МіГ-31

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
МіГ-31
МіГ-31
МіГ-31
Призначення: Винищувач-перехоплювач
Перший політ: 16 вересня 1975
Прийнятий на озброєння: 6 травня 1981
Розробник: МіГ і Авіабудівельний завод «Сокол»d
Всього збудовано: 519[1]
Модифікації: Е-155МП, МіГ-31, МіГ-31Б, МіГ-31БМ, МіГ-31Д, МіГ-31М, МіГ-31Ф(Е), МіГ-31Е МіГ-31К
Конструктор: Лозино-Лозинський Гліб Євгенович і МіГ
Екіпаж: 2 особи
Максимальна швидкість (МШ): 3000 км/год
МШ біля землі: 1500 км/год
Бойовий радіус: 1200 км
Дальність польоту: 2150 км
Дальність польоту з ППБ: 3300 км
Практична стеля: 20600 м
Довжина: 22.69 м
Висота: 5.15 м
Розмах крила: 13.46 м
Площа крила: 61.60 м²
Максимальна злітна: 46200 кг
Двигуни: 2 ТРДДФ Д-30Ф-6
Тяга (потужність): 5000 кг/с
Тяга форсажна: 7160 кг/с
Гарматне озброєння: 23-мм гармата ГШ-6-23М
Боєзапас: 260
Маса підвісних елементів: 3000 кг
Підвісне озброєння:

ракети

 • 4 Керовані ракети великої дальності Р-33
 • 2 Керовані ракети середньої дальності Р-40Т
 • 4 Керовані ракети малої дальності Р-60, Р-60М

МіГ-31 у Вікісховищі

МіГ-31 (за кодифікацією НАТО: Foxhound — «фоксгаунд; лисячий гончак», рос. «МиГ-31») — радянський двомісний надзвуковий всепогодний винищувач-перехоплювач дальньої дії. Є модернізованим варіантом радянського одномісного винищувача 1970-х років МіГ-25.

Історія створення[ред. | ред. код]

Розробка і прийняття на озброєння у США стратегічних крилатих ракет поставило на порядок денний питання про створення в СРСР наступника літака Ту-128 — баражуючого перехоплювача, здатного боротися з новою загрозою. Концепція, відповідно до якої велося проєктування перехоплювача, багато в чому була безпрецедентною для радянської авіації. Наголос робився на автономне виконання бойового завдання, в той час, як всі попередні перехоплювачі ВПС Радянського Союзу працювали в найтіснішій взаємодії з наземними пунктами наведення, аж до виконання перехоплення в повністю автоматичному режимі за командами з КП.

Концептуальні варіанти[ред. | ред. код]

Дослідження в рамках програми розробки важкого баражуючого перехоплювача, здатного виявляти та уражати цілі на фоні земної поверхні в діапазоні висот від 100 м до 30 км почалися в ОКБ Мікояна в середині 60-х років.

Перехоплювач отримав в ОКБ позначення Е-155МП. Роботи велися в декількох напрямках, але в основі всіх проєктів брався фюзеляж і повітрозабірники МіГ-25, екіпаж налічував двох людей — льотчика і штурмана-оператора.

Один з проєктів поєднував у собі фюзеляж зі збільшеними в розмірах хвостовим оперенням і крилами змінної стріловидності від МіГ-23. Проєкт під шифром виріб «518-55» являв собою МіГ-25 у двомісному варіанті з розташуванням членів екіпажу тандемом і новим трапецієподібним крилом, що мають розвинені напливи в кореневій частині.

З метою поліпшення прохідності по слабко підготовлених аеродромах (аеродромах II класу) в обох проєктах передбачалося застосування нового шасі — з чотириколісними основними опорами на гібриді МіГ-23/25 і двоколісними — на «518-55». Найбільш екзотичним був проєкт Е-158 — 30-тонна безхвістка меншого розміру, ніж МіГ-25, з дельтоподібним крилом за типом «Діалогу».

