Українсько-ісландські відносини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українсько-ісландські відносини
Ісландія і Україна
Ісландія
Ісландія
Україна
Україна

Українсько-ісландські відносини — сукупність міжнародних двосторонніх відносин між Україною й Ісландією, а також співпраці обох країн у міжнародних організаціях та інших міжнародних інституціях.

Ісландія представлена в Україні через посольством у Києві (Україна). Україна представлена в Ісландії через посольство в Гельсінки (Фінляндія).

Політичний діалог[ред. | ред. код]

На відміну від інших скандинавських країн політичний діалог України з Ісландією характеризується нерегулярністю й слабкою інтенсивністю. Створюється враження, що ісландська сторона більшою мірою зацікавлена у підтримані двосторонніх взаємин, ніж українська[1]. Останній візит високого рівня з України до Ісландії відбувся у травні 2002 р., коли країну відвідав міністр закордонних справ України А.Зленко. Після цього в Україні побували з офіційним візитом ісландський прем’єр-міністр Д.Оддссон (лютий 2004 р.)[2] та міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Республіки Ісландія В.Сверрісдоттір (листопад 2006 р.) [3].

Торгово-економічні відносини[ред. | ред. код]

Торгово-економічні відносини з Ісландією з 2009 р. обмежені імпортом ісландської свіжої та мороженої риби до України. Обсяг цього імпорту й, відповідно, загальний обсяг двосторонньої торгівлі у 2009 р. досяг 38,75 млн. дол. США. У попередні роки Україна експортувала до Ісландії, правда, у незначних кількостях, промислову продукцію. У той же час маленька Ісландія займає далеко не останнє 40 місце серед 123 країн-інвесторів за обсягами прямих інвестицій в Україну. Прямі інвестиції з Ісландії – 25 млн. дол. США. станом на 2009 р. – одержали 11 підприємств України. Найбільшою з ісландських інвестицій в Україну стало придбання у 2006 р. ісландським Міжнародним приватним інвестиційним банком разом з іншими інвесторами контрольного пакету (92,5%) акцій українського Акціонерного комерційного банку «Львів» на суму 8 млн. дол. США [3].

Хоча внаслідок світової економічної кризи 2008 р. Ісландія перемістилася з 2-го на 17-те місце в світі за індексом розвитку людського потенціалу ООН, проте поступово вона відновлює позиції однієї з найзаможніших держав Західної Європи. Тому нашій державі слід приділяти більше уваги цій маленькій, але працьовитій країні. Потребує інтенсифікації політичний діалог, варто також задуматися над шляхами відновлення експорту промислової та сільськогосподарської продукції до цієї країни[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Кривонос Р.А. Особливості співробітництва України з країнами Північної Європи // Україна в Європі: контекст міжнародних відносин: колективна монографія / За ред. А.І. Кудряченка. – К.: Фенікс, 2011. – С. 462.
  2. Кравченко, Володимир (28 лютого.). Девід Одсон: «Якщо в Україні будуть демократичні процеси, то ми готові підтримати її». http://dt.ua (укр.). Дзеркало тижня. 2004. №8. Процитовано 08.04.2017. [недоступне посилання з липень 2019]
  3. а б Українсько-ісландські двосторонні відносини (укр.). Посольство України в Фінляндській Республіці. 

Література[ред. | ред. код]

  • Кривонос Р.А. Особливості співробітництва України з країнами Північної Європи // Україна в Європі: контекст міжнародних відносин: колективна монографія / За ред. А.І. Кудряченка. – К.: Фенікс, 2011. – С. 441 – 463.