Українсько-естонські відносини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українсько-естонські відносини
Estonia Ukraine Locator.png
Естонія
Естонія
Україна
Україна

Міжнародні відносини Естонії
міжнародні відносини України

Дипломати́чні відно́сини між Естонією та Україною встановлено 1992 року. Тоді ж відкрито посольску службу Естонії в Україні (м. Київ, вул. Володимирська).

Історія[ред. | ред. код]

На початку XX століття українські та естонські політичні сили співпрацювали в рамках Союзу автономістів, Союзу народів, Ліги інородницьких народів Росії та З'їзду народів Росії.

Налагоджувалися зв’язки між українськими та естонськими державними утвореннями часів визвольних змагань.

Уряди УНР та Естонії у вигнанні співпрацювали в рамках Антибільшовицького блоку народів.

Надзвичайні та Повноважні посли Естонії в Україні[ред. | ред. код]

 1. Андрєй Біров (19921995),
 2. Тійт Матсулевич (19961999),
 3. Тійт Набер (19992001),
 4. Леттенс Пауль (20012006),
 5. Яан Хейн (2007–2011)
 6. Лаурі Лепік (2011–2012)
 7. Сулев Канніке (2012-2014)
 8. Яке Майно (2014-)

Договірно-правова база[ред. | ред. код]

Договірно-правова база відносин[1] між Україною та Естонською Республікою охоплює широкий спектр галузей двостороннього співробітництва, включаючи політичну, торговельно-економічну, науково-технічну, гуманітарну, правоохоронну та ін. Ця база є розгалуженою і достатньо ефективною та включає 53 двосторонні документи, серед яких — 3 міждержавні угоди, 15 міжурядових та 35 міжвідомчих. Ключовими документами є: Договір між Україною та Естонською Республікою про дружбу і співробітництво (26.05.1992 р.) та Угода між Урядом України та Урядом Естонської Республіки про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво (15.01.2007 р.).

Естонія, як учасник Київської конференції донорів чорнобильських проєктів 19 квітня 2011 року, зробила внесок 36 тис. дол.[2]

16 листопада 2011 року Надзвичайний та Повноважний Посол Естонської Республіки Лаурі Лепік вручив вірчі грамоти Президенту України Віктору Януковичу.

Політичні відносини між Україною та Естонією на рівні глав держав[ред. | ред. код]

26 травня 1992 року — офіційний візит Президента України Л.Кравчука до Естонської Республіки. Підписано Договір про дружбу та співробітництво між Україною та Естонською Республікою.

24-25 травня 1995 року — державний візит Президента України Л.Кучми до Естонської

Республіки в ході якого відбулися зустрічі з Президентом Естонії Л. Мері, прем'єр-міністром Т. Вяхі, спікером парламенту Т. Саві; підписано Декларацію про поглиблення співробітництва і партнерства між Україною та Естонською Республікою, пакет інших двосторонніх документів.

27 травня 1997 року — робочий візит Президента України Л.Кучми до Естонської Республіки в ході якого відбулась зустріч президентів п'яти держав: України, Польщі, Латвії, Литви, Естонії.

27 травня 2006 року — Робочий візит Президента України В.Ющенка до Естонської Республіки.

Програма співробітництва в сфері культури на 2012–2016 роки[ред. | ред. код]

Підписання Програми співробітництва в сфері культури[3] між Міністерством культури України та Міністерством культури Естонської Республіки на 2012–2016 роки відбулося 30 листопада в рамках триденного офіційного візиту до України Міністра культури Естонської Республіки Рейна Ланга та Міністра закордонних справ Естонської Республіки Урмаса Паета.

З української сторони Програму підписав Перший заступник Міністра культури Юрій Богуцький, з естонської — Міністр культури Рейн Ланг.

Під час зустрічі Юрія Богуцького та Рейна Ланга, що пройшла в Будинку Митрополита Національного заповідника «Софія Київська», сторони обговорили питання розвитку культури двох країн, питання державної політики України та Естонії щодо роботи із національними меншинами та релігійними організаціями, законодавчі ініціативи урядів обох країн у галузі культури тощо.

Міністр культури Естонської Республіки Рейн Ланг зауважив, що на сьогоднішньому етапі Україна може стати прикладом для багатьох країн, у тому числі, і для країн Євросоюзу, у питанні налагодження міжнаціональних та міжрелігійних відносин всередині країни. Також сторони обговорили стан кіногалузі в Україні та Естонії.

«За останній рік в Естонії було знято 9 художніх фільмів, що для країни з населенням у 1,3 мільйони є безперечним досягненням, яким ми можемо пишатись. Естонський уряд взяв участь у створенні цих фільмів — нами було виділено до 70% коштів для їх фінансування. Сьогодні багато наших продюсерів мають бажання знайти партнерів для створення якісного кінематографу не тільки всередині країни, а й за її межами. І ми дуже зацікавлені у реалізації спільних кінопроєктів з Україною», — зазначив Міністр культури Естонської республіки.

У відповідь Юрій Богуцький зауважив, що Україна вітає таку співпрацю: «Ми готові організувати відповідні зустрічі на усіх можливих рівнях та підтримати усі спільні культурні проєкти з Естонією».

Насамкінець сторони урочисто підписали Програму співробітництва в сфері культури між Міністерством культури України та Міністерством культури Естонської Республіки на 2012–2016 роки. Зазначена Програма стане дієвим інструментом в активізації та розвитку культурного обміну між двома дружніми державами.

Також в рамках візиту до України Міністра культури Естонської Республіки Рейна Ланга та Міністра закордонних справ Естонської Республіки Урмаса Паета передбачається урочисте відкриття нового Посольства Естонської Республіки в Україні, відвідання опери Джакомо Пуччіні «Мадам Батерфляй» у Національній опері України ім. Т. Г. Шевченка та ювілейного концерту видатного естонського музичного ансамблю «Hortus Musicus» у Національній філармонії України.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 березень 2011. Процитовано 5 грудень 2012. 
 2. http://www.silskivisti.kiev.ua/18636/print.php?n=8974[недоступне посилання з травня 2019]
 3. http://mincult.kmu.gov.ua/mincult/uk/publish/article/312253[недоступне посилання з липня 2019]

Посилання[ред. | ред. код]