Перехоплювач МіГ-25МП, який одержав світову популярність під позначенням МіГ-31, через зовнішню подібність може видатися розвитком МіГ-25, проте це абсолютно нова машина. Нова з погляду філософії бойового застосування, аеродинаміки, двигунів, складу бортового обладнання. Цей перехоплювач не отримав повною мірою належної популярності, залишаючись у тіні МіГ-29 і, особливо Су-27, проте він, як мінімум, є не менш важливим.

Призначення[ред. | ред. код]

Перспективний літак створювався, перш за все, для прикриття території СРСР від удару крилатими ракетами з боку Арктики, де не існувало суцільного радіолокаційного поля.

Під час повномасштабного російського вторгнення з 2022 року Росія часто використовувала МіГ-31К (пускова платформа аеробалістичних ракет «Кинджал») як інструмент терору задля залякування населення України та провокування продовжних тривог, які тимчасово паралізовували частину території України через ризик ракетного удару[2].

Конструкція літака[ред. | ред. код]

Літак виконаний за нормальною аеродинамічною схемою і являє собою високоплан з тонким крилом малого подовження, суцільноповоротним стабілізатором, двокілевим вертикальним оперенням і шасі, що прибираються в польоті. Планер літака суцільнометалевої конструкції, 50 % маси якої складають високоміцні сталі, а 16 % — титанові сплави. Екіпаж літака складається з пілота та штурмана-оператора.

Крило[ред. | ред. код]

Крило — помірної стрілоподібності, трапецієподібної форми в плані з невеликим кореневим напливом. Кут стрілоподібності по передній кромці крила — 41°, напливу — 70,5°. Подовження крила — 2,94; звуження — 3,1. Кут його поперечного «V» дорівнює -5°, кут установки — 0°. Крило набрано з тонких швидкісних аеродинамічних профілів з гострим носком. У кореневій зоні застосований профіль ЦАГІ П44М з відносною товщиною 3,7 %; в середніх і кінцевих перетинах — профілі ЦАГІ П101М, змінної товщини від 4,1 % до 4,48 %, відповідно. Консолі крила — трьохлонжеронні, кесонного типу, виготовлені зі сталей ВНС-2 і ВНС-5, титанових сплавів 0Т4-1 і ВТ-20. У кожній з них є два паливних баки-відсіки. Консоль оснащена чотирьохсекційним відхильним носком, двосекційним щілинним закрилком і двосекційним елероном. Конструкція закрилка та елерона — тришарова зі стільниковим заповнювачем. Кути відхилення носка — 13°, закрилку — 30°, елерона +/- 20°. У режимі «зависання» закрилки та елерони відхиляються на 5°. Сумарна площа закрилків літака — 5,8 м2. На верхній поверхні крила на 50 % його розмаху встановлені аеродинамічні гребені, а на нижній поверхні є вузли кріплення чотирьох пілонів.

Хвостове оперення[ред. | ред. код]

Хвостове оперення клепаної конструкції, виготовлено, в основному, з алюмінієвих сплавів. Горизонтальне оперення суцільноповороте. Кут його стрілоподібності по передній кромці — 50,4°; кут поперечного «V» — 1,4°. Сумарна площа консолей стабілізатора — 9,82 м2. Носки стабілізатора виконані з титанового сплаву. Вертикальне оперення двокілеве загальною площею 15,6 м2. Кілі встановлені під кутом + 8° до площини симетрії літака та оснащені кермами напрямку. Кут стрілоподібності кіля по передній кромці — 54°. Конструкція кілей трьохлонжеронна, кесонного типу. Кесони є паливними баками-відсіками. На нижній поверхні фюзеляжу встановлено два підфюзеляжних гребеня. Кут їх розвалу має 24°. Передні секції цих гребенів, кінцівки обох кілей і носок лівого кіля виконані з радіопрозорого матеріалу. В них вмонтовані антени радіообладнання.

Шасі[ред. | ред. код]

Основні опори шасі мають незвичайну схему: переднє колесо на кожному візку зрушено всередину від поздовжньої осі основної опори, а заднє — назовні. Така конфігурація покращує прохідність на ґрунтових і льодових аеродромах, оскільки кожне колесо має свою лінію шляху, а не торує колію. Обсяги під каналами повітрозабірників дозволяють розмістити основні опори шасі в прибраному положенні, причому передні щитки ніш шасі можуть використовуватися в ролі повітряних гальм. Двоколісна передня опора забирається, на відміну від носової опори МіГ-25, назад.

