Харківський національний університет повітряних сил імені Івана Кожедуба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Харківський національний університет Повітряних Сил ім. Івана Микитовича Кожедуба
ХНУПС
ХНУПС.png
Харківський університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба
Харків
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Харків
Засновано 12 листопада 1930
Акредитація IV  рівня
Ректор Алімпієв Андрій Миколайович
Студентів 5500
Докторів 51
Професорів 54
Адреса 61023, м. Харків, вул. Сумська, 77/79, телефон/факс: (057) 700-21-65, 704-96-45, info@hups.mil.gov.ua
Сайт www.hups.mil.gov.ua
CMNS: Харківський національний університет повітряних сил імені Івана Кожедуба на Вікісховищі

Харківський національний університет повітряних сил імені Івана Кожедуба — державний вищий навчальний заклад IV рівня акредитації, підпорядкований Міністерству оборони України, розташований у Харкові та названий на честь Івана Кожедуба. Територіально ВНЗ стоїть у двох містечках (вул. Сумська 77/79, вул. Клочківська 228), загальною площею навчально-лабораторних приміщень — понад 100 000 м².

Історія[ред.ред. код]

ХНУПС створено на базі Харківського військового університету та Харківського інституту військово-повітряних сил згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 433 від 10 вересня 2003 р. Крім того, внз є правонаступником ще 9 вищих військових училищ:

30 січня 2009 р. в університеті відбувся перший випуск 15 лейтенантів авіаційного факультету з ступенем «магістр»[1].

Цікава Інформація[ред.ред. код]

  • На всіх етапах розвитку держави ці військові навчальні заклади відігравали важливу роль у захисті Батьківщини та підвищенні її обороноздатності.
  • Значна частина цих військових навчальних закладів була створена у тривожні передвоєнні та вогняні воєнні роки.
  • У часи суворих випробувань їх вихованці вкрили себе невгасимою славою, вписали яскраві сторінки в героїчну історію Другої Світової війни. На їх рахунку не одна тисяча збитих ворожих літаків, велика кількість знищеної бойової техніки і живої сили ворога. Вони демонстрували приклади мужності і героїзму, відваги і самопожертви заради досягнення перемоги. Мужність та героїзм випускників університету держава відзначила високими нагородами.

Корпуси та кампуси[ред.ред. код]

Університет має потужну навчально-матеріальну базу. Загальна площа навчально-лабораторних приміщень університету складає більше 100 тисяч квадратних метрів. Навчальні заняття проводяться в аудиторіях, обладнаних комп'ютерною технікою, тренажерами і діючими зразками озброєння. У лабораторіях кафедр використовуються сучасні лабораторні установки, що дозволяють проводити дослідження, необхідні для розуміння принципів дії сучасного озброєння та військової техніки. До послуг слухачів, курсантів та студентів 20 комп'ютерних класів, які надають доступ до всесвітньої мережі Інтернет.

Для надання курсантам та слухачам практичних навичок за фахом університет має у своєму складі: навчальну авіаційну бригаду з навчально-тренувальним комплексом для підготовки фахівців протиповітряної оборони; навчальний полігон; навчально-тренувальний комплекс авіаційних тренажерів; навчально-тренувальні комплекси факультетів та кафедр; спортивний комплекс. Університет має унікальну бібліотеку, яка є однією з найкращих бібліотек державних закладів освіти. Її науково-технічний фонд нараховує понад 1,3 млн видань. У 2007—2008 рр. в університеті розгорнуто електронну бібліотеку для забезпечення навчального процесу, яка містить 4088 одиниць навчально-методичних видань.

Випускники[ред.ред. код]

