БДСМ: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
→‎БДСМ в мистецтві: уточнення, примітки, структура
Рядок 168: Рядок 168:
=== У літературі ===
=== У літературі ===


Згадки про БДСМ досить широко зустрічаються в літературних творах, причому як вираженої еротичної, так і більш нейтральною спрямованості.
Згадки про БДСМ чи його елементів доволі поширені в літературних творах: як вираженої еротичної та порнографічної, так і нейтральнішої спрямованості.


Найяскравішими прикладами перших є романи «<nowiki/>[[Жюстіна, або Нещасна доля чесноти]]<nowiki/>», «<nowiki/>[[Філософія в будуарі]]<nowiki/>» та інші твори [[Маркіз де Сад|Маркіза де Сада]], «<nowiki/>[[Венера в хутрах]]<nowiki/>» та інші романи [[Леопольд фон Захер-Мазох|Леопольда фон Захер-Мазоха]], анонімний роман "Романс хіті", "Гінекократія" (приписується [[Магнус Гіршфельд|Магнусу Гіршфельду]]), "[[Сад тортур]]" [[Октав Мірбо|Октава Мірабо]], «<nowiki/>[[Історія О]]<nowiki/>» [[Полін Реаж]], романи серії "Хроніки Гора" [[Джон Норман|Джона Нормана]], «Жінка на хресті» [[Анна Мар|Анни Мар]], романи серії "[[50 відтінків сірого|50 відтінків]]" [[Еріка Леонард Джеймс|Еріки Джеймс]]<ref name=":2">{{Cite web|title=FRANÇAIS - BiblioCuriosa|url=http://www.bibliocuriosa.com/index.php/FRAN%C3%87AIS|website=www.bibliocuriosa.com|accessdate=2020-04-03}}</ref><ref>{{Cite book|url=https://books.google.com.ua/books?id=Pbx5Cm6hou4C&pg=PA14&dq|title=BDSM in American Science Fiction and Fantasy|last=Call|first=Lewis|date=2012-10-19|publisher=Palgrave Macmillan|language=en|isbn=978-0-230-34804-2}}</ref>.
До перших можна віднести:


Типовими представниками других є роман «<nowiki/>[[Фанні Хілл]]<nowiki/>» [[Джон Клеланд|Джона Клеланда]], «<nowiki/>[[Три товариші (роман)|Три товариші]]<nowiki/>», «<nowiki/>[[Чорний обеліск (роман)|Чорний обеліск]]<nowiki/>» [[Еріх Марія Ремарк|Еріха Марії Ремарка]], серія романів «Спляча красуня» [[Енн Райс]] (під псевдонімом A.N. Roquelaure), «Вілт» [[Томас Шарп|Томаса Шарпа]], «<nowiki/>[[Одинадцять хвилин]]" [[Пауло Коельо]]<ref name=":2" />.

* [[Маркіз де Сад]], романи «Жюстіна, або Нещасна доля чесноти», «Філософія в будуарі» та інші;
* [[Леопольд фон Захер-Мазох]], роман «Венера в хутрі» та інші;
* [[Полін Реаж]], роман «Історія О» (Histoire d'O);
* [[Анна Мар]], роман «Жінка на хресті».
* [[50 відтінків сірого]]

До других можна віднести:

* [[Джон Клеланд]], роман «Фанні Хілл»;
* [[Еріх Марія Ремарк]], романи «Три товариші», «Чорний обеліск» («дзеркальний» персонаж&nbsp;— Залізна Кінь/Кобила);
* [[Енн Райс]], серія романів «Спляча красуня» («Sleeping Beauty» series) (під псевдонімом AN Roquelaure);
* [[Томас Шарп]], роман «Уїлт» (Wilt);
* [[Пауло Коельо]], «Одинадцять хвилин» (Onze Minutos);

Елементи БДСМ періодично зустрічаються також у поетичних творах ряду авторів, наприклад, [[Анна Ахматова|Анни Ахматової]].