Конструктивні матеріали[ред. | ред. код]

Змінилося співвідношення конструкційних матеріалів в планері літака, вироби зі сталі на Е-155МП становили 50 % маси конструкції, з титану — 16 %, з алюмінієвих сплавів — 33 %, водночас композити, як і раніше, використовуються вкрай обмежено.

Двигуни[ред. | ред. код]

Радикальні відмінності нового перехоплювача від МіГ-25 полягають в установці двоконтурних двигунів Д-30Ф6 з форсажною камерою; прицільно-навігаційного комплексу, РЛС і озброєння нового покоління; наявності екіпажу з двох чоловік.

Модифікації[ред. | ред. код]

 • МиГ-31Б — Серійна модифікація МіГ-31, оснащена системою дозаправлення у повітрі; надійшов на озброєння в 1990 році.
 • МиГ-31БС — МіГ-31, модернізований до рівня МіГ-31Б, без штанги дозаправлення в повітрі.
 • МиГ-31БСМ — Модернізація МіГ-31БС 2014 року без штанги дозаправлення у повітрі.
 • МиГ-31БМ — Модернізовані літаки отримають нову систему керування озброєнням і БРЛС, що дозволить виявляти цілі на дальності до 320 кілометрів і одночасно супроводжувати до десяти повітряних цілей.
 • МиГ-31Д — Експериментальна модифікація, здатна нести протисупутникову ракету 79М6 «Контакт». Серійно не вироблявся.
 • МиГ-31ДЗ — Серійний винищувач-перехоплювач, обладнаний системою дозаправлення у повітрі. Устаткування РЕО (РЛС) не підлягає модернізації до виробу БМ. Після модернізації індекс ДЗ не змінюється, обладнання залишається незмінним.
 • МиГ-31И — Літак призначений для повітряного старту невеликих космічних апаратів масою 120—160 кг на орбіти 600—300 км.
 • МиГ-31ЛЛ — Літаюча лабораторія у Жуковському.
 • МиГ-31М — Модернізація 1993 року з посиленими озброєнням, РЛС, БРЕО; мав характерну «округлу назовні» форму кореневих напливів. Серійно не вироблявся.
 • МиГ-31Ф — Багатоцільовий фронтовий винищувач, призначений також для атак наземних цілей (проєкт принципово нового літака).
 • МиГ-31ФЭ — Експортний варіант літака МіГ-31БМ. Серійно не вироблявся.
 • МиГ-31Э — Експортний варіант зі спрощеним БРЕО. Серійно не вироблявся.
 • Миг-31К — модифікація з можливістю підвісу аеробалістичної ракети «Кинджал»
 • МиГ-31И — пускова платформа ракет «Кинджал», головна відмінність від МиГ-31К полягає у наявності цифрової системи управління, що у автоматичному режимі без участі пілота виводить літак на потрібну траєкторію та у точно розрахований момент запускає ракету[3].

Тактико-технічні характеристики[ред. | ред. код]

Оператори[ред. | ред. код]

 • Росія Росія: На 2018 рік у Військово-космічних силах Росії на озброєнні й зберіганні понад 250 літаків МіГ-31 різноманітних модифікацій[4] МіГ-31Б/МіГ-31БС/МіГ-31БМ/МіГ-31БСМ.
 • Казахстан Казахстан: Повітряні сили Казахстану — 25 МіГ-31Б/МіГ-31БС/МіГ-31ДЗ на 2017 рік[5]

Росія[ред. | ред. код]

Ескадрилья МіГ-31БМ була розміщена на авіабазі Рогачово на Новій Землі. У березні 2021 року вперше літаки МіГ-31БМ морської авіації Тихоокеанського флоту здійснили обліт над Північним полюсом. Під час перельоту було здійснено дозаправлення в повітрі[6]. Під час повномасштабного вторгнення МіГ-31К застосовувався для ударів по Україні ракетами повітряного базування «Кинджал». Ймовірно, з цього літака було запущено ракету, якою вдарили 20 березня 2022 року по київському торговельному центру. 19 жовтня 2022 року стало відомо, що російська армію перекинула до Білорусі три МіГ-31К. 20 жовтня вони були виявлені в білоруському повітряному просторі, але пуски «Кинджалів» не здійснили.

