Бамбукова завіса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бамбукова завіса 1959 року. Сама завіса чорного кольору. Зазначимо, що в той час Лаос був союзником із Сполученими Штатами, оскільки комуніст Пахет Лао не брав на себе країну до 1975 року. Межі нині незалежних колишніх радянських республік проявляються анахронічно для контексту.

Бамбукова завіса була політичною демаркацією між холодною війною між комуністичними державами Східної Азії, особливо Китайською Народною Республікою, і капіталістичними і некомуністичними державами Східної, Південної та Південно-Східної Азії. На північ / північний захід пролягали комуністичний Китай, Радянський Союз, В'єтнам та інші. На південь і схід пролягала капіталістична / некомуністична Індія, Японія, Індонезія та інші. Зокрема, після Корейської війни корейська демілітаризована зона стала важливим символом цієї азіатської дивізії (хоча сам термін Бамбукова завіса рідко використовується в цьому конкретному контексті).

Барвистий термін Бамбукова завіса походить від залізної завіси, термін, який широко застосовувався в Європі від 1940-х до початку 90-х років для позначення комуністичних кордонів цього регіону. Його використовували рідше, ніж залізну завісу, частково тому, що хоча остання залишалася відносно статичною протягом більше 40 років, Бамбукова завіса часто змінювалася і була дещо менш точною. Це також було менш точним описом політичної ситуації в Азії через відсутність згуртованості в комуністичному блоці Східної Азії, що призвело до розколу китайсько-радянських відносин. Під час холодної війни комуністичні уряди в Монголії, В'єтнамі та пізніше Лаосі були союзниками Радянського Союзу, хоча вони іноді співпрацювали з Китаєм, тоді як режим Пол-Пота в Камбоджі був лояльний до Китаю. Після війни в Кореї Північна Корея ухилилася від боротьби між Радами та Китаєм. (Після закінчення комуністичного блоку в Азії Північна Корея залишається в хороших відносинах як з Росією, так і з Китаєм, хоча відносини між країнами напружені в сучасний час.)

Під час культурної революції в Китаї китайська влада поставила частини завіси під загрозу, що забороняє в'їзд або виїзд за межі країни без дозволу китайського уряду. Багато потенційних біженців, які намагалися втекти до капіталістичних країн, не змогли втекти. Випадкові розслаблення призвели до кількох хвиль біженців до тодішньої британської колонії Гонконгу.

Поліпшення відносин між Китаєм і Сполученими Штатами в пізніші роки холодної війни призвело до того, що термін більш-менш застарілий , за винятком випадків, коли це стосувалося Корейського півострова і поділу між союзниками США і союзниками СРСР на південно-сході Азія. Сьогодні демілітаризована зона, що розділяє Північну і Південну Корею, зазвичай описується як DMZ. Бамбукова завіса найчастіше використовується для позначення закритих кордонів і економіки Бірми (хоча це почало відкриватися в 2010 році). Бамбукова завіса з тих пір поступилася місцем бізнес-моделі, що називається бамбуковою мережею.