== Посилання ==
== Посилання ==

Версія за 14:16, 3 квітня 2020

БДСМ — психосексуальна субкультура, заснована на обміні владою між партнерами, а також на принципах безпеки, добровільності й розумності (прийнята абревіатура від англійських слів Safe, Sane, Consensual — SSC).

Фізіологічно в основі БДСМ лежить підвищення рівня сексуального збудження людини і отримання нею психофізіологічного задоволення в результаті свідомого порушення тих чи інших соціально-детермінованих умов або табу, а також (хоча і не завжди) певних фізичних впливів. При цьому БДСМ може бути як самодостатньою практикою, не пов'язаною з безпосереднім статевим контактом, так і бути частиною сексуальних дій.

Відмінності БДСМ від соціально агресивних і/або злочинних дій визначаються, насамперед, жорстким дотриманням учасниками БДСМ-зв'язків рамок SSC. Оскільки в більшості своїй БДСМ-активність передбачає моральні та фізичні дії, для відмінності природних психомоторних реакцій людини на дискомфорт і біль від свідомого бажання припинити БДСМ-дії використовуються спеціальні механізми. Зокрема, в будь-який момент учасник сесії може вимовити заздалегідь обумовлене стоп-слово (або жест або рух), що означатиме вимогу безвідмовного моментального припинення всіх БДСМ-дій. Деякими парами використовується складніша система сигналізації, яка також дозволяє «нижньому» партнеру повідомляти про допустимість конкретного виду впливу або сили впливу.

Етимологія поняття

Розшифровка абревіатури BDSM

У складовою абревіатурі-акроніми BDSM укладені назви основних складових цього явища:

  • BD (Bondage & Discipline — неволя і дисципліна, виховання) — бондаж (зв'язування, обмеження рухливості), дисциплінарні та рольові ігри, ігрова покора, приниження, покарання;
  • DS (Domination & Submission — домінування і покора) — неігрове панування і покора; відносини, в яких у результаті попередньої домовленості присутня нерівноправність партнерів;
  • SM (Sadism & Masochism — садизм і мазохізм) — садомазохізм; практики, пов'язані з отриманням задоволення від заподіяння або переживання фізичного болю[1][2].

Появу абревіатури було викликано, зокрема, тим, що спочатку бондаж/дисципліна (BD) і домінування/підпорядкування (DS) вважалися підрозділом садомазохізму (SM), що не влаштовувало прихильників перших двох практик. Садистам приносить задоволення заподіювати біль, мазохістам — відчувати її. Але панування і підпорядкування виявляється більшою мірою на психологічному рівні, еротичному обміні владою, і в меншому — на рівні фізичних дій. Не всі мазохісти підкоряються, і не всім підпорядкованим подобається відчувати біль. Не всі садисти домінантні, і навпаки, не всі домінанти є садистами[2]. Після деяких дискусій з усіма зацікавленими сторонами була введена збірна абревіатура BDDSSM, практично відразу скорочена до BDSM[3]. Уперше її було вжито в 1991 році в новинній спільноті мережі Usenet[4].

В українську мову абревіатура транслітерується як БДСМ (вимовляється БеДеЕсЕм)[5].

Історія виникнення

Практики, що володіли рисами БДСМ, відомі з глибокої давнини. Ритуальні шмагання були відомі ще в IX столітті до н. е. Так, у Стародавній Греції, публічна прочуханка спартанських хлопчиків відбувалась перед вівтарем Артеміди Ортії щорічно. Одне з найбільш ранніх графічних свідчень садомазохістських сцен сексуальної спрямованості було знайдено в Етруській усипальниці в Тоскані. Усередині печери Томба делла Фустігаціоне (італ. Tomba della Fustigazione; VI століття до н. е.) зображено двоє чоловіків, які шмагають жінку палицею і рукою під час любовних утіх. Ряд фресок еротичного характеру, виявлених при розкопках Помпей, також містять елементи БДСМ (шмагання чоловіком жінки долонею, жінка в наказовій позі над чоловіком тощо)[6].

