Кирило (Патріарх Московський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кирило
Кирило
Патріарх Московський і всієї Русі рос. Святейший Патриарх Московский и всея Руси
з 1 лютого 2009
Церква: РПЦ
Попередник: Алексій II
 
Ім'я при народженні: Володимир Михайлович Гундяєв
Народження: 20 листопада 1946(1946-11-20) (71 рік)
Ленінград,
Російська РФСР,
СРСР СРСР
Батько: Михайло Васильович Гундяєв
Мати: Раїса Володимирівна Гундяєва
Прийняття священства: 7 квітня 1969
Прийняття чернецтва: 3 квітня 1969
Хіротонія: 14 березня 1976
 
Автограф: [[Зображення:|120px|Автограф]]
 
Нагороди:
Орден «За заслуги перед Вітчизною» Орден «За заслуги перед Вітчизною»
Орден Олександра Невського
Орден Дружби
Орден Дружби народів
Орден Князя Ярослава Мудрого І ступеня
Орден Республіки
Кирило у Вікісховищі?

Патріарх Кирило (рос. Патриарх Кирилл), в миру Володимир Михайлович Гундяєв (рос. Владимир Михайлович Гундяев) (нар. 20 листопада 1946, Ленінград) — єпископ Російської православної церкви, з 1 лютого 2009 року — Патріарх Московський і всієї Русі, предстоятель Російської православної церкви.

Після смерті патріарха Алексія II в грудні 2008 року став місценаглядачем патріаршого престолу. До цього був головою Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату, посів посаду в 1989 році, одночасно ставши постійним членом Священного Синоду. У 1974—1984 роках посідав посаду ректора Ленінградської духовної академії і семінарії.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Володимир Михайлович Гундяєв народився 20 листопада 1946 року в Ленінграді в сім'ї священика, закінчив Ленінградську духовну семінарію і Ленінградську духовну академію. 3 квітня 1969 року був пострижений в чернецтво і прийняв ім'я «Кирило». 7 квітня того ж року був рукопокладений в ієродиякони, а 1 червня — в ієромонахи. Тоді ж на відмінно закінчив академію.

У червні 1970 року ієромонахові Кирилові був присуджений ступінь кандидата наук з богослів'я. Після захисту дисертації його залишено при академії професорським стипендіатом, опісля став викладачем богослів'я, а 30 серпня його призначено особистим секретарем митрополита Ленінградського Никодима. У той же час він брав активну участь в зовнішній діяльності Московського патріархату і зробив багато поїздок за рубіж: так, в 1970-71 роках як представник Всесвітньої православної молодіжної організації «Синдесмос» побував на конференціях в США і країнах Західної Європи, а в 1972 році супроводжував Патріарха Пимена в поїздці по країнах Близького Сходу, а також до Болгарії, Югославії, Греції і Румунії.

Кирило в сані митрополита

1971 року зведений в сан архімандрита і призначений представником Московського патріархату при Світовій раді церков в Женеві. У грудні 1974 року призначений ректором Ленінградської духовної академії і семінарії, а в червні 1975 року — головою єпархіальної ради Ленінградської митрополії. 14 березня 1976 року став єпископом Виборзьким, вікарієм Ленінградської єпархії.

У вересні 1976 року єпископ Кирило був затверджений постійним представником від РПЦ в пленарній комісії Всесвітньої ради церков, а в листопаді 1976 року був призначений заступником патріаршого екзарха Західної Європи (був звільнений з цієї посади 12 жовтня 1978 року). У листопаді 1975 року брав участь у екуменістичній асамблеї у Найробі, де засудив листа отця Гліба Якуніна щодо утисків віруючих у СРСР як наклеп на Радянський Союз.

З листопада 1976 року по кінець 1980 року він здійснив низку зарубіжних поїздок: брав участь на Першій передсоборній всеправославній нараді і як керівник делегації від духовних шкіл РПЦ присутній на IX Генеральній асамблеї «Синдесмоса» в Швейцарії; спільно з Патріархом Піменом з офіційним візитом побував в Туреччині, на чолі делегації РПЦ відвідав Італію; брав участь в інтронізації Католікоса-Патріарха всієї Грузії Ілії II; присутній з делегацією РПЦ на П'ятому Всехристіянському мирному конгресі в Чехії; як керівник делегації РПЦ на Всесвітній конференції «Віра, наука і майбутнє» відвідав США; у складі делегації РПЦ на запрошення Французької єпископської конференції відвідав Францію; присутній в Будапешті на зустрічі представників церков з соціалістичних країн Європи; брав участь від РПЦ на першій зустрічі Змішаної православно-римо-католицькій комісії (зустріч проходила на островах Патмос і Родос); очолював паломницьку групу представників і студентів Ленінградської духовної академії при поїздці на Святу Землю.

