 серпня 2018. 
 9. Amy Nordrum, Kristen Clark and IEEE Spectrum Staff (27 січня 2017). Everything You Need to Know About 5G. IEEE Spectrum. Архів оригіналу за 20 січня 2019. Процитовано 26 січня 2018. 
 10. Слюсар В. И. Развитие схемотехники ЦАР: некоторые итоги. Часть 1.// Первая миля. Last mile (Приложение к журналу «Электроника: наука, технология, бизнес»). — N1. — 2018. — C. 72 — 77 [1] [Архівовано 17 березня 2018 у Wayback Machine.]
 11. Слюсар В. И. Развитие схемотехники ЦАР: некоторые итоги. Часть 2.// Первая миля. Last mile (Приложение к журналу «Электроника: наука, технология, бизнес»). — N2. — 2018. — C. 76 — 80.[2] [Архівовано 20 червня 2018 у Wayback Machine.]
 12. Степанец И., Фокин Г. Особенности реализации Massive MIMO в сетях 5G.// Первая миля. Last mile (Приложение к журналу «Электроника: наука, технология, бизнес»). — N1. — 2018. — C. 46 — 52.
 13. Гигабитное будущее беспроводной сети: Президент WiGig Alliance Али Садри о перспективах стандарта WiGig [Архівовано 8 серпня 2014 у Wayback Machine.], Computerworld Россия (№ 03, 2012)
 14. а б в Wireless: the next generation. The Economist (анлгійська). 20 березня 2016. Архів оригіналу за 24 січня 2018. 
 15. а б в Сергей Кулеш (4 січня 2018). До конца 2018 года мобильный оператор AT&T запустит в 12 городах США сеть пятого поколения на основе новейших спецификаций Non-Standalone 5G NR. ITC.ua. Архів оригіналу за 24 січня 2018. Процитовано 23 січня 2018. 
 16. Dexter Johnson (29 січня 2018). A Beam-Steering Antenna for 5G Mobile Phones. IEEE Spectrum. Архів оригіналу за 31 січня 2018. Процитовано 31 січня 2018. 
 17. Samsung Announces World's First 5G mmWave Mobile Technology [Архівовано 20 жовтня 2014 у Wayback Machine.], Samsung Tomorrow (13 травня 2013)
 18. Millimeter Waves May Be the Future of 5G Phones [Архівовано 7 грудня 2014 у Wayback Machine.], IEEE Spectrum (13 червня 2013)
 19. Wizja telekomunikacji w 2020 roku staje się rzeczywistością (укр. Бачення телекомунікації в 2020 році стає реальністю) [Архівовано 5 грудня 2014 у Wayback Machine.], Прес-реліз NSN (30 січня 2014)
 20. а б A Chinese Tech Company Wants To Make Your Smartphone's Internet Connection 1,000 Times Faster [Архівовано 29 листопада 2014 у Wayback Machine.], Business Insider (26 листопада 2014)
 21. Bartosz Ciepluch w Radio Wroclaw [Архівовано 15 грудня 2014 у Wayback Machine.], Аудіоінтерв'ю на «Radio Wroclaw» (11 лютого 2014)
 22. Bartosz Ciepluch w Polskim Radiu [Архівовано 15 грудня 2014 у Wayback Machine.], Аудіоінтерв'ю на «Polskie Radio» (5 вересня 2014)
 23. Компания National Instruments объявляет о сотрудничестве с Nokia для разработки сетей следующего поколения 5G, Прес-реліз NI (15 травня 2014)
 24. Harris, Mark (29 січня 2016). Project Skybender: Google's secretive 5G internet drone tests revealed. The Guardian (en-GB). ISSN 0261-3077. Архів оригіналу за 5 лютого 2016. Процитовано 7 лютого 2016. 
 25. Verizon почала тестування мереж 5G. www.hromadske.tv. Архів оригіналу за 11 березня 2016. Процитовано 22 лютого 2016. 
