Контрас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ко́нтрас, ісп. Contras (скорочення від ісп. contrarrevolucionarios, контрреволюціонери) — об'єднана назва для низки ідеологічно різних угрупувань, що вели партизанську війну проти уряду Даніеля Ортеги в Нікарагуа в 19801990 за підтримки урядів США, Аргентини і Гондурасу. Серед них були як колишні діячі режиму А. Сомоси, так і люди, що розчарувалися в новому уряді Ортеги. Угрупування мали свої бази у сусідніх країнах Гондурасі та Коста-Риці.

Міжнародні правозахисні організації відзначали крайню жорстокість контрас не лише по відношенню до своїх політичних противників, але і до цивільного населення.

Контрас припинили свою діяльність в результаті політики національного примирення, початої після обрання на пост президента Нікарагуа Віолети Чаморро в 1990 р.

Загального лідера в контрас не було. Найвпливішою фігурою серед них вважається підполковник Енріке Бермудес, колишній військовий аташе у США. Після закінчення громадянської війни в 1990 р. Бермудес повернувся до Нікарагуа, але вже наступного року був убитий.

З фінансуванням контрас пов'язаний крупний політичний скандал у США «Іран-контрас».