До того часу отець Кирило був зведений в сан архієпископа (церемонія відбулася 2 вересня 1977 року) і став заступником голови Відділу зовнішніх церковних стосунків (у жовтні 1978 року). Крім того, йому було доручено управляти патріаршими приходами у Фінляндії (1978 рік); ієрарх також був призначений членом Комісії Священного Синоду з питань християнської єдності (1979 рік).

У серпні 1981 року архієпископ Кирило знову їздив до Європи на засідання Центрального комітету Всесвітньої ради церков, потім — в рамках підготовки VI Асамблеї Всесвітньої ради церков — відвідав Канаду і повернувся до Європи на слухання по ядерному роззброєнню — як представник від християн СРСР. У січні 1982 року брав участь у засіданні Комісії Всесвітньої ради церков «Віра і церковний устрій» в Перу.

У 1983 році архієпископ Кирило почав викладати в аспірантурі при Московській духовній академії. У грудні 1984 року був призначений архієпископом Смоленським і Вяземським, у вересні 1986 року став розпорядником приходами Калінінградської області. У квітні 1989 року став зватися архієпископом Смоленським і Калінінградським, а 14 листопада 1989 року був призначений головою Відділу зовнішніх церковних стосунків і постійним членом Синоду за посадою.

Як голова відділу отець Кирило брав участь в роботі з підготовки законів «Про свободу віросповідань» (1990), «Про свободу совісті і про релігійні об'єднання» (1997). Указом Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II від 25 лютого 1991 року архієпископ Кирило був зведений в сан митрополита.

Під час політичних потрясінь в Росії в 1991—1993 роках митрополит Кирило займав активну миротворчу позицію. Він став ініціатором створення Всесвітнього російського народного собору в 1993 році. Його доповіді були основними на соборі 1993 року і восьми соборах, що послідували. У серпні 1993 року митрополитові була вручена міжнародна Ловійськая премія миру (цією премією раз на три роки нагороджується громадський або церковний діяч, що вніс особливо значний внесок в справу зміцнення миру).

1996 року увійшов до складу ради директорів російського банку «Пєресвєт».

Починаючи з 1995—1997 років, у зв'язку зі зростанням політичної активності Московської патріархії, Відділ зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату здобував все більшу популярність і вплив, а його керівника в ЗМІ стали іменувати «міністром закордонних справ», а іноді навіть і «прем'єр-міністром» російської церкви. Основними досягненнями митрополита Кирила вважалися возз'єднання РПЦ з Російською православною церквою зарубіжжя (на умовах, сформульованих Відділом зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату) і бурхливе зростання кількості приходів РПЦ в далекому зарубіжжі (включаючи КНДР, В'єтнам, Індонезію, Філіппіни, Іран, Ірак, ОАЕ, ПАР, Ісландію). До успіхів також відносять запобігання переходу більшості приходів Сурожської єпархії (Велика Британія) в Константинопольський патріархат і стримання зростання Російського екзархата Константинопольського патріархату — і відносну стабілізацію відносин РПЦ з Ватиканом після смерті Папи Івана Павла II.

У 2003 році, коли Патріарх важко хворів, у вищому керівництві РПЦ відбулася «кадрова революція», яка значно підсилила позиції митрополита. Були видалені з своїх постів впливові митрополити Сергій і Мефодій, що розглядалися як серйозні конкуренти для митрополита Кирила в боротьбі за патріарший престол.

ЗМІ відзначали, що в церковному середовищі Росії і за кордоном Кирило відомий як людина широкої ерудиції, фундаментальних знань і високого інтелекту[джерело?]. Він є автором понад шестиста публікацій і доповідей і низки книг, виступав і продовжує виступати з доповідями в Росії і за кордоном.

6 грудня 2008 року на екстреному засіданні Священного Синоду Російської православної церкви після смерті Святійшего Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II митрополита Кирила таємним голосуванням обрано місценаглядачем Патріаршого престолу.

27 січня 2009 року в Москві на Помісному соборі обраний 16-м Патріархом Московським і всієї Русі.