Тексти садомазохістського змісту є також в Камасутрі:

… Кажуть, що любовне задоволення подібне до змагання, бо любові властиві чвари і поганий настрій … У силу подібної схильності завдання ударів — також частина [любовного задоволення]. Місця [ударів] — плечі, голова, груди, спина, боки … Ці [удари] чотирьох видів: тильною частиною руки, зігнутою долонею, кулаком і розпрямленою долонею. (Частина 7, гл. 15-16: Про застосування ударів)

Епізодичні згадки про ту чи іншу форму практики, схожої на сучасну БДСМ, як прелюдії або заміни сексуальних стосунків, присутні в європейській літературі від XIV століття. Можна припустити, що середньовічне явище піднесеної любові з її рабською відданістю і платонічною пристрастю було свого роду предтечею БДСМ.

Портрет Маркіза де Сада

Разом з тим, як особливу форму сексуальної поведінки стосунки ігрової покори стали розглядати тільки з кінця XVIII століття, коли в країнах Європи почався процес медичної та юридичної категоризації сексуальних стосунків. У романі «Фанні Хілл» англійського письменника Джона Клеланда, виданому в 1749 році, присутня сцена еротичного шмагання. Згадки про борделі, що спеціалізувалися на прочуханках включно, зустрічаються з початком 1769 року. Трохи пізніше в світ вийшли твори маркіза де Сада. Власне, романи де Сада були першими літературними творами, що відповідають БДСМній тематиці. Разом з тим, твори де Сада підносили й романтизували виключно садистські дії (що й послугувало причиною появи самого терміна «садизм»). У XIX столітті твори де Сада були «врівноважені» творчістю Леопольда фон Захер-Мазоха, зокрема, відомим романом «Венера в хутрах» (англ. Venus in Furs), в якому головний персонаж хоче, щоб його кохана поводилась з ним як з рабом.

Разом з тим, незважаючи на закріплення в медичній літературі таких понять, як садизм і мазохізм, ідеї Захер-Мазоха і, особливо, де Сада, були дуже далекі від сучасної субкультури БДСМ, головним чином — в головних принципах повного інформування, безпеки та добровільності. Садизм і мазохізм розглядалися ними як реальних життєвих ситуацій, вони часто мали на увазі зовсім не ігрове катування і покору. В своєму сучасному вигляді культура БДСМ зародилася на рубежі XIX і XX століть і була розвитком радше еротичних ігор з елементами домінування-покори, що практикувалися в європейських борделях, ніж ідей де Сада і Захер-Мазоха.

Подальший розвиток відбувався шляхом виділення БДСМ в окремий тип сексуальної поведінки. Зокрема, створювалися літературні твори цієї спрямованості. Американський психолог Роберт Б'єнвеню вважав, що своєю появою сучасний БДСМ зобов'язаний трьом книгам: «European Fetish» (1928), «American Fetish» (1934) і «Gay Leather» (1950).

Поява перших масових графічних творів з елементами БДСМ сягає початку XX століття. Перші фотографії, повністю присвячені тематиці БДСМ, з'явилися в 1950-х роках. Їхнім автором був відомий американський фотограф і режисер Ірвінг Клоу, що видав в цей час серію фотографій у стилістиці БДСМ (в основному — за участю відомої в той час еротичної фотомоделі Бетті Пейдж). Крім того, Клоу зняв один з перших еротичних фільмів з цієї тематики і організував видання коміксу, створеного знаменитими згодом БДСМ-художниками Джоном Віллі і Еріком Стантоном. Приблизно в цей же час Бетті Пейдж стала однією з найуспішніших моделей таких напрямків, як фетиш і пін-ап, піднявшись практично до рівня секс-символу, що на хвилі починалася на заході сексуальної революції спричинило поширення БДСМ. Італійський письменник і дизайнер Гвідо Крепакс, чиї твори багато в чому визначили розвиток стилю європейського «коміксу для дорослих» другий половині XX століття, використовував у своїх роботах образ Пейдж. Прикладами швидкого поширення BDSM-тематики у фотографічному мистецтві другої половини XX століття можуть слугувати роботи таких фотографів, як Хелмут Ньютон (Німеччина) і Роберт Маплторп (США).

