БМ «Оплот»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Т-84 БМ "Оплот"
T-84 Oplat guided onto a tank transporter.jpg
Завантаження на трак на день незалежності 2011 року у Харкові
Тип основний бойовий танк
Походження Україна
Історія використання
На озброєнні з 2009
Оператори  Україна
 Таїланд
Війни Війна на сході України
Історія виробництва
Розробник ХКБМ
Виробник Завод імені В. О. Малишева
Виготовлення з 2009
Виготовлена
кількість
2 прототипи
49 (2017)[1]
Характеристики
Вага 51 т (повна)[2]
Довжина 9,72 м
Довжина корпусу 7,075 м
Ширина 3,4 м
з урахуванням знімних захисних екранів — 4,176 м
Висота 2,285 м
2,8 м (по прицілу командира)
Екіпаж 3

Броня багатошарова комбінована, протиснарядна
Активний захист — "Заслін"
Динамічний захист — навісний/вбудований модульний, «Дуплет»
Головне
озброєння
125 мм КБА-З (гладкожерлова)
ПУ — керовані ракети «Комбат»
Другорядне
озброєння
1 × 12,7-мм КТ
1 × 7,62-мм КТ
Двигун дизель з наддувом, 6ТД-2Е
1200 кс
Дорожній просвіт 470–500 мм
Операційна
дальність
400 км
з додатковими баками — 500 км
Швидкість 70 км/год
Система
наведення

лазерний приціл-далекомір 1Г46М, тепловізійний прицільний комплекс ПТТ-2,

панорамний прицільний комплекс ПНК-6

Commons-logo.svg БМ «Оплот» у Вікісховищі

БМ «Оплот»[3] (до прийняття на озброєння Оплот-М) — сучасний український основний бойовий танк, розроблений Харківським конструкторським бюро машинобудування. Головний конструктор машини — Борисюк Михайло Дем'янович.

БМ «Оплот» є докорінною модернізацією танка Т-84У «Оплот» та найновішим представником серії танків Т-84.

Історія[ред.ред. код]

БМ «Оплот» на виставці «Сила нескорених» до Дня захисника України 2015 року

Виробництво першого танка почалося в кінці 2008 року і зайняло три місяці.

У травні 2009 року танк був прийнятий на озброєння Збройних сил України під назвою БМ «Оплот».

Дебют нового українського танка відбувся 24 серпня 2009 року під час Параду з нагоди Дня Незалежності України[4].

У 2009 році був укладений контракт на поставку 10 танків БМ «Оплот» Збройним силам України за ціною 29,5 млн гривень за одиницю, через нестачу фінансування виконання контракту було припинено.

20-24 лютого 2011 року БМ «Оплот» вперше був показаний за кордоном — на 10-й Міжнародній виставці озброєнь IDEX-2011 в Абу-Дабі. Експортна ціна одного танка «Оплот» в 2011 році становила 4,9 млн доларів США, в 2013 році — 4,89 млн доларів США.

У грудні 2011 року заступник гендиректора ДК «Укроборонпром» Володимир Куратченко повідомив, що у виробництві танка беруть участь 40 підприємств України.

Серійне виробництво танків «Оплот» почалося в 2013 році, однак перші приціли ПНК-6 були виготовлені в січні 2014 року.

4 лютого 2015 року генеральний директор ДК «Укроборонпром» Роман Романов оголосив, що в 2015 році буде випущено 40 танків «Оплот».

Опис[ред.ред. код]

Основний бойовий танк Оплот-М є бойовою гусеничною машиною, яка має високу вогневу міць, надійний захист і високу рухливість.

Танк призначений для ураження вогнем усіх видів наземних (надводних) і низколетючих на малих швидкостях повітряних цілей в умовах вогневої протидії супротивника.

Рішення широкого кола бойових завдань можливе у різних кліматичних, метеорологічних і дорожніх умовах в діапазоні температури навколишнього середовища від мінус 40 °C до плюс 55 °C, відносній вологості повітря до 98 % при температурі плюс 25 °C, висоті до 3000 м над рівнем моря і запиленості повітря, що зустрічається при реальній експлуатації.