Президент Петро Порошенко на церемонії випуску Харківського університету

Серед випускників університету 578 Героїв Радянського Союзу, 28 двічі Героїв Радянського Союзу, а маршал авіації Іван Микитович Кожедуб став тричі Героєм Серед випускників університету 578 Героїв Радянського Союзу, 28 двічі Радянського Союзу. Після закінчення в 1941 році Чугуївського військового авіаційного училища льотчиків І. М. Кожедуб був призначений льотчиком-інструктором. З березня 1943 року — у діючій армії. За роки війни І. М. Кожедуб здійснив 330 вильотів, провів 120 повітряних боїв і особисто збив 62 ворожих літаки. За співвідношенням повітряних боїв і збитих в них літаків ворога він був визнаний найефективнішим льотчиком Другої світової війни. Після закінчення війни І. М. Кожедуб обіймав ряд високих посад у Збройних Силах. В різні роки військові заклади, які ввійшли до складу Харківського національного університету Повітряних Сил, носили ім'я видатних полководців Л. О. Говорова, М. І. Крилова, О. М. Василевського, С. І. Грицевця, М. Ф. Ватутіна. Німецько-радянська війна надала потужний поштовх для подальшого розвитку авіації, протиповітряної оборони, ракетних військ та артилерії. Перед військовими навчальними закладами постали завдання з підготовки висококваліфікованих військових фахівців, спроможних керувати новими видами озброєння. Були створені нові факультети і кафедри. Суттєво збільшилася кількість спеціальностей підготовки командирів, льотчиків, військових інженерів. На базі фундаментальних наукових досліджень у галузі авіаційної техніки, теорії радіолокації, участі в розробці і удосконаленні ракетного, авіаційного, зенітно-ракетного і радіоелектронного озброєння військ на факультетах і кафедрах були сформовані науково-педагогічні колективи, спроможні самостійно здійснювати підготовку з перспективних спеціальностей. Значно зміцнилась матеріально-технічна база наукової роботи і навчання.

  • Козелков Сергій Вікторович (* 1958) — український науковець, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений винахідник України.
  • Купченко Леонід Федорович (* 1934) — фахівець у галузі електродинаміки, доктор технічних наук, професор, винахідник.
  • Лосєв Юрій Іванович (* 1930) — доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України
  • Шмалій Юрій Семенович — український науковець, доктор технічних наук, професор.

Структура, спеціальності[ред.ред. код]

ВНЗ готує кваліфікованих фахівців за 9 напрямами та 18 спеціальністями для Збройних Сил України.

Історія внеску у космічний простір[ред.ред. код]

Вагомим є внесок навчального закладу в освоєння космічного простору. В стінах університету оволодівали азами льотної справи і отримали путівку в небо 27 льотчиків-космонавтів. До першого загону космонавтів входив наш всесвітньо відомий випускник О. А. Леонов — двічі Герой Радянського Союзу, перша людина, яка вийшла у відкритий космос. Вихованець університету П. І. Климук тривалий час очолював центр підготовки космонавтів. Університет пишається своїми випускниками, нагородженими Зіркою Героя України, — першим космонавтом незалежної України — генерал-майором Каденюком Л. К. та заслуженим льотчиком-випробувачем полковником Галуненко О. В.

Випускники університету брали участь у миротворчих операціях у різних куточках планети, ліквідовували наслідки Чорнобильської трагедії, несли бойове чергування, охороняли повітряний простір держави, в своїх руках тримали ракетний щит Батьківщини. За багаторічну історію Харківський університет Повітряних Сил підготував і випустив понад 125 тисяч офіцерів.

Спеціалізовані вчені ради[ред.ред. код]

Керівництво[ред.ред. код]

Відомі випускники[ред.ред. код]

Польоти курсантів ХНУПС на літаках ХАЗ-30

Серед випускників університету 513 Героїв Радянського Союзу, 27 двічі Героїв Радянського Союзу, тричі Герой Радянського Союзу Іван Микитович Кожедуб, а також, космонавти двічі Герой Радянського Союзу Олексій Архипович Леонов, Герой України Леонід Костянтинович Каденюк.

У різні роки в стінах вузу навчались чотири майбутніх Міністри оборони:

Серед випускників університету — головнокомандувачі та заступники головнокомандувачів видами Збройних Сил, командувачі арміями та корпусами, командири дивізій, 407 генералів, члени Академій наук, лауреати Державних премій, доктори та кандидати наук, заслужені діячі науки, освіти і вищої школи.

Нагороди[ред.ред. код]

Про високий авторитет університету свідчить те, що за останнє десятиріччя він 5 разів визнавався найкращим за рейтингом навчальним закладом України з врученням бронзової статуетки «Софія Київська».

Цікаві факти[ред.ред. код]

На початку 2009/2010 навчального року в вузі було встановлено барокамеру для висотних випробувань типу СБК-80, що розрахована на 4 осіб. Її роботу забезпечують два лікарі. Прилади барокамери точно моделюють підйом людини на висоту 25 тис. м[3].

Бібліотека[ред.ред. код]

Науково-технічний фонд бібліотеки нараховує понад 1,3 млн видань, художній — понад 100 тис. видань.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вищий навчальний заклад Харкова Це незавершена стаття про виші Харкова.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.