Мазовшани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мазовшани
Карта розселення лехітських племен
Самоназвапол. Mazowszanie
АреалМазовецьке князівство
РасаЄвропеоїдна
ПоходженняIX ст.
Входить доЛяхы
МоваМазовецький діалект польської мови
Релігіяязичництвохристиянство

Мазовшани (пол. Mazowszanie) — західнослов'янське лехітське плем'я, яке взяло участь у формуванні польського етносу. У IX — XI ст. населяли територію теперішньої Мазовії, історичної області над середньою течією Вісли та над нижньою течією Нарва й Західного Бугу.

Історія

[ред. | ред. код]

Перші згадки про мазовшан зустрічаються у Нестора Літописця в XI столітті. Згадується плем'я також Галлом Анонімом. Спочатку вони проживали в околицях сучасних польських міст Плоцьк, Ломжа, Візна, Черськ, Цеханув, Плонськ, Закрочим, Груєць.

На заході сусідами мазовшан були поляни і куявяни, на півдні — лендзяни і вісляни, на півночі і північному сході — балтійські племена пруссів і ятвягів, на сході — східнослов'янське плем'я волинян[1]. Можливо, у генезі мазовшан брали участь балти.

До IX століття мазовшанами була повністю заселена Мазовецька низовина, з XIV століття їх колонізаційні потоки рухаються в північному (на територію вниз за течією Вісли і в Мазурське поозер'я), східному (на Підляшші) і південному (у район Радомської пущі) напрямках. Процес розселення мазовшан супроводжувався асиміляцією і витісненням місцевого балтійського населення.

Мазовшани пізніше інших племен влилися до складу польської нації, тривалий час Мазовецьке князівство зберігало самостійність, і тільки у 1526 році Мазовія остаточно опинилася під владою польських королів.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Państwo Polskie za pierwszych Piastów. Ingner.files.wordpress.com (пол.). Архів оригіналу за 11 грудня 2012. {{cite web}}: Cite має пустий невідомий параметр: |2= (довідка)

Посилання

[ред. | ред. код]