Аварії і катастрофи[ред. | ред. код]

дата приналежність місце жертви подробиці
1 20.09.1979 ВПС СРСР СРСР Астраханська область літак знищено внаслідок технічної несправності, пілоти катапультувалися[7]
2 22.10.1979 ВПС СРСР СРСР Горьківська область літак знищено внаслідок технічної несправності, пілоти катапультувалися[7]
3 04.04.1984 ВПС СРСР СРСР Московська область 2 загиблих літак знищено внаслідок технічної несправності[7]
4 20.12.1988 ВПС СРСР КазРСР Семипалатинська область 2 загиблих літак знищено внаслідок технічної несправності[7]
5 11.01.1989 ВПС СРСР СРСР Ленінградська область 2 загиблих літак знищено внаслідок технічної несправності, пілоти загинули у госпіталі[7]
6 II 1990 ВПС СРСР КазРСР Семипалатинська область зіткнення двох МіГ-31, подробиці не встановлено[8]
7 ВПС СРСР КазРСР Семипалатинська область
8 08.02.1990 ВПС СРСР СРСР Архангельська область літак пошкоджено внаслідок технічної несправності, списаний[7]
9 17.04.1990 ВПС СРСР СРСР Сахалінська область літак знищено внаслідок технічної несправності, пілоти катапультувалися[7]
10 VIII 1990 ВПС СРСР КазРСР Карагандинська область 1 загиблий літак помилково збитий ракетою, один пілот катапультувався[8]
11 26.09.1990 ВПС СРСР СРСР Мурманська область 2 загиблих помилка екіпажу[9]
12 13.03.1991 ВПС СРСР СРСР Красноярський край 2 загиблих літак вибухнув у повітрі[7]
13 09.08.1991 ВПС СРСР СРСР Астраханська область літак знищено внаслідок технічної несправності, пілоти катапультувалися[7]
14 30.09.1991 ВПС СРСР СРСР Нижньогородська область 1 загиблий помилка екіпажу[7]
15 18.10.1991 ВПС СРСР СРСР Тверська область літак знищено внаслідок технічної несправності, пілоти катапультувалися[7]
16 31.10.1991 ВПС СРСР СРСР Нижньогородська область помилка екіпажу[7]
17 10.01.1992 ВПС СРСР Росія Камчатський край 1 загиблий помилка екіпажу[10]
18 26.10.1992 ВПС Росії Росія Калінінградська область технічна несправність[11]
19 10.03.1993 ВПС Росії Росія Камчатський край технічна несправність[12]
20 01.06.1993 ВПС Росії Росія не встановлено технічна насправність[13]
21 31.05.1995 ВПС Росії Росія Сахалінська область технічна несправність[14]
22 06.09.1995 ВПС Росії Росія Біле море технічна несправність[15]
23 12.07.1996 ВПС Росії Росія Хабаровський край 1 загиблий помилка екіпажу[16]
24 16.07.1996 ВПС Росії Росія Тверська область 3 загиблих помилка екіпажу[16]
25 15.08.1996 ВПС Росії Росія Хабаровський край 1 загиблий помилка екіпажу[17]
26 15.01.1997 ВПС Росії Росія Архангелька область 2 загиблих МіГ-31Б знищено внаслідок технічної несправності[18]
27 26.09.1997 ВПС Росії Росія Тверська область МіГ-31 знищено внаслідок технічної несправності[19]
28 06.04.2000 ВПС Росії Росія Архангельська область 1 загиблий помилка екіпажу[20]