Певний вплив на поширення БДСМ мала поява таких рухів, як «Old Guard leather» і «Samois». «Old Guard leather» являла собою мережу закритих клубів гомосексуальної спрямованості, створених солдатами американської армії, що повернулися з Європи після закінчення Другої світової війни (у той період в американській армії гомосексуалізм отримав досить високе поширення). У цих клубах відтворювалася атмосфера сплетення жорстокості, еротизму, військової ієрархії та дисципліни, подібна військовій. Організація перебувала в ізоляції до 1970-х років, після чого субкультура «вийшла в світ» і втратила гомосексуальну спрямованість. «Samois» була організацією того ж типу, але утвореної лесбіянками-феміністками. Дії даної організації привели до початку поширення БДСМ серед лесбіянок, а в 1970-х роках «Samois», як і «Old Guard leather», «вийшла в світ», але не втратила своєї лесбі-спрямованості. У чинному вигляді обидва цих напрямки є одним з відгалужень субкультури БДСМ.

Поширення БДСМ значно прискорилося в 1990-х роках з появою мережі Інтернет, особливо після появи Usenet-мереж і груп новин типу alt.sex.bondage, що об'єднували людей, зацікавлених в альтернативних сексуальних зв'язках, і зокрема, БДСМ. Тій же мережі alt.sex.bondage приписується і створення на початку 1990-х років абревіатури «BDSM» (найперша інтернет-публікація з використанням абревіатури датується червнем 1991 року).

БДСМ-спільнота

Субкультура БДСМ складається з безлічі окремих напрямків, що визначаються уподобаннями конкретних учасників. Деякі зосереджують увагу на відігруванні конкретних ролей, інші — на практикуванні нетрадиційних, шокуючих для загалу сексуальних дій (кінк), сексуальному фетишизмі тощо. Ці напрямки можуть як комбінуватися, так і існувати роздільно[7].

За БДСМ-орієнтації учасників дій прийнято розділяти на тих, хто підкорюють (top, верхній) і підкорюються (bottom, нижній), а також тих, хто ситуативно демонструє і бажання підкоряти і підкорятися (switch — свіч, дослівно «перемикач»)[7]. «Звичайні» відносини, що не мають ніяких елементів BDSM, у співтоваристві прийнято називати «ванільними» (за аналогією зі смаками морозива — морозиво без додаткового смаку в США називають ванільним)[8].

За результатами опитувань[9][10], виявлено такі переваги партнерської ролі:

  • Роль домінуючого партнера вибирають:
  • Роль підпорядкованого партнера вибирають:
    • 29 % чоловіків з гетеросексуальною орієнтацією
    • 89 % жінок з гетеросексуальною орієнтацією
    • 88 % чоловіків з гомосексуальною орієнтацією

Атрибутика та сленг учасників

Шкіряний нашийник на жінці

Учасники БДСМ у своїй практиці (а деякі і в повсякденному житті) використовують фетиш-атрибутику.

Класичними атрибутними елементами є всілякі шкіряні елементи одягу з декоративними елементами зі сталі (або без таких), латексні костюми, нашийники, наручники, маски тощо

Існують ювелірні вироби, що відносяться до розряду БДСМ-атрибутики. Найчастіше це персні або кулони із зображенням «тріскеля» — символу БДСМ культури.