 26. Verizon почав тестувати технологію 5G. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 23 лютого 2016. Процитовано 22 лютого 2016. 
 27. Сергей Кулеш (25.09.2017). В 2018 году в Японии стартует тестирование 5G-сетей в диапазоне 4,5 ГГц, а уже в 2020 году их запустят в коммерческую эксплуатацию. ITC. Архів оригіналу за 25 вересня 2017. Процитовано 25 вересня 2017. 
 28. 5G і хмарні ігрові сервіси - тестуємо, як це працює в Москві. Архів оригіналу за 26 грудня 2019. 
 29. Vodafone запустив першу 5G мережу в Україні [Архівовано 23 квітня 2020 у Wayback Machine.], ITsider.com.ua, 14 квітня 2020
 30. В Україні тестуватимуть 5G: що не так з цією новиною? [Архівовано 24 жовтня 2020 у Wayback Machine.], MEDIASAPIENS, 5 листопада 2019
 31. Samsung встановив новий рекорд швидкості 5G. mind.ua. 4 березня 2021. Архів оригіналу за 4 березня 2021. Процитовано 4 березня 2021. 
 32. Ericsson Mobility Report. www.ericsson.com (англ.). 7 вересня 2020. Архів оригіналу за 22 грудня 2021. Процитовано 22 грудня 2021. 
 33. 5G mobile subscriptions forecast worldwide 2020-2026. Statista (англ.). Архів оригіналу за 22 грудня 2021. Процитовано 22 грудня 2021. 
 34. До кінця 2021 року кількість користувачів 5G досягне 580 млн людей, - Ericsson. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 22 грудня 2021. Процитовано 22 грудня 2021. 
 35. Samsung Press Conference MWC 2017 (англ). Архів оригіналу за 28 лютого 2017. Процитовано 28 лютого 2017. 
 36. а б в г Ariel Bleicher (21 лютого 2018). First Intercontinental 5G Trial Begins at Winter Olympics. IEEE Spectrum. Архів оригіналу за 24 лютого 2018. Процитовано 23 лютого 2018. 
 37. а б Ernst Ahlers (4 травня 2018). In Berlin und Leipzig: Erste 5G-Mobilfunkbasen mit Gigabit-Geschwindigkeit. Heise Online. Архів оригіналу за 22 травня 2018. Процитовано 21 травня 2018. 
 38. У Німеччині запущена мережа мобільного зв'язку 5G [Архівовано 15 березня 2022 у Wayback Machine.], Deutsche Welle, 4 липня 2019
 39. В Італії повноцінно запустили 5G [Архівовано 14 жовтня 2020 у Wayback Machine.], Детектор медіа, 10 червня 2019
 40. VODAFONE LANCIA PRIMA IN ITALIA IL 5G [Архівовано 25 липня 2019 у Wayback Machine.], Vodafone Italia S.p.A.
 41. Сергей Кулеш (21 лютого 2018). “Даллас, Атланта и Уэйко”: Мобильный оператор AT&T огласил список из первых трех городов США, которые получат 5G-связь до конца текущего года. ITC.ua. Архів оригіналу за 23 лютого 2018. Процитовано 22 лютого 2018. 
 42. Stacey Higginbotham (27 лютого 2018). 5G is in Danger of Being Oversold. IEEE Spectrum. Архів оригіналу за 1 березня 2018. Процитовано 28 лютого 2018. 
 43. Verizon 5G home broadband going live on October 1st. Phonedog. 11 вересня 2018. Архів оригіналу за 12 вересня 2018. Процитовано 12 вересня 2018. 
 44. Swisscom actionne le bouton et lance le premier réseau 5G de Suisse (фр.). 28 квітня 2019. Архів оригіналу за 7 травня 2019. Процитовано 28 квітня 2019. 