Вдосконалений Оплот-М відрізняється від базової версії даного танка наявністю наступних вузлів і систем:

 • комбінованого панорамного прицілу командира з незалежними денним і тепловізійним каналами, що забезпечує можливість ведення прицільної стрільби з дистанційно-керованого зенітного кулемета по повітряних цілях на кутах піднесення до +60 °;
 • окремого (незалежного від навідника) тепловізора і лазерного далекоміра командира;
 • вбудованого динамічного захисту «Дуплет» («Ніж-2»), здатного протистояти кумулятивним боєприпасам з тандемною бойовою частиною;
 • нових засобів радіозв'язку;
 • комплексної системи управління рухом, що забезпечує автоматичне перемикання передач і плавний поворот під час руху танка;
 • вдосконаленого цифрового щита механіка-водія;
 • вдосконаленого штурвала;
 • екологічнішого дизельного двигуна 6ТД-2Е потужністю 1200 к.с.;
 • потужнішого допоміжного агрегату живлення (10 кВт замість 8 кВт).

Системи танка[ред.ред. код]

Вогнева міць[ред.ред. код]

Танкова гармата[ред.ред. код]

Основним озброєнням танка є 125-мм гладкоствольна гармата КБАЗ, що має довжину дула 48 калібрів і забезпечена автоматом заряджання конвеєрного типу. Гармата оснащена ежектором порохових газів, термокожухом і стабілізована у двох площинах.

Ствол гармати виконано швидкознімним і може бути замінений в польових умовах без демонтажу башти з танка. Привід обертання башти — електричний, привід гармати — гідравлічний. Башта повертається на 180 градусів менш ніж за 5 секунд (швидкість обертання башти щодо корпусу складає до 40 град/сек). На випадок нештатної ситуації передбачені резервні механічні приводи наведення гармати і башти.

Боєкомплект гармати становить 46 пострілів роздільно-гільзового заряджання, з них 28 розміщені в автоматі заряджання. БМ «Оплот» здатний вести вогонь бронебійно-підкаліберними, кумулятивними, осколково-фугасними снарядами і ПТКР «Комбат» з напівактивною системою управління по лазерному променю.

Скорострільність танка становить до 8 пострілів/хв. (7-12,5 сек. на заряджання одного пострілу), що досягається за рахунок автомата заряджання і тандемного досилання (снаряд-заряд) за один цикл. Видалення відстріляного піддону здійснюється за допомогою його автоматичного уловлювання та укладання в порожній лоток без розгерметизації бойового відділення. Час завантаження конвеєра автомата заряджання пострілами становить 15-20 хв. Також передбачені дублюючі приводи конвеєра автомата заряджання і ручний механізм заряджання.

Механізм заряджання:

 • конвеєр
 • автомат заряджання
 • система управління

Комплекс керування вогнем:

 • прицільний комплекс:
 • денний приціл навідника
 • тепловізійний приціл навідника
 • панорамний прицільний комплекс командира
 • стабілізатор основного озброєння
 • комплекс керованого озброєння
 • танковий балістичний обчислювач (ТПВ)
 • датчики вхідної інформації ТБВ
 • система обліку вигину ствола (Суїта)
 • система управління зенітної установкою (СУЗУ)

Зенітна установка винесеного типу[ред.ред. код]

Система дистанційного керування зенітною установкою складається з кулемета КТ-12,7 мм (боєкомплект 3х150 патронів). Кут наведення по вертикалі становить від −3° до + 60°, по курсу — в діапазоні ± 75°. Кулемет стабілізовано по вертикалі в діапазоні від −3° до + 20°.

Спарений кулемет[ред.ред. код]

Спарений з гарматою кулемет КТ-7,62 мм має боєкомплект 1250 патронів.

Захист[ред.ред. код]

Танк БМ «Оплот» має комбіновану систему захисту, що включає в себе пасивну броню, протитандемний вбудований динамічний захист і низку інших систем, що підвищують виживаність танка на полі бою[5].

У конструкції танка БМ «Оплот» значно менший відсоток ослаблених зон у порівнянні з конструкціями попередніх танків Т-84, Т-80, Т-72, ​​Т-64 та ін[5].

Забезпечується зниження характеристик бронебійних оперених підкаліберних снарядів і кумулятивних засобів ураження, в залежності від типу, до 90 % від штатної. Також забезпечується захист від засобів ураження типу «ударне ядро»[5].

Корпус і башта танка БМ «Оплот» виготовлені з високоміцної протиснарядної броньової сталі. Високі механічні властивості і бронестійкості сталей досягнуті за допомогою легування сталі певною кількістю таких хімічних елементів, як хром, молібден, нікель, марганець, кремній, ванадій та ін., а також певною термічною обробкою і зміцненням металу в результаті прокату броньових листів[5].

