Геноцид ромів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Геноцид циган)
Перейти до: навігація, пошук

Геноцид ромів (ромською — Porajmos, Samudaripen[1]) — геноцид, зорганізований і здійснений нацистами 19351945 років на теренах Німеччини, країн-союзників Третього Рейху й окупованих країн. Знищення ромів було частиною загальної політики націонал-соціалістів зі знищення євреїв, (дивись Голокост), гомосексуалів, невиліковно хворих, наркоманів, психічно хворих і політичних опонентів.

Вважається, що від репресій 1935–1945 рр. загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. ромів[2](за іншими оцінками — від 220 до 500 тисяч[3] ). В процентному відношенні ромська етнічна група найбільше потерпіла від вбивств нацистів. Понад 90 відсотків ромського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено нацистським режимом та його союзниками.

Під час Другої Світової війни в каральних акціях окупаційного режиму в Україні було знищено порядком 19 — 20 тис. осіб національності рома, проте немає даних про загиблих на примусових роботах, у таборах-гетто, під час рейдів УПА та радянських партизан тощо.[4][5]

На увічнення пам'яті депортованих і страчених представників циганського етносу 2 серпня в Україні на державному рівні відзначається Міжнародний день голокосту ромів.

Відомі роми, які загинули чи постраждали від геноциду[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Кенрик Д., Паксон Г. Цыгане под свастикой. — М., «Текст», журнал «Дружба народов», 2001.

Посилання[ред.ред. код]


Злочин Це незавершена стаття про злочинність.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Шаблон:Геноциди в Україні