 45. а б Велика Британія запустила мережу 5G [Архівовано 3 червня 2019 у Wayback Machine.], Економічна правда, 3 червня 2019
 46. EE AND STORMZY LIGHT UP LONDON SKYLINE AND USE VR TO GIVE MUSIC FANS ACROSS THE UK A FRONT ROW SEAT AS THE UK’S FIRST 5G NETWORK IS SWITCHED ON. EE. 30 травня 2019. Архів оригіналу за 3 червня 2019. Процитовано 3 червня 2019. 
 47. Великобританія відмовиться від 2G і 3G до 2033 року. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 22 грудня 2021. Процитовано 22 грудня 2021. 
 48. Велика Британія залишить без зв'язку майже усі кнопкові телефони. 24 Канал (укр.). Архів оригіналу за 22 грудня 2021. Процитовано 22 грудня 2021. 
 49. Китайські лікарі вперше провели дві дистанційні операції за допомогою 5G та роботів. Tokar.ua. 12 липня 2019. Архів оригіналу за 21 липня 2019. Процитовано 21 липня 2019. 
 50. У Китаї запрацював 5G [Архівовано 9 жовтня 2020 у Wayback Machine.], Детектор Медіа, 1 листопада 2019
 51. а б Где сейчас самый быстрый 5G интернет. Рейтинг стран [Архівовано 9 жовтня 2020 у Wayback Machine.], Ліга. БИЗНЕС, 31.08.2020
 52. UK HAS SLOWEST 5G SPEED AND WORST CONNECTIVITY OF 12 COUNTRIES TESTED [Архівовано 9 жовтня 2020 у Wayback Machine.], Independent
 53. Порошенко підписав указ про запуск 5G в Україні. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 10 квітня 2021. Процитовано 10 квітня 2021. 
 54. Порошенко підписав указ про запуск 5G в Україні в 2020 році. Економічна правда (укр.). Архів оригіналу за 10 квітня 2021. Процитовано 10 квітня 2021. 
 55. Глава держави провів зустріч з мексиканським інвестором Пітером Фойо. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Архів оригіналу за 19 липня 2019. Процитовано 24 липня 2019. 
 56. В Украине запустили центр мониторинга безопасности движения на дорогах с помощью 5G. Информатор Tech (ru-RU). 26 квітня 2019. Архів оригіналу за 6 листопада 2019. Процитовано 6 листопада 2019. 
 57. Заборонити впровадження 5G через вкрай негативне його впливання на здоров`я! Електронні петиції — Офіційне інтернет-представництво Президента України. petition.president.gov.ua. Архів оригіналу за 22 липня 2020. Процитовано 21 липня 2020. 
 58. Зеленський відповів на петицію з проханням заборонити 5G. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 21 липня 2020. Процитовано 21 липня 2020. 
 59. У Києві запрацювала тестова зона зв’язку 5G. Укрінформ. 28 жовтня 2021. Архів оригіналу за 29 жовтня 2021. Процитовано 29 жовтня 2021. 
 60. В Україні планують дослідити впровадження 5G. РБК-Украина (рос.). Архів оригіналу за 22 грудня 2021. Процитовано 22 грудня 2021. 
 61. 5G, світовий уряд та секретні лабораторії: як зупинити теорії змови про COVID-19 [Архівовано 12 травня 2020 у Wayback Machine.], Детектор Медіа, 8 травня 2020
 62. Страхи та плітки навколо 5G. Архів оригіналу за 25 листопада 2021. Процитовано 25 листопада 2021. 
 63. John Timmer (12 квітня 2020). Celebs share rumors linking 5G to coronavirus, nutjobs burn cell towers. Ars Technica. Архів оригіналу за 12 квітня 2020. Процитовано 12 квітня 2020. 
 64. У Великій Британії спалюють вежі зв'язку 5G: бояться поширення коронавірусу [Архівовано 10 травня 2020 у Wayback Machine.], Радіо Свобода, 8 квітня 2020

Посилання[ред. | ред. код]