Підвищення протиснарядних і протикумулятивних властивостей броньовим сталям надають також зниження вмісту сірки і фосфору в металі і додаткове видалення шкідливих домішок електрошлаковим переплавом (ЕШП). В конструкції танка БМ «Оплот» застосовані українські броньові сталі марок 21Ш, 22Ш і 24Ш[5].

Конструкція корпусу і башти, а також танка в цілому, розраховувалася на необхідний ступінь ослаблення проникаючої радіації[5].

Відповідно до встановленої класифікації протиснарядної броні танків, в конструкції танка БМ «Оплот» для оптимізації захисних властивостей застосовані одно-двохперешкодна, комбінована і екранована броня. Для зниження маси танка БМ «Оплот» застосований диференційований броньовий захист, що включає в себе різні композитні матеріали такі як скло-текстоліт, пористі блоки, заповнені квазіпружною рідиною та ін[5].

Для запобігання пробиття корпусу та башти боєприпасами з тандемними бойовими частинами, встановлено протитандемний вбудований динамічний захист (ПТВДЗ) нового покоління «Дуплет», споряджений пристроями кумулятивного захисту (ПКЗ) українського виробництва типу ХСЧКВ різних модифікацій[5].

Шляхом застосування щільних зварних швів для нероз'ємних з'єднань деталей корпусу і башти, і установки ущільнювальних прокладок під знімні броньові деталі забезпечується герметичність корпусу та башти танку. Це виключає затоплення танка у воді, і необхідна для захисту екіпажу і внутрішнього обладнання від ураження дрібними осколками, свинцевими бризками від куль, горючими рідинами, ударною хвилею, бойовими отруйними, бактеріологічними та радіоактивними речовинами[5].

Для зменшення виявлення танка в оптичному, інфрачервоному і радіолокаційному діапазонах, в конструкції танка БМ «Оплот» застосовано низку заходів:[5]

 • встановлені на башті спеціальні щитки для маскувального ефекту лобових і кормових кутів башти, зміни характерного зламу башти;
 • екранований захист елементів ходової частини;
 • екранований захист силової установки (в тому числі допоміжної силової установки), спрямований на зниження теплового контрасту;
 • зовнішні поверхні бортових екранів мають певні кути нахилу, спрямовані на зменшення виявлення танка в радіолокаційному діапазоні;
 • оптимізована архітектура зовнішніх поверхонь корпусу.

Таким чином, захист БМ «Оплот» має такі складові.

Балістичний захист 
Спеціальні засоби захисту 
 • комплекс оптико-електронної протидії «Варта»
 • станція оптико-електронного придушення
 • система постановки аерозольної завіси
 • система колективного захисту:
 • система захисту від зброї масового ураження
 • система пожежопридушення
Засоби захисту від виявлення 
 • деформуюче фарбування
 • затискачі для природних масок
 • тепловий захист
 • термодимова апаратура
 • комплект маскувальних покриттів
 • Обладнання для самообкопування
 • Обладнання протимінної (комплекс зі встановлених на танк елементів для установки колійного мінного трала будь-якої модифікації)

Рухливість[ред.ред. код]

Двигун[ред.ред. код]

Докладніше: 6ТД

На танк «Оплот» встановлено опозитний дизельний двигун 6ТД-2 потужністю 1200 к.с. Двигун сконструйований таким чином, що здатен ефективно працювати за будь-яких погодних умов, у тому числі при високих температурах навколишнього середовища. Хоча 6ТД-2 є дизельним двигуном, він також може працювати на інших типах палива, в тому числі на бензині, гасі, паливі для дизельних двигунів або їх суміші в будь-якій пропорції. Згодом на танк планується встановлення двигуна 6ТД зі збільшеною до 1500 к.с. потужністю.

Двигун 6ТД-2 оснащений пристроєм попереднього підігріву, що використовується при експлуатації танка в холодну погоду. Двигун також здатний ефективно працювати в умовах пустелі при температурах навколишнього середовища до 55 °C, що було досягнуто шляхом впровадження в конструкцію двигуна спеціальних доопрацювань, що забезпечують його нормальне функціонування у спеку. Завдяки своїй силовій установці танк має питому потужність 26 к.с./т, що забезпечує йому високу прийомистість і добру маневреність при русі з однієї вогневої позиції на іншу. Місткість внутрішніх паливних баків становить 700 літрів. Ще 440 літрів палива перебувають у паливних баках, розташованих на надгусеничних полицях. Запас ходу по паливу становить 400 км.