Окремо виділяються предмети, призначені безпосередньо для фізичного впливу на партнера («екшену», від англійського «action» — дія), але в той же час, застосування яких можливо і в атрибутному відношенні — батоги, хлисти, стеки тощо

Шанобливо верхнього називають Майстер, Пан (чоловік), Пані (жінка).

Сексуальні ігри БДСМ в західних країнах часто проходять в спеціалізованих «темних кімнатах», розташованих в БДСМ-клубах, гей-клубах, клубах для свінгерів.

Емблема БДСМ-спільноти

Символ БДСМ-субкультури

Необхідність емблеми БДСМ обговорювалася в дискусійних групах в Інтернеті з початку 1990-х років. У підсумку в 1995 році емблема була створена Стівом Квагмюром (англ. Steve Quagmyr) на основі давнього символу — тріскеліона, використовуваного в багатьох культурах (таких, як кельти, вікінги, сакси). Крім того, в наявності явна взаємозв'язок з даоським символом взаємозв'язку Інь і Ян.

Дана емблема отримала всесвітнє визнання БДСМ-спільноти. Трьохелементний дизайн може бути інтерпретований як взаємозв'язок і взаємозалежність основних елементів субкультури — BD, DS і SM; як три основних принципи БДСМ — SSC (англ. Safe, Sane & Concensual — Безпека, Розумність і Добровільність); як три групи учасників БДСМ-спільноти — топи, боттоми і свічі. Вигнуті лінії можуть сприйматися як різки в русі, а кругла форма — як самодостатність і захищеність усієї БДСМ-системи. Кольори можуть варіюватися, але коло і розділяють криві, як правило, мають металевий колір. Треба сказати, що використання БДСМ-емблеми саме в такому вигляді, в якому вона була запропонована її творцями, всередині субкультури не є обов'язковим, однак вона є найбільш відомою і поширеною БДСМ-емблемою. Видаляючи або видозмінюючи якийсь її компонент, можна отримати емблему із зовсім іншим змістом[11].

Дана БДСМ-емблема широко застосовується в дизайні прикрас, тематичних товарів, інтернет-сайтів, плакатів БДСМ-заходів тощо

Існують також інші варіанти символу БДСМ-субкультури, однак вони значно менш поширені.

