Всесвітнє сховище насіння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вхід у сховище

Всесві́тнє зерносхо́вище (англ. Svalbard Global Seed Vault) — унікальна споруда в горах острова Шпіцберген, неподалік від норвезького міста Лонг'їр (норв. Longyearbyen). Офіційне відкриття сховища відбулося 26 лютого 2008 р.


Призначення[ред. | ред. код]

Основна мета проекту — збереження генофонду сучасних зернових на випадок локальних, або навіть глобальних катастроф, що дасть можливість завжди відновити ті види зернових рослин, які повністю зникнуть з біосфери Землі. За останні роки, деякі національні генофонди зернових у країнах Африки і Південно-Східної Азії були частково, або повністю зруйновані через військові конфлікти, чи в результаті громадянської війни. На сьогодні існують приблизно 1 400 колекцій різних урожаїв зернових у всьому світі, і багато з них знаходяться у країнах з нестабільною/загрозливою політичною чи екологічною ситуацією.

У завершеному вигляді Банк буде містити до 3 000 000 видів різного насіння із усього світу.

Конструкція[ред. | ред. код]

Контейнери з насінням у сховищі

При проектуванні сховища були використані відпрацьовані вугільні гірничі виробки. Сховище заглиблено на схилі гори в товщу пісковиків на 120 м, і тунелі підсилені залізобетоном. Ємність сховища розрахована на зберігання приблизно 1,5 млн різних видів насіння зернових (загалом 4,5 млн одиниць насіння).

Сховище обладнане подвійними дверима із противибуховим захистом, сенсорами руху, двома герметичними тамбурами і стінами із залізобетону товщиною в 1 метр.

Фінансування[ред. | ред. код]

Спонсори проекту: Білл/Мелінда Гейтс, гігант американського агробізнесу Dupont/Pioneer Hi-Bred, один з найбільших світових власників патентованих генетично модифікованого насіння і пов'язаних з їхнім вирощуванням добрив/хімікатів; Сингента, швейцарська компанія з основних виробників генетичнозміненого насіння і хімікатів; фонд Рокфеллера; CGIAR — глобальна мережа, створена фондом Рокфеллера для пропаганди ідеалу генетичної чистоти, за допомогою змін у сільському господарстві.

Українські колекції сховища[ред. | ред. код]

У червні 2017 року до сховища на довічне зберігання передані унікальні сорти миронівської селекційної пшениці, виведені науковцями України.[1]

Див.також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]