Вхідний пристрій двигуна забезпечує надходження у двигун повітря з найменш запиленої точки танка. Крім того, вхідний пристрій дозволяє танку долати водні перешкоди глибиною до 1,8 м без підготовки. Система очищення повітря складається з двох основних компонентів: відцентрові фільтри попереднього очищення і касети очищувача повітря. Система дозволяє експлуатувати танк в спекотних і запилених умовах в обсязі 1000-кілометрового пробігу без необхідності міняти фільтри, а також в умовах радіоактивного зараження.

Трансмісія[ред.ред. код]

Коробка передач планетарного типу з автоматичним перемиканням передач має 7 передач вперед і 4 назад. Максимальна швидкість — 70 км/год вперед і 35 км/год заднім ходом.

Нова комплексна система управління рухом танка забезпечує плавний поворот як під час руху, так і на місці, а також покращує динамічні характеристики розгону танка за рахунок забезпечення перемикання передач в оптимальному режимі. Така система управління танка дозволяє виконувати плавні повороти за допомогою штурвала замість важелів, що значно спрощує процес управління, зменшує рівень стомлюваності водія, підвищує маневреність і дозволяє продублювати управління. Дана система має високий ККД і була розроблена ХКБМ. Подібна система управління у складі харківського МТО з двигуном 6ТД-2 експортується за кордон для установки на пакистанські танки «Аль-Халід» і китайські MBT 2000.

Ходова частина[ред.ред. код]

Ходова частина БМ «Оплот» з кожного борту складається з шести здвоєних обгумлених опорних котків діаметром 670 мм, п'яти підтримуючих котків діаметром 225 мм, лінивця і розташованого в кормі ведучого колеса. Підвіска опорних котків — індивідуальна, торсіонна, з шістьма гідравлічними телескопічними амортизаторами (на першому, другому і шостому вузлах підвіски). Вузли підвіски винесені з броньового корпусу для вивільнення простору в останньому і полегшення обслуговування підвіски.

Танк може оснащуватися гусеницями двох типів: асфальтоходними шириною 580 мм, що забезпечує високу швидкість танка по дорозі з асфальтобетонним покриттям, і шириною 600 мм із збільшеними ґрунтозачепними елементами для руху по льоду і пухкому ґрунті. Внизу, в носовій частині корпусу закріплені гумові спідниці, покликані знижувати запиленість при їзді.

 • Обладнання для підводного водіння

Додаткове обладнання[ред.ред. код]

Прилади спостереження та орієнтування:

 • денні прилади спостереження
 • нічний прилад спостереження механіка-водія
 • прилад орієнтування (ЦПК)
 • система гідропневмоочистки приладів корпусу та башти
 • Система навігаційного забезпечення (супутникова)

Засоби зв'язку:

 • радіостанція УКХ діапазону
 • радіостанція для командира КХ діапазону
 • апаратура внутрішнього зв'язку та комутації

Енергоагрегат:

 • Елементи загального електроустаткування
 • Цифровий щит механіка-водія
 • Система кондиціонування повітря (опція)

Порівняльні характеристики[ред.ред. код]

У таблицях наведено порівняння тактико-технічних характеристик БМ «Оплот» з іншими моделями сучасних основних бойових танків.


З танками серії Т-84[ред.ред. код]

