Варфоломій I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Патріарх Варфоломій I
грец. Πατριάρχης Βαρθολομαίος
Bartholomew I of Constantinople.jpg
Прапор
270-й Його Божественна Всесвятість Архієпископ Константинополя — Нового Рима і Вселенський Патріарх
з 22 жовтня 1991
Інтронізація: 2 листопада
Церква: Константинопольська православна церква
Попередник: Димитрій I
 
Альма-матер: Халкінська семінарія, Zografeion Lyceumd, Мюнхенський університет Людвіга-Максиміліана і Bossey Ecumenical Instituted
Діяльність: клерик, богослов
Національність: грек
Ім'я при народженні: Димитріос Архонтоніс
Народження: 29 лютого 1940(1940-02-29) (80 років)
Імброс, Туреччина
Єп. хіротонія: 25 грудня 1973
 
Автограф: Автограф Вафоломея патриарх Конст Факсимиле подписи под рождеств посланием 2005.jpg

Нагороди:

Орден Свободи — 2013
Орден Князя Ярослава Мудрого І ступеня
Орден «За заслуги» І ступеня

CMNS: Варфоломій I у Вікісховищі

З Папою Римським у церкві Гробу Господнього, Єрусалим

Його Всесвятість, Архієпископ Константинополя — Нового Риму і Вселенський Патріарх Варфоломій I (Димитрі́ос Архонто́ніс (грец. Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος; нар. 29 лютого 1940, село Айос-Теодорос, острів Імброс, Туреччина) — церковний діяч, Константинопольський патріарх, архієпископ Константинополя — Нового Рима.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 1940 року в селі Айос-Феодорос на острові Імброс (Туреччина). Його батько володів там перукарнею і кав'ярнею. Схильний до наук хлопець вчився в Константинополі, потім у відомій богословській школі Халки, після закінчення якої став дияконом під іменем Варфоломій. Потім диякон Варфоломій служив у турецькій армії, а в 1963 році продовжив навчання у Папському Східному інституті в Римі. Темою його дисертації було канонічне право Православної Церкви. Цим навчання майбутнього Патріарха не закінчилось — у вищих навчальних закладах Швейцарії та Мюнхена він продовжує спеціалізуватися в царині церковного законодавства. Патріарх володіє п'ятьма іноземними мовами, окрім, звісно, грецької і турецької. Написав і видав багато друкованих праць.

Повернувшись із Західної Європи до Константинополя, Варфоломій був призначений на посаду помічника декана Теологічної школи в Халки, де невдовзі був висвячений у сан священика (1969 рік). Через шість місяців Вселенський патріарх Афінагор (той самий Патріарх, який разом з римським папою Павлом VI зняв взаємні анафеми 1054 року) підвищив молодого священика до чину архімандрита Патріаршої каплиці св. Андрія. Патріарх Димитрій, який наслідував Афінагору I, зробив Варфоломія директором Патріаршої канцелярії. 1973 року в житті 33-річного архімандрита сталася видатна подія — він став єпископом Константинопольської архієпископії, одержавши за якийсь час сан митрополита Халкедонського.

Протягом 19 років митрополит Варфоломій був найближчим помічником і однодумцем патріарха Димитріоса, а після його смерті, в 1991 році став архієпископом Константинополя, Нового Рима і Вселенським патріархом (повний титул Константинопольських патріархів).

По обранні новий Патріарх здійснив ряд закордонних візитів, зустрічаючись з впливовими політичними діячами багатьох країн, виступаючи на сесіях ЮНЕСКО, Європейського парламенту тощо. Всюди й послідовно Патріарх виступає за релігійну свободу і права людини. Сам він, незважаючи на високий сан, людина проста і приємна в спілкуванні, має звичку дуже уважно вислуховувати відвідувачів.

За останнє десятиріччя патріарх Варфоломій відвідав майже всі помісні православні церкви, а також багато інших релігійних об'єднань, докладаючи чимало зусиль для поліпшення відносин між громадами католиків, мусульман, юдеїв і православних в усьому світі. Варфоломій відомий у Європі як «Зелений патріарх», тому що став першим серед релігійних лідерів захисником навколишнього середовища. Він постійно організовує міжнародні семінари, де обговорюються напрями мобілізації всіх можливих засобів для досягнення гармонії між людством і природою.

