Перегони озброєнь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вибух атомної бомби біля солдатів, 1951
B-2 Spirit , Повітряні сили США

Перегони озброєнь — це політичне протистояння двох або декількох держав (а частіше — цілих військових блоків) за перевагу в області збройних сил. Під час такого протистояння кожна зі сторін робить величезні запаси зброї, намагаючись встановити паритет з супротивником або обігнати його. У загальному сенсі термін «перегони озброєнь» можна застосувати до будь-якого, по суті безглуздого протистояння за володіння більшою військовою потужністю.

Дредноутні перегони[ред. | ред. код]

Дредноутні перегони — період до Першої світової війни, коли як провідні морські держави — Велика Британія, Німеччина, Франція, США і Японія, а також такі країни як Російська імперія, Османська імперія, Іспанія, Італія, Бразилія, Аргентина, Чилі, активно розвивали військове озброєння. У ці перегони включилася навіть Австро-Угорська Імперія морськими воротами якої була річка Дунай.[1]

Ракетно-ядерні перегони[ред. | ред. код]

Ракетно-ядерні перегони відбувалася в рамках протистояння Радянського Союзу та Сполучених Штатів в період холодної війни. Американський астроном Карл Саган якось порівняв СРСР і США з двома людьми, які стоять по коліна в бензині, один — з трьома сірниками, а інший — з п'ятьма. В основному перегони між цими країнами полягали в тому, щоб розробити якомога досконаліші типи ядерної зброї та виготовити їх в якомога більшій кількості. Одним із наслідків такої політики стали надмірні військові витрати, концентрація передових технологій переважно в оборонних галузях, гіпертрофований військово-промисловий комплекс.

Радянське керівництво практично повністю переорієнтувати економіку країни на перегони озброєнь з масштабним розгортанням ракет Р-36 в 70-х, чим досягло переваги першості ракетно-ядерного удару. Але до кінця 80-х перегони озброєнь зі Сполученими Штатами привели радянську економіку до катастрофи та в остаточному підсумку до розпаду СРСР.

Хоча ракетно-ядерні перегони й могли призвести до війни між СРСР і США, вони також стали колосальним поштовхом для розвитку науки та нових технологій, в першу чергу комп'ютерних, а також космічних технологій (див. Космічні перегони).

Перегони озброєнь сьогодні[ред. | ред. код]

  • Загальна кількість грошей, витрачених на оборону й озброєння у 2004 році, вперше в історії людства перевищила 1 трильйон доларів США.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В. В. Полуян Броненосцы Австро-Венгерской Империи Серия: Боевые Корабли Мира, Издательство «Авиакнига» том I, II 2007, 2008 ISBN 978-5-903740-02-4 ISBN 978-5-903740-05-5

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • О. С. Пархомчук. Гонка озброєнь // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760 с. ISBN 966-316-039-X
  • О. Пархомчук. Гонка озброєнь // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с. 154 ISBN 978-966-611-818-2.