БМ Оплот та Ятаган.jpg
Показники Т-84У «Оплот» (1999р) Т-84-120 «Ятаган» (2000р) Оплот-М (2009р)
Вага 48 т. 49,5 т. 51 т.
Екіпаж 3 ос.
Питома потужність 26,08 к. с./т 24,7 к. с./т
Відносний тиск на ґрунт 0,93 кг/см² 0,97 кг/см²
Діапазон робочих температур від −40 до +50 °C від −40 до +55 °C
Швидкість руху
по твердому покриттю 65—75 км/год 65 км/год 70 км/год
по ґрунту 45 км/год 45—50 км/год 40—45 км/год
заднім ходом 5 км/год 32 км/год
Запас ходу
по шосе 540 км 400 — 500 км
по місцевості 350—400 км 350—450 км
Двигун
Тип 6ТД-2 6ТД-2Е
Потужність 1200 к. с. при 2600 об./хв.
Підвіска Торсіонна
Трансмісія механічна, планетарна, 7 передніх і 1 задня передача автоматична, планетарна, 7 передніх і 5 задніх передач
Озброєння
основне 125-мм гладкоствольна гармата КБА-3 120-мм гладкоствольна гармата КБМ2 125-мм гладкоствольна гармата КБА-3
спарене 7,62-мм кулемет КТ-7,62
зенітне 12,7-мм кулемет КТ-12,7
Боєкомплект
для основного озброєння 40 пострілів (28 у конвеєрі) 40 пострілів (22 у конвеєрі) 46 пострілів (28 у конвеєрі)
для спареного кулемета 1250 набоїв 4000 набоїв 1250 набоїв
для зенітного кулемета 450 набоїв
Подолання перешкод
кут підйому 32°
кут нахилу 36° 25°
вертикальна стіна 1 м
ширина рову 2,85 м
Глибина водної перешкоди
без підготовки 1,8 м
з підготовкою 5 м

Машини на базі БМ «Оплот»[ред.ред. код]

 • 30 січня 2017 року стало відомо про проект нової БМП на базі шасі БМ «Оплот», яка отримала робочу назву «Берсерк»[24].

155-мм самохідна гаубиця[ред.ред. код]

З оприлюдненого наприкінці 2015 року річного звіту державного концерну ДК «Укроборонпром», стало відомо про плани створення двох самохідних гармат на базі виготовленої в Україні бронетехніки. З української сторони проект має реалізовувати Конструкторське бюро ім. Морозова, а з польської — компанія Гута Стальова Воля. Планують реалізувати два проекти: створення 120-мм самохідного міномета на шасі БТР-4Е та 155-мм самохідної гаубиці на базі шасі танка БМ «Оплот».

Польським виробником зброї Гута Стальова Воля (пол. Huta Stalowa Wola; HSW) була створена самохідна артилерійська установка AHS Krab на шасі південнокорейської самохідної гаубиці К9 Thunder, оснащена баштою британської 155-мм самохідної гаубиці AS-90, яку HSW виготовляє за ліцензією, з 155-мм/52 хитальною частиною виробництва німецької групи Rheinmetall. САУ Краб здатна вести вогонь в режимі MRSI.

Українська сторона розглядає розробку даного проекту на шасі танка БМ «Оплот»[25].

Експорт[ред.ред. код]

БМ «Оплот» на виставці озброєнь Eurosatory-2012

БМ «Оплот» вперше був показаний за кордоном в рамках української експозиції на 10-й Міжнародній виставці озброєнь IDEX-2011 в Абу-Дабі (Об'єднані Арабські Емірати), що відбулася з 20 по 24 лютого 2011 року.

Перший контракт на продаж «Оплот-М» закордонним покупцям було підписано 1 вересня 2011 року.[26] Королівська армія Таїланду замовила 49 танків «Оплот-М» на суму $ 240 млн. Танк був обраний в результаті тендеру, в якому також взяли участь південнокорейський K2 Чорна Пантера, російський Т-90 і німецький Леопард 2. Повідомляється, що вибір був зроблений за критерієм «ціна/якість». Свою роль зіграли також налагоджені військово-технічні зв'язки між країнами. Поставки нових танків стануть другою фазою придбання української бойової техніки. Таїланд купив 96 бронетранспортерів БТР-3Е1, розроблених на ХКБМ ім. Морозова, в 2007 році і 121 одиницю в 2011 році на загальну суму $ 270 млн. Очікується, що танки надійдуть на озброєння сухопутних військ Таїланда в 2013–2017 роках[27] [28].

Оператори[ред.ред. код]

Світова мапа операторів танка БМ «Оплот». Синій колір — використовуються.