Практика

  • Бастинадо (або фалака) — завдання ударів по босих ступнях. Верхній партнер б'є по підошвах ніг (п'ятах) нижнього бамбуковою або ротанговою тростиною, паддлом і т. д., при цьому зазвичай ноги позбавляються рухливості, щоб нижній партнер не міг їх прибрати.
  • Бондаж — обмеження рухливості, наприклад, зв'язування, приковування, ув'язнення в клітку.
    • Сібарі — тип бондажу, японське мистецтво зв'язування з акцентом на естетичність — фіксування в певній позі, створення візерунків з мотузок.
    • Підвішування — форма фіксації, при якій людину підвішують у зв'язаному стані.
  • Ігри з воском (англ. Wax play) — застосування розплавленого воску чи парафіну (переважно капання на шкіру нижнього партнера)
  • Ігри з кров'ю (англ. Blood play) — вплив, результатом якого є поява крові (використовуються, наприклад, голки або ніж). Практика увазі велику обережність і дотримання правил асептики.
  • Ігри з ножем (англ. Knife play) — вплив з використанням гострих предметів (наприклад, леза ножа), не передбачають, однак, обов'язкової присутності крові.
  • Ігри з вогнем (англ. Fire play), або практики з вогнем — використання під час екшену відкритого полум'я. Є досить рідкісним і екзотичним видом SM-практик через наявність певного ризику травматизму й підсвідомого страху. Вимагає особливих заходів обережності і високої індивідуальної переносимості у нижнього партнера.
  • Ігри з електрикою (англ. Electric Play) — застосування безпечного для організму впливу електричним струмом.
  • Ігри з елементами медичного впливу (англ. Medical play) — застосування медичної атрибутики (роторозширювачі, клізми, колесо Вартенберга тощо), загальна стилізація БДСМ-сесії під медичні дії (наприклад, урологічний або проктологічний огляд).
    • Муміфікація — тип бондажу, повне сповивання тіла людини, подібно мумій, з метою повного знерухомлення, іноді в комбінації з маскою, притупляє слух і закриває огляд, берушами, кляпом і т. д. Підрозділом муміфікації можна вважати бондаж за допомогою вакуумної ліжка. Нижнього повністю позбавляють відчуттів, обертаючи тіло за допомогою бинтів або харчової плівки. Ця практика є небезпечною щодо впливу на психіку і вимагає спеціальних заходів безпеки, зокрема, забезпечення можливості використання нижнім стоп-слова для негайного розрізання обв'язки. Муміфікація не допускається в положенні стоячи, так як у багатьох випадках це призводить до втрати свідомості.
  • Пет-плей (англ. Pet-play) — нижній партнер відіграє роль домашньої тварини, часто собаки.
    • Поні-плей (англ. Pony-play) — окремо виділяється різновид Pet-play, при якій нижній партнер відіграє роль коня.
  • Сенсорна депривація — обмеження або повне позбавлення підкореного можливості користуватися дотиком, слухом, зором, смаком або нюхом у рамках сесії, проводиться за допомогою масок, кляпів, беруші і муміфікації.
  • Фейссіттінг (англ. facesitting) — сидіння верхнього партнера на обличчі нижнього.
  • Золотий дощ (англ. golden shower) — верхній партнер випускає сечу на нижнього.
  • Фістинг — введення кисті руки в вагіну або анус.
  • Флагелляція — шмагання партнера (з його згоди) за допомогою батога, бича та інших гнучких знарядь.
  • Фут-фетиш (англ. footfetish або просто ФФ) — сексуальний потяг до ступень, взуття.
    • Поклоніння босим ступням (англ. barefoot worship) — різновид фут-фетишу: лизання підошов, п'ят, пальців верхнього нижнім.
    • Трамплінг (топтання) — стояння або ходіння по нижньому партнеру босоніж або у взутті. Інколи можуть застосовуватись плигання чи танці на тілі.
  • Age Play (гра з підміною віку) — рольова гра, в якій один або обидва партнери грають роль «старшого» або «молодшого» у дисциплінарній сцені.
    • Baby Play — рольова гра, в якій один з партнерів грає роль дитини.
  • Spanking — шльопання або шмагання, вплив на сідниці за допомогою долоні, ременя й інших гнучких і жорстких пристроїв (таких, як паддл).

Деякі пристосування

Модель, фіксована до хреста андріївського типу.
Для сенсорної депривації
  • Кляп
  • Маска
  • Пов'язка на очі
Для шмагання

«Девайси» (знаряддя), призначені для шмагання (флагелляціі), умовно поділяються на три категорії: жорсткі (паддл, шльопалки), гнучкі (різки, Стек), рухливі (флоггери, батіг, батоги).