У 2004 рці освятив перший православний храм Святого Миколая на Кубі. Того ж року піддав критиці емабрго США на торгівлю із Кубою. Візит православного Патріарха є найзначнішим для Куби з часу історичної поїздки Папи Римського в 1998 році. Кубинські дисиденти, які домагались демократичних змін в кубинській однопартійній системі, закликали Патріарха натиснути на Кастро для звільнення 75 супротивників режиму, ув'язнених в ході кампанії політичних переслідувань у 2003 р. Варфоломій I не просив про звільнення ув'язнених, заявив його представник, проте згадав про право на опозиційну думку в своїй промові в церкві. «Євангельське послання говорить про повагу до людської істоти, і до його прав, його свободам, її гідності, і його праву не погоджуватися», — сказав тоді він.[3]

Варфоломій I керує Константинопольською церквою вже понад 29 років — це найдовший термін перебування на патріаршому престолі (патріарх Сергій I, правив 28,5 років у VII ст.).

10 листопада 2019 року зустрівся із Архиєпископом Брюсселю, кардиналом Юзефом Де Кезель. Патріарх подякував Римо-католицькій церкві за допомогу та дуже гарну співпрацю з Бельгійською православною митрополією[4].

У церкві Св. Миколая в Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій молився 24 листопада 2019 року на Божественній літургії за жертв геноциду українського народу — голодомору. Богослужіння було здійснено українською мовою та за участі української громади міста. Був присутній посол України в Туреччині, Генеральний консул України в місті та багато українців[5].

На початку 2020 Варфоломій «суворо відповів» на лист Патріарха Єрусалимського Феофіла з пропозицією зібрати предстоятелів всіх православних Церков на церковний собор в Йорданії[6]. У кінці липня 2020 на сайті проросійського видання Страна.ua було опубліковано підробне інтерв'ю із Варфоломієм, у якому той начебто запевняв, що «Київського патріархату ніколи не існувало[7]», пізніше офіційне видання Вселенської патріархії спростувала цю інформацію, сказавши що Варфоломій дійсно перетинався із журналістами, але не давав жодного інтерв'ю в тому числі щодо Київського патріархату.[8]

В кінці жовтня 2020 року взяв участь в екуменічні молитві у Ватикані. Там він помолився разом із Папою Франциском, єпископом РПЦ Амросієм (Мунтяну) та іншими християнськими представниками[9]

Варфоломій I та Україна[ред. | ред. код]

Ставлення до Православ'я в Україні[ред. | ред. код]

« Як відомо, Вселенський патріархат після хрещення князя Володимира та Київської держави у 988 році заснував Київську митрополію. Київська митрополія канонічно належала до Вселенського патріархату, навіть й після створення Московського патріархату в 1589 році. Після звільнення українських земель від монгольського ярма в 1685 році, московський патріарх Іоаким (1674-1690) вторгся до єпархії Київської митрополії, яка, як ми вже казали, канонічно належала до Вселенського патріархату і обрав єпископа Гедеона митрополитом Київським. Таким чином, 700-річний церковний устрій Київської митрополії, який діяв з 988 року, був змінений шляхом перевороту. Це відбувалося з порушенням священних і святих канонів на користь Московського патріархату і на шкоду Константинопольській церкві.

Попри це, Київська митрополія ніколи не була канонічно переданою Московському патріархату. Немає жодного офіційного документа, що підтверджує таке підпорядкування чи поступку з боку Константинопольської церкви. Відомі листи Вселенського патріарха Діонісія IV лише давали канонічний дозвіл Московському патріарху призначати київського митрополита, який, водночас залишався підпорядкованим Константинопольському патріарху.

З того часу і до квітня 2018 року, коли Вселенський патріархат вирішив надати Українській церкві автокефалію, було зроблено багато спроб отримати церковну незалежність України від Росії, але жодна з них не була успішною, за що Московський патріархат несе повну відповідальність. Насправді, не тільки ці спроби були невдалими, але й розколи, які були створені в минулому столітті і пов’язані, в основному, з бажанням Російської церкви не допустити церковної незалежності України.