Дійсні[ред.ред. код]

 • Таїланд Таїланд — Таїланд 1 вересня 2011 року уклав контракт на поставку 49 танків «Оплот-Т» (модифікація для армії Таїланду, у порівнянні зі стандартним варіантом для української армії внесені деякі зміни у внутрішнє обладнання, обладнання зв'язку і шоломофони, встановлений кондиціонер для комфортної роботи танкістів в умовах тропічного клімату) до Таїланду. Як зазначив 3 квітня 2012 року генеральний директор держпідприємства «Завод ім. Малишева» Микола Бєлов, Україна почала повноцінне виконання контракту на поставку танків «Оплот-Т» до Таїланду.
  • 4 лютого 2014 року перша партія з 5 танків «Оплот-Т» надійшла на озброєння Збройних сил Таїланду[29].
  • 1 червня 2015 року до Таїланду надійшла друга черга танків «Оплот-Т» у кількості 5 одиниць[30].
  • Інформагентство «Інтерфакс-Україна» повідомило, що третя черга танків «Оплот» у кількості 10 одиниць була відправлена у грудні 2015 року та, згідно повідомленням тайських соцмереж, прибула на базу «Саттахіп» у травні 2016 року [31]. УНІАН і «Укроборонпром» звітували, що третя партія танків була виготовлена у червні та відправлена до Таїланду у липні 2016 року. Представники «Укроборонпрому» спростували інформацію про намір таїландської армії, яка захопила владу в 2014 році, замінити український танк на аналоги з Росії і Китаю[28][32].
  • Чергова партія у кількості 5 танків «Оплот» прибула до Королівства Таїланд у листопаді 2016 року.[33]Таким чином, загальна кількість відправленних до Таїланду танків становить 25 одиниць.
  • П'ята партія з 5 машин «Оплот» була доставлена до Таїланду у червні 2017 року.[34]
  • Наприкінці вересня 2017 року була підготовлена до відправлення чергова партія з 5 машин.[35]
  • Чергова партія з 5 танків була доставлена приблизно 12-13 грудня 2017 року. Також було підтверджена інформація про отримання Таїландом двох БРЕМ-84 «Атлет»[36].

Потенційні[ред.ред. код]

 • Україна Україна — Міністерство оборони України в 2009 році замовило 10 танків Оплот-М. Вартість укладеного контракту становить 295 млн грн. Станом на початок 2012 року через недофінансування українська армія має в своєму арсеналі лише один танк БМ Оплот. Збройні сили України планують придбати близько 200 основних бойових танків Оплот-М до 2025 року[джерело?]. Однак до практичної реалізації планів дійшло лише наприкінці 2015 року: Уряд України надав державну гарантію по кредиту ДП «Завод ім. Малишева» (Харків) на суму 1 млрд 83,59 тис. грн., для виготовлення танків БМ «Оплот». Згідно з постановою Кабінету міністрів № 1083 від 25 грудня 2015, плата за надання гарантії складає 0,001 % річних суми гарантійних зобов'язань[37][38], проте інформація про надходження нових танків станом на початок 2017 року відсутня.
  Відповідно до Указу Президента України № 183/2017 на поставку сучасного бронетанкового озброєння БМ «Оплот» для потреб Збройних Сил з фонду конфіскованих коштів колишнього Президента України Віктора Януковича буде виділено 300 млн гривень[39].
 • Пакистан Пакистан — За деякими даними, Пакистан придбав 1 «Оплот-М» для випробувань.[40][41] В червні 2017 року з'явилась непідтверджена інформація про те, що Пакистан розглядає можливість придбання більшої партії танків «Оплот» з модифікаціями під власні потреби[42]. Також, у першій половині липня 2017 року Україну офіційно відвідала пакистанська делегація, до складу якої входив Генеральний секретар оборони генерал-лейтенант Замір уль Хасан Шах.[43]

Бойове застосування[ред.ред. код]

Достовірних даних щодо бойового застосування БМ «Оплот» наразі немає.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Харківський БМ «Оплот» багато в чому заснований на Т-80УД, який є дизельною версією Т-80, що у свою чергу був спочатку задуманий як газотурбінна версія харківського Т-64.