29 28.02.2001 ВПС Росії Росія Мурманська область технічна несправність[21]
30 14.10.2003 ВПС Росії Росія Тверська область технічна несправність[22]
31 01.06.2005 ВПС Росії Росія Тверська область технічна несправність[23]
32 17.02.2007 ВПС Казахстану Казахстан Карагандинська область 2 загиблих літак знищено внаслідок технічної несправності під час навчального польоту[8]
33 19.11.2010 ВПС Росії Росія Пермський край МіГ-31 (б/н «18 синій») 6977-ї авіабази, пілоти катапультувалися[24]
34 06.09.2011 ВПС Росії Росія Пермський край 2 загиблих МіГ-31 (б/н «11 синій») 2-ї авіагрупи 6980-ї авіабази[24]
35 23.04.2013 ВПС Казахстану Казахстан Карагандинська область 1 загиблий літак знищено внаслідок технічної несправності, один пілот катапультувався[8]
36 14.12.2013 ВПС Росії Росія Приморський край МіГ-31ДЗ впав у через технічну несправність, пілоти катапультувалися[24]
37 04.09.2014 ВПС Росії Росія Краснодарський край знищено МіГ-31БМ 6979-ї авіабази, пілоти катапультувалися[24]
38 30.10.2015 ПКС Росії Росія Камчатський край літак знищено, пілоти катапультувалися[24]
39 25.01.2016 ПКС Росії Росія Красноярський край МіГ-31БМ знищено, пілоти катапультувалися[24]
40 26.04.2017 ПКС Росії Росія Бурятія літак знищено, пілоти катапультувалися[25]
41 18.05.2018 ПКС Росії Росія Пермський край літак загорівся при зльоті[26]
42 19.09.2018 ПКС Росії Росія Нижньогородська область МіГ-31БМ знищено, пілоти катапультувалися[27]
43 16.04.2020 ВПС Казахстану Казахстан Карагандинська область під час виконання планового польоту упав МіГ-31, без жертв[28]
44 26.05.2020 ПКС Росії Росія Тверська область літак згорів на авіабазі Хотилово, без жертв[29]
45 29.01.2022 ПКС Росії Росія Новгородська область літак викотився за межі злітно-посадкової смуги та розвалився[30]
46 08.04.2022 ПКС Росії Росія Ленінградська область літак знищено, пілоти катапультувалися[31]
47 01.10.2022 ПКС Росії Україна Севастополь 1 загиблий літак викотився зі злітно-посадкової смуги та вибухнув, штурман вижив[32]
48 02.12.2022 ПКС Росії Росія Приморський край літак знищено під час тренувального польоту, пілоти катапультувалися[33]
49 26.04.2023 ПКС Росії Росія Мурманська область літак знищено, пілоти катапультувалися[34]
50 04.07.2023 ПКС Росії Росія Камчатський край 2 загиблих літак знищено під час тренувального польоту[35]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Техносерия. М.Никольский. МиГ-31 — Страж российского неба
 • Крылья России. История и самолеты ОКБ «МиГ»
 • Мир авиации. Александр Ларионов. Чемодан из гастронома
 • Крылья Родины. Василий Панков. Флагман ПВО
 • Крылья Родины. Владимир Ильин. «Английская гончая» с красными звездами
 • Владимир Ильин. Самые скоростные истребители МиГ-25 и МиГ-31