«

— Патріарх Варфоломій, [10]

Патріарх Варфоломій вважає що «Філарет більше не є київським патріархом, а колишнім київським митрополитом, і Макарій не є архієпископом Львова, а скоріше колишнім львівським архієпископом»[10].

10 червня 2019 року Митрополит Епіфаній у Стамбулі привітав Вселенського Патріарха Варфоломія з Днем тезоіменитства. Митрополита супроводжував архієпископ Чернігівський Євстратій та делегація Православної Церкви України. У храмі монастиря «Живоносне джерело» відбулася вечірня, під час якої молилися Вселенський Патріарх Варфоломій, Архієпископ Афінський і всієї Еллади Ієронім та Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, ієрархи помісних Церков. Після вечірні Митрополит Епіфаній виголосив коротке вітальне слово до Вселенського Патріарха, а також привітав Архієпископа Ієроніма та подарував йому пам‘ятну панагію на честь своєї інтронізації[11].

Відвідини України[ред. | ред. код]

Перші відвідини України, а саме Одеси, відбулися 24 вересня 1997. До місцевого порту увійшло грецьке судно «Елефтеріос Венізелос», на борту якого перебували Вселенський Патріарх Варфоломій I і учасники симпозіуму «Екологія, релігія та довкілля». Гостей тоді зустріли митрополит Української православної церкви Московського патріархату Володимир (Сабодан), митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел (Саввін), мер Одеси Едуард Гурвіц. З морського вокзалу високий гість і особи, що супроводжували його, попрямували до Свято-Успенського чоловічого монастиря. Біля воріт Вселенського Патріарха зустрічав Патріарх Московський, предстоятель Російської православної церкви Алексій II. Увечері святійші патріархи, представники церков і конфесій відвідали Одеську духовну семінарію.

Другий візит відбувся до Києва з нагоди святкування 1020-ї річниці хрещення Київської Русі, 25—27 липня 2008. Вселенського патріарха в аеропорту «Бориспіль» зустріли Президент України Віктор Ющенко й очільник УПЦ МП. Варфоломій I відвідав Києво-Печерську Лавру, в «Софії Київській» освятив відновлені Царські ворота та благословив встановлення нових дзвонів. На Софійській площі виголосив промову.

У суботу (26 липня) зустрівся з московським патріархом Алексієм II. 27 липня в рамках урочистостей з нагоди 1020-ї річниці хрещення Київської Русі пройшла божественна літургія біля пам'ятника князеві Володимирові-Хрестителю на Володимирській гірці у Києві. Літургію вів Вселенський Патріарх Варфоломій I за участю Патріарха Московського, Митрополита Володимира, глави делегації Грецької православної церкви Архієпископа Афінського та всієї Греції Ієроніма II, глави делегації Албанської православної церкви Архієпископа Тиранського та всієї Албанії Анастасіоса, а також представників закордонних делегацій та Помісних Православних Церков.

Національний банк України з нагоди візиту в Україну Варфоломія I під час святкування 1020-річчя хрещення Київської Русі 20 жовтня 2008 ввів у обіг пам'ятну монету «На честь візиту в Україну Вселенського Патріарха Варфоломія I» номіналом 50 грн., що виготовлена зі срібла 999 проби, масою 500,0 г, діаметром 85 мм[12].

Напередодні візиту, 22 липня 2008 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про нагородження Вселенського Патріарха, святішого архієпископа Константинополя — Нового Риму Варфоломія I орденом князя Ярослава Мудрого I ст. за визначну церковну діяльність, спрямовану на піднесення авторитету православ'я у світі.[13]

27 липня 2013 року Президент України Віктор Янукович підписав Указ про нагородження Вселенського Патріарха Варфоломія I орденом Свободи за визначну церковну діяльність, спрямовану на піднесення авторитету православ'я у світі, та з нагоди відзначення в Україні 1025-річчя хрещення Київської Русі.[14]

Томос про автокефалію Української православної церкви[ред. | ред. код]