Відео[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Українські танки без перешкод постачають до Таїланду. https://mind.kiev.ua/. mind!. 15 червня 2017. Процитовано 19 червня 2017. 
 2. КБ імені Морозова
 3. Після успішно проведених державних випробувань дослідного зразка наказом Міністра оборони України Юрія Єханурова № 285 від 28 травня 2009 року на озброєння Збройних Сил України прийнято новий український танк БМ «Оплот»
 4. http://mil.in.ua/novyny/na-paradi-24-serpnya-chreschatykom-proyde-bm-oplot#comment-897
 5. а б в г д е ж и к л І.Л. Гречко, Ю.М. Костін, Ю.О. Даньшин, В.В. Дураченко, П.В. Афонський. Аналіз захищеності танка БМ «Оплот» // Механіка та машинобудування. — 05.12.2017. — ISSN 2078-7766.
 6. Т-90 на сайте Уралвагонзавода
 7. Основной боевой танк Оплот
 8. Abrams M1A2 на сайте производителя
 9. Leopard 2A6M
 10. Танк «Леклерк»[недоступне посилання]
 11. Challenger-2 Main Battle Tank
 12. Ariete на сайте производителя
 13. Ariete at Army-technology.com
 14. PT-91M Pendekar MBT
 15. Основной боевой танк “Меркава” Mk1/2/3/4
 16. Dissimilar Combat: Arjun MBT Vs T-90S specs
 17. ОСНОВНОЙ БОЕВОЙ ТАНК «Аль Халид» (Al Khalid) [недоступне посилання]
 18. Zulfiqar at army-technology.com
 19. Iran Displays New Generation of Zolfaqar Tanks in Thursday Parades
 20. Новые подробности о танках КНДР
 21. K1А1 на сайте производителя
 22. Type 99 at Globalsecurity.org
 23. Type 99 at Military-today.com
 24. Exclusive: Ukraine can produce Infantry Fighting Vehicle based on Oplot tank chassis. http://defence-blog.com/. Defence Blog. 30 січня 2017. Архів оригіналу за 30 січня 2017. Процитовано 30 січня 2017. (англ.)
 25. Детальніше про українсько-НАТОвський проект 155-мм самохідної гаубиці і 120-мм самохідного міномета. Military Navigator. 27 грудня 2015. 
 26. «Укрспецэкспорт» подписал с Таиландом контракт на поставку 49 танков
 27. Украина продаст Таиланду партию танков «Оплот»
 28. а б "Укроборонпром" обіцяє завершити контракт на поставку танків "Оплот" у Таїланд до середини 2017 року. УНІАН. 4 серпня 2016. Процитовано 8 серпня 2016. 
 29. Украина поставила в Таиланд первую партию танков «Оплот»
 30. УКРАИНА ПОСТАВИЛА ОЧЕРЕДНУЮ ПАРТИЮ ТАНКОВ «ОПЛОТ-М» ВООРУЖЕННЫМ СИЛАМ ТАИЛАНДА (рос.)
 31. Украина обеспечила поставку третьей партии новых ОБТ "Оплот" в Таиланд. Інтерфакс-Україна. 24 травня 2016. Процитовано 15 липня 2016. 
 32. Харківський "Завод ім. Малишева" випустив третю партію танків "Оплот". УНІАН. 8 липня 2016. Процитовано 8 серпня 2016. 
 33. Танки «Оплот»: планомірне виконання «тайського контракту» з прицілом на Держоборонзамовлення | www.malyshevplant.com. www.malyshevplant.com. Процитовано 2016-11-20. 
 34. Украина обеспечила поставку пятой партии новых ОБТ "Оплот" в Таиланд. Интерфакс-Украина. Процитовано 2017-07-13. 
 35. ЧЕРГОВА ПАРТІЯ ТАНКІВ БМ “ОПЛОТ” ГОТОВА ДЛЯ ВІДПРАВКИ ЗАМОВНИКУ. Defense Express. 29 вересня 2017. 
 36. ДО ТАЇЛАНДУ ДОСТАВЛЕНА ЧЕРГОВА ПАРТІЯ ТАНКІВ БМ “ОПЛОТ”. Український мілітарний портал. 13 грудня 2017. 
 37. У Кабміні вирішили, як забезпечити армію танками Оплот-М. Військова панорама. 11 січня 2017. 
 38. ПОСТАНОВА від 25 грудня 2015 р. № 1083. Кабінет Міністрів України. 
 39. З “коштів Януковича” 300 млн гривень піде на закупівлю танків БМ “Оплот”. Український мілітарний портал. Липень 12, 2017. 
 40. Пакистан предпочел Оплот-М Китайскому МБТ-3000
 41. Пакистан заинтересовался украинским танком Оплот-М
 42. Пакистан отримає нові танки Оплот — Pakistan Defence. Український мілітарний портал. 28 червня 2017. 
 43. Військова делегація з Пакистану відвідала танковий завод імені Малишева. http://uprom.info. Національний промисловий портал. 2017-07-10. Процитовано 13 липня 2017. 

Посилання[ред.ред. код]