Взимку 2014 року привіз до Криму «дари волхвів», в складі делегації, очолюваної ним, був російський диверсант і терорист Ігор Гіркін.[3]

Погляди Патріарха[ред.ред. код]

 • Вважає, що нинішня економічна криза має насамперед моральні причини і запевняє, що економічних заходів недостатньо для боротьби з економічною кризою.[4]
 • Обстоює геополітичний концепт «російський світ» (рос. «русский мир»[5]), що визначається як спільний «цивілізаційний простір», зведений на трьох стовпах:
1) православ'я
2) російська[6] мова і культура як фактори, що мають об'єднувати народи російського світу
3) «спільна історична пам'ять і спільні погляди на суспільний розвиток»[7], який іноді називають «Гундяєвщиною» [1] (чи на російський лад рос. Гундяевщина) [2]
 • Коментуючи журналістам трагедію, що сталася на Софійському майдані 18 липня 1995 (побиття вірян та священиків при похованні Патріарха Володимира), на той час — митрополит Смоленський — заявив, що «причиною побиття людей був розкол у Церкві». Таким чином, на думку російського митрополита, під час вказаної вище події агресія мала місце саме з боку прихильників УПЦ КП.

Приватна власність[ред.ред. код]

Прийнявши чернечий постриг у 1969 р., Володимир Гундяєв отримав ім'я «Кирило» і дав чотири обітниці, серед яких — й обітниця безкорисності (рос. нестяжания), яка вимагає задовольнятися лише необхідним. На питання журналістів до Патріарха Кирила, що стояло за історією, коли інтернетом гуляло фото, котре зображує швейцарський годинник «Breguet» за кілька десятків тисяч доларів на його руці, він відповів, що фото це не відповідає дійсності:[8]

«

Але після того, як з'явилася ця фотографія, я пішов і став дивитися. Адже приходять багато і дарують. І стоять частенько коробки, які не відкриваєш і не знаєш, що там. І я побачив, що дійсно є годинник «Breguet», і тому я ніде не дав коментарів, що у Патріарха такого годинника немає. Тому що так, коробка з таким годинником, який жодного разу не надягали, є, і вона лежить.

»

Після цієї заяви на офіційному сайті РПЦ patriarchia.ru була проведена ревізія фотознімків в архіві за період квітня-липня 2009 року й були прибрані чи відредаговані ті з них, на яких годинник Breguet помітний на руці Патріарха, хоча на початок квітня 2012 р. оригінальні фото фізично все ще існували на цьому сайті.[9]

Журналісти також повідомляють, що окрім дорогого годинника і квартири він має ще й особистого літака, віллу у Швейцарії, будинок у Передєлкіно і палац у Геленджику.[10]

Патріарх володіє 5-кімнатною квартирою, площею 144.8 м² в Будинку на набережній — одному з найрозкішніших та найдорожчих будинків, в центрі Москви. Одноосібним власником значиться сам Патріарх, проте в даній квартирі зареєстрована громадянка РФ Лідія Лєонова (рос. Лидия Леонова), котру прес-служба РПЦ називає троюрідною сестрою Патріарха. У 2010 році в квартирі знизу, яку купив екс-міністр охорони здоров'я РФ, нині священик УПЦ МП Юрий Шевченко[ru], було проведено ремонт та перепланування. Лідія Лєонова подала позов та 23 березня 2012 виграла суд на сплату 19 707 000 RUR, як компенсацію на заміну меблів та прибирання квартири та книг Патріарха, забруднених та приведених в непридатний до використання стан пилюкою (в тому числі нанорозміру) від сусідського ремонту. На квартиру екс-міністра, яку оцінили у 16 млн RUR було накладено арешт, допоки сім'я відповідача 5 квітня 2012 не сплатила компенсацію, для чого була змушена продати іншу свою квартиру в Санкт-Петербурзі[11][12]

Патріарх Кирило та Україна[ред.ред. код]

Патріарх Кирило своїми діями викликає обурення націоналістичних сил України[13]. Зокрема, хоча б через рекомендацію перейменувати вулицю, названу на честь гетьмана Івана Мазепи, на Лаврську[14].

Відомий український філософ Юрій Чорноморець характеризує діяльність Патріарха так:

Замість конструктивної політики в умовах, що так змінилися, Патріарх Кирило, багато в чому через намагання зберегти Україну в МП, перейшов на позиції крайнього фундаменталізму
[15].