Представники Вселенського патріарха 28 липня 2018 в Києві взяли[15] участь в урочистостях з нагоди 1030-річчя хрещення Київської Русі-України. На отримане від глави РПЦ Кирила (Гундяєва) офіційне запрошення взяти участь в урочистих заходах, присвячених 1030-річчю Хрещення Русі в Москві, відповіли про неможливість та недоцільність участі представників Вселенського Патріархату у заходах, що проводитимуться в РФ, зазначивши, що дійсні свята з нагоди 1030-річчя Хрещення Київської Русі відбуватимуться у Києві, на які представники Вселенського патріархату були запрошені та куди призначена відповідна делегація[16].

На початку серпня 2018 р. патріарх Варфоломій заявив: «Сьогодні ми особливо зацікавлені та занепокоєні вирішенням нинішньої української церковної проблеми. Ми бажаємо всім серцем відновлення єдності для розділеного церковного тіла в Україні. Як і в минулому, Константинопольська Церква, використовуючи свої канонічні права та пастирську опіку, працює, щоб успішно вирішувати складні та складні церковні проблеми, завжди керуючись тим, що корисно для народу Божого та збереження єдності Православної Церкви в цілому»[17]. В травні 2019 року він сказав що «вирішальним фактором, який змусив Вселенський патріархат дати Україні автокефалію, є зцілення розколу та відновлення церковної єдності»[10].

7 вересня 2018 Вселенський патріарх Варфоломій призначив своїх двох екзархів в Києві у межах підготовки до надання УПЦ автокефалії. Ними стали архієпископ Данило Памфілійський зі США та єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади, які обидва служать українським православним вірним у своїх відповідних країнах у Вселенському патріархаті[18].

« Хоча Російська Церква звинувачує мене в тому, що я взяв гроші за цю автокефалію. Я не отримав грошей, натомість я маю багато цукерок та шоколаду. Причому це солодощі з заводу Порошенка. «

— Патріарх Варфоломій, [19]

Через 3 тижні після проведення Об'єднавчого собору українських православних церков, 5 січня Варфоломій підписав Томос, що надавав Православній церкві України автокефалію, а 6 січня урочисто вручив Томос предстоятелю ПЦУ — митрополиту Епіфанію.

5 січня 2019, у день підписання Томосу, Президент Порошенко вручив Варфоломію орден «За заслуги» I ступеня за визначний особистий внесок Його Всесвятості у розбудову автокефальної помісної Православної Церкви України, піднесення авторитету православ'я у світі, багаторічну діяльність з утвердження ідеалів духовності, милосердя і міжконфесійної злагоди.[20][21]

23 травня 2019 року Вселенський патріарх наголосив, що «присутність Московського патріархату в Україні є небажаною, і такою, що завдає шкоди інтересам української нації і єдності українського народу»[22]. Він зазначив, що українському народу було необхідно надати автокефалію і церковну незалежність — те, що він прагнув отримати протягом століть. «Автокефалія, надана Українській церкві Вселенським патріархатом, дає можливість на внутрішнє самоврядування, яке завжди підтримує розвиток місцевої церкви», — сказав Варфоломій[23].

У передачі «Бесіди з владикою Павлом» Патріарший Екзарх всієї Біларусі, митрополит Мінський і Заславський Павло оголосив Вселенського патріарха Варфоломія розкольником через те, що останній вступив у канонічне та євхаристичне спілкування з ПЦУ.[24]

16 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський зустрівся із патріархом Варфоломієм і обговорив ситуацію на Донбасі. Крім іншого він запросив патріарха на 30-ту річницю незалежності України.[25] «Вдячний за все, що ви зробили й робите для України. Для нас важлива така підтримка на шляху до миру. Україна – тепла й привітна. Ми всі будемо дуже раді вашому приїзду, це буде дуже важливий візит для України», – зазначив Володимир Зеленський.[26] Патріарх Варфоломій подякував за візит до Матері-церкви, який, за його словами, «приносить велику радість», і зазначив, що втішений тим, що в Україні поступово настає мир[26].