  • Батіг — складається із твердої ручки і плетеного хвоста із сердечником і без фала. Хвіст закінчується вузлом і хлопавкою з тієї ж шкіри. Загальна довжина однохвостого батога, як правило, коливається в межах 600—1000 мм. Існує варіант взагалі без жорсткої ручки — снейк (англ. snake — змія).
  • Кнут — зазвичай складається з ручки довжиною від 20 до 100 см і дуже довгого хвоста довжиною від 1,5 до 12 метрів, з фалом (хлопавкою) зі шкіри або іншого матеріалу на кінці.
  • Флоггер (багатохвістка) — батіг з декількома гладкими хвостами.
  • Паддл — дерев'яна пластина для биття.
  • Стек — коротка тонка пружна тростина, зі шматком шкіри або шнурком на кінці, звичайно застосовувана при верховій їзді і дресирування службових собак.
  • Різки
  • Бамбукова тростина — тонка палиця з бамбука. Часто застосовується для бастінадо.
Для фіксації і бондажу
  • Бондаж
    Бондаж з мотузок, ланцюгів або ременів, що оперізують торс або все тіло як еротичного костюма або елемента сцени зі зв'язуванням.
  • Карабін — карабін, звичайно застосовуваний альпіністами при сходженнях. У БДСМ-сценах застосовується як засіб для зв'язування з підвішуванням.
  • Кінь — конструкція для фіксації людини, своєрідний аналог спортивного снаряда «кінь». Застосовується, як правило, для фіксації при бичуванні.
  • Іспанська кобила — пристосування, аналогічне коневі, що застосовувалося для катувань інквізицією. Відрізняється від класичного коня тим, що «робоча поверхня» являє собою ребро двох скріплених під кутом 90 градусів дощок.
  • Хрест — конструкція для закріплення людини, звичайно виготовляється з дерева і обладнується засобами фіксації рук, ніг, шиї тощо Найчастіше використовуються хрести андріївського типу.
  • Манжети для кісточок — пристосування для фіксації ніг, виготовляється зі шкіри, металу тощо
  • Наручники (наручники з металу, наручі — зі шкіри або тканини. Поножі — аналог для фіксації ніг) — застосовуються для фіксації і як атрибут рольових ігор.
  • Відчеплення — невелике пристосування для мотузок, ланцюгів або ременів, що використовується для швидкого звільнення жертви у випадку небезпеки.
  • Нашийник — використовується для прив'язування партнера, фізичного або морального обмеження його свободи. Також носиться (іноді й поза BDSM-сесії), як символ підлеглого положення партнера, або бажання підкоритися.
Інші
  • Пояс вірності — спеціальний пристрій для позбавлення можливості здійснювати статевий акт і впливати на геніталії.

Техніка безпеки

Одним з ключових принципів BDSM-відносин є безпека. У той же час, ряд BDSM-дій (насамперед фізичного характеру) пов'язаний з певним ступенем ризику. В класичній формі відносин «Верхній партнер» — «нижній партнер» відповідальність за збереження життя і здоров'я, більшою мірою, лежить на «Верхньому партнері». Тим не менше, «нижній» повинен, в свою чергу, завчасно визначити рамки допустимих впливів.[12].

Зазвичай партнери заздалегідь домовляються про сценарії БДСМ-сесії та дії, що відбуватимуться в її рамках. Також вони встановлюють «стоп-слово» (в англійській мові частіше «слово безпеки» — safeword, що передбачає ширший спектр дій) — коли нижній партнер вимовляє його, верхній припиняє поточну дію чи послаблює її. Найпоширеніші слова такого роду відповідають кольорам світлофора: «червоний» — негайне припинення дії, «жовтий» — послаблення, «зелений» — означає, що нижній партнер почувається комфортно і бажає продовження[12]. Якщо словесна мова в цей час неможлива (наприклад, при використанні кляпа або в процесі іррумації), нижній партнер може використовувати «жест безпеки»[13].

БДСМ-проституція

БДСМ-проституція — це особливий вид проституції, що припускає під собою крім можливих дій сексуального характеру, також і фізичні дії, пов'язані з областю БДСМ. Найчастіше дії сексуального характеру повністю виключаються. БДСМ-проституція поширена як у гетеросексуальній, так і в гомосексуальній формі[14].

Наданням платних послуг БДСМ займаються як верхні, так і нижні суб'єкти. Причому, багато хто з них не асоціюють якимось чином себе і свої дії з явищем проституції і намагаються уникати цього терміна (найчастіше іменують себе «платна пані (пан)», «платна нижня» тощо). Усередині БДСМ-спільноти ставлення до платних БДСМ-послуг неоднозначно — від різкої неприязні до лояльності[14].