27 липня 2013 року Віктор Янукович нагородив Патріарха Московського і всієї Русі Кирила орденом князя Ярослава Мудрого I ст. «за визначну церковну діяльність, спрямовану на піднесення авторитету православ'я у світі, та з нагоди відзначення в Україні 1025-річчя хрещення Київської Русі»[16]. Патріарх підтримував Віктора Януковича та ідею об'єднання Русі, до якої він відносить Україну, Росію та Білорусь.

За місяць до анексії Криму Росією, 30 січня 2014 року, до Сімферополю під патронатом Російської православної церкви і Патріарха Кирила з Афона привезли православну святиню — «Дари волхвів». Безпеку цієї цінної реліквії християнського світу довірили охороняти Ігорю Гіркіну, який згодом став керувати терористами на Донбасі.[17]

За данними СБУ, фактично, прикриваючись цією святинею, Гіркін використовував поїздку для проведення розвідувальної діяльності на території України, в Криму, і проводив зустрічі з керівником самопроголошеного уряду Аксьоновим. Гіркін був постійним членом православних делегацій в Україні. Існують підтвердження його планомірного відвідування Південних і Східних єпархій УПЦ — що розцінюється як розвідувальна і підготовча місія.[18]

Кінцем травня 2016 року вчена рада Дніпровського національного університету позбавила звання почесного доктора патріарха Кирила (Гундяєва)[19].

Схвалення війни в Сирії[ред.ред. код]

Священик польового храму на авіабазі ВКЗ Росії «Хмеймім» (сирійська провінція Латакія) передав послання глави РПЦ і розповів, що військові несуть в Сирії «любов і надію на мир з приходом Христа Спасителя на сирійську землю».[20] Схвалив війну в Сирії, називаючи її «справедливою».[21]

Цікаві факти[ред.ред. код]

« У Патріарха Кирила - класична модель Breguet: корпус з білого золота, ремінець – з крокодилячої шкіри, механізм автоматичний, є будильник. Ціна на цю модель коливається від 28 тисяч євро до 36 тисяч євро залежно від компанії-продавця [22]. »

Примітки[ред.ред. код]

 1. Encyclopædia Britannica
 2. Кирилл, патриарх Московский и всея Руси
 3. ТСН-тиждень, 18 травня 2014
 4. Повідомлення про позицію Патріарха Кирила щодо природи світової економічної кризи(рос.)
 5. Тишков В. А. Русский мир: смысл и стратегии, 2007(рос.)
 6. В російському оригіналі — «русская»
 7. «Геополітика від Патріарха: Царство Небесне vs Руський світ» Дзеркало тижня № 44 (772) 14 — 20 листопада 2009. Автор: Геннадій Друзенко
 8. Патріарх Кирило запевняє, що Breguet йому «прималювали»
 9. У РПЦ «фотошопом» приховують, що їх патріарх носить годинник за 30 тисяч євро
 10. Нєстяжатєльний Гундяєв
 11. Патріарх Кирило одержав 20 млн компенсації від важкохворого сусіда Більше читайте тут: http://tsn.ua/groshi/patriarh-kirilo-oderzhav-20-mln-kompensaciyi-vid-vazhkohvorogo-susida.html. ТСН (1+1). 2012-04-07. Архів оригіналу за 2013-06-27. Процитовано 2012-05-12. 
 12. Шевченко выплатил патриарху 20 миллионов за пыль в квартире ((рос.)). Грани.ру. 2012-05-11. Процитовано 2012-05-12. 
 13. http://www.svoboda.org.ua/diyalnist/novyny/015940/
 14. http://tsn.ua/ukrayina/moskovskiy-patriarh-zaklikav-kiyiv-pereymenuvati-vulicyu-mazepi.html
 15. Христианский консерватизм Патриарха Варфоломея и фундаментализм Патриарха Кирилла (рос.)
 16. Указ Президента України № 397/2013 від 27 липня 2013 року «Про нагородження орденом князя Ярослава Мудрого»
 17. Россия готовила диверсии на Востоке Украины под прикрытием церкви и своего патриарха.
 18. РПЦ оказалась международной террористической организацией
 19. У Дніпрі у патріарха Кирила відібрали звання почесного доктора вишу
 20. Патріарх Кирило схвалив війну в Сирії
 21. Патриарх Кирилл одобрил войну в Сирии: опубликовано видео (рос.)
 22. Патріарх Кирил носить годинник за 30 тисяч євро (фото).— UNIAN.UA, 30 липня 2009.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник: Патріарх Московський і всієї Русі
2009
6 грудня 2008 — Місценаглядач Московського Патріаршого престолу)
Наступник:
Алексій II

Див. також[ред.ред. код]