Географія Норвегії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Норвегія взимку. Світлина з космосу.
Карта Норвегії. Див. також: Atlas of Norway
Knivsflå (2007-06-17).jpg
Долина Мобедален

Географія Норвегії в першу чергу характеризується складною історією формування всіх природніх компонентів цієї території і слабкою антропогенною модифікованістю природніх ландшафтів. Норвегія знаходиться північному заході Євразії та повністю розташована в межах Скандинавського півострова.

Розташування[ред.ред. код]

Норвегія — держава у Північній Європі, в західній частині Скандинавського п-ова. Межує зі Швецією, Фінляндією та РФ.

Норвегія — найпівнічніша країна Європи. Слово «Норвегія» в перекладі означає «шлях на північ». 1/3 країни лежить на північ від Північного полярного кола, де сонце з травня по липень майже не заходить за горизонт. У середині зими на крайній півночі майже всю добу триває полярна ніч, а на півдні світловий день триває усього декілька годин.

Норвегія займає західну, гірську частину Скандинавського п-ова. Це велика брила, складена переважно гранітами і гнейсами з сильно перетнутим рельєфом. Брила асиметрично піднята на захід, в результаті східні схили (в основному на території Швеції) більш пологі і довгі, а західні, звернені до Атлантичного океану, дуже круті і короткі.

Рельєф[ред.ред. код]

На півдні в межах Норвегії представлені і ті і інші схили, а між ними розташоване велике нагір'я. Н. — це країна живописного ландшафту, із зубчатими гірськими хребтами, долинами, обробленими льодовиками, і вузькими фіордами з крутими берегами.

Понад 70 % її тер. займають Скандинавські гори, які простягаються з півд.-заходу на півн.-схід на 1700 км. Сер. вис. 1600—1900 м (макс. 2469 м, г. Гальхьопіґґен). Низини займають вузьку (40-50 км) приморську смугу (т. зв. странфлат). Гори порізані долинами (фіордами), на плоскогір'я-пенеплени (ф'єльди). З останніми різко контрастують круті схили Скандинавських гір. Узбережжя порізане фіордами, багато островів.

Гідрографія[ред.ред. код]

Річки повноводні, з порогами. Бл. 4 % тер. займають озера, г.ч. льодовикові. Архіпелаг Шпіцберґен характеризується чергуванням гірських хребтів, плоскогір'їв та широких долин. Побережжя порізане фіордами. Найбільша вершина — Ньютон (1712 м). Більше половини архіпелагу вкрито льодовиковими щитами, повсюдно розвинена багаторічна мерзлота.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат країни помірний, на півночі — субарктичний, в прибережних районах — океанічний (зима м'яка, літо прохолодне).

Міста[ред.ред. код]

Найбільші міста Норвегії — Берген (235 тис. осіб), Трондхейм (152 тис. осіб), Ставангер (114 тис. осіб), Крістіансанн (74 тис. осіб).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.

Посилання[ред.ред. код]