Примітки[ред. | ред. код]

 1. МиГ-31 на сайте airwar.ru. Архів оригіналу за 16 березня 2015. Процитовано 29 серпня 2020.
 2. Терор тривогами. Як реагувати на злети МіГ-31К. uanews.net. Процитовано 20 січня 2024.
 3. Рашисти вигадали новий "чудо-літак" під "Кинжал", бо МиГ-31К їх вже "не влаштовує". Defense Express. 28 серпня 2022.
 4. https://ria.ru/defense_safety/20180326/1517289851.html [Архівовано 12 червня 2018 у Wayback Machine.] РИА Новости 26.03.2018
 5. The Military Balance 2016. — P. 186.
 6. David Cenciotti (29 березня 2021). Two Russian Navy MiG-31BM Interceptors Have Flown Over The North Pole For The First Time Ever. The Aviationist. Архів оригіналу за 30 березня 2021. Процитовано 30 березня 2021.
 7. а б в г д е ж и к л м н Аварии, катастрофы и боевые потери МиГ-31. testpilot.ru. Процитовано 5 липня 2023.
 8. а б в г tengrinews.kz (17 квітня 2020). Истребитель МиГ: хронология крушений в Казахстане. Главные новости Казахстана - Tengrinews.kz (рос.). Процитовано 5 липня 2023.
 9. Аварии, катастрофы и боевые потери МиГ-31. testpilot.ru. Процитовано 5 липня 2023.
 10. [https://testpilot.ru/russia/mikoyan/mig/31/mig31_crash.php МиГ-31 Аварии, катастрофы и боевые потери]
 11. МиГ-31, аварии, катастрофы и боевые потери.
 12. МиГ-31, аварии, катастрофы и боевые потери.
 13. МиГ-31, аварии, катастрофы и боевые потери.
 14. Аварии и катастрофы истребителей МиГ-31 в 1995-2015 годах. РИА Новости (рос.). 20151030T2324. Процитовано 7 січня 2021.
 15. Аварии и катастрофы истребителей МиГ-31 в 1995-2015 годах. РИА Новости (рос.). 20151030T2324. Процитовано 7 січня 2021.
 16. а б Крушение истребителя МиГ-31 в Приморье: пилоты спаслись, по факту ЧП возбуждено уголовное дело - Вечерняя Москва. vm.ru (ru-RU) . Процитовано 7 січня 2021.
 17. Крушение истребителя МиГ-31 в Приморье: пилоты спаслись, по факту ЧП возбуждено уголовное дело - Вечерняя Москва. vm.ru (ru-RU) . Процитовано 7 січня 2021.
 18. МиГ МиГ-31. www.airwar.ru. Процитовано 7 січня 2021.
 19. Аварии и катастрофы истребителей МиГ-31 в 1995-2015 годах. РИА Новости (рос.). 20151030T2324. Процитовано 7 січня 2021.
 20. Аварии и катастрофы самолетов МиГ-31. Досье. ТАСС. Процитовано 29 грудня 2020.
 21. В Тверской области сгорел МиГ-31. Российская газета (рос.). Процитовано 8 січня 2021.
 22. Аварии и катастрофы самолетов МиГ-31. Досье. ТАСС. Процитовано 29 грудня 2020.
 23. Аварии и катастрофы самолетов МиГ-31. Досье. ТАСС. Процитовано 29 грудня 2020.
 24. а б в г д е Аварии и катастрофы самолетов МиГ-31. Досье. ТАСС. Архів оригіналу за 4 лютого 2022. Процитовано 4 лютого 2022.
 25. У Бурятії під час учбового польоту розбився російський перехоплювач Міг-31. 112. Архів оригіналу за 26 квітня 2017. Процитовано 26 квітня 2017.
 26. В Пермском крае на аэродроме загорелся самолет Миг-31. РИА Новости (рос.). 20180518T1842. Процитовано 9 січня 2021.
 27. MiG-31 supersonic interceptor aircraft crashed in Russia. Defence Blog. 19 вересня 2018. Архів оригіналу за 20 вересня 2018. Процитовано 20 вересня 2018.
 28. В Казахстані упав МіГ-31 - Мілітарний. mil.in.ua. Процитовано 5 липня 2023.
 29. В Тверской области пожар возник на военном истребителе | Новости Твери. TVTver.ru (рос.). 28 травня 2020. Архів оригіналу за 4 лютого 2022. Процитовано 4 лютого 2022.
 30. У Росії розвалився винищувач МиГ-31. Мілітарний (рос.). Архів оригіналу за 3 лютого 2022. Процитовано 2 лютого 2022.
 31. В "ерефії" падають носії гіперзвукових ракет "Кинжал": ЗМІ рашистів звітують про аварію з МиГ-31. https://defence-ua.com (укр.). Архів оригіналу за 9 квітня 2022. Процитовано 10 квітня 2022.
 32. В Крыму погиб лётчик, совершивший экстремальную посадку в Усинске четыре года назад
 33. В Приморском крае разбился истребитель МиГ-31 — RTVI, 02.12.2022
 34. В Мурманской области разбился истребитель МиГ-31 — ТАСС(рос.)
 35. Російський винищувач МіГ-31 розбився на Камчатці. nv.ua (укр.). Процитовано 4 липня 2023.