Праці[ред. | ред. код]

Українські переклади[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Bartholomew Archbishop of Constantinople, New Rome and Ecumenical Patriarch
 2. Munzinger-Archiv — 1913.
 3. Патриарх Варфоломей I подверг критике эмбарго США на торговлю с Кубой — Credo.Press. credo.press. Процитовано 2020-08-01. 
 4. Συνάντηση του Οικουμενικού Πατριάρχη με τον Καρδινάλιο Jozef De Kesel. Ο Άρχων (el). 2019-11-16. Процитовано 2019-11-16. 
 5. Anastasiadis, Fr Romanos (Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2019). Ρωμαλέω Φρονήματι...: Mother Church of Constantinople honors memory of Holodomor victims / Η Μητέρα Εκκλησία Κωνσταντινουπόλεως τίμησε τη μνήμη των θυμάτων του Γολοντομόρ (VIDEO). Ρωμαλέω Φρονήματι... Процитовано 2019-11-24. 
 6. Патріарх Варфоломій відкинув ініціативу всеправославного собору в Йорданії. Духовний фронт (uk). 2020-01-02. Процитовано 2020-01-02. 
 7. Варфоломей: "Киевского патриархата никогда не существовало". strana.ua (ru). Процитовано 2020-08-02. 
 8. Увійти ‹ Духовний фронт — WordPress. duhovnyfront.com.ua. Процитовано 2020-08-02. 
 9. Епископ Богородский РПЦ МП совершил экуменическую молитву в Ватикане с папой Франциском и патриархом Варфоломеем — Credo.Press. credo.press. Процитовано 2020-10-22. 
 10. а б в Вселенський патріарх: Присутність Московського патріархату шкодить інтересам української нації. glavcom.ua (uk). Процитовано 2019-05-29. 
 11. Митрополит Епіфаній перебуває з візитом у Вселенського Патріарха Варфоломія. PCU (uk). 2019-06-10. Процитовано 2019-06-10. 
 12. Пам'ятна монета «На честь візиту в Україну Вселенського Патріарха Варфоломія I». Архів оригіналу за 25 жовтень 2008. Процитовано 23 жовтень 2008. 
 13. Указ Президента України від 22 липня 2008 року № 651/2008 «Про нагородження орденом князя Ярослава Мудрого»
 14. Указ Президента України від 27 липня 2013 року № 393/2013 «Про нагородження орденом Свободи»
 15. Виступ Президента з нагоди 1030-річчя хрещення Київської Русі-України
 16. Представники Вселенського Патріарха візьмуть участь в Києві в урочистостях з нагоди 1030-річчя хрещення Київської Русі-України
 17. MESSAGE by His All-Holiness Ecumenical Patriarch Bartholomew on the Occasion of the 100th Anniversary of the Ukrainian Orthodox Church in Canada (Saskatoon, August 9-12, 2018) - Message - The Ecumenical Patriarchate. www.patriarchate.org (en-US). Процитовано 2018-08-17. 
 18. Ближче до Томосу: Вселенський патріарх призначив екзархів у Києві. BBC News Україна (en-GB). 2018-09-07. Процитовано 2018-09-14. 
 19. Ніяких грошей, тільки рошенівські цукерки – патріарх Варфоломій прокоментував чутки про хабар. cerkvarium.org. Процитовано 2018-12-24. 
 20. Указ Президента України від 4 січня 2019 року № 1/2019 «Про нагородження орденом «За заслуги»»
 21. Президент вручив високу державну нагороду Вселенському Патріарху Варфоломію // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 5 січня 2019 р.
 22. Вселенський патріарх: Присутність Московського патріархату шкодить інтересам української нації. glavcom.ua (uk). Процитовано 2019-05-29. 
 23. Варфоломій: Присутність Московського патріархату шкодить інтересам української нації
 24. Екзарх біларуської філії РПЦ назвав Вселенського патріарха розкольником
 25. Президент Зеленський зустрівся із патріархом Варфоломієм та обговорив питання миру на Сході України. Духовний фронт (uk). 2020-10-16. Процитовано 2020-10-16. 
 26. а б Президент України та перша леді зустрілися зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2020-10-16. 

Посилання[ред. | ред. код]