БДСМ в мистецтві

У літературі

Згадки про БДСМ чи його елементів доволі поширені в літературних творах: як вираженої еротичної та порнографічної, так і нейтральнішої спрямованості.

Найяскравішими прикладами перших є романи «Жюстіна, або Нещасна доля чесноти», «Філософія в будуарі» та інші твори Маркіза де Сада, «Венера в хутрах» та інші романи Леопольда фон Захер-Мазоха, анонімний роман "Романс хіті", "Гінекократія" (приписується Магнусу Гіршфельду), "Сад тортур" Октава Мірабо, «Історія О» Полін Реаж, романи серії "Хроніки Гора" Джона Нормана, «Жінка на хресті» Анни Мар, романи серії "50 відтінків" Еріки Джеймс[15][16].

Типовими представниками других є роман «Фанні Хілл» Джона Клеланда, «Три товариші», «Чорний обеліск» Еріха Марії Ремарка, серія романів «Спляча красуня» Енн Райс (під псевдонімом A.N. Roquelaure), «Вілт» Томаса Шарпа, «Одинадцять хвилин" Пауло Коельо[15].

Посилання

Примітки

  1. Tepper, Mitchell; Owens, Annette Fuglsang (2007). Sexual Health: Moral and cultural foundations (англ.). Praeger. с. 435. ISBN 978-0-275-98777-0.
  2. а б Lovaas, Karen E.; Jenkins, Mercilee M. (2007). Sexualities and Communication in Everyday Life: A Reader (англ.). SAGE. с. 274—275. ISBN 978-1-4129-1443-7.
  3. What does BDDSSM mean? - Definition of BDDSSM - BDDSSM stands for Bondage & Discipline/Domination & Submission/Sadism & Masochism. By AcronymsAndSlang.com. acronymsandslang.com. Процитовано 1 квітня 2020.
  4. B, n. : Oxford English Dictionary. web.archive.org. 31 грудня 2015. Процитовано 1 квітня 2020.
  5. Vogue.ua. Усе, що ви хотіли знати про БДСМ (але боялися покарання). Vogue UA. Процитовано 1 квітня 2020.
  6. Francesco Paolo Maulucci Vivolo, «Pompeii's Erotic Songbook» (english edition), Casa Editriche Plurigraf, Terni, Italy, 2001 (англ.)
  7. а б Ortmann, David M.; Sprott, Richard A. (2013). Sexual Outsiders: Understanding BDSM Sexualities and Communities (англ.). Rowman & Littlefield. с. 20—21. ISBN 978-1-4422-1735-5.
  8. Society, Canadian Anthropology (2006). Anthropologica (англ.). Canadian Anthropology Society. с. 233.
  9. Ernulf K. E., Innala S. M. Sexual bondage: a review and unobtrusive investigation // Arch. Sex. Behav. 1995. Vol. 24. N 6. P.631—654. (англ.)
  10. Дерягин Г. Б. Криминальная сексология. Курс лекций для юридических факультетов. М., 2008. С. 165. ISBN 978-5-93004-274-0. (рос.)
  11. Які емблеме не є символікою БДСМ-спільноти [Архівовано 9 січень 2010 у Wayback Machine.] (рос.)
  12. а б Gilmour, Paisley (17 вересня 2018). Everything you need to know about using safewords. Cosmopolitan (брит.). Процитовано 2 квітня 2020.
  13. Dominance 101 - Safety. Rekink (амер.). Процитовано 2 квітня 2020.
  14. а б Larsson, Veronica (31 січня 2018). BDSM. Practice. Psychology. Art (англ.). Litres. ISBN 978-5-04-098060-4.
  15. а б FRANÇAIS - BiblioCuriosa. www.bibliocuriosa.com. Процитовано 3 квітня 2020.
  16. Call, Lewis (19 жовтня 2012). BDSM in American Science Fiction and Fantasy (англ.). Palgrave Macmillan. ISBN 978-0-230-34804-2.